1) od^dc^" KUNSTGRAS PUPILLEN FORMULIER HALF VELDJE BLAUWEN voetballen AMRQ N AMP 1/1 Gerrie Mühren bevestigt dat. „Het is geen uitzondering dat - na drie jaar - blijkt dat we een talent over het hoofd hebben gezien. Los van het feit dat ieder mens anders in elkaar steekt, is dit ook een erg moeilijke leef tijdscategorie. Het is bij Ajax mijn taak jeugdvoetballers in een wat oudere leeftijdsklasse te beoordelen. Ik denk dat dat iets makkelijker is." „Neem deze open dag. Er wordt op kunstgras gespeeld. Dat geeft een ander balgedrag dan wan neer er op natuurgras wordt gevoetbald. Hoe is de beleving van het spelertje op het moment dat jij hem staat te beoordelen? Misschien is hij nerveus? Het kan ook zo zijn dat 'ie niet goed durft, dat hij verle gen is of zo. Hennie Meijer begon bijvoorbeeld pas echt serieus te voetballen toen hij twaalf was." Nieuwe Hennie Meijers blijken vandaag dun gezaaid. Er is dan ook geen enkele vader aanwezig die lawaaierig staat te beweren "de vader van een tweede Johan Cruijff" te zijn. Temidden van met videocamera's uitgeruste ouders zegt de heer Flavianus senior dat hij over zóveel reali teitszin beschikt dat hij ook wel inziet dat zijn zoon er vandaag geen mega-contract uitsleept. „Bij de ABN Amro-bank zag ik de formulieren liggen voor deze Hennie de Regt en Maarten Steke lenburg geven aanwijzingen. open dag. Dillan speelt in Waterwijk waar ik elftalleider ben, vandaar. We zijn hierheen gekomen om een fijne dag te beleven. Het weer zit een beetje tegen, maar voor de rest gaat alles goed." Meer dan ooit is het verschijnsel 'open dag' ook een promotio nele activiteit. Ajax-jeugdtrainer Hennie de Regt: „De beleving van die kinderen zegt je dat Ajax ook op een andere manier met iets moois bezig is. Kijk maar naar die ouders! Wat is er mooier voor ze dan dat ze straks kunnen zeggen dat hun kind nog bij Ajax heeft meegevoet- bald!" Die blije uitstraling en het onbe vangen karakter hebben ook indruk gemaakt op Kees Zwam- born. „Het is niet alleen feest voor de kinderen, óók hun ouders reageren uiterst enthou siast. Een open dag als déze heeft een sociale functie. Zwamborn: „De eerste elftal spelers van Ajax denken er net zo over; ze komen graag kijken. Vandaag zal dat niet gaan want ze trainen twéé keer aan de overkant. Maar morgen, wan neer we hier 'Effles' hebben, kómen er weer twee." Moeilijk te zeggen hoeveel kinderen zul len worden gevraagd een tweede test te komen afleggen. „Vijftig, hooguit zestig", schat Zwamborn, „van de twaalf- a dertienhonderd voetballertjes die De Toekomst gedurende zes open dagen hebben aange daan." Cas Harms: „Waar het pupillen betreft scout Ajax binnen een straal van pakweg zestig kilome ter rond Amsterdam. Deze jon gens komen allemaal niet ver buiten Amsterdam vandaan. Pas op juniorenleeftijd worden onze spelertjes met een busje gehaald en gebracht. Onze pupillen zijn wat dat betreft op hun ouders aangewezen. Dat houdt ook in dat wij, als Ajax, geen al te groot voorstander zijn van een situatie waarin de jon gens té grote afstanden moeten afleggen om hier te komen. Ze moeten tenslotte ook nog eens naar school." Gerrie Mühren: „Zag je wat dat nummertje vijf deed? Prachtig hè! Er zijn trouwens ook jochies bij die al bij Ajax spelen. Dat is om de teampjes even sterk te maken en om te verduidelijken wat de trainers voor ogen staat. Ze zijn te herkennen aan de hóge rugnummers." Amber is de moeder van Levi. Beiden hebben een kostelijke dag bij Ajax gehad, knikt ze blij. „We zijn gisteren ook bij Haar lem geweest. Dat was leuk, maar Ajax is toch net iets meer. Vorig jaar ben ik er ook op af gegaan, maar toen visten we net achter het net. Nu was ik er bijtijds bij; het stond op teletekst, ik ben meteen een formulier bij de ABN Amro-bank gaan halen. Het maakt me eerlijk gezegd ook niet zoveel uit of Levi terug mag komen of niet. Het belangrijkste is dat we het naar onze zin heb ben gehad. Als Levi niet als lid van Ajax zou worden aange nomen, heeft dat ook zijn voordeel. Dan mag hij volgend jaar wéér meedoen aan de open dag. Weet je: ik sta me daar nu al op te verheugen. Want ik heb het hier heel goed naar mijn zin gehad vandaag." Ze houdt een plastic tas met twee ballen omhoog. „Ik heb maar meteen twéé bankreke ningen geopend. Als premie kreeg je er een bal bij. Alle kin deren hebben trouwens een De familie Ebecilio. aandenken ontvangen van Ajax. Foto's, een poster, je kent dat wel. We komen uit Vijfhuizen, Levi speelt bij DSOV Hij zal zaterdag wel héél wat te vertel len hebben aan zijn vriendjes en zijn medespelertjes." Levi zélf is net met een vriendje in discus sie over welke speler bij Ajax 'een dombo' is. Van der Gun in elk geval niet; Van der Gun is gaaf. Grim dan? Nee Grim ook niet. „Er spélen geen dombo's bij Ajax", luidt tenslotte de eind conclusie. Aan het eind van elke sessie wordt de voetballers in spé beleefd doch dringend verzocht niet allemaal naar Ajax te gaan bellen. „Logisch dat jullie nieuwsgierig zijn maar wie in aanmerking komt voor nog een keer positie te kiezen nadat ze een bal hebben gespeeld." Spelertjes die voor het eerst hier zijn, staan te kijken wat er ver der gebeurt met de bal. Onze eigen spelers weten - om het zo maar eens te zeggen - dat ze zich onmiddellijk voor een volgende actie gereed moeten maken. En ervoor moeten zorgen dat ze weer opnieuw aanspeelbaar zijn. Vroeger was het zo, dat een speler die zich als twaalfjarige hier kwam melden, zich nog gemakkelijk kon aanpassen. Nu weten we dat een talent niet vróeg genoeg hier kan zijn." Cas Harms: „En weet je wat ook een punt is? Veel jongens spelen bij hun eigen vereniging op een half veldje zeven tegen zeven. Hier bij Ajax kennen we dat niet. Hfer wordt ook met de jongste spelers al 'elf tegen elf' op een héél veld gespeeld." De zaterdag erop wint Hollan- dia Hoorn D-2 met 3-1 van HFC Sport. Lorenzo Ebecilia scoort één keer. Hij had er bij Ajax goed voor getraind. hvirsu krijgt daarvan bericht thuis. Ajax heeft momenteel al voor elk team 16 goede voetballers; alleen de besten kunnen dus een versterking zijn. Maar het kan echt wel. Denk maar eens aan Kluivert. Hij is er ook op deze manier gekomen." Buiten had ook Hennie de Regt al woorden van gelijke strekking gesproken. „Even de groenen, de gelen en de blauwen bij elkaar komen", zei hij. „Groe nen, wie vonden jullie nou zélf de beste bij de groenen?" Toeval wil dat, steeds als de verslagge ver van Ajax Life meeluisterde toen deze vraag werd gesteld, een spelertje met een hóóg nummer als beste uit de bus kwam? Een Ajax-speler dus. Cas Harms: „Nee, natuurlijk is dat geen toeval. Kijk, de jongens die zich voor de open dag heb ben ingeschreven weten niet dat wij ook een paar jongens van Ajax hebben laten mee doen. Het is natuurlijk logisch dat onze eigen spelers verder zijn. Er is hen sowieso geleerd Arnold Mühren grapt met de voet ballertjes. Hennie de Regt wijst de weg.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 9