Vlinders in zijn buik? t Gaat wel, een béétje. Maar er moet nog wel eerst goed worden ontbeten voordat de familie Ebecilio vanuit Hoorn naar Amsterdam reist. Vooral zoon Lorenzo wordt dringend aangeraden zijn bordje leeg te eten. Van hèm zal het moeten komen vandaag. Met enige tientallen andere jochies gaat 'ie op De Toekomst voetballen op één van de Talentendagen. F'jes ONS KENT ONS NETWERK SENIOR Ajax Life nummer 13 15 maart 2001 Alléén maar lekker vc zich frequent aan en maakt regelmatig zijn doelpuntjes. komst intussen vaarwel. „Het was fijn", aldus senior. „Vorig jaar was Lorenzo ook al hier. Hij ging toen met zijn vriendje mee en heeft niet gespeeld. Nü wel, nü waren we er vroeg genoeg bij om Lorenzo op te geven. Ik ben blij dat we het gedaan hebben; dit had ik niet graag willen mis sen." junior blijft intussen helemaal 'lijp' van Kezman. Ook wanneer hem wordt voorgehouden dat'ie hier niet bij PSV is, maar bij Ajax. Na enig nadenken is hij bereid Wamberto als zijn favoriet bij Ajax aan te duiden. Lorenzo's gefluister gaat bijna verloren in de kakafonie van geluiden om hem heen. Een aantal scouts zijn luidkeels enthousiast over een ventje dat - zo te horen - tweebenig moet zijn, snel is, en ook voor de rest alles in zich heeft om het te gaan maken. - Waarom Wamberto? - „Omdat die zo hard kan lopen." - En Kezman? - „Die is nog véél beter dan hij." Zoals eens Van der Vaart tijdens een open dag boven kwam drij ven, kan dus nu niet meer. Hoe wel.. Uitgesloten is niets. „De scouting is zó geïntensiveerd", weet Harms, „dat we een talent eigenlijk al moeten hebben get raceerd voor het hier komt. Dit zijn jongens die zichzelf hebben aangemeld. Een talent dat door onze scouts is opgemerkt, wordt gevraagd een keer hier te komen. Dat is het verschil." „We hebben vandaag een open dag voor E-tjes. Een jongen die gevraagd wordt terug te komen zal in principe goed genoeg moeten zijn om volgend seizoen in El mee te kunnen. Voor E2 scouten heeft geen zin. De spe lertjes die volgend seizoen in Ajax E2 uitkomen zijn onze 'Effies' van nü. Morgen is er een open dag voor F'jes; héél mis schien dat daar ook nog een enkeling voor het nieuwe E2- team bij zit," aldus Harms. „Ie zou het ook zó kunnen zien dat er niemand van deze jon gens hoeft terug te komen als onze scouts hun werk goed gedaan hebben. Nou ja góed gedaan, je kunt niet altijd alles zien! Het blijft een momentop name. Als scout moet je in veel gevallen afgaan op de één of twee balcontacten die zo'n jochie heeft wanneer jij net staat te kijken." Iemand uit Wormerveer voor spelt Ebecilio een grote toe komst. „Hij trapt goed, hij staat goed en hij kijkt goed", klinkt het vakkundig uit zijn mond. „Bijna net zo goed als jouw zoon", zegt een ander. „Dat zeg je goed", kaatst de eerste vervolgens weer terug. „Bijna..." Het is het sfeer tje van ons en ons kent ons en van liefhebbers onder elkaar. Wanneer de kleine Ebecilio er weer een inprikt, klatert synch roon hun applaus op. Een echte liefhebber als Gerrie Mühren krijgt van dergelijke taferelen evenmin gauw genoeg. „In Nederland wemelt het nog altijd van het talent", zegt hij warm. „Het is écht niet nodig om naar het buitenland te gaan om talent op te sporen. Hooguit voor een verdediger; héél af en toe misschien voor een spits. Wat wij hier voor heb ben op een land als Duitsland, zijn de talentjes die afkomstig zijn uit de groep van onze voor malige overzeese rijksdelen. Frankrijk heeft dat ook." Met Gullit en Rijkaard als belangrijkste exponenten heeft het Nederlandse voetbal opti maal gebruik gemaakt van deze omstandigheid, realiseert Müh ren zich. „Wanneer ik zo om me heen kijk, weet ik dat het einde ervan nog lang niet in zicht is. Ik déél dat pessimisme dus niet dat er in eigen land onvol doende talent aanwezig zou zijn. Hier rondlopend durf ik te zeggen, dat dit het mooiste is dat je - als beginnend voetbal lertje - kan overkomen." Ajax-scout Gerrie Mühren zegt dit in de wetenschap dat open dagen al lang niet meer de bete kenis hebben die ze hadden in de tijd dat Kluivert en Van der Vaart (op deze manier) bij Ajax zijn komen aanlopen. Daarvoor is het landelijke scoutingnet- werk te uitgebreid. „Van der Vaart kwam - meen ik - uit Heemstede," herinnert Cas Harms zich. „Voordat hij hier kwam, speelde Rafael bij De Kennemers, als ik me niet ver gis." „Nou, op een dag verscheen hij hier met een vriendje van hem. Als begeleider. Hij was zo enthousiast dat 'ie zelf ook meteen wilde meepillen. Er was echter 'één maar'; hij had niets bij zich. Nadat er een setje voor hem bij elkaar was gescharreld en hij ging spelen viel zijn talent direct op. We hebben hem meteen gevraagd om terug te komen. Er staat me bij, dat Rafael heel lang vrij klein is gebleven. Maar op een gegeven moment raakte hij toch in de groei." De familie Ebecilio zegt De Toe- Gerrie Mühren (l) en Kees Zwamborn (r) beoordelen de talenten. Tekst en foto's: Ger Stolk Zenuwachtig? „Luister jon gens", zegt in de kantine iemand van Ajax. „Van die scouts die je straks op het veld ziet staan, trekken jullie je helemaal niets aan! Je komt hier alleen maar om te voetballen. Ik weet dat jullie dat kunnen. Wat gaan we dus doen? Héél goed ja: alleen maar lékker voetballen!" Sinds mensenheugnis is Her man Borman de man die de voetballertjes tijdens de open dagen van Ajax op hun gemak stelt. Wat hij samen met Cas Harms niet weet van de organi satie kan op de achterzijde van een postzegel worden geschre ven. „Die twee", zegt Kees Zwamborn als hoofd opleidin gen van Ajax, „zijn wat dat betreft gepokt en gemazeld. Ieder jaar wordt het draaiboek erbij gesleept en dan loopt de hele organisatie als een trein." Dat geldt evenzeer voor de ver- Lorenzo Ebecilio luistert geconcentreert naar de aanwijzingen. richtingen van Lorenzo Ebeci lio uit Hoorn. Hij blijkt over een redelijk vaardig linkerbeen te beschikken, deze mid-mid van Hollandia Hoorn D-2. „Lorenzo kan pok linksvoor spelen", zegt achter het doel Ebecilio senior. In één van de op Ajax' kunstgrasveld gespeelde partijtjes eist zoon lief veelvuldig de bal op, biedt

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 8