AFC Ajax en HFC Haarlem in halve Supportershome Idee wordt frustratie 1 TOTOG10DIVISIE g E*persport Mfe. I Rabobanki SCHOUDER AAN SCHOUDER OMHOOG KIJKEN DE PLEK HINDERNISSEN Ajax Life nummer 13 16 maart 2001 Geen huwelijk wel relatie Ajax 2 dit seizoen zeer succesvol. Louis van de Amsterdam - Ajax 2 speelt de halve finale van de Amstel Cup op De Herd- gang in Eindhoven. Op donderdag 22 maart staat daar het duel met PSV 2 op het programma. De andere halve finale gaat tussen FC Twente 2 en For- tuna Sittard 2. De 'Tukkers' wonnen thuis, met Ajax-huurling Mitchell Piqué in de basis, met 3-1 van Sparta. De Fortunezen wonnen met 2-0 bij RKC. Als Ajax 2 in Eindhoven wint, speelt het dus in de finale tegen FC Twente of Fortuna Sit tard. In de competitie won Ajax 2 dit seizoen met 5-0 overtui gend van PSV en is in een boei ende strijd gewikkeld om het kampioenschap voor reserve elftallen. FC Utrecht - dat bijna ieder jaar een sterk tweede elf tal op de been brengt - en Ajax 2 nemen om beurten de koppo sitie over. PSV 2 volgt beide kampioenskandidaten op de voet en heeft, net als Utrecht, één wedstrijd minder gespeeld dan Ajax. Ook de reserves van Sparta staan er op de vierde plaats goed voor. Het competitieschema van de formatie van trainer Jan Olde Riekerink, inclusief directe Haarlem -Arie van Eijden enAad Goedhart zetten zater dagavond 10 maart, na afloop van de competitiewed strijd Haarlem - MW, hun handtekening onder een over eenkomst. Beide clubs gaan de komende vijfjaar samen werken op voetbaltechnisch gebied. Door Erol Erdogan Voordat de beleidsmakers in het volle sponsorzaaltje overgingen tot de formele handelingen, treedt het elftal van Heini Otto, momenteel op de zeventiende plaats, aan tegen MW. Het duel werd een spektakelstuk. De Limburgers eindigden met negen man en Haarlem won drie punten. Strijd, een berg kansen, foutjes en af en toe een individueel hoogstandje zorg den dat de hooggeëerde gasten uit Amsterdam een mooie avond beleefden. Onder ande ren Michael van Praag, Leo Beenhakker en Arie van Eijden zagen dat de overwinning een rood-wit tintje had. Bij een 1-1 stand hield keeper Serge van den Ban, uitgeleend aan Haar lem, een moeilijke bal tegen. Een kwartier later schoot aan voerder Mendel Witzenhausen, een speler uit de jeugd van Ajax, raak uit een penalty. Daar kwam nog bij dat Heini Otto, voorma lig jeugd- en assistent-trainer in Amsterdam, zijn ploeg heel aan vallend liet operen. Ajax speelt met drie spitsen, Otto deed er een schepje bovenop en liet zijn mannen het laatste kwartier met vier aanvallers voetballen. Nadat Heini Otto zijn ploeg in de kleedkamer had gecomplimen teerd met de 3-1 overwinning, was het tijd voor het zetten van de handtekeningen in de busi- nessruimte onder de hoofdtri bune. Ajax ontving een prach tige plaquette met de logo's van beide clubs, Haarlem een grote lijst met daarin de twee thuis- shirts, broederlijk naast elkaar, schouder aan schouder. Van een huwelijk tussen beide clubs kan geen sprake zijn, zei voorzitter Goedhart van Haarlem, want Ajax doet het al met clubs in Ghana, Zuid-Afrika en België. Samenwerken op technisch gebied is het uitgangspunt vol gens Van Eijden en Goedhart. Ajax kan spelers uitlenen die geen progressie maken in het tweede elftal, of A-junioren waarvoor het beter is de oplei ding in de TotoDivisie te vervol gen. Daarnaast ondersteunt Ajax Haarlem op het gebied van bijvoorbeeld scouting. De partners moeten nog aan elkaar wennen, ondanks het al zichtbare positieve effect van Otto, Stuut en Van den Ban op de prestaties van de club. Zo dient Ajax de in de nieuwe con tracten met spelers een clausule op te nemen, waardoor het voor Ajacieden van tevoren duidelijk is dat Haarlem 1 ook onderdeel is van de Ajax-opleiding. Kevin Bobson en Brutil Hosé weiger den bij Haarlem te gaan spelen en de talenten konden daartoe niet worden verplicht. In de toe komst zal de overstap van spe lers soepeler moeten gaan. Technisch directeur Leo Been hakker speelde vanuit Amster dam een hoofdrol bij het tot stand brengen van de samenwerking met deTotoDivisionist. Hij had bij de plannen de relatie tussen Excelsior en Feyenoord voor ogen. De recente prestaties van de Rot terdamse satellietclub bevestigen dat het bundelen van krachten kan werken. Excelsior lag voor de samenwerking depressief in de kelder van het betaalde voetbal, momenteel staat er een frisse ploeg die kans maakt op promo tie. Ook HFC Haarlem kan weer naar boven kijken. De laatste drie duels werden gewonnen en de laatste plaats overgedaan aan VW Voorzitter Goedhart bena drukte aan het eind van de mooie zaterdagavond de mogelijk posi tieve invloed van Ajax' steun voor het 112 jaar oude HFC Haarlem, maar hij wees tevens op de eigen verantwoordelijkheid. „Haarlem behoudt binnen het samenwer kingsverband een grote mate van zelfstandigheid. We zijn en blijven HFC Haarlem", stelde Goedhart voordat hij met Michael van Praag het glas hief op een mooie geza menlijke toekomst. Amsterdam - Vanaf de oplevering van de Arena in het voorjaar van 1996 bestaan er plannen voor een sup portershome rond het stadion. Inmiddels studeren er al jongeren af aan de door koningin Beatrix geopende Arena-Academie naast het stadion, kunnen Ajacieden tussen de trainingen door een bioscoopje pikken in het onlangs geopende Pathé-theater en werpt een giganti sche pas gebouwde toren zijn schaduw over het voet balstadion. Maar voor een thuisluiven voor Ajax-sup porters is nog geen druppel beton gestort. Het enige dat rijkelijk vloeide waren bloed, ziveet en tranen. DoorErol Erdogan Verschillende supportersgroe- pen zijn nu al bijna vijf jaar met de directie van Ajax bezig het home van de grond te krij gen. De uitgangspunten zijn voor iedereen duidelijk. Zo moeten alle Ajax-fans zich thuis kunnen voelen in het home: van het gepensio neerde erelid van de club tot de jongste F-side telg. Een toe gankelijke en makkelijk bereikbare plek is gewenst. Dus niet de hele dag de Sex Pistols op maximaal volume, maar ook geen klassieke kamermuziek om maar wat te noemen. Geen illegaal gestookte jenever, maar ook niet alleen vers geperste jus d' Orange. Elke. dag dient het home geopend te zijn voor de Ajax-liefhebbers. Ook op de dagen dat Ajax thuis speelt. De trouwe bezoekers van de trai ningen naast de Arena hebben in het trappenhuis van het sta dion een eigen 'koek-en zopie'-tafel neergezet, maar dat is gedaan uit pure armoede. Deze mensen, vaak gepensioneerde gepassio neerde Ajax-volgers, verdie nen een beter lot. Een suppor tershome kan daarin voorzien. Het betekent overigens dat er supportersvriendelijke prijzen gevraagd moeten worden in het home. Gewoon, betaal bare kroketten, patat, koffie en een biertje, te betalen in gul dens en later in Euro's. Daardoor is het voor de hand liggend dat supporters zelf veel invloed uit oefenen op het beheer en de exploitatie. Anders is de kans groot dat een commerciële uit bater met een eigen doelstelling (namelijk geld verdienen) pre cies het verkeerde gaat doen. De goede ideeën, de juiste doel stellingen en het enthousiasme zijn bij de Ajax-aanhang en de club aanwezig, maar de plek voor het home blijkt al jaren de achilleshiel van de plannen. Het is om grijze haren van te krijgen. Portocabines (tijdelijk gehuurde ruimtes), het Transferium (de parkeergarage onder het sta dion), een plek naast het trai ningsveld, bebouwing boven een sloot aan de achterzijde van het stadion; bij alle plekken en opties (in totaal twaalf!) rijzen steeds grote nadelen, zodat de eerste paal nog steeds niet is geslagen. Een voorbeeld: in de overdekte parkeergarage onder het sta dion, aan de Zuid-zijde, was ruimte voor een home. De plek was gunstig door de ligging op de begane grond (rolstoe len!), er kwamen veel suppor ters langs, de plek had een rede lijk open karakter (lichtinval en veiligheid) en de bouwkosten waren daar niet al te hoog. Vol goede moed togen de initiatief nemers met vertegenwoordi gers van het stadsdeel Zuidoost en Parkeerbeheer (eigenaar van de garage) naar de plek. Met gebogen hoofden verlieten zij nog geen kwartier later de plek. Er werden wederom te veel nadelen gevonden: de aanrij- route bleek niet gunstig, de begane grond is blijkbaar een probleem en per opgeofferde parkeerplaats moet 40.000 gul den worden betaald. De regelgeving rond de Arena bleek een ondoordringbaar web. Alle initiatieven om een supportershome te bouwen, strandden op gemeentelijke hindernissen. De bedoelingen van de gemeente lijken goed, maar de ideeën van de fans smoren telkens in de ambtelijke molen. Het gevolg van alle teleurstellingen is dat er wordt gedacht aan een alternatief home. Als we het samen niet in vijf jaar voor elkaar krijgen, pro beren we het zelf wel, is de gedachte bij de sup porters. confrontaties met de concur renten, is tot het einde van het seizoen als volgt: 19 maart Sparta 2 - Ajax 2 26 maart Ajax 2 - FC Twente 2 9 april PSV 2 - Ajax 2 17 april FC Utrecht 2 - Ajax 2 23 april Ajax 2 - De Graafschap 2 Alle wedstrijden beginnen om 18.30 uur. De thuiswedstrijden van Ajax 2 op Sportpark De Toe komst zijn gratis. Op publieksvriendelijke wijze kwamen honderden fans voor Ajax - FC Utrecht bijeen in een partycentrum dat voor de Arena staat. Er werden biertjes gedronken, de sfeer was goed. Ook deze locatie is overigens ide aal als home, maar toch onderhe vig aan veel discussies. In praktijk viel dat echter mee, want er viel geen onvertogen woord en de mensen hadden het prima naar hun zin. De politie hoefde niet op te treden. Als alle betrokkenen daadwerke lijk willen dat het supporters home verrijst, komt het er. Met alle partijen is het niet zo moeilijk de muurtjes tussen droom en daad te neer te halen. Voor waarde blijft wel dat de vrees voor criminele activiteiten, die vooral bij de gemeente leeft, wordt los gelaten. Ajax, de supporters, de Supportersvereniging én de gemeente moeten voor ogen houden dat de band tussen sup porters en Ajax wordt verstevigd met een eigen thuishaven voor alle fans. De plek hoeft niet het grootste probleem te zijn, zo bleek in de praktijk voorafgaand aan Ajax - FC Utrecht. De komende thuiswedstrijd tegen Sparta op 18 maart is de 101ste verjaardag van de club. Is dat geen prachtig moment de fans een mooi cadeau te geven? Als alle partijen voorvarend aan de slag gaan, is een passende locatie nog best een haalbare kaart. Het partycentrum voor de Arena, een ideale plek voor het home. foto: Louis van de Vuurst

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 5