Beenhakker over nieuw transfersysteem: Amsterdam - Na maanden van onderhandelen bereikten de Europese Commissie, de UEFA en de FIFA begin deze maand in Brussel een akkoord over de transfers van voet ballers. Een groot aantal details moet nog worden ingevuld, maar in hoofdlijnen zijn de nieuwe afspraken bekend. De bedoeling is de regeling het komende seizoen in te laten gaan. Wat zijn de belangrijkste veranderingen en wat voor gevolgen hebben die voor Ajax? Leo Beenhakker, technisch directeur van Ajax, geeft zijn mening over de nieuwe situatie op de transfermarkt. CONTRACTBREUK TECHNISCHE NOODZAAK? SOLIDARITEIT JONGE TALENTEN ARBITRAGECOMMISSIE tragecommissie. Toen de gebroeders De Boer kort na het Ajax Life nummer 13 15 maart 2001 'Clubs zijn behoorlijk beschermd' foto: Louis van de Vuurst Door Erol Erdogan Foto's: Louis van de Vuurst Één van de redenen om het hui dige transfersysteem ter discus sie te stellen, was de beperkte vrijheid van voetballers om van club te veranderen. De Euro pese Commissie wilde dat, net als bij andere 'normale' werkne mers, spelers na een opzegter mijn van een paar maanden mogen vertrekken. De voetbal wereld was in rep en roer, want trainers zagen geen kans meer langere tijd aan een team te bouwen. De clubs in kleinere voetballanden, waaronder Neder land, vreesden tevens dat alle talentvolle spelers zonder ver goeding naar Italië, Spanje of Engeland zouden verhuizen. Zover kwam het niet. Leo Been hakker: „Het belangrijkste blijft dat er eigenlijk niet zo veel ver andert als was aangekondigd. Er is nu door de Europese politiek bevestigd dat contracten in het voetbal gerespecteerd dienen te worden. De clubs zijn behoor lijk in bescherming genomen." Maar wat zijn de belangrijkste punten in de nieuwe afspraken? Een contract tussen een speler en een club moet minimaal één jaar en mag maximaal vijf jaar duren. Dat is niet wereldschok kend. Sporadisch sloot Ajax contracten af van zes seizoenen, maar dat was een uitzondering. Bij spelers tot 28 jaar dienen club en voetballer het contract drie seizoenen lang te respecte ren. Bij oudere spelers ligt die termijn op twee jaar. Eenzijdig beëindigen kan in die periode in beginsel niet. Beenhakker: „Het is nu eigenlijk ook al zo dat een zijdig beëindigen niet zomaar kan. Maar, als club en speler het samen eens zijn, gaan ze uit elkaar. Straks kan een club een speler die per se al na twee jaar naar Barcelona wil vertrekken, in theorie behouden. Als stok achter de deur kan de voetballer geschorst worden. Maar goed; houdt hem tegen en de club heeft nog een jaar een ontevre den speler." Een voetballer kan voor vier tot zes maanden worden geschorst of een geldboete krijgen. Maar ook de club die eenzijdig con tractbreuk pleegt, kan worden gestraft. De zwaarste sanctie is uitsluiting van deelname aan de competitie. Reden te meer wel overwogen om te gaan met transfers, vindt Leo Beenhakker: „We zullen nog zorgvuldiger moeten zijn met het contracte ren van spelers. De consequen tie is dat Ajax nog meer de lan gere termijn in de gaten dient te houden. Het transferbeleid kan niet meer - en dat zeg ik met alle respect voor de personen die het betreft - alleen maar afhan kelijk zijn van de trainers." De transferperiode wordt beperkt tot twee per seizoen, waarvan één in de zomer. Onder vage voorwaarden is er een tweede periode in de winter mogelijk. Een transfer moet bij voorbeeld 'technisch noodzake lijk' zijn. Wat is technische noodzaak? Is dat een te lange blessurelijst bij een club? Geldt dat voor een spits die alleen in het twee spitsen-systeem goed functioneert en dus naarstig op zoek gaat naar een andere club? Voor Leo Beenhakker als technisch directeur is deze nieuwe regel, ondanks de vragen die zij oproept, een beperking: „Als ik puur naar mijn dage lijkse werk kijk, heeft dit veel invloed. Ik ben nu al bezig met de voorbereiding van eventuele transfers voor volgend seizoen. In de Na de uitspraak van de arbitrage commissie trainen de gebroeders De Boer weer voor Ajax. toekomst moet alles bij een transfer veel sneller zijn beslag krijgen, omdat de transfermarkt sluit. Als de markt dichtgaat, moet de club zijn schaapjes op het droge hebben." Een speler mag straks maar één keer per seizoen van club veran deren. Ook al zijn de verschil lende clubs en de speler het tel kens eens; club-hoppen in dezelfde voetbaljaargang mag dus niet. Behoorlijk revolutionair is de komst van een zogenaamd soli dariteitsprincipe. Bij transfers krijgen alle vorige clubs die heb ben bijgedragen aan de oplei ding, een bepaalde vergoeding. De hoogte is nog onduidelijk, maar er wordt gedacht aan ver schillende categorieën. De ama teurclub van bijvoorbeeld Michael Lamey, DeVolewijckers uit Amsterdam-Noord, ont vangt bij een transfer, net als Ajax, een bepaald bedrag. In dit bedachte voorbeeld moet ex- Ajacied Lamey dan wel binnen kort van zijn huidige club RKC naar een grote buitenlandse club gaan, liefst voor vele mil joenen. Beenhakker kan zich vinden in de gedachte achter deze vergoeding: „Dat vind ik een heel redelijk verhaal. Met name AC Milan heeft toentertijd een trend gezet door voetbal lers, waarvan het contract afliep, naar de club te halen. Niet met de gedachte het eerste elftal te versterken, maar om die jongens door te verkopen. Als pure handel. Neem bijvoor beeld de transfers van Davids en Reiziger. De verdeling van het geld over de clubs wordt met deze regel iets rechtvaardiger. Als van een speler het contract is afgelopen en een club trekt hem aan - oneerbiedig gezegd als handelswaar - profiteren de vorige clubs, die hebben bijge dragen aan de opleiding, een beetje mee bij verkoop. Ik vind dat dus een goede regeling, uiteraard ook voor Ajax. Wij raken regelmatig spelers op jonge leeftijd kwijt die op een gegeven moment in hun car rière bij een toptransfer betrok ken zijn." De strengere regels omtrent voetballers onder achttien jaar kunnen nadelig zijn voor Ajax. De zusterclubs in het buiten land (Ghana, Zuid-Afrika en België) leiden talenten op, maar als die pas op hun achttiende jaar naar Nederland mogen komen, is dat een grote beper king. Beenhakker: „Voor Ajax zitten daar consequenties aan. Als de nieuwe regels zijn inge voerd, kunnen we van buiten de EU geen spelers onder 18 jaar meer naar Amsterdam halen. Onze twee clubs in Afrika komen dan in een ander dag licht te staan. We hebben die deelnemingen juist om de talenten van daar op een gege ven moment voor een proefpe riode naar Nederland te halen. We hebben straks twee opties. De eerste: nog meer inhoud geven aan de technische staf bij de clubs in Afrika en zo de oplei ding ter plaatse verbeteren. De tweede: overwegen of we wel verder willen met deze samen werkingsverbanden. Als de jonge talenten al niet meer voor een proefperiode naar Amster dam kunnen komen, wordt het een lastig verhaal." Wanneer de nieuwe regels aan leiding geven tot onenigheid tussen club en speler, kan het probleem eerst worden voorge legd aan een mediator, die pro beert de partijen bij elkaar te brengen. Lukt dat niet binnen een maand dan kunnen club of speler de zaak voorleggen aan een arbitragecommissie. Deze 'wijze raad' bestaat uit afgevaar digden van spelers en clubs en een onafhankelijke voorzitter. Ajax heeft in Nederland al eens verlengen van hun contract met Ajax bij Barcelona wilden voet ballen, moest de arbitragecom missie van de KNVB uitspraak doen. Leo Beenhakker: „Over het algemeen wordt er niet vaak een beroep gedaan op die com missie. Ik geloof dat niemand binnen het voetbal zit te wach ten op een arbitrage, dat zijn incidenten. Over het algemeen proberen de clubs er onderling goed uit te komen. Als een spe ler weg wil, maar wordt tegenge houden door zijn club, kan zo'n commissie nuttig zijn. Tot nu is daar in Nederland weinig gebruik van gemaakt." Is een speler of club na de uit spraak van de internationale arbitragecommissie toch nog ontevreden, dan rest nog een gang naar het door de FIFA in te stellen arbitragetribunaal. Club en speler hebben verder altijd het recht hun geschil voor te leg gen aan de nationale burger rechter. Leo Beenhakker is, ondanks de openstaande vragen over de details in het nieuwe transfer systeem, best tevreden met de hoofdlijnen. Zeker als men de eerste plannen van de Europese Commissie in ogenschouw neemt: een bijna onbeperkte vrijheid voor voetballers om van club te veranderen. Beenhak ker: „Als ik de nieuwe regeling vergelijk met wat ons boven het hoofd hing...Dat had wat mij betreft het einde betekent van het voetbal in de zogenaamde kleine landen." In het nieuwe transfersysteem zou Ajax ook verdiend hebben aan de overgang van Davids van AC Milan naar Juventus.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 3