Post Ajax Smoelwerk Leerschool Mind building Vleugels Lekker bikkelen Mickey Mouse-niveau Ajax Life vroeg op de InternetsiteWww.ajax.nl of Ajax klaar is voor de Champions League. De meningen verschillen! f WèÊt11" igtfffi Rë foto: Louis van de Vuurst Met nog een aantal wedstrijden te gaan, moeten we afwachten hoe Ajax op het eind van het seizoen staat. Zeker is, dat als de selectie bij elkaar blijft, je een goede top club in Nederland bent. Zoals de groep bij tijd en wijle voetbalt, moet men volgend seizoen hele wedstrijden op niveau aankunnen. Als dit alles het geval is, en met een sterke rechtsachter (Ruud Kras?) en een extra linkerspits erbij, moet Ajax mee kunnen doen met de subtop van Europa. Je maakt mij niet wijs dat Ajax zijn brutale smoel werk helemaal kwijt is. Dit moet volgend jaar ook een van de dingen zijn die nog sterker moeten worden geëtaleerd. Ajax lijkt zeker op de goede weg. De posities worden, vaak in de eerste helft, goed van elkaar overgenomen. Tegen Vitesse leek het alsof we weer dat extra mannetje hadden, vooral in de eerste helft. Nu nog een hele wedstrijd. We worden al meer een team. Denk aan het woord team. We werden met een budget van 25 miljoen in '95 toch ook gewoon winnaar van de Europa Cup, waar teams als AC Milan een budget van 150 miljoen hanteerde. Geld maakt echt niet gelukkig. Co is naar mijn idee goed bezig. Overi gens moeten we niet denken dat we in één keer weer Euro pees kampioen worden. Maar gezien de progressie - en met een beetje geluk - moeten we zeker in de eerste poules van de Champions League mee kunnen komen. Edwin Bakker Waarom zou Ajax klaar moeten zijn voor de Champions League? Zie het ook eens als een leerschool voor de jongere spe lers binnen de selectie. In andere spor ten praat iedereen over het meedoen met de wereldtop als goede leerschool. Zo moet er binnen Ajax en door de fans ook over gedacht worden. Zonder leer school op het hoogste niveau zal Ajax ook nooit meer op het hoogste niveau komen. Als de spelers uit het goede hout gesneden zijn, leren ze ook van een pak slaag van ëen Real Madrid of Manches ter United. Ajax moet durven verliezen op topniveau om daar te komen. Trou wens, met een paar goede en gerichte aankopen en het absolute BLIJVEN van Richard Witschge staat Ajax nog niet zo ver weg van de subtop in Europa. Het gezond verstand gebruiken en geen onmogelijke dingen verwachten op te korte termijn, dat zijn de dingen die Ajax moet doen, dan komt alles goed. Gertjan Moerkerk, Ajax-fan for life. Ajax Life nummer 13 16 maart 2001 Is Ajax klaar voor de Champions League? In de aanloop naar de Champions League van het seizoen '94/'95 stelde iedere Ajacied zich die vraag. Inmiddels weet de hele wereld dat we er toen klaar voor waren. En hoe. Een vergelijking met die tijd is niet helemaal reëel; het Ajax van toen was veel verder dan het huidige Ajax. En speelde bovendien veel herkenbaarder Ajax-voetbal. Bovendien had Ajax toen een trainer die het zelfvertrouwen van de club, de supporters en het team flink opvijzelde met Amsterdamse branie-uitspraken. Louis van Gaal begreep namelijk dat een goed elf tal alleen niet genoeg is om de top te bereiken. Nee, iedereen die met de club ver bonden is moet er in geloven. En op een paar eeuwige criticasters na deden we dat ook. Allemaal! Daar ligt ook het grote contrast met de huidige trainer, Co Adriaanse. Die verkondigt doodleuk dat we voor een plaats bij de bovenste vijf gaan. Terwijl juist dat het zelfvertrouwen enorm schaadt. En daarmee beperk je dus het geloof in eigen kunnen. Het geloof om kampioen te kunnen worden. En juist dat maakt dat het hui dige Ajax het zo moeilijk heeft. Het bewijs daarvoor is dit seizoen geleverd. Want ga maar na: De enige reden waarom wij op een straatlengte afstand staan van de ove rige kampioenskandidaten, is omdat de onderlinge wedstrijden een voor ons negatief resultaat hebben opgeleverd. Gelijk tegen PSV. Verliezen van Vitesse. En verliezen van Feyenoord. Als deze wedstrijden met het geloof kampioen te kunnen worden, zowel bij spelers als supporters, waren ingegaan dan hadden we ze gewonnen. En daarmee hadden we ons op een kampioenspositie genesteld. Dat lijkt een boude uitspraak, maar dat is wel waar Ajax voor staat. Dat kan iedere Ajacied bevestigen. Ervan uitgaande dat we volgend jaar gewoon weer Champions League spelen, lijkt ome Co in de aanloop daar naar toe weer druk doende het geloof in eigen kunnen drastisch te beperken. Immers, hij zou Ajax volgend jaar liever in de UEFA Cup zien. Dat is wel niet wat hij bedoelde, maar zo is de boodschap wel overgekomen. En er is te weinig actie ondernomen om die gedachte te rectificeren. Een negatieve uit spraak via de media heeft minstens tien positieve uitspraken via dezelfde media nodig om de schade aan het algemene zelfvertrouwen bij ons allen weer te herstellen. Generaal Co moet niet alleen aan team-buil ding doen, maar ook aan mind-building. Het geloof in eigen kunnen niet alleen bij de spelers, maar ook bij de supporters vergroten. En daarvoor heeft hij de media tot zijn beschikking. Want als een echte Aja cied als Co Adriaanse er herhaaldelijk op blijft hameren dat we wel degelijk thuishoren in de Champions League en dat we wel degelijk voor het kampioensschap gaan, dan geloven we dat allemaal. Wat is nu eigenlijk het verschil tussen een topteam en een minder team? Dat is puur het zelfvertrouwen. Het gevoel te gaan winnen. Het gevoel de beste te zijn. Natuurlijk zijn er wel degelijk kwalitatieve verschil len. Maar in het huidige voetbal zijn de verschillen tussen spelers individueel minimaal. Daarom kan de underdog winnen van de favoriet. En dat heeft dus helemaal niks te maken met vage verklaringen als: "De bal is rond." of "Dat is de charme van het voetbal." Dat heeft te maken met het geloof van het gehele team en aanhang om te kunnen winnen. Het elftal van nu is kwalitatief gezien wel degelijk in staat om goede wedstrijden te spelen in de Champions League, de competitie en het bekertoernooi. Alleen wij met z'n allen zijn daar niet voldoende van over tuigd. En daarmee zijn automatisch ook onze tegenstanders daar niet van overtuigd. Het psychologisch overwicht van Ajax wordt daardoor dermate verstoord, dat we niet altijd kunnen winnen. Natuurlijk zouden op een aantal posities versterkingen zeer welkom zijn. Maar dat is niet het verschil tus sen top presteren en dramatisch slecht presteren. Het zit tussen ons aller oren. Met het voorstaande in gedachten wordt het eenvoudig om antwoord te geven op de vraag: Is Ajax klaar voor de Champions League? Ja, voetbaltechnisch zijn we er klaar voor. En ook organisatorisch is Ajax er klaar voor. We moeten ons echter de vraag stellen: Zijn wij er allemaal mentaal wel klaar voor? En daarmee automatisch: Hebben we voldoende psycholo gisch overwicht op onze tegen standers? Het antwoord daarop is: Neen, daar moet keihard aan gewerkt worden. Daar is nog vol doende tijd voor. Maar het moet wel gebeuren. Anders krijgen we te maken met zouteloze herhalin gen van de afgelopen seizoenen. Werk aan de winkel dus! Voor ons allemaal! Andrew Schmits Seizoenkaarthouder en Ajacied in harten nieren. Ajax in nu nog niet klaar voor de Champions League. Wil Ajax presteren in de Champions League, dan moeten ze in staat zijn om de tegenstander vast te zetten op de eigen helft en met een hoge balcirculatie het spel te verplaatsen van de ene vleugel naar de andere vleugel. Wanneer er druk op de vleugels ontstaat, is het logische gevolg dat er bij de tegenstander in het centrale verdedigingsduo ruimte ontstaat, waar de schaduwspits door verscheidene loopacties van kan profiteren. Voorheen profiteerden Bergkamp en Lit- manen van die ruimtes die de tegenstander bood. In het huidige jaar is Ajax er wel in geslaagd het spel te verbeteren en slaagt er bij vlagen weer in, om de tegenstander vast te zetten. Ajax kan echter nog geen gehele wedstrijd de tegenstander zijn wil op leggen. Er komt momenteel ook weinig dreiging van de vleugels. Dit komt deels door het slechte veld van de Arena, die weinig mogelijkheden geeft tot dribbels van de zijkanten. Als het Ajax lukt de vleugels optimaal te benutten, zou Ajax Europees wel kansen hebben. In die periode dat Ajax de UEFA Cup en de Europa Cup won, scoorde het elftal veel in de eerste minuten van de wedstrijd. Weinig teams spelen in Europa het vleugelspel als Ajax. Doordat de tegenstanders in de eerste minuten van een wedstrijd zich moeten instellen op het voor hen onbekende vleugelspel, slaagde Ajax erin in de beginfase de tegenstander te overrompelen. Vervolgens kon Ajax terugvallen op het systeem en de snelle balcirculatie. De stijgende lijn in het spel biedt ons hoop op betere tijden. Die zeker zullen komen. Floris de Leeuw Is Ajax klaar voor de Champions League... Ik ben bang van niet. Adriaanse is nog vol op bezig met het bouwen van een nieuw team. Dat gaat nog steeds niet over rozen. Het team en de bekende Ajax-speel- stijl'zijn zo nu en dan wel degelijk te zien, kijk maar naar de eerste helft tegen FC Utrecht thuis. Maar het is nog sporadisch. In de Champions League, of je er nu van houdt of niet, spelen toch sterkere tegen standers dan FC Utrecht ofRBC. Kijk nu eens terug naar het 'Europese avontuur' van dit seizoen... Dan verlies je van Lausanne Sports. En kansloos! En om nu te zeggen dat de Zwitserse ploegen het zo goed doen in de Champions League... begrijpt u wat ik bedoel? Ik weet dat het financieel erg goed is voor de club en meedoen in het prestigieuze toernooi is mooi voor de spelers. Maar of dat ook zo is als je keihard op je bek gaat; ik betwijfel het. Ze zeggen wel eens dat een harde leerschool goed voor je is, ik weet niet of dat ook in deze (hypothetische) situatie zo uitpakt. Nee, dan maar nog een jaartje UEFA Cup. Lekker bikke len, het knock-out systeem. Dus erop of eronder, niets of niemand onderschatten, altijd aan de bak, anders is het einde verhaal. Daar leer je van. Je speelt echt niet tegen mindere tegenstanders, als je maar ver genoeg komt. Ik denk dat dit Ajax zich volgend seizoen beter kan meten in het UEFA Cup-toernooi. Om vervolgens als nationale titelkandidaat, want ik ga ervan uit dat Adriaanse het team dan toch wel compleet op de rails heeft gezet, de Champions Leauge het daaropvolgende seizoen vol vertrouwen te betreden. Met de intentie echt een rol van betekenis te spelen. Adriaanse heeft gezegd dat de derde plaats(en dus voorronde Champions League) niet goed vallen in de voorbereiding van volgend seizoen. Ik denk dat Adriaanse zelfweet dat dit Ajax volgend seizoen maar een kleine of totaal geen rol van bete kenis zou kunnen gaan spelen in het miljoenen toernooi. Ik denk dat hij zich nog steeds heel bewust is van het drama van Willem II in de 'Liga der kampioenen'en dat hij geen zin heeft om zo'n afknapper weer te beleven. Nee, laat Ajax maar lekker bouwen en niet te hard van stapel lopen, voordat dit team netzo hard keldert als de aandelen. Dennis Jansen Wat verstaat men onder "Klaar zijn voor de Champions League"? Kijk, de kans is redelijk aan wezig dat Ajax die derde plaats weet vast te hou den. Met een beetje geluk zakt F. nog verder in elkaar en halen we zelfs nog die tweede stek, maar zoals alle Nederlandse teams heeft Ajax op dit moment (en in de afzienbare toekomst) wei nig te zoeken op het internationale vlak. De pro blemen rond de club zijn nog niet uit de wereld en als je uit het UEFA Cup-toernooi wordt gestoten door ploegen als Lausanne Sports, dan blijft er natuurlijk weinig hoop over. Als Ajax niet heel hard gaat werken aan een "international competitive" elftal zoals PSV dat op dit moment blijkt te hebben (kijk, eerlijk moet je altijd blijven), dan is de ploeg gedoemd om verder weg te zakken naar het Mickey Mouse-niveau van de competities in België, Schotland en Scandinavië. Voor zover we daar in Nederland nog niet toe vervallen zijn. Het zou fijn zijn als het bestuur, dat ik heus niet alle schuld in de schoenen schuif, wat meer aandacht zou gaan besteden aan andere zaken dan de beursnoteringen. Dat het gebrek aan jeugdtalent bijvoorbeeld wordt gecompenseerd door een betere versie van het scoutingsysteem. Ik weet niet wat andere mensen vinden, maar ik ben een beetje geschrokken van de documentaire "Daar hoorden zij engelen zingen", waaruit bleek hoe weinig menselijkheid er nog overschiet in het Ajax-systeem en de voetbalwereld in het algemeen. Misschien zou Adriaanse eens kunnen proberen te lachen en op een wat normalere manier met zijn pupillen om te gaan. Je kunt toch niet verwachten dat als je iemand, hoe slecht die ook moge spelen, in een andere kleedkamer laat omkleden en dat geen effect heeft op zijn hou ding ten aanzien van de club. Een misselijke zet, vind ik. Anyway, als je het mij vraagt is Ajax nog lang niet klaar om ook maar in de schaduw te staan van de groten uit Europa. Maar als het alleen op deze manier kan, hoeft het voor mij niet eens. Maarten Bels

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 13