NAAR AMSTERDAM Ajax heeft 360.000 dollar in de aanleg van de spelersaccom modatie gestoken. De jonge spelers worden intensief bege leid, krijgen drie maaltijden per dag en zakgeld dat op een spaarrekening wordt gestort. In Ofori verblijven ongeveer veer tig talenten intern. De spelers slapen met zijn vieren op een kamer, beschikken over een eigen douche en WC. Verder is er een eetruimte, een keuken, een medische ruimte alsmede een soort spelershome voor de ontspanning. „De spelers die wij daar huisvesten, zijn maximaal vijftien jaar oud. Dat is de maxi male leeftijd waarop ze voor een eerste korte proefperiode naar Amsterdam kunnen komen Er loopt nu ook een aantal oudere jongens rond, maar dat zijn voetballers die nog geen andere huisvesting gevonden hebben", aldus Jan Pruijn. Ashanti - Met een feestelijke opening, waarbij ook koning Tutu de Tweede vanAshanti aanwezig was, werd op 10 februari in Ghana de voetbalschool Ofori in gebruik geno men. Het complex, bedoeld om jeugd op te leiden op eenAjax-waardig niveau, is ver gelijkbaar met De Toekomst in Amsterdam. Een mooie gelegenheid om - twee jaar nadat Ajax een belang van 51 procent in de club nam - eens te onderzoeken hoe het met Ashanti Goldfields SC gaat. ACADEMIE OUANSAH Ajax Life nummer 12 1 maart 2001 Ajax ontwikkelt in Ghana Ici 1 \ficlnIjc loopt warm lonrl liet in Idfirt Accra De aanpak van Ajax is als volgt: In Accra, een stad gelegen aan de kust van Ghana, selecteert Door Erol Erdogan Foto's Jeroen Slop Op een van de foto's die finan cieel directeur Jeroen Slop nam tijdens zijn verblijf in Ghana, staat een handjevol demonstre rende supporters. "We want new players!" staat er op de bor den van de demonstranten. Jeugd krijgt negentig procent van onze aandacht en energie; de resterende tien procent gaat uit naar het eerste elftal. Dat is niet erg, want na een paar jaar zal het eerste elftal van Ashanti daar ook van profiteren. Dan zal er sprake zijn van een continu hoog niveau en van een door stroming van talent naar het eerste elftal in Amsterdam. De bouw van het complex in Obuashi is weer een grote stap in de goede richting. Jan Pruijn coördineert voor Ajax de oplei dingen in Zuid-Afrika (Ajax Cape Town) en Ghana: „Ik denk dat we, met de realisatie van een profes sionele voetbalschool - waar naast het voetbal ook aandacht De voetbalacademie Ofori in Obuashi. s m Demonstrerende Ashanti-supporters voor het eigen stadion. Opleiden van spelers en het korte termijn-denken van som mige supporters stroken niet met elkaar, ondervindt ook Ad Zonderland, die namens Ajax algemeen directeur van Ashanti Goldfields SC is: „Het aantrek ken en wegsturen van spelers is in Ghana de dagelijkse praktijk. Ook bij Ashanti Goldfields is dat in het verleden altijd het geval geweest. De samenwerking met Ajax is echter gebaseerd op een andere visie, op andere ideeën. eerste elftal. Maar het is hier niet anders dan in Amsterdam; sup porters hebben moeite om geduld op te brengen. Ik heb dan ook regelmatig overleg met de Supportersvereniging van Ashanti Goldfields SC." Toen Ajax twee jaar geleden de samenwerking met de Ghanese club aanging, was 'doelstelling nummer één' voor Ajax het opleiden van talent voor het is voor studie en ontspanning - op de goede weg zijn. Het komt er nu op aan om goed te selecte ren, zodat we op de voetbal school de grootste talenten van Ghana en omstreken binnen halen. Met die jongens kunnen we dan intensiever trainen, helemaal als het veld naast de academie gereed is. Dan zal er zelfs twee keer per dag op worden getraind. Dat moet uiteindelijk het verschil gaan uitmaken. Het aanleggen van het veld is nog het grootste probleem. Het gras wordt polletje voor polletje in de grond gestopt, volledig met de hand. Dat kost veel tijd." de club de eerste talenten; jon getjes tot twaalf jaar. De beste voetballertjes uit Accra komen in aanmerking voor een plaatsje op de academie in Obuashi. Verder traint er bij het stadion van Ashanti Sport Club nog jeugd tot 17 jaar, vergelijkbaar met de A-jeugd in Amsterdam. Een veelbelovend Ghanees talent komt op vijftienjarige leeftijd voor het eerst naar Ajax in Nederland. Ad Zonderland legt uit: „Alleen de allerbesten komen in aanmerking om naar Amsterdam te gaan. De afgelo pen twee jaar was een aantal jongens voor een periode van drie maanden in Nederland. Dat proces gaan we nog een paar keer herhalen. Jongens mogen pas na hun achttiende jaar definitief naar Nederland komen. Aan de andere kant is zo'n tijdelijk verblijf in Amster dam een goede ervaring voor die jonge Ghanese voetballers." Een goed voorbeeld van de werkwijze is het verloop van de voetballoopbaan van de zes tienjarige John Quansah, overi gens geen familie van Kwame Quansah, de huidige Ghanese spits van Ajax 2. Jan Pruijn is behoorlijk tevreden over zijn ontwikkeling: „Als alles goed gaat, komt John Quansah half maart voor een derde keer naar Nederland. Tijdens de eerste twee Nederlandse periodes is alles naar wens verlopen; ook sociaal heeft John zich goed aangepast. We hebben afge sproken dat er een vervolg komt op zijn eerdere stages in Amsterdam. Na afloop van de competitie beslissen we wat volgend jaar - sportief gezien - voor hem het beste is. Hij is dan tweedejaars B junior, maar mis schien kunnen we 'zijn lat' wel wat hoger leggen door hem in de A2 een kans te geven. Maar eerst moet John aantonen dat hij in Ghana niet heeft stilge staan en dat hij in Amsterdam de draad direct weer kan op pakken. Zo laten we zien dat het voor de speler geen probleem oplevert als hij drie maanden naar zijn 'roots' terugkeert. Als dat wel het geval zou blijken, moeten we vraagtekens zetten bij de nu gekozen constructie." Jeugd van Ashanti Goldfields zingt een liedje tijdens de opening van de academie.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 8