The American Dream van Amsterdam - Begin jaren negentig stuurde John O'Brien een briefje naar de KNVB, met de mededeling dat hij aar dig kon voetballen en dat hij dat graag wilde laten zien. De voetbalbond schoofde open sollicitatie door naarAjax, dat de Amerikaan voor een eerste oefenstage uitnodigde. Twee jaar later mocht O'Brien opnieuw opdraven in Amster dam, waar hij een uitstekende indruk achterliet op het toenmalige Hoofd Opleidingen CoAdriaanse. Het gevolg is bekend. De Amerikaanse vrijbuiter mocht blijven en kreeg een profcontract voorgelegd. Zijn American Dream was uitgekomen en inmiddels maakt John O'Brien alweer voor het tweede jaar deel uit van de A-selectie vanAjax. CULTUURSCHOK UITSTEKENDE KANDIDAAT AFWISSELING DOODSTRAF DORP Ajax Life nummer 12 1 maart 2001 fototloiiis uan "cleVi John O'Brien Voetbal heeft de in Los Angeles geboren John O'Brien altijd in het bloed gezeten: al vanaf zijn vijfde schopt hij tegen een bal. Hij had daar ook alle ruimte voor, al moest er een spectacu laire verhuizing aan te pas komen: ,,De grond waarop ons huis eerst stond, lag op een bouwterrein tussen het vlieg veld en het strand. Omdat daar gebouwd zou gaan worden, moesten we verkassen en dat hebben we gedaan. Letterlijk! We hebben ons huis op een grote trailer gezet en vervolgens in een andere wijk neerge- pland". O'Brien lacht: „Zo doen we dat in Amerika. In die nieuwe wijk stonden alleen maar vrijstaande huizen en het In Nederland bestaat volgens O'Brien een vertekend beeld van de Amerikaanse samenle ving. De 'gemaakte vriendelijk heid' bijvoorbeeld leggen we in ons land verkeerd uit. O'Brien: „Als een Amerikaan "how are you" of "have a nice day" zegt, dan is dat niet persoonlijk bedoeld. Het is gewoon een bepaalde omgangsvorm die de afstand tussen mensen kleiner maakt. Nederlanders zijn veel killer. Jullie spreken elkaar alleen aan als jullie iets te melden heb ben; nooit eens om zomaar wat te kletsen. Omdat ik van praten houd, voel ik me in Amerika meer op mijn gemak. Al moet ik wel toegeven dat gesprekken in Nederland vaak meer diepgang hebben." Je kunt gewoon niet laten ombrengen. Ik ben een overtuigd tegenstander van de doodstraf. Waar ontleent de mens het recht aan om een medemens om te brengen, hoe zwaar diens misdaad ook geweest mag zijn? De maat schappij moet er voor zorgen dat zo'n misdadiger niet meer kan terugkeren in de samenle ving, maar mag hem niet ombrengen. Bush denkt daar anders over; ik vind hem té rechts." Terug naar het voetbal. John O'Brien is aan een wat ongeluk kig seizoen bezig. De nijvere middenvelder raakte in sep tember, tijdens de Olympische Spelen, geblesseerd aan zijn achillespees. De revalidatie ver liep minder voorspoedig dan was gewenst en werd verwacht. Met als gevolg dat de Ameri kaan pas sinds een week of drie weer volledig meetraint met de A-selectie: „Ik zit sinds kort ein delijk lekker in m'n vel en geniet van de trainingen. Ik weet dat het heel moeilijk zal worden om een plaatsje in het eerste elftal te veroveren, maar toch hoop ik mijn steentje nog bij te kunnen dragen. Tijdens de voorberei ding was een basisplaats mijn doel voor dit seizoen. Door de Olympische Spelen en mijn blessure is dat er nog niet van gekomen. Ik sta voorlopig weer op 'nul'." Toch zou, volgens diverse Ajax- volgers, John O'Brien een uit stekende kandidaat zijn om de defensieve problemen van Ajax op te lossen. O'Brien: „Ik heb wel vaker in de verdediging gespeeld. En als ik daar beter uit de voeten zou kunnen dan een andere speler, zou ik dat ook zeker willen pro beren. Maar zélf vind ik me meer een middenvelder. Volgens mij liggen daar mijn beste mogelijkheden." In Amerika worden topsporters als ware v helden vereerd. Spor ters dienen als bind middel in een verder onoverzichtelijke maatschappij. Grote ster ren uit de wereld van sport en entertainment bewaken de eenheid van het land. John O'Brien behoort niet tot dit selecte gezelschap van uitverkore nen. Hij weet ook niet of hij dit ooit wel zou willen: „Ik ben geen bekende Amerikaanse sporter. En zoals ik mezelf nu zie, denk ik ook niet dat ik er ooit één zal worden. Bij het hele idee van heldenverering kan ik me trouwens niets voorstellen, al heeft het natuurlijk wel z'n voordelen. Je kunt overal naar toe en alle deuren gaan voor je open. Het is optimaal genieten, totdat de samenleving, die je eens groot maakte, je weer uit spuugt. Want zo gaat het ook in Amerika." O'Brien droomt dus niet van een heldenbestaan, daarvoor staat hij te nuchter in het leven: „Ikkanmenietop één facet van de maatschappij richten. Mijn karakter is nou eenmaal zo dat ik van afwisseling houd. On langs ben ik naar de kapper gegaan, om weer eens een nieuwe coupe uit te proberen. De Nederlandse wintermaan den zijn grijs en door mijn haar wit te laten verven, wil ik graag wat kleur onder de mensen brengen. Ik ervaar het leven positief en probeer het - voor zover mogelijk - te beheersen. Je weet natuurlijk nooit wat er gebeurt, maar een positieve houding maakt het leven gewoon wat aangenamer. Het is echter ook weer niet zo, dat ik uitsluitend met een glimlach op mijn gezicht over straat loop. Ik sta bewust in het leven, al ver lies ook ik soms het perspectief wat uit het oog. Niet alleen met voetballen, maar in alle facet ten van de maatschappij. Als het voor mijn gevoel te hard gaat, dan pak ik m'n rust. Ga ik naar het strand, in ieder geval de stad uit. Een moment van bezinning om tot mezelf te komen, dat heb ik af en toe ge woon nodig." Door Arnout Verzijl Ruim zeven jaar na zijn komst naar Nederland blikt de 23- jarige middenvelder terug op die onzekere eerste periode. Het ontlokt hem een brede glimlach: „Ik was net overge gaan naar de laatste klas van High School. Dat schijnt de leukste schoolperiode te zijn; een periode waarin de leerlin gen dicht naar elkaar toe groeien. Maar dat heb ik dus niet meer meegemaakt, omdat ik in Nederland, bij Ajax, ging voetballen. Op zich was dat jammer, al heb ik in Nederland - op de internationale school - wel nog mijn opleiding afge- strand was dichtbij. Een prima suburb om te wonen. De cul tuurshock was dan ook enorm toen ik als puber naar Amster dam verhuisde. Van de Amerikaanse vrijheid naar de Nederlandse burgercul tuur. Ik voelde me alsof ik een ander mens was. Mijn Ameri kaanse rijbewijs was hier niet geldig, dus moest ik met het openbaar vervoer. Ik kwam in buurten waar alle huizen op elkaar leken. In Nederland lijkt alles en iedereen trouwens op elkaar, terwijl in Amerika ieder individu zijn eigen identiteit heeft. De auto's, de huizen en de persoonlijke dingen; alles is anders." één beeld hebben van Amerika vindt O'Brien: „De Verenigde Staten is een groot land. En is daardoor in een aantal opzich ten extreem. Denk maar eens aan de boeren in het midden van het land. En aan San Fran cisco met die volledig unieke, 'groene' cultuur. Amerika tot een stereotiepe samenleving maken, dat kan gewoon niet. De samenleving binnen de Ver enigde Staten is daarvoor veel te divers." „De Amerikaanse presidents verkiezingen vond ik leuk en spannend om te volgen. Zelf heb ik niet gestemd, dat was me maakt." Op zo'n jonge leeftijd doelbewust naar een ander continent emigreren; dat ge tuigt van lef en vertrouwen, karaktereigenschappen van de jonge O'Brien die op zijn vroe gere High School al naar voren kwamen: „Ook daar heb ik altijd mijn eigen plan getrok ken. Ik hoorde niet bij een spe cifiek groepje, had overal mijn vrienden. Dat kwam mede door mijn keuze voor voetbal. Sport geeft aanzien op de High School en Soccer is veel minder popu lair dan Football of Baseball. John O'Brien woont alweer ge ruime tijd in het centrum van Amsterdam: „Het is een fijne stad, maar nauwelijks te verge lijken met de grootheid van Los Angeles. Het mooie centrum van Amsterdam is voor mij net één groot dorp. Alles is binnen handbereik. Geregeld fiets ik door het centrum. Dan word ik door niemand herkend. Met dit weer heb ik altijd een muts en een zonnebril op. Zelfs mijn moeder zou niet weten dat ik het was." veel te gecompliceerd. Had ik het wel gedaan, was mijn voor keur naar Al Gore gegaan. Niet omdat hij nou zo'n indruk op me heeft achtergelaten, maar Bush is te ver gegaan tijdens zijn gouverneurschap in Texas. Daar heeft hij het milieu ver waarloosd en vele criminelen

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 7