Olympisch Stadion geen optie Brutil Hosé tijdelijk Superboer blij verrast met Ajax Ajax verhuurde de aanvaller Brutil Hosé aan het begin van deze week met onmiddellijke ingang aan De Graaf schap. De huurovereenkomst loopt tot het einde van dit seizoen. Brutil Hosé was aanvankelijk genomineerd om, samen met linksbuiten Kevin Bobson, aan Haarlem te worden uitgeleend. Volendam -Ajax heeft vorige week vrijdag Ruud Kras, de eerste aankoop voor volgend seizoen, gepresenteerd. Pas achttien lentes jong, maar nu al goed genoeg bevonden om de overstap van FC Volendam tmarAjax te maken. De talentvolle vleugelback tekende een con tract voor vier jaar. Ajax Life nummeT 12 1 maart 2001 DOEL: Champions League Amsterdam - In diverse media, waaronder verschillende landelijke kranten, verschenen berichten dat Ajax zich zou hebben aangemeld bij de KNVB voor de Intertoto-competitie. In het RTL-programma Sport aan Tafel werd afgelopen zondagavond gekscherend gespro ken over de aanmelding van de 'voormalige topclub Ajax' voor de Intertoto. De redactie was onjuist geïnformeerd want niets is min der waar. Ajax gaat op eigen kracht Europees voetbal, en het liefst Champions League-voetbal, proberen af te dwingen. De Europese Intertoto-competitie gaat in juli van start en is een extra mogelijk heid voor clubs zich te plaatsen voor het toernooi om de UEFA Cup. Ajax staat momenteel op de derde plaats in de competitie en deze plek geeft recht op het spelen van voorronden in de Champions League. Deze duels worden op 7 en 8 augustus afgewerkt. Trainer- coach Co Adriaanse richt zich met zijn selectie op het vasthouden van de derde plaats. „Onze hele voorbereiding op komend seizoen is gericht op het spelen van de voorronde Champions League. Daarom beginnen we al op 2 juli met de eerste training." In de vorige Ajax Life stelden veel supporters de vraag of Ajax niet in het Olympisch Stadion kan gaan voetballen. De problemen met de grasmat in de Arena kunnen dan rigoureus worden aangepakt, terwijl Ajax één seizoen in het Olympisch Stadion 'logeert'. De discussie kreeg een vervolg in het NRC Flandelsblad. Een aantal veelzeggende reacties: foto: Pix Online/Hans Willink Erik van Leeuwen, persvoor lichter Ajax: „In het Olym pisch Stadion zijn ruim 20.000 zitplaatsen en wij hebben 40.000 seizoenkaarthouders. Punt. Discussie gesloten." Herman Poos, KNVB: „Voor het veld dat er nu ligt, kunnen we dispensatie verlenen, hoewel het kleiner is dan in de Arena Het Olympisch Stadion is niet gebouwd als een voetbalstadion en voldoet niet aan de Europese regelgeving. Ze zullen dan alles moeten gaan verbouwen." Elly Florax, Politie Amsterdam: „Het stadion is niet gerestau reerd met het oog op grootscha lige evenementen. Er zijn geen afdoende veiligheidsmaatrege len, de infrastructuur daarvoor ontbreekt. Er zijn geen hekken rond het veld, geen afgesloten supportersvakken en geen com mandoposten om de politie- inzet te coördineren. De politie moet het advies geven heel veel te investeren in veiligheid. Als het tenminste gaat om een structurele verhuizing. Bij een incidenteel geval ligt het wat anders." Marleen Nieuwenhuis, gemeente Amsterdam: „Toestemming van de politie én het stadsdeel is absoluut nodig voordat de gemeente akkoord gaat. Als dat er niet is, wordt het een moeilijk verhaal." Martien Maten, woordvoerder Stadsdeel Zuid: „Het is alle maal minimaal en niet inge richt op voetbal. Dan gebeuren er dingen waar we niet op bedacht zijn. Maar als de onderlinge partijen het per se willen, zou het wel moeten kunnen. Ik denk niet dat het een reële optie is." Arie van Eijden, algemeen directeur Ajax: „Het belang rijkste is dat wij veel meer sei zoenkaarthouders hebben dan dat er plaatsen zijn in het Olympisch Stadion. Bij de ver bouwing en de renovatie van het historische stadion heeft het stadsdeel Zuid gesteld dat er maar een beperkt aantal eve nementen kan plaatsvinden. Een reeks van wedstrijden is dan al per definitie onmogelijk. Verder is het stadion niet inge richt op voetbal en voldoet het niet aan de gestelde veilig heidseisen. Overigens, tegen Willem II en FC Utrecht zag de grasmat in de Arena er behoor lijk goed uit." Beide aanvallers weigerden voor Ajax' satellietclub uit te komen, waardoor de spelers bij Ajax op een zijspoor belandden. Onder leiding van Jan Olde Rie- kerink trainden ze met het tweede elftal mee, af en toe kre- foto: Louis van de Vuurst gen ze tijdens een wedstrijd een invalbeurt. De nieuwe samen werking met HFC Haarlem is bedoeld om jonge Ajacieden ervaring op te laten doen in een competitie waarin zij veel weer stand ondervinden. Middenvel der Mare Stuut en keeper Serge van den Ban waren de eer- ste spelers die kozen voor verhuur aan de satelliet club. Contrac tueel was Bru til Hosé niet verplicht naar Haarlem te gaan. Ajax overweegt in de nieuwe contracten de optie tot ver huur aan Haarlem op te nemen. Hosé heeft zich maandag 26 februari al in Doetinchem gemeld voor de eerste training. De Antilli aanse spits, opgegroeid in Den Helder, was in de Ajax-jeugd een grote belofte die aan de lopende band scoorde. Na twee seizoe nen in het tweede elftal en af en toe een wedstrijd in Ajax 1, zoals onder Morten Olsen thuis tegen PSV, haalde Co Adriaanse hem tijdens de voorbereiding naar de hoofdmacht. In totaal speelde Hosé dit seizoen acht wedstrijden in Ajax 1 waarin hij twee doelpunten maakte. Bij De Graafschap moet Hosé de con currentie aangaan met spelers als de routinier Eric Viscaal, Congolees Zico Tumba en ex- Ajacied Rody Turpijn. De Roemeense rechtsback Flavius Stoican is terug naar zijn geboorteland. De 24-jarige ver dediger heeft zijn stage, die begon op maandag 19 februari, bij Ajax afgerond. „De vier dagen waren bedoeld als een weder zijdse kennismaking," vertelde technisch directeur Leo Been hakker. „Stoican is terug naar Roemenië omdat hij verplich tingen bij zijn club heeft," legde Beenhakker uit. Stoican komt uit voor Universitatea Craoiva, de oude club van Cristian Chivu. Hij had een flinke conditionele achterstand doordat hij pas een tijdje terug is hersteld van de gevolgen van een auto-ongeluk. Beenhakker gaf uitleg waarom de verdediger dan toch nu al naar Ajax kwam voor een stage: „Omdat deze stage niet zozeer was bedoeld om hem als voetbal ler te beoordelen, maar om te zien wat voor een jongen het is. Wat zijn karakter is. Het is een goede jongen. Er zit een goede, frisse kop op. Hij had het hier bui tengewoon naar zijn zin. Het is voor hem natuurlijk leuk dat er al twee Roemeense jongens spe len." Ajax blijft Stoican volgen, verklaarde Beenhakker: „In maart begint de Roemeense competitie weer. Dan zullen onze scouts hem nog eens tijdens een wedstrijd gaan bekijken." ïf: Joey Didulica, de Australi sche keeper, is tot 1 juli 2003 Ajacied. De club besloot de optie in het contract van Joey Didulica te lichten. Daarmee is zijn contract met twee jaar ver lengd. Joey Didulica tekende op 28 september 1999 een contract bij Ajax. Door de schouderbles sure van de Roemeen Bogdan Lobont fungeert Didulica sinds de start van de tweede competi tiehelft als reservekeeper achter eerste doelman Fred Grim. Aan de start van het seizoen was Didulica nog vierde keeper ach ter Serge van den Ban en Bog dan Lobont. De Australiër gaf toen te kennen naar een andere club te willen waar hij als eerste doelman kon spelen. 5k Nikos Machlas heeft zich moeten afmelden voor een vriendschappelijke interland tegen Rusland op Kreta. De Ruud Kras Het gaat snel met Ruud Kras, heel snel. Aan het begin van deze competitie maakte hij aanvankelijk niet eens deel uit van de A-selectie van Volen dam. Maar na een aantal goede optredens in vriendschappe lijke wedstrijden speelde hij zich alsnog in het basisteam van trainer Henk Wisman. Inmiddels is hij niet meer weg te denken aan de linkerkant, waar hij zich als rechtsbenige verdediger gemakkelijk staande houdt. Tevreden is de geboren Volendammer echter nog lang niet: „Ik moet beter worden in de coaching. Verder moet ik mijn traptechniek met links beter ontwikkelen. In de jeugd heb ik altijd in het cen trum van de verdediging gespeeld. Dit jaar sta ik eigen lijk pas voor het eerst op de linksbackpositie. Niet erg hoor, want op de vleugel kan ik even eens goed uit de voeten." De goedlachse Ruud Kras, wiens vader en oom ook in het eerste elftal van Volendam heb ben gespeeld, heeft weinig woorden nodig om zijn over gang naar Ajax te omschrijven: „Fantastisch", zegt hij met zijn onvervalst Volendamse tong val. „Ik had niet verwacht dat het allemaal zó snel zou gaan. In de voorbereiding had ik er niet eens rekening mee gehou den dat ik bij Volendam in de basis zou komen. Nu heb ik al een wedstrijd met Oranje onder-18 gespeeld en een contract gete kend bij Ajax. Ik weet niet wat ik daar van moet verwachten. Ik zie wel hoe het gaat. Ik vind het in ieder geval schitte rend dat ik bij een club als Ajax mag gaan spelen." Voorlopig houdt Kras zijn vizier uitsluitend gericht op de pres taties van FC Volendam. „Ik wil het seizoen op een goede manier afsluiten. Door het win nen van de tweede periode mag Volendam meedoen aan de nacompetitie. Daarin moet het team een goede indruk maken", aldus de jonge vleugel verdediger die zich ervan bewust is dat de goede presta ties van Volendam dit seizoen er mede toe bijgedragen heb ben dat hij zich vanaf begin juli Ajacied mag noemen. Kras weet geen concreet antwoord te geven op de vraag waarom Volendam deze jaargang zo opvallend presteert. „Dat is moeilijk te zeggen. De sfeer in de groep is uitstekend. De spe lers werken hard voor elkaar. Dat is misschien wel de sleutel van ons succes." Illustere dorpsgenoten als de gebroeders Mühren en Wim Jonk gingen Ruud Kras voor. Hoewel zij een fantastische carrière hebben opgebouwd en via Ajax doorstoten naar het Nederlands elftal, zegt Kras zich niet aan hen te spiegelen: „Zij zijn middenvelders, terwijl ik altijd, ook in de jeugd, in de verdediging heb gespeeld. Een voorbeeld heb ik niet, alhoewel ik Jaap Stam erg goed vind. Zijn manier van spelen, op snelheid en agressief in de duels, bevalt me." Griekse spits werd vlak voor het thuisduel tegen FC Utrecht ziek en Co Adriaanse kon toen al geen beroep op hem doen. Het zelfde gold voor Cedric van der Gun. De bedoeling was dat de aanvallend middenvelder afge lopen dinsdag met Jong Oranje een oefenduel zou spelen tegen De Graafschap, met de kers verse Ajax-huurling Brutil Hosé in de gelederen. Van der Gun moest maandag ziek afhaken. Door een ongelukkige trap op zijn knie tijdens de training is John O'Brien teruggeworpen in zijn revalidatieproces. Na zijn achillespeesblessure maakte de Amerikaanse middenvelder zijn rentree in het tweede elftal van Ajax. Het is nog n^et bekend wanneer hij zich nu bij de groep gaat voegen. Ten tijde van het ten perse gaan van deze krant was Wamberto nog steeds geen Belg. De Braziliaanse linksbui ten is bezig zich te naturaliseren tot een van onze Zuiderburen, omdat hij zo meer kans heeft met een nationaal vertegen woordigend elftal mee te doen aan het komende WK en - als Europeaan - het EK.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 3