'Het is nu zaak respect af te dwingen' Amsterdam - Geruisloos is hij - in nog geen maand tijd - opgeklommen van de positie van vierde naar tiveede keeper van Ajax. Door het vertrek van Serge van den Ban naar HFC Haarlem en de schouderoperatie van Bogdan Lobont staat Joe Didulica klaar om in geval van nood eerste doelman Fred Grim te vervangen. Respect vV% Voorpagina's M—M Ajax Life nummer 11 15 februari 2001 JOC HSHMB DidulicaMP is k|aar SM voor Ajax 1 foto: Louis van deVuur'st Door: Sander Berends De avond voor het gesprek met Ajax Life verdedigde de 23-jarige Australiër het doel van het tweede team van Ajax tegen de reserves van NAC. „Het veld was niet best," geeft de vriendelijke sluitpost aan. „Nat. Moeilijk voor me," stamelt hij in al goed ver staanbaar Nederlands. De rest van het gesprek vindt vervolgens op zijn verzoek toch plaats in het Engels. „Want jullie taal is erg lastig. Sinds mijn komst in okto ber 1999 krijg ik wekelijks één of twee keer Nederlandse les. Ik ben blij dat ik nu enkele zinnetjes kan spreken." Inmiddels voelt Didu lica zich aardig thuis in zijn nieuwe omgeving. „In het begin kende ik natuurlijk aanpassings problemen. Behalve aan het rij den aan de rechter kant, moest ik ook wennen aan de tempera tuur. In Australië was het altijd mooi weer. En als het eens een keertje maar elf graden was, dan liepen mensen met dikke jassen over straat en hadden ze het koud. Toen ik hier voor de eerste keer het vliegtuig uitkwam, was het amper twee graden boven nul. Ik wist niet wat ik meemaakte. En ook sneeuw had ik nog nooit gezien." Afgelopen zondag zat 'de Aussi' tegen Willem II weer op de reservebank. Handschoenen aan, de veters van de schoenen netjes gestrikt, het keepersshirt goed in de broek. Klaar om ieder moment in te kunnen vallen. „Je hoopt natuurlijk op die kans. Ik wil laten zien dat ik capabel genoeg ben om in het eerste van Ajax te keepen. Ik train er hard genoeg voor. Het is nu zaak om voldoende respect en vertrou wen af te dwingen bij de coaches." Vorig seizoen al leek Didulica een plaatsje in de rang orde op te schuiven toen Stanley Menzo noodgedwongen een punt moest g jÈ zetten achter 0M Ik train er hard genoeg voor. zijn loopbaan. Ajax haalde ech ter, nadat Didulica twee keer op de bank had mogen plaatsne men, de Roemeen Lobont om de opengevallen vacature in te vullen. „Dat had ik wel ver wacht. Elke topclub heeft drie keepers, aangevuld met een jonge doelman. Op dat moment was een plaats in het eerste elf tal nog geen doel van me. Ik was net nieuw en moest de way of bij de nationale ploeg en voel me honderd procent fit. En dus wil ik nu meer. Maar ja, ik ben net 23 jaar. Voor een keeper is dat nog erg jong. Kijk maar naar Fred Grim, die is 35 en doet het nog steeds uitstekend. Maar ook hij leert nog iedere dag bij. Dat is allemaal de verdienste van keeperstrainer Wil Coort. Dat meevoetballen was bijvoor beeld nieuw voor me. In Austra lië spelen we op zijn Engels. Hoe life in Amsterdam nog leren kennen. Tegelijkertijd was ik regelmatig op pad met het Aus tralische Olympische team. Nu is de situatie anders. Ik ben helemaal gesetteld in Diemen, heb geen verplichtingen meer Didulica, tweede van rechts op de bankbij Ajax verder de bal naar voren, hoe beter. Ik moest leren meer rust in mijn spel te brengen. Over mijn reflexen en agressieve manier van keepen ben ik wel tevreden." Waar staat hij volgend jaar onder de lat? „Mijn contract loopt af. In april gaan we praten. Als ik blijf, wil ik vragen of ik een jaar kan worden uitge leend. Ik wil spelen in een eerste team. Kijk naar lason Culina (nu bij Ger minal Beerschot, red.), m'n beste vriend. Voor hem was die oplossing om aan die Belgische club verhuurd te worden, ook de beste. Jason en ik zijn al vrien den sinds onze jeugd. Zijn vader is later mijn trainer geweest eri samen hebben we in de Olympi sche ploeg gespeeld. Ook met zijn vriendin kan ik het goed vinden. Ik mis hen wel. Momenteel besteed ik een groot deel van mijn vrije tijd aan schil deren. Ik houd van kunst, ik heb laatst Mare Stuut (ook verhuurd aan Haarlem, red.) op zijn ver jaardag nog een schilderij van me cadeau gedaan." Terwijl Culina in september wel van de partij was op de Olympi sche Spelen van Sydney, werd de droom voor Didulica op een wrede manier verstoord. „In de voorbereiding keepte ik vier van de vijf wedstrijden. Maar net voordat de Spelen begonnen, liep ik een stressfractuur in mijn scheenbeen op. Waarschijnlijk omdat ik te hard had getraind. Ik kon daardoor niet meer springen. In eerste instantie dachten de dokters dat ze me op tijd fit zouden krijgen. Ze had den zelfs een speciale brace laten maken. Maar één dag voor de start van het voetbaltoernooi besloten ze het risico toch niet te nemen. Als er te veel druk op mijn scheenbeen zou komen, was de kans op een botbreuk levensgroot aanwezig. Vervol gens mocht ik drie weken niets doen. Ik heb de eerste wedstrij den van Australië nog bekeken, toen moest ik van Ajax alweer terugkomen." «k v «*p>~ foto: Louis van de Vuurst Van de vijfde sport van het land is soccer in Australië binnen vijf jaar tijd opgeklommen tot de nationale sport nummer één. „Dat komt door de goede presta ties van Harry Kewell, Mark Viduka en Paul Agostino. Zij sie ren de voorpagina's van alle kranten. Toen ze zich wat meer voor voetbal gingen interesse ren, merkten ouders ook dat - in verhouding met rugby en 'Aus tralisch voetbal' - de kans op blessures bij voetbal veel kleiner is. Ik heb ook nog jarenlang 'Aus tralisch voetbal' gespeeld. Op mijn vijftiende brak ik daarbij mijn linkersleutelbeen. Een jaar later ben ik met keepen begon nen. Mijn club, North Geelong Croatia, had op dat moment niet veel keepers en ik hield van springen en ballen pakken. Na een jaar in de A-jeugd, kwam ik bij de senioren. Croatia's eerste keeper vertrok en de tweede - Vilson Knezevic, die nu bij Ger minal Beerschot Antwerpen onder de lat staat - brak z'n arm. Daardoor kwam ik in het eerste elftal en werd dat jaar in de staat Victoria direct uitgeroepen tot 'Goalkeeper Of The Year'. Ik zag voetbal in die tijd als hobby, stu deerde Sportwetenschappen aan de Universiteit van Mel bourne. Maar toen ik werd gese lecteerd voor het Australische Olympische team en voor Mel bourne Knights ging spelen, moest ik een keuze maken." Hoe dat afliep, is inmiddels bekend. Anderhalf jaar geleden verliet hij de, door zijn opa opgerichte, club. Zijn grootva der - die net als zijn vader Kro atië ontvluchtte vanwege het regime van Tito - mocht dat zelf niet meer meemaken. Na een tijdje op proef te hebben getraind bij Charlton Athletic, meldde Ajax zich voor Didulica. „In Engeland heb ik, samen met een ploeggenoot, zelfs eens ged ineerd met de Beckhams. Sinds dien ben ik een groot fan van de Spice Girls. Heb laatst nog The Movie gekocht. De popgroep Kiss is een andere grote liefde van mij. Ik ben in Melbourne twee keer naar een concert van ze geweest. Ook Krezip en Anouk vind ik goed. Ja, ik voel me aardig thuis in jullie land."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 7