r In 2001 weer 'Kellogg's en Ajax voetbalfeesten' Een beloftevolle Ajax zoekt nieuwe Rafael van der Vaart Veldhoven- Op een symposium van de Coaches Betaald Voetbal in Veldhoven werd op zondag28 janu ari de toekomst van het Nederlandse voetbal bespro ken. Eén van de stellingen was dat de competitie voor tweede elftallen snel moet veranderen in een beloften- competitie. Momenteel worden de wedstrijden van de tiveede elftallen afgewerkt op weinig inspirerende doordeiveelcse avonden, waarbij het team vaak aan gevuld wordt met van blessures herstellende eerste elf talspelers. Er wordt gesproken over een Beloften-competitie met een beperkte leeftijdsgroep. Ajax 2 speelt al met zo'n elftal? Behalve de leeftijd van de spelers veranderen alleen de randverschijnselen: de speeldagen, de me dia-aandacht en sponsoring. Dat kan toch nooit veel invloed hebben op de ontwikkeling van een voet baller? Oudere en ervaren tegenstanders bieden toch meer weerstand? Zeist- Volgend seizoen speelt de Cl van Ajax in een ster kere afdeling. De nieuwe landelijke Shell-jeugdcompeti- tie komt in de plaats van de huidige regionale indeling. De krachtsverschillen tussen de C-junioren elftallen zijn nu vaak te groot. archieffoto: Hans Willink Ajax Life nummer 11 15 februari 2001 AMSTERDAM - Voor de tweede keer in successie worden in de man den mei en juni de 'Kellogg's en Ajax voetbalfeesten' gehouden. Zo'n feestdag bestaat uit allerlei voetbalactiviteiten onder leiding van een echte Ajax-speler en is bedoeld voor jongens en meisjes van 6 tot en met 12 jaar. De 'Ajax en Kellogg's voetbalfeesten' worden in verschillende week einden gehouden in vijf plaatsen in het noorden, zuiden, oosten, westen als ook in het midden van het land. Meer informatie en een deelnamebon zijn te vinden op de achterkant van Kellogg's pakken smacks, frosties, choco krispies, honey loops, rice krispies en cho- cos. Meer informatie staat ook op de website van Ajax: www.ajax.nl/kel- loggs. Vanaf 13 maart staan daarop de exacte lokaties en de data van de voetbalfeesten. toekomst De nieuwe opzet gaat waarschijnlijk volgend seizoen van start. Talenten tussen 19 en 22 jaar spelen dan op zaterdagmiddag hun duels. Zo is er meer aandacht van het publiek, sponsors en de media. Aan Jan Olde Riekerink, de huidige trainer/coach van Ajax 2, de vraag wat hij vindt van de plannen rond een beloften-com petitie. „Dat klopt. Maar zo mag het bij Ajax zijn, we moeten uiteraard verder kijken dan de belangen van de eigen club. Het gaat hierbij om het totale niveau van het Nederlandse voetbal, de lijn moet derhalve worden doorgetrokken naar een volledige competitie voor die leeftijdsgroep. We hebben bij ons de samenwerking met HFC Haarlem opgezet om jongens die zijn uitgeleerd bij het tweede elftal, een kans te geven zich verder te ontwikkelen op eerste divisie-niveau." „Veel mensen roepen dat zo'n nieuwe opzet met een vastgestelde leeftijdsgroep geweldig is, maar het moet absoluut in samenhang worden gezien met de vastgestelde speeltijd op zaterdagmiddag. Spelen op maandagavond is in de nieuwe opzet in mijn ogen totaal zinloos. Als we twee dingen gaan doen; de leeftijdsgroep beperken én op zaterdagmiddag spelen, kunnen we spreken over de beste slag die het Nederlandse voetbal op dit moment kan maken. Het structureren van de leeftijdsgroep is veel belangrijker dan het op het eerste gezicht lijkt. Bij Ajax hechten we er enorm veel waarde aan dat een jonge speler jaren achter elkaar, bij wijze van spreken tussen de El en de Al, in een vaste ploeg speelt. Op die manier kan zo'n jongen in het hele technische en tactische pro ces groeien. De psychologische achtergrond van in één team functioneren weegt enorm zwaar. Je wint samen en je verliest samen. De ploeg zorgt voor vastigheid, duidelijk- pm 1 heid en dus veiligheid. Een talent zal zich in zo'n omgeving makkelijker ontwikke len." „Voor oudere spelers zal ook in deze nieuwe opzet ruimte zijn, bij voorbeeld door middel van een dispensatieregeling. Het is wel de bedoeling dat wordt voorkomen dat oudere, meer ervaren spelers voor een tweede keer de gang van het tweede naar het eerste elftal maken. Wanneer zij, al dan niet tijdelijk, worden teruggezet naar het tweede elftal is de prikkel om goed te presteren vaak minder. Het gevolg kan zijn dat de weerstand voor de jon gere spelers door hen juist minder wordt. Ik kan wat oudere spelers betreft het beste naar onze eigen situatie kijken. Ik moet zeggen dat ik weinig te klagen heb over de jongens die terugkomen na een blessure of anderszins gedwongen zijn in het tweede elftal te spelen. Voetballers van onze A-selectie hebben in het tweede elf tal vaak een meerwaarde, maar ik kan niet beoordelen hoe dat bij andere clubs is." Jan Olde Riekerink, de trainer/coach van Ajax 2 foto: Louis van de Vuurst Straks is beter te zien op welk ni veau we landelijk staan." De hoogste C-jeugd kent vol gend seizoen de volgende indeling: le divisie: twee poules (landelijk) 2e divisie: vier poules (landelijk) 3e divisie: zestien poules (lande lijk) hoofdklasse: zestien poules (semi-landelijk) le klasse: districtsafhankelijk Ajax Cl komt uit in de hoogste divisie. De indeling van de nieu we poules zijn momenteel nog niet bekend. De C2 van trainer Arnold Miihren speelt momen teel in de hoofdklasse. Als het team dit seizoen kampioen wordt, treedt het volgend jaar aan in de 2e divisie. Een werkgroep Jeugdopleiding van de KNVB, met daarin illus tere namen als Rinus Michels, Frank Arnesen en Mark Wotte heeft zich onlangs gebogen over de uitkomsten van een groot schalig onderzoek omtrent jeugdvoetbal in Nederland. De nieuwe landelijke indeling van de hoogste C junioren-elftallen past in de aanbevelingen die de werkgroep jeugdvoetbal heeft gedaan. trainingsstage bij de D2 van Ajax was het vervolg. „Omdat ik in het begin het brutale nog een beetje miste en moest wennen aan het tempo, had ik het in het elftal best moeilijk. Gelukkig groeide het vertrouwen snel en ging het steeds beter. Zo goed dat ik uiteindelijk mocht blij ven." „Ik ging in 1993 toch min-of- meer voor mijn lol naar de Talentendagen", vervolgt een terugblikkende Van der Vaart. „Gewoon om lekker een partijtje te mogen voetballen. Ik stapte niet het veld op met de gedachte dat dit mijn kans was om bij Ajax te mogen voetballen. Het ver schil tussen De Kennemers en Ajax leek me eerlijk gezegd te groot om echt aangenomen te kunnen worden." De huidige linkshalf in het keur korps van Co Adriaanse geeft toe zijn eigen sportieve ontwikkelin gen wel eens met verbazing gade te slaan. „Ik kan het soms zelf nog maar nauwelijks bevatten. Het gaat allemaal zo snel, ander half jaar geleden speelde ik nog in de BI! Alles verloopt tot nu toe gelukkig precies zoals ik het wilde. Mijn doel is nu zoveel mogelijk wedstrijden te kunnen spelen in het eerste. Ik zal dat hoe-dan-ook allemaal heel rus tig op me af laten komen!" De Talentendagen zijn voor het publiek vrij te bezoeken. Ci krijgt v meer weerstand Hennie de Regt, trainer van Ajax Cl, is blij met deze verandering. „In plaats van tegen de huidige zes Betaald Voetbal Organisaties spelen we volgend seizoen tegen wellicht tien of twaalf 'grotere' tegenstanders. Net als bij de B-junioren komen er twee lan delijke afdelingen. Het belang rijkste voordeel vind ik dat er dan sprake is van regelmatige weer stand. Nu kan de omschakeling per week heel groot zijn; het ene weekeinde spelen we tegen ADO Den Haag, een week later tegen de amateurs van SC Voorland. Overigens beginnen alle wed strijden op 0-0, dus echt makke lijk is het nooit." Momenteel komt de Cl uit in een afdeling met zes prof-clubs en zes amateurverenigingen. In de stand is het verschil direct te zien: Ajax, FC Utrecht, ADO Den Haag, Haarlem en AZ bezetten de eerste vijf plaatsen. Hollan- dia staat als eerste amateurclub op de zesde plek voor van de ranglijst. De Regt: „Landelijk krijgen we te maken met tegen standers als FC Twente en De Graafschap, waardoor er niet zo makkelijk meer een grote uitslag zal ontstaan. In het verleden hadden de D -junioren en mijn eigen elftal sporadisch tegen standers als Feyenoord en PSV. Dat was alleen op toernooien. Amsterdam - Van 26 februari tot 2 maart en van 5 tot 9 maart staan op De Toekomst de jaar lijkse Talentendagen gepland. Duizenden voetballertjes, van F- pupillen tot en met eerstejaars D-junioren, mogen dan de Ajax- scouts overtuigen van hun ta lent. Alles met het doel zich voortaan ieder weekend in het wereldberoemde rood en wit te hullen... Rafael van der Vaart kent het traject. Sinds vader Van der Vaart zijn pupil in 1993 in schreef voor de Talentendagen is het hard gegaan met de midden velder. Acht jaar later is Van der Vaart (18 jaar) nauwelijks meer weg te denken uit Ajax 1'Het ta lent' vertelt over zijn ervaringen: „Ik ging in eerste instantie voor mijn lol naar de Talentendagen. Gewoon om lekker te mogen spelen." Echt tevreden kijkt Van der Vaart niet terug op zijn allereerste optreden bij Ajax. Tijdens een trainingspartijtje op de Talen tendagen van 1993 werd de linkspoot op de hem minder bevallige rechtshalfpositie geposteerd. Bovendien zorgden Heini Otto tijdens de talentendagen van vorig jaar de bekendste gezichten aan de zijlijn voor een extra portie zenuwen. Van der Vaart: „Onder andere Tonnie Pronk en Co Adri aanse hielden alles scherp in de gaten. Omdat je de Ajacieden wel kent, zorgde hun aanwezig heid voor meer druk. En daarbij: iedereen heeft toch al de zenu wen als je bij Ajax komt spelen?" De pupil van amateurclub De Kennemers uit Beverwijk viel in de smaak en ontving, vooral tot verbazing van het spelertje zelf, een uitnodiging voor een tweede wedstrijd. „Niet goed spelen en toch een uitnodiging ontvangen voor de tweede ronde; dat was misschien de grootste verras sing. Mede doordat ik die tweede wedstrijd wel vanaf mijn vertrouwde stek links op het middenveld mocht spelen, ging het opeens veel beter. De zenu wen waren ook al minder. Pas in de daarop volgende derde testronde ging het helemaal per fect!" Een twee weken durende

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 5