Arie van Eijden: Woelige tijden zusterclub CBA Voorzitter en vice-voorzitters willen bestuursfuncties neerleggen Wamberto Rode Duivel? ax Auiï AjVIt Amsterdam - De laatste weken is door de betrokkenen in het voetbal druk vergaderd. UEFA, FIFA, de spelersvakbonden WCS en FlPpro en de clubs die deel uitmaken van de G14 stuurden afgevaardigden naar verschillende plekken in Europa. Namens Ajax was algemeen directeur Arie van Eijden in Amsterdam, Nyon en Genève aanwezig. NIEUWE STRUCTUREN Antwerpen - Sportief gezien gaat het de Belgische zusterclub van Ajax, Germinal Beer schot Antwerpen, behoorlijk voor de wind. De halve finale van de Belgische beker werd bereikt na een overwinning op Anderlecht. De zevende plaats in de competitie, met slechts twee punten achterstand op Westerlo en Excelsior Moeskroen, is een goede notering voor de Antwerpse club. Maar bestuurlijk rommelde het al een tijd in 'het Kiel', het stadion van GBA. MEDE-OPRICHTERS Amsterdam - Wamberto probeert de Belgische nationaliteit te krijgen, zo meldde de regionale zender AT5 op de Teletekst-pagina's. Navraag bij onze Braziliaanse vleugel spits bevestigde het bericht: hij wil als Bode Duivel deelnemen aan de grote voetbal toernooien als WK en EK. Ajax Life nummer 11 15 februari 2001 „Euro League momenteel onhaalbaar" Niet alleen de Euro League was onderwerp van gesprek. Ook een Europees licentiesysteem voor clubs, het transfersysteem en de beoogde nieuwe opzet van het UEFA Cup-toernooi zijn bespro ken. De rol van de G14, met Anderlecht erbij G15, werd min der rebels. Samenwerken met de bonden luidt het huidige credo. Van Eijden: „De G14 is een soort pressiegroep vanuit de werkge vers, de clubs, geworden. Samen met de totale voetbalgemeen schap willen wij zaken optimali seren. Neem bijvoorbeeld de pre sentatie van de UEFA aangaande een nieuwe Europese competitie. Wij vormen dan vanuit de G14 een werkgroep die zich over de materie buigt en een gezamenlijk standpunt vormt. We geven rich ting de bond commentaar op de plannen en maken onze wensen duidelijk. Voor de UEFA zijn we inmiddels een geaccepteerde werkgroep die ook pressie kan uitoefenen. Zo gaat het ook met het licentie systeem. Ik zit zelf in een Task Force van de UEFA waarin wordt gewerkt aan een Europees licen tiesysteem. Jaren geleden al is door Ajax bij de UEFA een Euro pees licentiesysteem aangekaart. Als G14 gaan we daar nu in detail naar kijken. Samen met een ver tegenwoordiger van Internazio- nale en Thomas Kurt, momenteel general managervan de G14, zet ten wij aanbevelingen op schrift voor de UEFA." Het is inderdaad tenminste vreemd te noemen dat Real Madrid ongegeneerd met miljoenen schuld spelers kan kopen. In Nederland worden clubs financieel doorgelicht voordat ze een vergunning krij gen om als Betaald Voetbal Orga nisatie actief te mogen zijn. Real Madrid heeft dan nog een hoop saneringswerk voor de boeg. Van Eijden: „Dat is ook één van de redenen dat Real Madrid naarstig op zoek is naar een koper voor het stadion. Zo kan de club geld generen om de schulden in te lossen. De bedragen die clubs in Europa kunnen verdienen, blijven per land verschillend. Spanje en Ita lië zijn andere markten dan Nederland. Maar er moeten voor alle landen gelijke voorwaarden gelden. Zoals: een club mag geen negatief vermogen (schuld) heb ben. Als dat bij een club wel aan de orde is, of als een club - lees Benfica - niet kan voldoen aan zijn financiële verplichtingen, dan moeten er pressiemaatrege len zijn. Een jaar geen Europees voetbal mogen spelen, bijvoor beeld." Meer inkomsten voor clubs uit kleinere voetballanden. Dat is de centrale gedachte achter de Euro League. PSV-voorzitter Harry van Raaij is warm pleitbezorger van deze Europese competitie tussen bijvoorbeeld PSV Ajax, Benfica, Anderlecht, Celtic en Glasgow Rangers. Arie van Eijden is wat voorzichtiger: „De Euro League is momenteel geen haalbare kaart. Uiteraard moet de voetbalwereld open staan voor toekomstige nieuwe structuren, ook op Euro pees vlak. Door de druk die de clubs achter de Euro League heb ben gezet, is de UEFA geneigd het UEFA Cup-toernooi aan te pas sen. Maar pas over twee jaar, eer der niet." Het idee is de huidige knock out- competitie van de UEFA Cup te vervangen door een indeling in groepen. Na een knock out-voor- foto: Louis van de Yuurst ronde plaatsen 32 clubs zich voor een toernooi dat vergelijk baar is met de huidige Cham pions League. Van Eijden: „Momenteel zijn het nogal wilde ideeën. Alle betrokkenen bren gen hun eigen gedachten in. Ver volgens komt er dan een con creet plan van de UEFA." Nauw samenwerken met alle partijen wordt lastig als het om het transfersysteem gaat. Wat is een contract tussen speler en club in de toekomst nog waard? Grote bewegingsvrijheid van voetballers is voor werkgevers (clubs) niet wenselijk, denk alleen maar aan het bouwen van een hecht team door een trai ner/coach. Voor de belangenbe hartigers van de spelers - de makelaars, agenten en spelers vakbonden - is bewegingsvrij heid juist het hoogste goed. Van Eijden: „Het is essentieel dat alle betrokkenen zich op één lijn stellen. De spelersvakbonden FlPpro en WCS staan tegenover de FIFA, UEFA en de G14. We werken hard aan een vergelijk waarmee de Europese Commis sie kan instemmen. Voor ons staan de continuïteit en de iden titeit van de voetbalclubs voorop." Om de Europese Com missie te overtuigen van de uit zonderingspositie van voetbal als bedrijfstak is bundeling van krachten noodzakelijk. Maar hoe houdt Van Eijden het belang van Ajax in de gaten? „Voor Ajax is het van essentieel belang dat er een systeem van vergoedingen blijft bestaan, alleen al om onze jeugdopleiding het hoofd boven water te laten houden. Als wij veel geld stoppen in het opleiden van voetballers die zo kunnen vertrekken, wat is dan daarvan nog het nut?" Op vrijdag 2 februari waren vertegenwoordigers van Ajax, waaronder algemeen directeur Arie van Eijden, in Antwerpen aanwezig op de algemene aan deelhoudersvergadering. Eén van de problemen waarmee de bestuursleden van de fusieclub GBA (ontstaan uit de samen voeging van Germinal Ekeren en Beerschot) kampen, is het ondergeschikt maken van het eigen belang tegenover het clubbelang. Arie van Eijden gaf dat na de aandeelhoudersver gadering van 2 februari duide lijk aan: „Ego's moeten wijken, het clubbelang staat voorop. Alle aandeelhouders hebben het belang van Germinal Beer schot voor ogen en persoon lijke belangen zijn naar de ach tergrond verschoven. Iedereen kan weer aan de slag om ons gezamenlijk doel waar te maken: de uitbouw van een Belgische topclub." De toe komst van GBA was na de verga dering op de korte termijn vei liggesteld. Door een kapitaals verhoging kon de schuld van vorig jaar worden weggewerkt. Ajax heeft een meerderheidsbe lang (51 procent) in de Belgi sche Eerste Klasser en is gebaat bij een gezonde financiële huis houding. Tien dagen na de aandeelhou dersbijeenkomst was er wederom een delegatie uit Amsterdam in Antwerpen op bezoek. Na een ochtend van vergaderen werd op maandag 12 februari middels een persbe richt wereldkundig gemaakt dat drie bestuursleden van het eer ste uur van zins zijn hun bestuurslidmaatschap digen. Voorzitter Jos Verhaegen en vice-voorzitters Albert Ver haegen en René Snelders spe len binnenkort bestuurlijk geen rol meer bij Germinal Beerschot Antwerpen. De hoge leeftijd van de heren (de jong ste is 59 jaar, de oudste is 70 jaar) werd als één van de rede nen opgevoerd. Voor de mede oprichters van de club wordt gezocht naar een eervolle posi tie binnen GBA. De toevoeging van Francois Laureyssen aan het managementteam is een eerste stap om van GBA een gezonde voetbalclub te maken, passend bij de ingezette spor tieve vooruitgang. Want goed voetballen, daar gaat het uit eindelijk om. Het is daarom leuk te melden dat Ajax-huur- ling Jason Culina, als invaller, zaterdag 10 februari de beslis sende tweede goal maakte tegen Harelbeke. De openingswedstrijd van het gerenoveerde Olympisch Stadion van Antwerpen tussen GBA en Ajax. De heer Sluis van ABN AMRO overhandigde vrijdag 9 februari de nieuwe Ajax ABN AMRO Credit Gard aan de selectie. Zie ook pagina 16. Bij Ajax krijgt Wamberto weke lijks Nederlandse les, maar de Braziliaan spreekt vloeiend Frans. Dat pikte hij op tijdens zijn jaren bij de eersteklasser Seraing. „Brazilië heeft te veel goede voet ballers", aldus Wamberto. „Ik zie mezelf niet meer in het nationale team komen. Daarom ben ik tij dens de winterstop niet terugge gaan naar Brazilië. Ik heb de tijd benut om te kijken hoe ik een Belgisch paspoort kan krijgen. Ik heb goede hoop dat alles nog deze week rond komt. België vind ik een prima land, ook om in de toekomst met mijn gezin te leven." De 26-jarige Wamberto voetbalde zeven jaar in België. Hij kwam vijf seizoenen uit voor Seraing en stond twee jaar bij Standard Luik onder contract. De Ajacied speelde met Brazilië het jeugd-WK voor spelers onder de zeventien jaar. „Maar dat wil vol gens mijn manager niet zeggen dat ik niet voor België zou mogen uitkomen," aldus de linksbuiten die nu in meerdere opzichten valt te vergelijken met Simon Taha- mata. Eind jaren zeventig was hij de publiekslieveling van Ajax. Na zijn Ajax-periode koos de Moluk- ker Tahamata voor een voetbal carrière in België. Het land beviel zo goed dat de linksbuiten de Bel gische nationaliteit aanvroeg. =k De Nigeriaanse Ajacied Pius Ikedia heeft af moeten zeggen voor een vriendschappelijke interland tegen Trinidad en Tobago. De razendsnelle rechts buiten had te veel last van een hamstringblessure. Trainer/coach Adriaanse: „Pius is geblesseerd en dat gaat vier tot zes weken duren. Hij blijft dus in Amsterdam om te revalideren. Volgens eigen zeggen heeft hij een gat in zijn hamstring, maar dat kan medisch gezien niet. Hij heeft daar een scheurtje zitten." Ferdi Vierklau en John O'Brien hebben voor het eerst na hun blessures weer de eerste serieuze stappen op een voet balveld gezet. De rechtsback Vierklau deed 75 minuten mee met Ajax 2 tegen FC Twente. Bij het eerste doelpunt van Ajax verzorgde Vierklau de assist voor Yakubu. Ook John O'Brien lijkt klaar voor de strijd om een plek in de hoofdmacht van Co Adriaanse. Na de winterstop deed hij aanvankelijk alleen mee met de loopoefeningen, maar langzaam ging het de goede kant op met zijn achilles peesblessure. O'Brien en Vierk lau maakten deel uit van de selectie van het team van trainer Jan Olde Riekerink dat voor de beker NAC uitschakelde. De Amerikaanse middenvelder speelde in Breda één helft. De Ajacieden Youssouf Hersi en Didi Longuet zijn door Louis van Gaal geselecteerd voor het Nederlands elftal onder negen tien jaar. Die ploeg speelt komende zomer, tussen 17 juni en 8 juli, het WK voor junioren in Argentinië. De andere Europese deelnemers zijn Frankrijk, Duitsland, Oekraïne, Tsjechië en Finland. De eerste stagedag voor de jonge internationals was op 14 februari in Noordwijk.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 3