'Pa, wanneer komt die Van der Sar nou!' «4 &s INDELING: UITSLAGEN: EINDSTAND GROEP B HALVE FINALE: 3E EN 4E PLAATS: FINALE: r I*: Vaders, moeders - oma's, opa's; je bent een zombie als het je onberoerd laat! Je eigen vlees en bloed is gevraagd vooreen proeftrainingbij Ajax! Dat het een lekkere keeper is, had je zelf ook al geconstateerd. Maar zó goed, dat het de scouts van de beste club van Nederland ook was opgevallen, dat had je in de verste verte niet durven dromen. GESTREKTE OREN PRETTIG GEVOEL INTENSIEVER Ajax Life nummer n 15 februari 2001 Ajax Ai overwintert in Peru Vlak nadat het eerste elftal terugkwam van het wintertrainingskamp op het Arabische schiereiland Qatar, vertrok de AI van Ajax naar Zuid-Amerika. In Lima, de hoofdstad van Peru, bereidden de spelers van Danny Blind zich onder prettige omstandigheden voor op de tweede competitiehelft. Wedstrijdsecretaris Hans Bijvank maakte de volgende fotografische impressie. Een actiebeeld uit de wedstrijd om de derde en vierde plaats tegen het Mexicaanse Atlas. Ajax speelde een paar wedstrijden in het stadion van Alianza Lima, één van de grootste profclubs in Peru. De Amsterdammers eindigden, na in de halve finale te zijn uitgeschakeld door Alianza Lima, op de derde plaats. Ajax ontving de beker van de 'Sportiefste ploeg van het toernooi'en had twee topscorers in de gelederen: Wesley Sneijder en Stefano Seedorf beiden met vier doelpunten. Groep A: Alianza Lima A (Pe ru), Chivus (Mexico), Bayer Leverkusen (Duitsland), América deCali (Columbia), Universidad Católica (Chili) Groep B: Ajax, Alianza Lima B, Sporting Cristal (Peru), At las (Mexico) Emelec (Equad- or) Sporting Cristal - Ajax 1-2 Alianza Lima B - Ajax 0-6 Ajax - Atlas 0-0 Emelec - Ajax 2-2 1 Ajax 2 Atlas 3 Sporting Cristal 4 Emelec 5 Alianza Lima B Ajax - Alianza Lima A Ajax - Atlas Chivas - Alianza Lima A 0-2 4-0 3-2 10- 3 8- 3 7- 4 6- 9 3-15 'V i Een aantal in Lima woonachtige Nederlanders bezocht trouw de wedstrijden van Ajax Al. De gehele selectie, inclusief begeleiding op het Plaza de Major in Lima. Links geeft één van de Peruaanse 'Sjaakies'aanwijzingen. Tussen de wedstrijden en trainingen was er ook tijd voor ontspanning en cultuur. Staand vanaf links: Jur Ronner (studiebegeleiding), Frank van Deursen (fysiotherapeut), Maarten Stekelen burg, Meivin Fleur, Darwin Host, Wesley Sneijder, Mark Dijs, Max Lohy, Bram Verbist, Johnny Heitinga, Ed Lefeber (elftalleider) en Danny Blind (trainer/coach). Half staand vanaf links: Hans Bijvank (wedstrijdsecretaris), Walker Fronio, Michael Krohn-Dehli en Stefano Seedorf. Zittend, vanaf links: Anthony Obodai, Adnan Barakat, Serginho Greene, Kiran Bechan, Angelo Martha en Jussi Kujala. over Engelse keepers. Hij is het type vader dat van huis-uit zijn kennis deelt met anderen en hij verhaalt enthousiast over Frank Swift die zich te pletter dook te gen de doelpaal. „En Gerrit Kei zer, die zijn tijd vèr vooruit was. Die keepte op zaterdag voor Ar senal en stond 's zondags bij Ajax in het doel, dat kón toen nog. Hij was een handelaar in groente en fruit, die hopen geld kon verdienen in Engeland. Maar hij vertikte het om een profcontract te tekenen. Want dan mocht 'ie niet meer voor Ajax uitkomen, begrijpt u wèl? Jawel meneer, er is hier op De Toekomst nog een kleedkamer vernoemd naar Gerrit Keizer!" En Heinz Stuy, ook wel Heinz Kroket genoemd. Die wanneer hij op de doellijn stond over al zijn leden bleef trillen zolang ]o- han Cruijff hem niet amicaal in de maagstreek had gepord. Dat deed Cruijff dus altijd, maar één keer stompte hij te hard. Het verhaal wil dat Stuy toen met ge strekte oren neerging. •<#*- wjP* "m Door: Ger Stolk Ze wachten in de kantine van De Toekomst met kloppend hart op wat komen gaat. Een man in een Ajax-trainingspak noteert wie er wèl en wie er niet is. Hij hoeft het eigenlijk niet te doen, want ze zijn er; allemaal. Elf keepers, die hopen dat de trai ning er al op zit, dat ze te horen krijgen door Ajax te zijn aange nomen. De vader van de bij W Leiden gescoute Robin is er, video camera in de aanslag. En Kohier senior, spontaan vertellend over zijn zoon Tim, die bij Elinkwijk keept. Hij verhaalt over de uit nodiging van Ajax, die op de mat lag, uitgerekend op zijn verjaar dag. „Die is, dat begrijpt u, me teen de hele familie doorge gaan! Apetrots; Tim mocht hem ook voorlezen op school, je kon een speld horen vallen, had Tim gezegd bij thuiskomst". Een andere ouder weet alles Het is een regelmatig terugke rend tafereel bij Ajax. Familie en zonen, hopend het bij Ajax te gaan maken. Vooruitlopend op de talentendagen onderwerpt Ajax een aantal gescoute keep ers aan een uitgebreide inspec tie. De uitvoerend trainer: Bart Sluter. Soms streng, dan weer met een kwinkslag, verantwoor delijk dat alle keepertjes, óók zij die niet in de prijzen vielen, een prettig gevoel aan de trainings stage overhouden. De reacties van de ouders achter het doel klinken enthousiast. Een man met een Gouds accent: „Dit kunnen ze ons nooit meer afnemen." Een wat oudere man: „Geniet er maar van; ook als uw zoon wordt afgetest. Dit is de mooiste tijd; maar zoiets blijkt altijd pas achteraf." Een vrouw met koude voeten: „Als oma moet je wat voor je kleinzoon overhebben. Pa, wanneer komt die Van der Sar nou?" Sluter, tot en met de A-junioren bij Ajax verantwoordelijk voor de keepersopleiding, schiet er later om in de lach. „Gelet op de speelwijze moeten alle keepers van Ajax aan specifieke eisen voldoen", zegt hij. „Dit soort keepers scouten is moeilijk. Tij dens een warming-up doe je vaak betere indrukken op dan gedurende de wedstrijd zélf, waarin zo'n joch soms twee, hooguit drie ballen krijgt. We hadden vanmiddag elf jongens; één Effie, voor de rest waren het E'tjes. Ze zijn al een keer eerder hier geweest, nü moeten we een beslissing nemen." Sluters collega Willy Coort, keeperstrainer van Ajax 1 en 2, knikt instemmend. „Hoevéél jongens we hebben gescout? Ik schat een vijftig... zestig, da's tot en met A-junioren. Ja, het moet anders; zèg intensiever. Daar is Bart nu druk mee bezig. Wat on ze keepers betreft, was het de af gelopen jaren iets te vaak van'nèt-niet'. Eigenlijk is Serge van den Ban de laatste geweest die doorbrak. Je moet als keeper van Ajax méé kunnen voetbal len. En dat niet alléén; hij moet ook in staat zijn de bal in de diepte te kunnen geven. Ajax speelt normaliter vèr van de goal af; dat zijn toch allemaal moeilijk trainbare factoren." Nederland had, Nederland hééft goeie keepers. Wil Coort: „Er lo pen in de Nederlandse competi tie genoeg kwalitatief goede keepers rond. In het buitenland hebben we Westerveld, De Goey en Van der Sar. Ik vind dat we over de kwaliteit van onze keep ers niet echt moeilijk hoeven te doen, hoor". MoviStai De A-junioren brachten tevens een bezoek aan een SOS-kinderdorp in Lima. Voorafgaand aan het uitstapje hadden alle spelers geld ingezameld om de weeskinderen te trakteren op zakken snoep. Op de voorgrond lopen vanaf links Walker Fronio, Anthony Obodai, Maarten Stekelenburgen Jussi Kujala door het dorp. De dame rechts is één van de 'moeders' die voor een groep weeskindéren zorgt. Tijdens het bezoek speelden de Ajacieden een partijtje voetbal tegen een plaatselijk team.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 11