o ff 83 Ajax overwinterde vorige week in Qatar. CoAdriaanse en zijn manschappen bereidden zich in het kleine oliestaatje voor op de tweede helft van het seizoen. Ajax Life ivas ter plaatse en keek, samen met de enige meegereisde supporter Leo de Hoon (lidnr. 383), mee naar de verrichtingen van Ajax. Ajax Life nummer 10 25 januari 2001 Leo, bedankt voor jouv Ajax in Oatar Door: Erol Erdogan Foto's: Louis van de Vuurst In z'n eentje staat hij te wachten na de douane. Hij is vroeg, want de ervaring heeft geleerd dat de weg van Etten-Leur naar Schip hol genoeg obstakels kan heb ben om te laat te komen. Zijn favorieten gaan overwinteren in Qatar en hij gaat mee. Niets kan hem nog tegenhouden. Geen afstand te groot, geen oord te exotisch. Griekenland, Amerika, China, Qatar. Leo de Hoon blijft van de partij. Het eerste bekende gezicht dat hij ziet is dat van fotograaf, Louis van de Vuurst. Een paar minuten later volgt de Ajax- selectie. Er is herkenning, een begroeting. Een kort praatje met Fred Grim. Leo de Hoon eet, drinkt, leeft en ademt Ajax. Hij volgt zijn helden op de voet, maar zegt hij: „ik vraag altijd eerst netjes of ik wel naar de training mag kijken". Vrijdag 12 januari - In het stukje niemandsland voor Qatar wacht Leo, samen met de Ajax-spelers, tot dat hij het land in mag. Als hij Joe Didulica - de op het laat ste moment opgeroepen derde keeper - wat beteuterd ziet kij ken, vraagt Leo wat er is. „Ze zijn bezig met mijn paspoort. Ajax kon niet tijdig een visum aan vragen", antwoordt de sympa thieke Australiër. Leo zegt dat het wel goed komt. Hij heeft blijkbaar een zwak voor doel- verdedigers. Nadat het team in de bus wegrijdt richting het luxe Sheraton-hotel, stapt Leo in zijn transferbusje richting het Mar riott. Hij verblijft dus niet in het zelfde hotel, maar zijn tijdelijke onderkomen is ook niet bepaald een morsig jeugdhotelletje. Als ambtenaar bij de gemeente reiniging en lid van de vrijwillige brandweer van Etten Leur spaart hij elke zuurverdiende cent om Ajax achterna te kun nen reizen. Zaterdag 13 januari - Op de eer ste dag van het verblijf wandelt de selectie over de boulevard naast het Sheraton-hotel. In een heerlijk winterzonnetje praat Leo met Petri Pasanen. De Fin, verdediger van beroep, haalt met hem herinneringen op aan het WK-kwalificatieduel tussen Finland en Hongarije. Leo had Jari Litmanen gevraagd of hij een keer kaartjes kon regelen voor een Finse interland. Het werd een trip naar Helsinki waar de Ajax-fan op sleeptouw werd genomen door de voormalige 'nummer 10' van Ajax (inmid dels Liverpool, red.), diens fami lie ontmoette en uiteindelijk huiswaarts keerde met een Fins shirt, voorzien van de handteke ningen van alle internationals. Uiteraard kan Litmanen niet meer stuk bij Leo: „Ik ben naar Barcelona geweest en ga zeker binnenkort naar Liverpool. Ik volg het Finse elftal nog fanatie ker dan Oranje." De wandeling wordt gevolgd door een verblijf in de prachtige tuin achter het hotel. Leo klikt, onopvallend naast fotograaf Louis, zijn eigen groepsfoto van Ajax. Ajax-spelers fotograferen blijkt ook een hobby van Leo. Tijdens de eerste training van de selectie in het Khalifa-stadion probeert hij de keepers Grim, Lobont en Didulica zo mooi mogelijk op de foto te krijgen. Adriaanse traint ondertussen met de spelers en in een fiks onderling partijtje blijkt dat de Ajacieden hongerig zijn naar de bal. Terwijl Leo in een milde middagzon toekijkt, werken de Ajacieden hard om topfit te worden voor de tweede competitiehelft. Morgen zal er twee keer worden getraind. Leo kan zich er al weer op verheu- gen, als hij voldaan het grote stadion verlaat. Het rood-wit in actie zien in een heerlijk Mid den-Oosters klimaat doet hem zichtbaar goed. Zondag 14 januari - Bij de och tendtraining keuvelt Leo met de andere toeschouwers die langs de lijn in het Khalifa-stadion staan. Hij ziet dat zijn held Fred Grim - tijdens het afronden op doel - wordt belaagd door Witschge, Arveladze, Van der Meyde en Galasek. Het is mooi te horen hoe Grim complimen ten geeft: „Prachtige goal, Andy!", maar toch meestal de ballen uit het doel ranselt. Van een meter afstand kijkt Leo toe hoe de eerste doelman zijn dorst laaft. Broodnodig ook, want het is vandaag warmer door het ontbreken van sluier- bewolking. Tussen de twee trainingen bezoekt de Leo het centrum van Doha. Even enkele kadootjes voor de hele familie halen. Familie is voor hem 'nummer één' en zijn vader heeft hem de liefde voor Ajax (met stip op 'nummer la') met de paplepel ingegoten. De vorige avond ver telde Leo in het hotel een aan grijpend verhaal. Vlak voor de Champions League kwartfinale van Ajax in 1996, uit tegen Borussia Dortmund, was zijn vader ziek geworden. De artsen stelden Leo gerust. Hij kon naar Duitsland, zijn pa zou het wel redden. „Vlak voor mijn vertrek, we gingen normaal gesproken altijd samen, is mijn vader in mijn armen overleden. Ik was compleet verdoofd. Thuis heb ik met mijn moeder op TV naar de wedstrijd gekeken. Dat had mijn pa gewild, zeker weten. De dag ervoor nog besprak ik met hem de gewenste uitslag. "Pa, het wordt 2-0", zei ik nog. Bij het eerste doelpunt was ik

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 8