RODE DRAAD DRIE DOELMANNEN VERSTERKINGEN DRIE KEER WINNEN Ajax Life nummer 10 25 januari 2001 r de één-na-beste speler zijn. Het liefst stel ik ze op. Dat zou bete kenen dat ik met Richard en Aron het sterkste team heb en de minste problemen. Want Rafael en Cedric zullen eerder accepteren dat ze niet direct een vaste plaats hebben. Ik kan het probleem makkelijk omzeilen. Maar in het belang van het team en de ontwikkeling van het hele elftal maak ik een andere keuze." Een recent opgegraven goud klompje uit de Ajax-opleiding is Youssouf Hersi. Hij hoort tot de jonge garde waarmee Adriaanse Ajax een sportief gezonde toe komst wil geven: „Hersi loopt - net als O'Brien - als een rode draad door mijn trainerscar rière. Toen ik hem tegen Feye- noord liet debuteren, dacht ik even terug aan mijn bezoek aan Dedemsvaart, waar ik hem, samen met Ikkey Waas, ont dekte. Ik was in mijn clubkos tuum, want ik moest toevallig in de buurt een lezing geven bij een amateurclub. We zagen er indrukwekkend uit, werden zelfs uitgewuifd toen we de straat verlieten. De hele buurt was op de hoogte van onze komst. Stel dat we niet gegaan waren! Ik vind niet, dat het te hard met hem gaat. Hij is heel brutaal en beweeglijk; kan het gebrek aan kracht goed com penseren. Cruijffwas in de duels ook niet sterk, maar was zo slim, zo brutaal en zo handig! Nou vind ik Cruijff een veel betere speler dan Hersi, maar als type zijn ze wel te vergelijken. Veel mensen in het voetbal vinden Hersi te licht voor het grote werk, maar ik denk dat hij zich - in een goed team, dat veel bal bezit heeft - kan handhaven. Waarbij Hersi niet in het lijfe lijke duel terecht hoeft te komen. Krachttraining is dan niét nodig. Op een hoger niveau wordt hij door de trainingen vanzelf sterker." In de herfst van het vorig jaar was Bogdan Lobont niet geluk kig. De Roemeense keeper zat op de bank. Momenteel is hij geblesseerd aan zijn schouder. Adriaanse weet dat hij met drie doelmannen op niveau niet mag klagen: „Bogdan was niet teleurgesteld in Ajax, niet in zijn medespelers en niet in zijn coach. Hij was teleurgesteld dat hij niet speelde. De ene kant van mijn voetbalverstand zegt; hij moet weg bij Ajax om zoveel mogelijk te spelen. En als Fred het niet meer kan brengen, dan moet hij snel terugkomen. Maar aan de andere kant denk ik: als Fred wegvalt, wil ik direct een goede keeper hebben en dat is Lobont. Hij moet zoveel moge lijk in het tweede elftal spelen en op de trainingen zoveel moge lijk minuten maken. Hij ver hoogt, net als Winter en Wit- schge, de kwaliteit van de trai ningen. Om die redenen laat ik Lobont niet gaan. Wij vinden hem te goed voor Haarlem. Een Roemeens international zet je niet bij Haarlem in het eerste. Psychologisch doe je dat niet. Dan denk ik nog eerder aan een goede club in Duitsland." „Van derde doelman Joe Didulica heb ik niet zo n goed beeld. Hij is naar de Olympische Spelen geweest en was ook vaak gebles seerd. Joe is een beetje een wilde cowboy. Maar hij is nog jong, heeft de juiste lengte en komt over als een echte doelman. Ik ben blij dat we hem hebben. Nu Bogdan geblesseerd is geraakt, zouden Bram Verbist of Maarten Stekelenburg anders op de bank terecht komen. En dat kan ik hen nog niet aandoen, bijvoor beeld om - zoals Lobont deed - bij FC Utrecht te moeten inval len. Een topclub hoort een goede keeper achter de hand te hebben." Samen met technisch directeur Leo Beenhakker en de scouts van Ajax wordt gezocht naar verdere versterkingen. De tech nisch verantwoordelijke men sen gaan daarbij niet over één nacht ijs. Adriaanse: „ik moet met een speler werken. Dus, als Leo hem heel goed vindt, maar ik niet, dan stel ik hem niet op. Maar omgekeerd werkt het ook niet: ik vind een speler heel goed en Leo vindt hem niks. Want als ik wegga, dan stuurt Leo die jon gen weer weg. Dus hebben we afgesproken dat we het allebei eens moeten zijn. Dat is best lastig, want we kijken natuurlijk allemaal anders naar een voet baller. Als ik een speler goed vind, maar Leo zegt "nee", vind ik dat totaal geen probleem. En andersom ook. Er is één uitzon dering. Een jongen van 18 of 19 jaar, die mij kan overleven - ik heb een driejarig contract - moet natuurlijk kunnen komen, ook al zie ik het niet in hem zit ten. Dan gaat het om een voet baller voor de toekomst." „Ik vind dat Ajax voorzichtig moet zijn. Als je kijkt naar de grote lijst met aankopen die Ajax de laatste jaren gedaan heeft, zitten daar heel veel voet ballers bij die niet geslaagd zijn. Doordat ik geen spelers koop, krijgen eigen spelers weer kan sen. Tot veler 'verrassing' ziet iedereen dan dat die spelers zich goed ontwikkelen. "Verrek, we hebben ze in eigen huis!" wordt dan gezegd." De sportieve doelstellingen van Adriaanse zijn niet gewijzigd. De eerste stap na de winterstop kan Ajax deze week zetten tegen Vitesse. Het winnen van de nationale beker is één van de beoogde doelen voor dit sei zoen. Adriaanse: „In de compe titie eindigen we natuurlijk het liefst op de eerste plaats. Lukt dat niet, dan de tweede, derde of vierde. En als het niet anders kan de vijfde plaats. Dan halen we in ieder geval Europees voet bal. Zo heb ik het van meet af aan bedoeld en de omstandigheden zijn ongewijzigd. In tegendeel, ze zijn verslechterd als wij kijken naar het lijstje met spelers waar ik aan het begin van het seizoen op rekende, maar die ik nu niet meer tot mijn beschikking heb. Aanvallend voetbal spelen en jonge talenten brengen, blijven de doelstellingen op langere ter mijn. Maar ik kan niet iedere maand nieuwe talenten neer zetten. Op een gegeven moment raakt de bron uitgeput en gaat er weer een halfjaar overheen. Wie weet wat de Amstel Cup ons brengt. Drie keer winnen en de finale is al gehaald. We zitten bij de laatste zestien, daar hebben we niets voor hoeven doen. Desondanks is de Amstel Cup een volwaardige prijs."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 7