0 Ajax Life nummer 10 25 januari 2001 even proberen te vragen. Leo heeft het snode plan opgevat om in het hotel te zien hoe de Ajacieden een vrije middag sportief besteden. Hij weet dat hij, als enige Ajax-supporter in Qatar, welkom is. Een aantal Ajax-spelers zit 's middags rustig te relaxen in het zwembad achter het hotel. Leo ziet vanaf een afstandje dat er steeds meer activiteit in de groep komt. Hij loopt richting het strand van de Perzische golf; Leo hoort de spelers praten over een banaan op het water en para-sailen. Hij is benieuwd. Tot zijn grote schrik ziet hij Cristian Chivu ongeveer twintig meter boven het azuurblauwe water zweven. Een andere groep ziet hij schaterlachend op een grote plastic banaan achter een speedboot over het water sche ren. Instinctief slaat Leo zijn handen voor zijn gezicht als hij Chivu het water ziet naderen. Achteraf hoort hij dat het een gecontroleerde actie was van de para-sail instructeur. Niets aan de hand dus. „De laatste keer dat ik mijn handen voor mijn ogen sloeg, was in Tokio. Ik heb geen enkele penalty van die wereldbekerwedstrijd gezien", haalt Leo 's avonds herinnerin gen op. „Pas toen ik de jongens om mij heen hoorde juichen, ben ik ook gaan springen. Ik kon er gewoon niet tegen, die span ning." "Toch nog vergeten te vragen hoe het met Bogdan Lobont gaat", denkt Leo voor het slapen gaan. Donderdag 18 januari - Van daag is het weer behoorlijk warm in het Khalifa-stadion. Twee trainingen lang ziet Leo dat zijn helden worden afgepei gerd. Als Bogdan Lobont even aan de kant staat om zich te laven aan wat water, komt de vrijgezel uit Etten-Leur in actie. „Van harte gefeliciteerd met je verjaardag, Bogdan!" De net 23- jarige Roemeense reserve schudt Leo vrolijk de hand en traint weer verder met André Bergdolmo. De beide Ajacieden besluiten van rol te wisselen. De Noor heeft last van zijn ham string en kan dus wel keepen. En Bogdan heeft een onwillige schouder en kan trappen. Leo ziet tot zijn verbazing dat bei den het helemaal niet slecht doen in elkanders rol. Bij de tweede training krijgt Leo van Bart Haasbeek zijn toe gangskaartje voor de wedstrijd van morgen; de ontmoeting tus sen Ajax en de Qatarse selectie. De medewerker van Advanced Travel Partners overhandigt hem iets dat lijkt op een brief kaart. Het blijkt een plekje op de 'sjieke tribune' te zijn. Leo in zijn blauwe Fred Grim-shirt mag gaan zitten tussen allemaal sjeiks in witte gewaden op de hoofdtribune! 'Niks mis mee', denkt hij. Aan het slot van de tweede trai ningssessie is Leo getuige van een geanimeerd gesprek tussen Grim, Lobont, Didulica en keep erstrainer Wil Coort. Aan het einde omhelst Grim tweede doelman Lobont. 'Dat gaat goed', denkt Leo. 'Dat wordt net zo'n goede band als Fred vroe ger met Van der Sar had'. Het is alweer de zesde trainingsdag, maar Ajax-supporter in hart-en- nieren De Hoon kan er maar geen genoeg van krijgen. Terug in het hotel gaan zijn gedachten nog even terug naar het spelletje 'tikkertje', dat de Ajacieden die middag speelden. En naar de schoten die Joe Didulica uit het doel had gebeukt. Het strijkje in de foyer speelt 'Volare'. Zachtjes zingt Leo eerst „Litmanen!, Oh, oh!" Maar snel herstelt hij zich zelf: „Pasanen! Oh, oh!" Vrijdag 19 januari - De dag van de vriendschappelijke wedstrijd tussen Qatar en Ajax. De fan uit Etten-Leur warmt zich in het prettige ochtendzonlicht dat het Khalifa-stadion binnen valt. Hier gaat het vanavond gebeu ren: zijn favorieten gaan einde lijk weer eens een 'echte' wed strijd spelen. Leo hoopt dat Ajax in het thuistenue mag aantre den; dat mooie wit met rood. En anders maar het gele uittenue met een blauwe baan. "De jon gens moeten stevig trainen", denkt hij. In een grote partij worden verschillende wed strijdsituaties doorgenomen: snelle opbouw vanuit de achter ste linie, corners, vrije trappen. Ook bestuurslid Klaas Nuninga werkt hard aan zijn conditie, bemerkt Leo. Na een groot aan tal rondjes sintelbaan van de oud-speler hoort Leo plots: „Heb jij vroeger ook nog gevoet bald?" Nuninga kijkt geïnteres seerd. „Mwah, niet echt", ant woordt Leo oprecht. „Af en toe voor de gein. Op mijn werk wel eens, maar niet bij een club of zo." Toch weer een praatje met een echte Ajacied, constateert Leo tevreden. In het Khalifa-stadion zit Leo 's avonds op een voor hem vreemde plek. Zitten bij een voetbalwedstrijd is al onwennig, maar dit keer bevindt hij zich ook nog tussen allemaal Arabi sche bobo's. Sjeiks op lederen fauteuils omringen hem en hij steekt met z'n blauwe keeper shirt van Fred Grim fel af tegen de witte jurken. De wedstrijd valt niet mee. De Ajacieden spelen alsof ze door een bad met stroop moeten waden. De Qatarse voetballers krijgen - op basis van overtui ging en opportunisme - dan ook de beste kansen. Leo onder drukt de aandrang om te gaan staan en te gaan aanmoedigen, of te gaan zingen. „We love you Ajax, you make me happy, when skies are grey!" Maar de Qatarse lucht is helemaal niet grijs en heel blij wordt Leo vandaag niet van Ajax. Z'n helden kruipen regelmatig- door het oog van de naald Als de wedstrijd uiteindelijk toch nog in een gelijkspel (0-0) ein digt, vraagt Leo zich af waarom 'zijn spelers' zo scherp op de training waren. En nu zo mat? Vermoeidheid, ze waren gewoon moe, vergoelijkt hij in gedachten de tegenvallende prestatie. In de buurt van de kleedkamers wacht Leo op de spelers. Co Adriaanse ziet hem als eerste. „Hé, Leo. Dit was denk ik één van de slechtste wedstrijden van Ajax die jij hebt gezien. Maar we hebben toch heel goed getraind. We zijn hele maal klaar voor de tweede com petitiehelft. Maak je maar geen zorgen!" Dat had Leo even nodig. Met een goed gevoel over zijn Ajax gaat hij naar het hotel. Morgen weer terug naar Nederland, naar huis, naar Etten-Leur. Voor een lekker 'bakske koffie' van moeder.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 11