Rinus Michels: :i;i - ;i;} Tl Ti Tl Tl EUROPEAN CHAMPION CLUBS' CUP 1970-71. EVERY ROUND RESULT 5} Amsterdam - Voor Rinus Michels was de finale op Wembley tegen Panathinaikos het einde van zijn zesjarige periode als trainer van Ajax. Op basis van discipline en professio naliteit werd Ajax tussen 1965 en 1971 gevormd door 'De GeneraalIn die tijd legde hij het fundament voor de Gou den Ajax-ploeg van het begin van de jaren zeventig. „IR heb eruit gehaald wat erin zat, beter kon niet", aldus Mari- nus Jacobus Henricus Michels. POLITIEBEGELEIDING PRIMITIEF DE VIJAND First Round Panathinaikos Jeunesso Esch 1 Slovan Bratislava B1903 Copenhaflan 1 Everton Keflavik i Borussia Monchangladbach I EPA Umax Carl Zeiss Jena Fenerbahce Sporting Lisbon Floriana t Red Star, Belgrade Ujpest Oozsa •UT Arad Faijenoord Atletlco Madrid t FK Austria Cagliara St Erienne 1 Legia Warsaw IFK Goteborg 1 Standard Liege Rosenborg Celtic KPV Kokkola Waterford Glentoran 'Basle Moscow Spartak Nendori Tirana Ajax Amsterdam 'won on away goals rule Second Round Panathinaikos 22j Slovan Bratislava 0^- tEverton Monchangladbach Carl Zeiss Jena 0^ Sporting Lisbon 0^ Red Star. Belgrade UTArad j Atletico Madrid j Cagtiari y Legia Warsaw j j. Standard Liege 0^> Waterford Ajax Amsterdam twon on penalties 111J 3 I 3~| 0| 1 J 21 Oj 11 Oj 0| 2 J Red Star. Belgrade Ajax Amsterdam Red Star, Belgrade Ajax Amsterdam FINAL Wembley Ajax Amsterdam JFK Austria beat Levski Spartak 1-3, 3-0 in preliminary round. Ajax-life nummer 9 20 december 2000 „Die finale op Wembley was voor mij een eindpunt/1 Nëndori Tirana was in Albanië de eerste tegenstander. Michels: „Heel Albanië was voor ons een onbekend gebied. Als het enigs zins kon, ging ik naar tegenstan ders kijken, maar in Albanië kon dat dus niet. Het enige wat we konden proberen was ergens een videoband te pakken krij gen. Dat was destijds nog niet zo ontwikkeld als nu. Het weinige dat ik me nu nog herinner, is hoe primitief de bevolking leefde; alle mensen kwamen lopend naar het stadion." Nog geen enkele 'westerse' ploeg had in Tirana ooit een Europese wedstrijd gewonnen. Toch was Michels overtuigd dat Ajax de volgende ronde zou halen. „Als Ajax die eerste ronde niet doorkomt, begin ik een win keltje in band en garen", bromde hebben we onze handen vol gehad. Thuis speelde Ajax altijd zeer sterk. Maar als je met een 3-0 voorsprong naar Zwitser land mag, wordt alles een stuk makkelijker." Rinus Michels had thuis voor een verassende 3-3-4 opstelling gekozen, een systeem waarbij verdediger Ruud Suurendonk als extra stoorzender voorin, de opbouw van de Zwitserse verde digers moest ontregelen. Het tactische foefje pakte goed uit. Voor de zekerheid trainden de Ajacieden voor het kwartfinale duel met Celtic onder politiebe geleiding op het strand van Was senaar. Een groep Ambonezen had gedreigd enkele spelers te ontvoeren om op deze wijze rijsttafel." De ruim 60.000 toe schouwers in het Olympisch Stadion zagen, nadat ze voor 75 cent het allereerste speciale Europa Cup-programmaboekje hadden gekocht, Ajax met 3-0 winnen. De uitwedstrijd in Hampden Park (en niet in het eigen Celtic Park) tegen de Schotten was een beladen wed strijd. Michels: „In Glasgow was het natuurlijk een heksenketel. De hele sfeer rond het duel werd enorm opgefokt. De spelers van Celtic waren dat ook. Het begon al toen we het veld op kwamen, in twee rijtjes naast elkaar. De Celtic-spelers uitten allerlei dreigementen aan het adres van Cruijff. Zij zouden hem wel even van het veld af schoppen. Dat bleek inderdaad de bedoeling, want bij de eerste de beste bal ploeg, door verhalen in de Nederlandse pers, in de rol van underdog te manoeuvreren: „Panathinaikos kan de wed strijd tegen Ajax op Wembley al niet meer winnen. Ajax is hon derd procent favoriet. Behalve een Griek weet geen Europeaan iets van Panathinaikos." Ajax speelde twee weken voor de finale de KNVB-beker-finale tegen Sparta. De toen 44-jarige 'mollige maestro' Puskas bekeek Ajax tijdens die wedstrijd en schudde na afloop de hand van Michels. Met gepaste vriende- Door Erol Erdogan In totaal coachte Michels, in de periode tussen januari 1965 en mei 1971, 27 Europese wedstrij den van Ajax. Onder de hoofd tribune van het oude Ajax-sta- dion was een klein kantoor gesi tueerd en daar bedacht de stra teeg, keer-op-keer, de juiste strijdwijze. Van de elf namen die hij op het eerste Europese wed strijdformulier zette, een thuis wedstrijd tegen Besiktas in sep tember 1967, waren er tegen Panathinaikos op Wembley nog vier over: Suurbier, Swart, Cruijff en Keizer. Renovatie was toen al geen onbekend begrip binnen de Ajax-gelederen. Het uiteindelijk zo succesvol verlopen Europese seizoen 1970-1971 begon voor Ajax in een totaal onbekend oord: de oefenmeester destijds. De Ajacieden gooiden voor het duel in het Qemal Stafa stadion rood witte balletjes in het publiek, om de Albanezen gunstig te stem men. Het hielp weinig, Ajax won niet in Tirana (2-2)maar maakte later met de 2-0 thuisoverwin ning de teleurstelling goed. In de tweede ronde, tegen FC Basel, raakten de Amsterdam mers op stoom. Tijdens de loting in het Caransa-hotel kwam de Zwitserse tegenstan der uit de koker. Michels weet nog dat het geen makkelijke opponent was: „FC Basel had een sterk elftal, met hele goede voetballers. Karl Odermatt was een goede voetballer en die Benthaus kon er ook wat van. Vooral in Zwitserland zelf waren ze moeilijk te kloppen. Basel had een fraai voetbalstadion waar het publiek bovenop het veld zat. Heel sfeervol. Aan Basel De finale was bereikt. Duizen den Nederlanders togen naar de reisbureaus om een plaatsje op de boot of het vliegtuig naar Londen te bemachtigen. Het Griekse Panathinaikos, met de Hongaarse voetballegende Eereng Puskas als technisch ver antwoordelijke man, was op 2 juni 1971 de tegenstander in de Londense voetbaltempel Wem bley. Puskas probeerde zijn MichelsVasovis, Blankenburgen Haan vieren de overwinning. lijkheid en afstand. Michels: „Ik was niet zo 'sprekerig' met coaches van de tegenpartij. Een enkele keer, maar meestal niet. Ik hield me met mijn elftal bezig en je begroette elkaar hooguit eventjes op het veld. Voor de rest was er geen sprake van contact, niet met Puskas en niet met andere coaches. Ze vertegen woordigden de vijand, dus..." Vervolg op pagina 10 aandacht te krijgen voor de Zuidmolukse zaak. De Ajacie den gingen laconiek om met het duistere telefoontje, getuige de reactie van Johan Cruijff: „Mis schien krijgen we wel een echte werd hij vreselijk onderuit gehaald. Gelukkig hadden we een goede scheidsrechter die daar prima op reageerde. Het was een vreselijk agressieve sfeer, zelfs te agressief. Maar het Ajax-van-toen kon wel een stootje hebben. Mijn spelers hadden zich in de jaren ervoor tot behoorlijke persoonlijkhe den ontwikkeld." Atlético de Madrid was, in de halve finale, de laatste hinder nis voor de eindstrijd. Voor het duel in het Madrileense Estadio Manzares uitte Michels zijn ongenoegen over het veld: „Het lijkt wel een schapenwei." Der tig jaar later kan Michels zich dat niet meer zo goed herinne ren: „Dat zou best kunnen, hoor." Wel weet hij nog dat Atle tico naar Spaanse begrippen goed aanvallend voetbal liet zien. Michels: „Atletico Madrid? Die eerste wedstrijd wonnen zij met 1-0, geloof ik. Atletico had een goed elftal en Garate was hun grote goalgetter. En ze had den Luis in het elftal, een prach tige voetballer. En een ijzer- sterke verdediging, keihard. Wederom met een zeer fanatiek thuispubliek daar in Madrid. Daar konden wij ons hart aan ophalen. Het ging er om dat wij overeind zouden blijven. Dat lukte. Thuis werd het weer 3-0 in ons voordeel."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 8