m -O AMSTERDAM - De eerste en enige Griek die ooit bijAjax onder contract stond, begint z'n draai in Amsterdam steeds beter te vinden. Samen metAjax Life blikt Nikos Machlas (27) vooruit naar de replay van Ajax-Panathinaikos. En laat tevens zijn licht schijnen over de ontivikkelingen van het huidige Ajax. GRIEKENLAND SFEERGEVOELIG Ajax-life nummer 9 20 december 2000 Nikos Machlas Greece Lightnin' leert nog iedere week Door Martin van Zaanen „Traditie en respect voor het verleden zijn, vind ik, belang rijke waarden in het voetbal. Daarom zal de replay van Pana- thinaikos tegen Ajax voor mij a splendid game worden. Er zijn welliswaar geen punten te ver geven, bij de voetballiefhebbers kweekt deze wedstrijd ongetwij feld veel goodwill. Van het toen malige Panathinaikos weet ik alles, hoewel ik in hun bloeipe riode nog niet eens was gebo ren. De goals, het wedstrijdver loop en alle heroïsche verhalen rond die finale, ik kan het wel dromen. Het Panathinaikos uit de jaren zeventig is in Grieken land een legendarische ploeg, het was de eerste - en tot nu toe de enige keer - dat een Grieks elftal de finale van de Europa Cup 1 haalde." „Aansprekende internationale successen, ze zijn helaas schaars in het Griekse voetbal. We hebben drie, vier traditio nele grootmachten die afwisse lend in Europees verband van zich doen spreken. Maar daarna houdt het op. Die vier zijn Panathinaikos, Olympiakos Piraeus en af en toe AEK Athene en PAOK Saloniki. Op zich niet eens slecht voor een land met tien miljoen inwoners. Maar over het algemeen haalt het Griekse voetbal te weinig uit de potentie die in het land aanwe zig is. Gelukkig werkt de bond keihard aan verbetering van het niveau. Daarbij werd gestart bij de basis; de stadions worden verbeterd en de jeugdopleidin gen geprofessionaliseerd. Voor het publiek is het dan wel aardig om buitenlandse vedetten aan het werk te zien; het op een hoger niveau krijgen van onze eigen spelers, vind ik veel belangrijker. Zowel voor de clubteams zélf, als voor het nationale elftal." „In de WK-kwalificatie staat Griekenland er slecht voor. Dat komt voornamelijk omdat we zoveel uitwedstrijden verliezen. Dat zit me erg dwars, ja, er valt ook geen enkele lijn in ons spel te ontdekken. Iedere wedstrijd weer een ander systeem, 't is allemaal zo wisselvallig. In het Nederlandse voetbal zit overleg en structuur, maar in Grieken land beschikken we over meer passie, opportunisme en impro visatie. Dat zie je dan ook terug in de jeugdopleiding, in Grie kenland is het van: zoek het maar uit. In Nederland wordt de spelertjes geleerd na te denken over hun eigen spel en over het gevolg van hun spel in relatie tot de ploeggenoten." „Met het huidige Ajax gaat het de goede kant op, maar wel stapje voor stapje. Vloeiend gaat foto: louis imit de Vuursl het nog lang niet altijd, maar bij vlagen zie je al een glimp hoe het straks gaat worden. Vergeet niet dat 'het nieuwe Ajax' vanaf de bodem opgebouwd moet worden. Dat kost tijd, maar ik ben er van overtuigd dat we de goede weg zijn ingeslagen. Er wordt dagelijks keihard, gericht èn gedisciplineerd gewerkt. En dat is de enige manier om ver der te komen. De jonge spe Iers zijn misschien nog wisselvallig, maar het talent én de juiste instelling zijn al aan wezig. Het is prach tig met Van der Vaart, Pasanen, Chivu en Van der Gun op het trai ningsveld te staan. Dage lijks groeien ze, leren ze, worden ze beter. Met vallen en opstaan." „Van tegenslagen word je als persoon alleen sterker. Mijn start bij Vitesse, vier jaar gele den, verliep niet bepaald soe pel; in de eerste minuut van m'n eerste oefenwedstrijd raakte ik meteen geblesseerd. Later had ik moeite om m'n draai te vinden, maar uiteinde lijk heb ik die strijd glorieus gewonnen. Bij Ajax had ik in mijn eerste seizoen een zware knieblessure, die me zes maan den aan de kant hield. Vreselijk, maar daardoor werd ik wèl bevrijd in m'n geest. Dat kwam doordat ik het voetbal zó onge looflijk miste... Daardoor wist ik ook dat ik op niveau terug zou gaan komen - gewoon omdat het moest." „Ik begin hier steeds beter H m'n draai te vinden. Met de overstap van het twee-spit sen systeem van Vitesse naar de Ajax-speelwijze met buiten spelers had ik aanvankelijk moeite. Ach, nog steeds moet ik eraan wennen - maar ik leer iedere dag. Ik sfeergevoelig? Heel erg, ja. Een harmonieus werkklimaat is essentieel om te kunnen presteren. Niemand kan een gevecht in zijn eentje winnen, dat doe je met z'n allen. Spelers, trainers en de medische staf. Maar ook de mensen die in het spelershome werken en - heel belangrijk - de supporters. Je moet er zelf ook je best voor doen om die sfeer te waarbor gen. Ruzie, dat kan natuurlijk voorkomen, maar spreek het uit en zorg dat je zo snel mogelijk weer op één lijn komt in het belang van de ploeg." „Nee, ik mijd de media niet. Helemaal niet zelfs, maar ik houd er gewoon niet van in de aandacht te staan. Af en toe geef ik interviews omdat het erbij hoort, maar verwacht niet van me dat ik iedere week met m'n hoofd op de TV kom. Als ik iets wil zeggen, doe ik dat heus wel. Maar ik ga dat niet iedere week herhalen. Ik geef bijna overal antwoord op - ook als het privé- zaken betreft - omdat die van invloed op mijn spel kunnen zijn. Neem de geboorte van mijn tweede zoon, Thanos. Ik vloog terug naar Griekenland, was bij de bevalling aanwezig, hield de baby in m'n armen en was weer weg; precies op tijd terug voor de wedstrijd tegen RKC Waalwijk. Het was een ver schrikkelijk mooi gebaar van Co Adriaanse dat hij mij toestem ming gaf bij de geboorte aanwe zig te kunnen zijn, dat had ik eigenlijk niet verwacht. Een dankjewel is zeker op z'n plaats. Wat ik van Co Adriaanse vind? Nou, de start van het seizoen heb ik niet meegemaakt. En toen ik voor het eerst weer bij de groep kwam, was ik teleurge steld omdat we zo verschrikke lijk veel moesten lopen. Er kwam amper een bal aan te pas. Maar na mijn rentree tegen SC Heerenveen (de uitwedstrijd met twee goals red.), vond de trainer dat we fysiek op het gewenste niveau waren en gin gen we veel meer met de bal werken. En zo hoort het ook. Zolang ik met die bal bezig ben, is het goed. Zo is het altijd al geweest vanaf m'n prilste jeugd op Kreta. Voetbal, voetbal, voet bal, die liefde voor de bal zit ver schrikkelijk diep. 22 man, een bal, een scheidsrechter, een sta dion met meelevend publiek; het is de mooiste combinatie die er bestaat. Dat hele circus eromheen kan me eigenlijk gestolen worden."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 21