WE WANT TSCHELI F-SiDE ITfTTïTisWï» Tscheu-la Ling (Ajax Panathinaikos): 'Ik had niet het karakter om alles voor de sport over te hebben' r* r* tm 0m SPORTVOEDING Slechts één man speelde in de geschiedenis van Ajax en Panathinaikos voor beide clubs: Tscheu-la Ling. Zeven seizoenen kwam hij uit voor de Amsterdamse club. Twee jaar was hij actief voor het 'Ajax van Griekenland'. LUIE SPELER *mmm M m im M •VIma foto: Frans Hemelrijk foto: h'rans Hemelrijk Ajax-life nummer 9 20 december 2000 eigen wereldje en trok zich wei nig aan van anderen. Veel keuze was er niet: Of je dweepte met hem. Of je vond hem helemaal niets. Volgens Ling liepen adora tie en minachting als een rode draad door zijn voetbalcarrière. „Op je vijftiende of zestiende krijg je een stempel opgedrukt. De een wordt "een harde wer ker" genoemd, de ander "lui". Vanaf het moment dat de men- Lings eigenwijsheid en gemak zuchtige karakter uitten zich uiteraard in rebels gedrag. „Ik mocht van de club niet motorrij den, maar deed dat natuurlijk toch. Verder had ik een boot en ging ik graag naar het strand. Ik was net weer vrijgezel omdat mijn vrouw en ik uit elkaar waren gegaan. Ze kon niet aan het Griekse leven wennen. Ik wel, want ik was en ben een de kwaliteit, alleen niet de men taliteit. En ook niet de drang om steeds weer te moeten preste ren. Maar desalniettemin heb ik bij vier topclubs gespeeld. Ik denk dat ik door mijn specifieke kwaliteiten langer bij toeschou wers op het netvlies ben blijven hangen dan veel andere spe lers." Tegenwoordig heeft Ling nog weinig op met het vertoonde voetbal. „Sinds de komst van de Amsterdam Arena ben ik er mis schien drie keer geweest. Sjaak Swart zei het altijd al: "voetbal wordt er niet leuker op". En daar heeft hij gelijk in. De meeste spelers zijn schijtbroeken. Ze kiezen voor een passje breed in plaats van voor een individuele actie. Ze zitten in een keurslijf. Er zijn geen trainers die dat doorbreken, die inventiviteit hebben ze gewoon niet. Of ik zelf nooit trainer heb willen wor den? Ik heb ooit een aanbod van ADO Den Haag gehad maar dat heb ik geweigerd. Ik wilde volle dig carte blanche hebben en dat konden ze me niet geven." Momenteel staat Ling aan het hoofd van een bedrijf dat spor ters begeleid met betrekking tot voeding en training. „We helpen onder anderen Jaap Stam en Ronald de Boer. We denken dat het mogelijk is met de juiste voe ding - èn supplementen - spor ters een betere fysieke gesteld heid te geven, waardoor ze net iets hoger springen, iets sneller zijn en een beter uithoudings vermogen hebben. Het voetbal is de afgelopen vijftien jaar niet veranderd: spelers zijn niet slim mer, creatiever of technischer geworden. Maar fysiek wordt er meer geëist en de juiste voeding Door Daan Schippers Het kost hem heel even moeite, maar dan weet Tscheu-la Ling nog een anekdote op te diepen uit zijn tijd bij Panathinaikos. „Ik kwam eens te laat voor een wed strijd. Tien minuten voor aan vang wandelde ik de kleedkamer binnen, de ploeg was zelfs al terug van de warming-up. Een medespeler droeg mijn shirt, want hij moest mij vervangen. Maar toen ik er toch bleek te zijn, moest-ie gauw 'mijn' shirt weer uittrekken; ik speelde toch. Uiteindelijk scoorde ik zelfs twee keer en wonnen we met 2-1." Veel mensen herkennen de anekdote als 'typisch Ling'. De zeer eigengereide rechtsbuiten leefde tijdens wedstrijden in zijn Na zijn Griekse avontuur speelde Ling nog bij Olympique Marseille, Feyenoord en FC Den Haag. De vraag of hij het maxi male uit zijn carrière heeft gehaald, wordt hem regelmatig gesteld. „Ik denk dat ik vaak heb laten zien dat ik een speler van topniveau was. Daarvoor had ik Op zijn dertigste was Ling echter al aan het afbouwen als profes sioneel voetbalier. In het seizoen 1986/1987 speelde hij zijn laat ste seizoen in de Eredivisie; bij FC Den Haag. Financieel was Ling toen binnen. „Maar ik was het een jaar later ook weer kwijt." De gedrevenheid die Ling als voetballer miste, heeft hij wel in het zakenleven. Vanavond kan het Ajax-publiek nog één keer genieten van de klasse van Ling. „Ik ben natuurlijk één van de weinigen die én met de gene ratie Cruijff én met de generatie Van Basten heeft samenge speeld. Ik hoop dat ik het tien minuten volhoud, maar het zou net zo goed kunnen dat ik in de eerste minuut al een spierscheu- ring oploop." Griekse jaren besloot om een optie voor nog een jaar niet te lichten, „ik was door Stefan Kovacs (oud-coach van Ajax, red.) naar Griekenland gehaald. In mijn eerste seizoen bij Panat hinaikos leek het wel of ik in een soort hel terecht was gekomen. De club versleet drie trainers en we eindigden als derde in de competitie. Het tweede jaar ging het veel beter. We werden kam pioen en wonnen de Griekse beker. Toch besloot ik om weg te gaan, ook al omdat ik regelmatig in de clinch lag met de toenma lige Poolse trainer, iemand die problemen maakte van mijn levensstijl." kan meehelpen. Als ik nu dertig was zou ik daar alsnog mee beginnen." sen bij ADO zeiden dat ik lui was, ging ik me daar naar gedra gen." Het stempel van 'luie speler' bleef de nu 44-jarige, geboren Hagenaar zijn hele carrière behouden. Ook toen hij bij Panathinaikos actief was. In 1996 nog zei manager Andreas Geroyiannis in de Volkskrant. „Ling is een mooie kerel en had een mooie dribbel. Maar hij was niets voor Panathinaikos. Hij heeft hier zijn zakken lopen vul len." Dat Ling zich het mediter rane leven genoeglijk heeft laten welgevallen, ontkent de voor malig rechtsbuiten geenszins. „Ik had nou eenmaal niet het karakter om alles voor mijn sport over te hebben." levensgenieter. Maar daarom moest ik in wedstrijden natuur lijk iets extra's laten zien. Zo gaven de toeschouwers me eens een applaus dat vijftien minuten duurde, nadat ik iedere tegen stander, ook de keeper, had gepasseerd en zelfs nog scoorde. Ook heb ik eens een speler van Olympiakos Piraeus - iemand die de gevaarlijkste speler van Griekenland werd genoemd omdat hij iedereen schopte waar-ie 'm raken kon - hele maal dolgedraaid." Ling's kleurrijke leven was er indirect de oorzaak van dat hij na twee

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 17