DE WEG NAAR DE EUROPA CUP IVAN 1971 NEVELEN - BELASTING SJAKIE EINDPUNT EERSTE RONDE: 16 september 1970:17Nëndori Tirana-Ajax 2-2 TWEEDE RONDE: 21 oktober 1970: Ajax-FC Basel 3-0 4 november 1970: FC Basel-Ajax 1 -2 36. Odermatt (pen.) 1-0, 69. Rijnders 1-1, 71. Neeskens 1-2; scheidsrechter: Barrett (Ier); 30.745 toesch. KWARTFINALE: 10 maart 1971 :Ajax-Celtic 3-0 HALVE FINALE: 14 april 1971:Atlético de Madrid-Ajax 1-0 28 april 1971:Ajax-Atlético de Madrid 3-0 8. Keizer 1-0,77. Suurbier 2-0, 85. Neeskens 3-0; scheidsrechter: FINALE Londen, 2 juni 1971: Ajax-Panathinaikos 2-0 V V Ajax-life nummer 9 20 december 2000 Vervolg van pagina 8 Herman Kuiphof, commentator van de NOS-televisie, toog een paar dagen voor de finale vol goede bedoelingen naar het voormalige Ajax-stadion De Meer. Hij had een film met daarop de halve finale van de Grieken tegen Rode Ster Bel grado bij zich. Samen met assi stent-trainer Han Grijzenhout bekeek Michels de beelden, die onbruikbaar bleken. Door een verschil in afspeelsnelheid tus sen projektor en camera bewo gen de Griekse spelers zich razendsnel over het doek. Michels over het materiaal: „De spelers zouden kunnen denken dat alle Grieken de 100 meter in 10 seconden lopen. Die film geeft een vertekend beeld." Drie decennia na het duel is Michels nog behoorlijk positief over de tegenstander uit Athene: „Panathinaikos was een outsi der, maar ook die kunnen in de finale komen. Als je alle acht wedstrijden in de verschillende rondes overleeft, moet je een goede ploeg hebben. Anders kom je er niet. Je kan wellicht één ronde geluk hebben, maar dan houdt het op. Panathinai kos stond er en had ook nog eens de topscorer van Grieken land én van de alle Europese competities in zijn selectie: en hele lange middenvoor (Antonis Antoniadis, red.). Verder hadden ze een goede spielmacher en waren ze ook sterk omdat hun backs voortdurend op kwamen, vooral die aan de linkerkant. Hij had een beste voorzet en daaruit werd vaak gescoord door die midvoor. De meeste doelpunten van Panathi naikos in de Europese competitie waren destijds kopgoals." Ajax kwam maandag 31 mei 1971 aan in Londen. Twintig kilometer buiten de stad, in het Selsdon Park Hotel Golfclub, bereidde de ploeg zich in alle rust voor. Journalisten moesten zelf op zoek naar het adres, want de reislei ders hulden zich in neve len. „Opdracht van de trainer", werd als excuus aange voerd. Na een paar uur speuren vond het journaille het tot hotel omgebouwde slot uiteindelijk toch. Michels gaf toen de vol gende uiüeg: „Ze mogen hier best komen, alleen heb ik gevraagd dit plekkie zo lang mogelijk geheim te houden. Want anders springen die sup porters je op je nek. Dat is niet de bedoeling." Terugkijkend op de voorbereiding zegt Michels nu over de faciliteiten van toen: „Er was een golfterrein bij, geloof ik. In die tijd werd er door spelers niet gegolfd, dat is allemaal van veel later. Golf was toen voor een andere categorie mensen. De persaandacht was minder dan nu het geval is. Maar ook toen was het al, zeker voor wat we gewend waren, een heksenketel. Aan de ene kant wilde ik de ploeg afschermen terwijl we, aan de andere kant, op een bepaalde manier ook weer voor hen beschikbaar wilden zijn. Dat was altijd een moeilijk evenwicht. Het belangrijkste was, dat de spelersgroep in alle rust naar de wedstrijd toe kon leven. We hadden toen nog geen mensen erom heen lopen, die de boel afschermden. Het was allemaal wat kleinschali ger, hadden een directere band met de media. We kenden de journalisten persoonlijk." Ook de spelers van Panathinai kos leerden in korte tijd de Nederlandse journalisten goed kennen. De Grieken verbleven namelijk in het Grand Royal Hotel in hartje Londen, samen met het Nederlandse journalis tenkorps, supporters én de spe- ïk I slagen van competitieverplich tingen. Michels grapte toen nog: „Tja, dat zou je een nadeel van onze democratie kunnen noe men." Een groter nadeel was het zware nationale programma van de Amsterdammers. De finale om de KNVB-beker én een beslissende wedstrijd om het kampioenschap tegen Feye- noord moesten in de twee weken voor de finale worden afgewerkt. De beker werd tegen Sparta gewonnen (na een replay), maar Feyenoord zege vierde in de bikkelharde con frontatie in Amsterdam met 3-1 Ook Rinus Michels onderkent nu dat het destijds wel heel Doelman Williams en aanvoerder Mc Neill treuren. Johan Cruijffzet Ajax op voor sprong tegen Celtic. lersvrouwen van Ajax. Het brui sende centrum van Londen kostte twee spelers voortijdig de kop. Georgis Rokidis en Victor Mitropoulos keerden op een ochtend - enkele dagen voor de finale - pas om vijf uur terug in het hotel; na de hele nacht flink de bloemetjes buiten te hebben gezet. Puskas stuurde beide spe lers direct terug naar Athene. Voordeel voor de Grieken was dat de eigen bond hen had ont- zwaar was: „In die tijd vormde dat een enorme belasting voor spelers. Maar goed, het was niet anders, het moest op dat moment gebeuren. Ik had een aantal spelers dat niet echt fit was. Afgezien van Ruud Krol die ontbrak door een gebroken been, was ook Piet Keizer niet 100 procent fit." „In de rust van de finale verlo ren we ook nog eens Nico Rijn- ders, die te kampen had met de eerste verschijnselen van hart- ritmestoornissen. Daar wist op dat moment nog nie mand iets van, hij zelf waarschijnlijk ook niet. Hij mocht in ieder geval niet meer spelen. Boven dien had ik om aller lei tactische redenen - dat had vooral met de linksback van de Grieken te maken - Sjakie (Swart, red.) eruit gehaald. Op die Piet Keizer tracht de Atletico-defensie in Madrid te doorboren. Heinz Stuy stompt weg tegen FC Basel. manier raakte ik twee spelers kwijt. Met een 1-0 voorsprong blijft een verlening natuurlijk mogelijk. Achteraf was het beter geweest één speler achter de hand te houden, want ik mocht destijds slechts twee spelers wisselen. Maar het was niet anders. Ook door de blessure van Keizer was de tweede helft een enorme belasting voor de ploeg. We speelden 4-2-4, zoals bijna altijd. Ook in die tijd was dat bij zonder aanvallend. Slechts een enkele keer liet ik een spits val len en dan speelde ik er 'maar' met drie. Maar drie, zeiden we toen. In deze wedstrijd dus niet (Michels begon met Keizer, Van Dijk, Cruijff en Swart in de voor ste linie, red.), maar in de tweede helft ben ik overge stapt op drie spitsen." Ajax won uiteindelijk met 2- 0, door doelpunten van Dick van Dijk en invaller Arie Haan. Aanvoerder Veli- bor Vasovic mocht namens Ajax de Eurpa Cup in ont vangst nemen. De heilige mat van Wembley werd overspoeld door een rood witte feestende massa. Terug in Amsterdam volgde een dag later een ereronde door de stad alsmede een grootse huldiging op het Leidseplein. Eervol was het ontvangst op Paleis Soest- dijk, waar Michels niet al te veel herinneringen aan heeft: „De ontvangst was zeer hartelijk en erg leuk. Meer weet ik daar niet van." Ongeveer twee weken na de gewonnen finale maakte Rinus Michels op een persconferentie bekend Ajax te verlaten. De club bood Michels aan om, naar Engels voorbeeld, manager/ coach te worden. Maar dat aan bod sloeg hij af. Michels: „Voor mij persoonlijk kwam er op Wembley een einde aan een periode van zes jaar, waarin Ajax van een clubje van geringe nationale betekenis naar een internationale topclub groeide. Dan is die finale een soort eind punt. Ik ging naar FC Barcelona en daarom betekende die finale voor mij een belangrijk moment. Een bekroning. Met mij kon er niets nieuws meer gewonnen worden. Ik heb eruit gehaald wat erin zat, beter kon niet. Ik kon hetzelfde hoogstens nog eens herhalen. Als je in zoveel jaren van niets de top bereikt, gebeurt er het een en ander. Dan moeten er nieuwe gezichten komen. Bovendien was het avontuur met FC Barce lona in Spanje voor mij een nieuwe uitdaging." 19. Suurbier 0-1, 58. Suurbier 0-2, 60. Kazanxhi 1-2,85.Ceco 2-2; scheidsrechter: Schiller (Oos); 17.516 toesch. 17 Nëndori Tirana: Konomi (61. Habibi), Frasheri, Kasmi, Hyka, Dhales, Mema, Xhacka (46. Kazanxhi), Xhafa, Cela, Ceco, Zhega Ajax: Stuy; Suurbier, Vasovic, Hulshoff, Krol; Rijnders, Neeskens, Mühren; Swart, Van Dijk, Keizer 30 september 1970:Ajax-17Nëndori Tirana 2-0 8. Keizer 1-0, 70. Swart 2-0; scheidsrechter: Michas (Grie); 28.978 toesch. Ajax: Stuy; Suurbier, Vasovic, Hulshoff, Krol; Rijnders, Neeskens; Swart, Suurendonk, Van Dijk, Keizer 17 Nëndori Tirana: Dinella; Frasheri (68.Tafaj), Kasmi, Dhales, Hyka, Mema, Zhega (46. Xhacka), Cela, Xhafa, Kazanxhi, Ceco 16. Keizer 1-0,25. Van Dijk 2-0, 61. Hulshoff 3-0; scheidsrechter: Nikolov (Bul); 34.083 toesch. Ajax: Stuy; Suurbier, Vasovic, Hulshoff, Suurendonk (63. Krol); Rijnders, Neeskens, Mühren; Swart, Van Dijk, Keizer FC Basel: Kunz, Mundschin, Fischli, Siegenthaler, Reisch, Paolucci, Benthaus, Sundermann, Odermatt, Balmer, Wenger. FC Basel: Kunz, Mundschin, Ramseyer (46. Rahmen), Siegentha ler, Paolucci, Odermatt, Benthaus, Sundermann, Demarmels (46. Hauser), Balmer, Wenger Ajax: Stuy; Suurbier, Vasovic, Hulshoff, Krol; Rijnders, Neeskens, Mühren; Swart, Cruijff, Keizer 60. Cruijff 1-0,67. Hulshoff 2-0, 89. Keizer 3-0; scheidsrechter: Saldanha Ribeiro (Por); 54.862 toesch. Ajax: Stuy; Suurbier, Vasovic, Hulshoff, Krol; Rijnders, Neeskens, Mühren; Swart (75. Van Dijk), Cruijff, Keizer Celtic: Williams, Craig, Brogan, McNeill, Gemmell, Hay, Connelly, Callaghan, Johnstone, Wallace, Lennox 24 maart 1971: Celtic-Ajax 1 -0 27. Johnstone 1-0; scheidsrechter: Lo Bello (Ita); 83.343 toesch. Celtic: Williams, Brogan, McNeill, Gemmell, Hay, Wallace (46. Davidson), Callaghan, Johnstone, Auld (61. Lennox), Hood, Hughes Ajax: Sfüy; Suurbier, Vasovic, Hulshoff, Krol; Rijnders, Neeskens, Mühren; Swart (75. Van Dijk), Cruijff, Keizer 43. Irureta 1-0; scheidsrechter: Schulenburg (W-Dui); 19.604 toesch. Atlético de Madrid: Rodri, Melo, Ovejero, Jayo, Calleja (67. Capón), Adelardo, Irureta, Ufarte, Luis Aragones, Garate, Alberto (79. Salcedo) Ajax: Stuy; Suurbier, Vasovic, Hulshoff, Krol; Rijnders, Neeskens, Mühren; Swart (85. Van Dijk), Cruijff (79. Blankenburg), Keizer Sbardella (Ita); 54.881 toesch. Ajax: Stuy; Suurbier, Vasovic, Hulshoff, Blankenburg; Rijnders, Neeskens, Mühren; Swart, Cruijff, Keizer Atlético de Madrid: Rodri, Melo, Quique, Ovejero, Jayo, Eusébio, Ufarte, Irureta, Luis Aragones, Alberto, Salcedo 5. Van Dijk 1-0, 86. Haan 2-0; scheidsrechter: Taylor (Eng); 83.179 toesch. Ajax: Stuy; Suurbier, Vasovic, Hulshoff, Rijnders (46. Blankenburg); Neeskens, Mühren; Swart (46. Haan), Cruijff, Van Dijk, Keizer Panathinaikos: Ekonomopoulos, Tomaras, Sourpis, Kapsis, Vlahos, Kamaras, Eleftherakis, Domazos, Grammos, Antoniadis, Filakouris 1 iii££ÉÉɧ!

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 10