WARM Ajax-life nummer 8 7 december 2000 ters zingen ring: De Ajax-film Hoe de ontroostbare Cristian Chivu, na zijn rode kaart tegen Hapoel Haifa - zijn tweede die week - de kleedkamer binnen- beent en overlopend van frus tratie en woede, zijn hoofd schuddend, dat ene zinnetje maar blijft herhalen: „Twee rode kaarten in één week." Of hoe hartverscheurend triest kleine Nikkie uit de D-pupillen kijkt, als hij van trainer Robin Pronk te horen krijgt dat hij vol gend jaar niet meer welkom is op de jeugdopleiding en zijn moeder opgewekt zegt daar de positieve kant wel van in te zien: „Kunnen we weer lekker lang op vakantie." om dat ene talentje; een speler tje dat de club later glorie en for tuinen kan opleveren. Bestuurs lid financiële zaken Arie van Os zei na afloop: „Zo gaat het er in het topvoetbal nu eenmaal aan toe. Zakelijk, puur zakelijk. Zo is de voetbalwereld. Niet altijd even fraai, maar Ajax moet wel. Misschien is het wel goed dat de buitenwereld dat ook eens ziet." De film spreekt zelf geen oor deel uit, registreert slechts. De feiten. De gebeurtenissen. De waarheid. Fraai of niet, 't is wel de realiteit. Het maakt de film tot een eerlijk document. 'Engelen' brengt de meerdere gezichten die Ajax met zich meedraagt, mooi in beeld. Want tegenover de kille taferelen staat de intense vreugde van de D2- spelertjes die in de stromende regen zojuist het kampioen schap behaald hebben. De spe lertjes besluiten tot een geza menlijke 'Pierre van Hooijdonk- buikschuiver' richting tribune waar doldwaze vaders, moe ders, broers, zussen en andere familieleden om het hardst de behaalde triomf vieren. 'Engelen' maakt nog iets ondub belzinnig duidelijk. Namelijk hoe gebeurtenissen in het top voetbal als alcohol verdampen en elkaar in werkelijk duizeling wekkend tempo opvolgen. Frank Kales, Frank Verlaat, lan van Halst, Martijn Reuser, Tij- jani Babangida, Brian Laudrup, Dani en Jan Wouters; het zijn slechts enkele namen van pers onages die een jaar later in de Arena in geen velden of wegen meer te bekennen zijn. Regisseur Roel van Dalen, al jaren seizoenkaarthouder van Ajax, lichtte onbewust een tipje van de sluier op van de manier hoe hij access all areas had weten te verkrijgen, toen hij na afloop van de film op warme, gemeende en ontwapenende wijze tegen de op het podium geroepen Cristian Chivu zei: „Ik zie jou als de personificatie van Ajax. Dat zal er, na het incasse ren van alle tegenslagen, ook weer helemaal bovenop komen." Zijn Ajax-hart zal constant heb ben gebloed door alle ellende die het seizoen 1999/'00 bracht, Van Dalens filmers-ziel zal onophoudelijk vreugdespron gen hebben gemaakt over de stroom dramatische ontkno pingen en gebeurtenissen die het ontluisterende seizoen opleverde. Het zorgde voor beelden die ons doorgaans ont houden worden en voor lange tijd op het netvlies blijven bran den: En het ongeloof, nee de veront waardiging, op het gezicht van ad interim trainer Hans Wester hof die de uitslag van de door de selectiespelers ingevulde enquête met de rest van de tech- nische staf doorneemt: „Alle maal schatten ze hun eigen prestatie hoger in dan die van het team!!!" Het zijn beelden die deze film maken tot wat Ajax zelf al meer dan honderd jaar is: een klassie ker. Jan Wouters, de onbedoeld tragische hoofdpersoon, enigs zins verrassend bij de première aanwezig, recenseerde de docu mentaire met een wrange glim lach om de lippen: „Hij laat ver schrikkelijk duidelijk zien hoe de voetbalwereld in elkaar zit." En alvorens - de rug recht, het hoofd omhoog - de Amster damse avond in te lopen: „Maar dat wist ik al wat langer, hoor."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 9