'We wisten waar we het voor deden OPROEP 1- AJAX - PANATHINAIKOS Amsterdam - Woensdag 20 december sluit Ajax het eeuwfeest op passende wijze af. In de Arena vindt dan de replay plaats van de gewonnen Europa-Cupfinale uit 1971: Ajax- Panathinaikos. Om alvast in de stemming te komen voor deze unieke wedstrijd, vertelt Ruud Krol Ajax Life over zijn herinneringen aan deze voor Ajax zo historische wedstrijd. HET MOMENT TELEFOONTJE DE WEDSTRIJDDAG EMOTIES EINDELIJK foto: Guus de Jong (Sift Archief) foto: Guus de Jong (SVA Archief) Ajax-life nummer 8 7 december 2000 De intense beleving van Ruud Krol Door: Arnout Verzijl Bijna 30 jaar geleden miste Ruud Krol, als gevolg van een gebroken been, de eerste gewonnen Europa-Cupfinale van Ajax. Desondanks kan de voormalig recordinternational prachtig verhalen over alle gebeurtenissen rondom de eindstrijd tegen Panathinaikos, een wedstrijd die hij als 'onvrij willig buitenstaander' van zeer nabij meemaakte. Zijn herinne ringen verwoordt de door de wol geverfde verdediger in een openhartig relaas. In het Amsterdamse Hilton Hotel kost het hem, op een gegeven moment, zelfs moeite zijn emo ties wat in te tomen: „Hoewel het al zo lang geleden is, staat de zege op Panathinaikos me nog vers in het geheugen. Het heeft namelijk veel, heel veel indruk op me gemaakt. We wonnen op Wembley weliswaar met 2-0, maar we hebben het lange tijd bijzonder moeilijk gehad. Zoals het een echte Europa-Cupfinale betaamt, was ook Ajax-Panathi- naikos geen grootse wedstrijd. De entourage was echter uniek. Ajax veroverde, op die histori sche grond, zijn eerste Europa Cup. Dat was zo fantastisch. Ik zelf zal altijd een tweeledig gevoel aan deze wedstrijd over houden. Aan de ene kant was het feit dat Ajax in die eindstrijd stond natuurlijk grandioos. Maar aan de andere kant was het voor mij persoonlijk heel moeilijk. Ik was zó bang dat ik zelf nooit meer in een dergelijke wedstrijd zou staan. Het gebeurde destijds namelijk zel den dat - op Real Madrid na dan - clubs een aantal jaren achter een in de finale kwamen. Daarom vreesde ik dat Wem- bley'71 voor Ajax een eenmalige gebeurtenis zou zijn en ik - door mijn beenbreuk - m'n enige kans op het spelen van de Europa Cup 1 -finale had gemist. Ik kon toen nog niets weten van de glorieuze jaren die ons nog te wachten zouden staan." „Die breuk gebeurde op 21 april 1971. We speelden in de halve finale van de KNVB-beker. Tegenstander was NEC en het was toen nog de gewoonte dat een dergelijke wedstrijd op neu traal terrein werd gespeeld. Het zou een beladen wedstrijd wor den, want onbekende grappen makers hadden in de nacht voor de duel de doelpalen in het Haagse Zuiderpark doorge zaagd. Niemand had dat in de gaten met als gevolg dat - na vijf minuten spelen - het hele doel in elkaar donderde. Veel consterna tie natuurlijk. Uiteindelijk werd het duel ruim een uur onderbro ken. Na de hervatting bleef het rumoerig en volgden verschil lende incidenten, zowel óp als naast het veld. In de tweede helft brak Cas Jansen van NEC door. Ik moest ingrijpen en trok naar bin nen. 'Krak' hoorde ik. Ik had mijn kuitbeen gebroken; een gecom pliceerde breuk die als een soort winkelhaak naar boven liep. Zeg maar een doorlopende scheur. Op dat moment besefte ik nog niet dat die breuk me de Europa- Cupfinale zou kosten. De thuis wedstrijd in de halve finale tegen Atletico Madrid stond nog op het programma en dat schoot als eerste gedachte door m'n hoofd. Voor dat duel werd ik met de zie kenauto naar het Olympisch Sta dion vervoerd, dat had Ajax zo geregeld. Ik had toen nog geen loopgips en kon me dus nauwe lijks voortbewegen. Nadat we die wedstrijd tegen Atletico met 3-0 wonnen, drong het pas goed tot me door. "Shit", dacht ik. "Geen finale". Ik was nog jong en nog nooit geconfronteerd geweest met een dergelijke tegenslag. Het was pas mijn tweede seizoen bij Ajax." "Een week voor de wedstrijd op Wembley kreeg ik eindelijk mijn loopgips aangemeten. Dat was juist op tijd, want ik wilde dol graag de wedstrijd bijwonen. Op een gegeven moment - het was al avond - kreeg ik telefoon. Het was Rinus Michels die zei "Ruud, je moet mee met het trainingskamp, want je hoort er gewoon bij". Tot op de dag van vandaag ben ik Michels dankbaar voor deze geste. Het trainingskamp duurde twee dagen, we vertrokken op maandag en moesten woensdag spelen. Bij Rinus Michels duurde ieder trainingskamp altijd twee dagen. En dus vertrok ik, zonder eigenlijk echt wat te doen te hebben, met Ajax naar Londen. Om veel te lachen en de sfeer een beetje goed te houden. Maar toch vooral ook als buitenstaander, want zo voelde ik me natuurlijk. De échte wedstrijdspanning ontbrak. Ik sliep met de inmiddels helaas overleden Nico Rijnders op één kamer en heb de gehele voorbe reiding meegemaakt. Net alsof ik zou spelen. Op de trainingen na, dan. Dat waren de moeilijkste momenten, alleen in het hotel achterblijven, terwijl de jongens één voor één weer bezweet kwa men binnendruppelen, nadat ze net een zware oefensessie achter de mg hadden." „De woensdag van de finale was ik zeer nerveus, hoopte nadruk kelijk op een zege. Toch hield ik de hele dag dat dubbelzijdige gevoel. Ik was zelfs present bij de bespreking en kreeg daardoor ook last van de bekende wed strijdkriebels. Maar tegelijkertijd wist ik, dat ik niet zou spelen. Daarom was ik opgelucht toen het moment aanbrak waarop we eindelijk de bus in mochten stappen, op weg naar Wembley. Daar moest het immers gebeu ren; niet op dat bord met de tac tische aanwijzingen. Het was stil in de bus, iedereen concen treerde zich. We wisten waarvoor we naar Wembley reden: het pakken van de Cup. Die gedachte maakte veel indruk." Ruud Krol had tijdens het trai ningskamp geen flauw benul van de gekte die er in Nederland omtrent Ajax-Panathinaikos was uitgebroken. De Amsterdam mers verbleven in een riant kas teel, net buiten Londen en waren helemaal geïsoleerd van de bui tenwacht. Alleen tijdens de pers conferenties was er contact met Nederlandse journalisten. De kranten die de spelers van Ajax lazen, waren van Engelse make lij." „Eenmaal in het stadion aange komen, ben ik met de spelers mee de kleedkamer binnen gewandeld. Wederom een 20 december 2000, aanvang 19.45 uur Voorprogramma: replay Europa Cup-i finale 1971 Seizoenkaarthouders hebben gratis toegang (eigen plaats) op vertoon van hun seizoenkaart! Kaartverkoop: Vanaf 9 december: vrije verkoop Gratis parkeren op parkeerplaatsen P-2 t/m P-12! vreemde gewaarwording. Ik hoorde er bij maar - door me niet om te kleden - toch ook weer niet. Daarna ging ik mee het veld op en werden we werkelijk over vallen door het beeld van die tienduizenden Ajax-fans in het stadion. In de rust (we stonden met 1 -0 voor) ben ik met Michels en de anderen teruggelopen naar de kleedkamer. Omdat ik natuurlijk moeilijk kon lopen, en niets van de tweede helft wilde missen, ging ik daarna - eerder dan de andere spelers - weer naar buiten. Als eerste kwam ik daardoor weer de spelerstunnel uit, richting heilige gras van Wembley. Toen de fans mij plot seling in de gaten kregen, stak er een spontaan gezang op. Dat was een heel bijzonder moment voor me. De mensen gingen zö tekeer. Ik kon niets doen, had net een week loopgips. Ik dacht bij mezelf "laat ik even zwaaien". Dat liep dus gigantisch uit de hand. Het leek wel of ik een com pleet orkest aan het dirigeren was. Ze zongen "Ruudje, Ruudje" en "Ajax, Ajax". Die Griekse fans moeten wel gedacht hebben, "wat is dat voor een mafketel die met zijn gipsen poot en kruk omhoog het publiek staat op te zwepen?" Maar ik werd er heel emotioneel van, kreeg een brok in mijn keel. In de rest van mijn loopbaan heb ik nooit meer een dergelijke bin ding met m'n supporters gevoeld als toen. Op dat unieke moment op Wembley; in de rust van de Europa-Cupfinale." Ondanks zijn blessure beleefde ook Ruud Krol de extase van de overwinning, feestte mee met de selectie, de spelersvrouwen en de notabelen, die toen nog geen 'Bobo' werden genoemd. In 1971 beleefde Krol - naar eigen zeggen - "bijna alles". Op het spelen van de wedstrijd na dan. Maar die kans krijgt hij nu, dertig jaar na dato, wel degelijk. In de 'wed strijd van de eeuw' is Krol er op woensdag 20 december bij. Het zal voor hem, meer nog dan voor alle anderen, een memora bele wedstrijd worden. Ruud Krol: „De eerste gewonnen Europa-Cupfinale van Ajax is me altijd bijgebleven, juist door de aparte wijze waarop ik deze zege heb beleefd. Wembley'71 zal altijd een speciale plaats in mijn leven in blijven nemen. Ik vind het leuk om op 20 december nu eindelijk wel tegen Panathinai kos te kunnen spelen. En vooral om al mijn teamgenoten weer eens te ontmoeten. Ik hoop dan ook van harte dat alle supporters van Ajax voor een volle Arena zullen zorgen. Want het is voor iedereen de laatste kans om dit uniekeAjax- elftal nog één maal aan het werk te zien. Ik vind de replay van Ajax-Panathinaikos een zeer toepasselijke afsluiting van het hotulerdjarig bestaan van de club en hopelijk zal dit duel een nieuwe periode van glorie inluiden."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 5