Grasmat en liften bovenaan wensenlijst O SUPPORTERSHOME GRASMAT RONDVRAAG De slechte grasmat en het lastig bereiken van de zitplaats zijn voor deAjax-supporters in de Amsterdam Arena nog steeds de belangrijkste bronnen van ergernis. De dorre zoden en de hoge trappen in de Amsterdam Arena waren dinsdagavond 14 november de meest besproken onderwerpen op de vergadering van het publieksforum. Voor het eerst wasArie van Eijden aanspreekpunt voor de supporters. De teruggekeerde alge meen directeur van Ajax kreeg complimenten van de groep aanwezigen. „Zijn verhaal was zakenkundig, helder, vol humor en helemaal Ajax," aldus de heer Van Oosten uit vak 101. MET NIEUWS OMGAAN EIGEN GEZICHT INVALIDENTRIBUNE STOELTJES Ajax-life nummer 8 7 decembeT 2000 PMIRIF r ar'j moet toegankelijk zijn voor iedereen. Er zijn plannen en gesprekken gaande. Er wordt gesproken over roltrappen en liften, maar dan moeten er ook loopbruggen komen." Volgens Markerink is de proef tijdens het Amsterdam Tourna ment met een invalidentribune, achter het doel, goed bevallen. ,,We zijn nu bezig om achter het doel aan de noordzijde een pla teau op veldniveau voor inva liden te maken. Mensen die daar gebruik van maken kun nen rechtstreeks vanaf het Arena-dek de tribune bereiken en hoeven niet met de lift. Daar door komt er meer capaciteit vrij in de lift voor mensen die slecht ter been zijn. Maar de tweede ring heeft 28.000 plaat sen. Wat je ook verzint, ze kun nen onmogelijk allemaal met de lift of de roltrap." Niet alleen worden er voor bin nen het stadion plannen gemaakt, ook buiten het stadion komt er een doorbraak. Ed Lefe- ber, adjunct directeur opera tions van Ajax, onthulde dat er met man en macht aan wordt gewerkt om in maart 2001 het lang verwachte supporters home te openen. „Het suppor tershome zal gelegen zijn aan de rand van het trainingsveld. Het home is een gelegenheid waar op trainingsdagen koffie wordt geschonken en kunnen suppor ters-clubavonden worden ge houden." Het meest heikele punt blijkt elke keer toch weer de grasmat. Van Eijden: „Ajax zet er erg veel druk achter. De klachten uit de spelersgroep nemen toe. Het is bijna zo dat de Ajacieden met een psychologische achterstand het veld opkomen en denken 'hoe zal het veld zich houden?'. Uit medische rapporten blijkt ook dat diverse blessures door de grasmat zijn veroorzaakt." Markerink vervolgde: „Het onderwerp houdt ons bezig. Nu zit Bob Haarms in het grasteam en zijn ervaringen worden mee genomen. De techniek van gras zoden op graszoden die Bob op het trainingsveld probeerde, sloeg aan. Nu proberen we dat binnen ook, maar dat heeft dui delijk minder effect door de gebrekkige licht- en luchttoe voer. We zijn ook bezig met het dak. Kijken of het mogelijk is dat het gat groter wordt, we denken ook aan kunstlicht en aan venti- latiestroken. We zijn bezig om de rand bovenin open te maken. Als het dak aan de west- en zuid kant open kan, komt er meer zon en ook dat zou een positief effect op het gras kunnen heb ben." Desalniettemin is de gemid delde duur van een grasmat in de Arena vier wedstrijden. Mar kerink: „Misschien moeten we kijken of het gemiddelde zelfs maar drie wedstrijden is. Nu gaat de mat er weer uit en speelt Ajax tegen RKC op een nieuwe grasmat. Een van de garanties die wij kregen toen we met de bouwmaatschappij in zee gin gen, was dat het veld geen pro bleem zou opleveren. Daarom hebben we nu ook een arbitra gezaak lopen tegen Arcadis en Bouwcombinatie Ballast Nedam om uit te zoeken hoe het komt." Tijdens de rondvraag aan het einde van de vergadering wer den nog enkele kleine zaken behandeld. Afsluitend hield Olaf een pleidooi voor meer sfeer in het stadion. Het sfeer team liet emotiebussen in het stadion ophangen waarin sup porters suggesties kunnen doen. In twee jaar tijd kregen zij hooguit tien reacties. Hij vroeg het publieksforum het sfeer team te promoten. „Er zijn veel dingen mogelijk in het stadion. Ajax heeft een behoorlijk budget beschikbaar gesteld. Sfeer maak je met z'n allen." Ajax' publieksforum kijken. We moeten vooral zelf talent opleiden. Want wij kun nen financieel nooit opbieden tegen andere landen. Daarom moeten we ons nog nadrukkelij ker richten op de opleiding. De laatste jaren hebben we wellicht te snel aankopen gedaan en te snel jonge jongens een contract aangeboden. Nu zitten we in de fase van 'weer opstaan'. Dat doen veel clubs. Wij hebben veel spelers gekocht, die achteraf gezien niet in de Ajax-cultuur pasten. Met de opleiding probe ren we Ajax een eigen gezicht te geven." Naast de eigen oplei ding heeft Ajax in Afrika en Bel gië meerderheidsbelangen in clubs. „De deelnemingen moe ten een kans krijgen," reageerde Van Eijden op opmerkingen uit de zaal. „In Afrika en Ghana moeten we misschien meer aan scouting doen rond die landen." Van Eijden benadrukte dat Ajax spelers ook niet kan dwingen naar Amsterdam te komen. „Sinds een aantal weken speelt er een jongen van Cape Town bij Manchester United. Die had natuurlijk bij Ajax moeten spe len. Omdat Ajax een meerder heidsbelang heeft in Ajax Cape Town, krijgen we weer wel 51% van de transfersom." Van Eijden vertelde zijn toe hoorders dat er in het seizoen 2002-2003 een ander Europees licentiesysteem komt. „Daarin moeten clubs, als ze deel willen nemen aan een Europese com petitie, aan bepaalde licentie- eisen voldoen. Ook zal er een maximum spelerssalaris wor den vastgesteld. Uit de totale inkomsten van de club mag niet meer dan de helft aan spelers salarissen worden betaald. Er zullen regels omtrent de trans fersommen moeten komen, anders worden de rijken alleen maar rijker en vallen de kleintjes af." Uiteraard stond ook de Euro League op de agenda. „Ajax is altijd duidelijk geweest omtrent de Euro League. Het zit nog in de onderzoeksfase. PSV en Feyenoord zitten er ook in. Stel je voor dat het voedingsbodem heeft en Ajax doet niet mee. Dan wordt ons dat niet in dank afge nomen." Door: Monique Janse Om beter in te spelen op de wensen en grieven van het publiek, nam Ajax begin 1998 het initiatief om een publieksfo rum in te stellen. Sindsdien zit minimaal twee keer per jaar een delegatie van 21 supporters met Ajax om de tafel om zaken rondom thuiswedstrijden van de club te bespreken. De leden van het forum werden geselec teerd per prijscategorie en ver tegenwoordigen een aantal vak ken in het stadion. „We moeten de supporters serieus nemen," aldus Van Eijden die een goed gevoel over hield aan zijn eerste ontmoeting met de achterban. „Deze meningen komen uit het hart. Ik heb geen nieuwe dingen gehoord, de opmerkingen waren een bevestiging van mijn gevoel." De aanwezige supporters reageerden teleurgesteld op het ontbreken van voorzitter Michael van Praag en trainer Co Adriaanse. Van Eijden: „Michael van Praag is verhinderd van wege zakelijke verplichtingen en Co Adriaanse laat zich ver ontschuldigen vanwege zwaar wegende technische zaken. Als de volgende vergadering zoda nig is gepland dat de trainer ruimte heeft, zal hij er bij zijn." Uiteraard waren er wel enkele opmerkingen gericht aan het adres van de trainer. Zo vroeg een supporter zich af waarom Adriaanse aan het begin van het seizoen zo expliciet vertelde dat hij drie seizoenen nodig had om Ajax weer aan de top te brengen. „Dan kan je als supporter toch beter afwachten en pas over drie jaar weer een seizoenkaart kopen?", stelde hij. Van Eijden onderschreef de klacht. „We zullen strakker moeten commu niceren. We moeten gematigder met nieuws omgaan. Wij bepa len hoe nieuws naar buiten komt en wanneer. Zo is ook te snel naar buiten gebracht welke spelers aan het begin van het seizoen niet meer welkom waren. Ook uit zelfbescherming moet je zulke uitspraken niet doen, want het kan best zijn dat je ze door omstandigheden weer moet opstellen. Zoals nu gebeurt met Tom Sier." Maar ook de opstelling van Ajax wat betreft op handen zijnde transfers viel sommige suppor ters in het verkeerde keelgat. 'Ik voelde me in de maling geno men toen Jeroen Slop maandag avond bij 'Godenzonen' ont kende dat Jesper Gronkjaer ver kocht zou worden en een dag later was hij verkocht," opperde mevrouw Mulder (vak 127). Van Eijden trok het boetekleed aan. „Ik was degene die dat zei bij 'Godenzonen'. Ik voelde me ook erg vervelend op dat moment, maar het was echt nog niet rond. Als beursgenoteerd bedrijf mag je bovendien niet alles naar buiten brengen." Een supporter merkte op dat het lijkt of Ajax bij het vertrek van spelers altijd de boosdoener is. Ook hij kreeg van Van Eijden een duidelijk antwoord: „We moe ten proberen niet rellerig uit elkaar te gaan. De roep komt bij elke speler eens om weg te gaan naar een voetbalmaf land als Spanje of Italië. Maar eens wil len ze naar huis. Dan is het spij tig als ze op een minder leuke manier zijn weggegaan. In mijn vorig baan bij de KNVB (als alge meen directeur, red.) sprak ik al die jongens nog. Toen ik hier werd aangenomen, kreeg ik een aardig briefje van Ronald de Boer met de hartelijke felicita ties en de vraag of hij weer lid van Ajax mocht worden. In de zes weken dat de alge meen directeur werkzaam is bij Ajax heeft Van Eijden bepaalde conclusies getrokken die hij wel wilde delen met de supporters. „Ajax is snel groot geworden en is daarbij vergeten achterom te 50.000 gulden. Adidas kwam met twee voorstellen. Het eerste was een deel van de stoeltjes te vervangen door rood/witte stoeltjes. De naam Ajax zou dan weer op de tribune verschijnen. Het andere voorstel was om de kale plekken in de trappenhui zen meer Ajax te laten ademen. Supporter Olaf, aanwezig namens het sfeerteam, had daar opmerkingen over. „Een stoeltje kost 200 gulden. Dat lijkt geen optie, omdat je dan maar een klein deel van de stoeltjes kan doen. We moeten kijken of we op den duur niet alle stoeltjes kunnen vervangen. Het tweede plan lijkt beter. Zelf zijn we bezig met de betonnen rand in het stadion. Het eerste deel hangt er al. Het tweede deel wordt nog veel mooier en wordt bij de jubi leumwedstrijd op 20 december tegen Panathinaikos feestelijk onthuld. Een werkgroep bestaande uit Adidas, Ajax en drie leden van het publieksforum gaat de ver schillende opties v°rder bestu deren. Nu het stadion ter sprake was gekomen, werden enkele grie ven opnieuw duidelijk. Voor veel supporters is het bereiken van de zitplaats op de eerste, maar vooral op de tweede ring fysiek een probleem. Dat pro bleem wordt door de Arena seri eus genomen, zegt directeur Henk Markerink. „De klim naar de plaats is een probleem. De maatschappij vergrijst, dus ook de supporters worden ouder. Het is al in onze Raad van Com missarissen besproken dat we iets moeten doen. Het stadion Behalve technisch beleid, Euro League en de eigen opleiding kwamen er ook meer suppor ters-gerichte zaken aan de orde. Zo had Adidas aan het begin van het seizoen een actie, waarbij een deel van de opbrengst van Ajax-gerelateerde producten ten goede zou komen aan sup porters. De donatie bedraagt

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 13