O Wie erop het idee is gekomen, is niet geheel duidelijk. "Hans Westerhofdenkt iemand hardop. Feit is dat voor de derde keer al dit seizoen het TOP 3-toernooi wordt gehou den. „Aan het TOP 3-toornooi", zegt Floor Thoolen, „wordt deelgenomen door pupil- lenelftallen van de clubs die de beste jeugdopleidingen van Nederland hebben. Dus doorAjax, Feyenoord en door PSV." WEERSTAND BUSJES PRIORITEITEN Ajax-life nummer 8 7 december 2000 TOP i-toernooi Bijna verboden te winnen, maar léuk! Tekst en foto's: Ger Stolk In die volgorde? De secretaris pupillenvoetbal van Ajax schiet in een lach. „Voor de verande ring heeft het TOP 3-toernooi nu eens niets met prestige te maken", zegt Hans Bijvank. „We wisselen géén vaantjes uit, er worden géén bekers uitgereikt en de uitslag wordt ook het liefst zo vlug mogelijk weer vergeten." De secretaris jong-junioren van Ajax krijgt bijval van Henk van Stee. Vorig seizoen sleepte de Rotterdammer er nog Europees voetbal uit voor Feyenoord 1nü zit hij als hoofd opleidingen van de Rotterdammers in de bestuurskamer van De Toe komst. Hij lijkt zich er net zo op zijn gemak te voelen als in Rot terdam-Zuid op Varkenoord. „Waar het om gaat is weerstand, méér weerstand", zegt Van Stee in een aangename ons-kent- ons-sfeer. „In de competitie kan daarvan lang niet altijd sprake zijn. Aan de hand van de uitsla- i gen, die vaak heel hoog zijn, kan je vaststellen hoe groot het kwa liteitsverschil tussen ons en de andere teams is. Het is niet voor niets dat wij ./|- talentjes vaak laten uit komen in een hogere leeftijds klasse zodat ze spelen tegen oudere en sterkere spelers. Omdat nu alle teams ongeveer even sterk zijn, biedt dit TOP 3- toernooi ons de mogelijkheid om de jongens in hun eigen leeftijdsklasse tegen elkaar uit te laten komen." Hans Bijvank vult aan: „Drie keer per seizoen wordt er een TOP 3-toernooi gehouden. Er wo**in vier leeftijdscatego rieën gespeeld. We doen het voor eerste- en tweedejaars E't- jes en eerste- en tweedejaars D'tjes. De D'tjes hebben al een keer in Rotterdam gespeeld en nu zijn wij aan de beurt. De E't- jes hebben dit seizoen al een keer bij PSV gevoetbald." Om aan een even aantal clubs te komen wordt het deelnemers veld steeds met een vierde club aangevuld. Op die manier kan er zelfs sprake zijn van een internationaal toernooi. Bij vank: „Ajax heeft een samen werkingsverband met Germinal Beerschot en Feyenoord heeft, eveneens in België, in RWD Molenbeek een satelliet-club gevonden. Hoe PSV het doet, weet ik niet; dat zou je Kees van Merode moeten vragen." We hebben het dan over de jeugdsecretaris van PSV. Wan neer we deze later buiten aan spreken staat hij net te genieten van de wedstrijd tussen de tweedejaars D'tjes van Ajax en van PSV De Brabandertjes zagen zojuist een 2-0-voor- sprong door Ajax ongedaan gemaakt. Keeper Kevin maakt zich er nijdig om en adviseert de verdedigers voor hem nu einde lijk eens duels te gaan winnen: "Je bent één kóp groter joh!" Van Merode: „Dit is mooi^k hè! Nou, wij organise- I ren dit toernooi op gebeuren. Da's ook goed te doen hoor. We scouten tot in een straal van zeventig kilometer rond Eindhoven. Van Utrecht - waar we met Elinkwijk nog altijd dat samenwerkingsverband hebben - tot ver in België toe." Met de busjes zijn de jongens (de meesten zitten nog op de basisschool) opgehaald. De meeste tweedejaars zitten op het Sint Joriscollege. Dat is een school waarop niet alleen voet ballertjes zitten, maar ook talentvolle zwemmers en atle ten. Om halftwee vertrok de bus uit Eindhoven. Wij hebben niet, zoals Ajax en Feyenoord dus wel hebben, een Belgische club waarmee wordt samengewerkt. Dus we vragen een vierde deel nemer om mee te doen. Ander- lecht is weieens uitgenodigd, de laatste keer was dat Bayer Lever- kusen." Goed voorbeeld doet ook nog altijd volgen, zo blijkt. Hans Bij vank zegt dat SC Heerenveen bij hem naar wat bijzonderheden heeft geïnformeerd. En Henk van Stee bevestigt met een hoofdknik dat de Friezen ook bij Feyenoord langs zijn geweest. Als SC Heerenveen ook tot een dergelijk toernooi zou beslui ten, dan zou men er verstan- Ij dig aan doen om dan alles over te nemen van de TOP-3. Dat zou neerkomen op één scheids rechter en géén grens rechters. Assistent- scheids rechter is de officiële benaming die Zeist tegenwoor dig geeft aan een grensrech ter. Géén assistent- scheids rechter dus in het toernooi van de TOP-3. Hoe zit dat dan? „Op basis van goeie afspraken hebben we daartoe besloten", klinkt het vastbesloten uit Bijvanks mond. „Dit is het toernooi van de jon gens en van de vaders en de moeders. Die Belgen zijn zelfs met twee bussen gekomen, de ouders maken er een 'dagje-uit' van; móói toch! En als die bal is een keer vijf centimeter over de zijlijn is geweest, riep I er niemand I iets verve lends; dat is de afspraak die we hebben gemaakt." Buiten knikt Kees van Merode instemmend: „Een grensrechter kan op dit niveau alleen maar afbreuk doen aan een mooie actie. Dan zal die bal eens een keertje achter zijn geweest; daar gaat het toch helemaal piet om! Op een grensrechter, die staaL te vlaggen om aan te geven dat niets hem ontgaat, zit op dit niveau niemand te wachten. Hier gelden andere prioriteiten. Moet je eens kijken hoe die linksbuiten van Ajax er langs spuit, Jef heet-ie geloof ik! Laat dat ventje lekker voetballen dan zien wij ook nog eens wat! En zag je net hoe die nummer negen van Ajax die bal fcfc erin kopte? Bakhuys was er niks bij." Een eindje verderop staat het hoofd van Ajax' jeugdoplei ding, Kees Zwamborn te genieten. „De Belgen zijn iets minder ver dan wij", stelt hij vast. „Het goede van wed strijdjes waarin talentjes het tegen talentjes van dezelfde leeftijdsklasse opnemen (zoals hier), is dat ze leren nog slimmer te voetbal len. Dit soort elftallen bevat altijd veel kwaliteit. Maar wij hebben momen teel een E-elftal dat uitzon derlijk goed is. Zoals die jongens in het PSV-toernooi speelden. Fantastisch!" Van Merode zegt voor hij naar Eindhoven terug keert nog: „Eigenlijk zouden we het - net als vroeger op straat - zelfs tot aan de C'tjes ook zonder scheidsrechter moeten kunnen doen. Dat zouden we eens een keertje moeten probéren!"

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 11