141 u Herbezoding Kunstgras "•'"fh'f. 31 ■- ms Commissie graszaken i'-"--n „Het meeste gras, dat was bedrog Het werd snel slecht maar dan lag het er nog Dan werd het glad want het gras was eraf Voor ons werd voetbal len een straf Geef ons een veld, een mooie mat Dat is nodig Want wij zijn die moes tuin meer dan zat." Ajax-life nummer 7 23 november 2000 niek, DD Grassmaster heet dat, alleen nog maar de harde kunst grassprieten over. Lijkt mij geen goed idee", aldus Henk van Raan. ,,Een ander probleem is de hardheid van de mat. Het veren van een echte grasmat in de buitenlucht komt door de wortellaag. De wortels zorgen voor een zachte ondergrond. Een proef met zuurstofverrij king om wortelgroei te stimule ren, heeft geen effect gehad." Tot het ei van Columbus wordt gevonden, is op korte termijn herbezoding dus de enige oplossing. „In principe houden we rekening met zes grasmatten per jaar", rekent Henk Marke rink voor. „Vier wedstrijden per mat. Daarmee moeten we in staat zijn kwalitatief minimaal het rapportcijfer 7,5 te halen. Maar in het najaar verslechtert het gras sneller. Dan kan het zijn dat het al na drie duels wordt vervangen. Zoals nu. Samen met Ajax bepalen we wanneer het moment komt om tot vervan ging over te gaan. Daarover voeren we veel gesprekken met de club. Onder tussen blijven we met man en macht, nationaal en internationaal, zoeken naar een structurele oplossing. Om eens en voor altijd, plat gezegd, van het gesodemieter af te zijn." Henk van Raans conclusie is somber, maar heel reëel: „We I Grasmat nr. 22 kwijnen. Het is dus een illu sie te denken dat - na bij voorbeeld ver vanging van de hele ondergrond - het gras opeens wel gaat groeien." heb ben hier nu omstandigheden waar geen gras kan groeien. Op het moment dat de mat er ligt, zie je het gras langzaam weg- Een ogenschijnlijk simpele oplossing ligt voor de hand: kunstgras. In de vaak behou dende voetbalwereld is het noe men van nepgras gelijk aan vloeken in de kerk. De ziel van het voetbal wordt immers aan getast. De gevechten met de natuurlijke elementen horen bij het spelletje, wordt vaak gezegd. Toch hebben sporten als hockey en atletiek veel baat gehad bij aanpassing van de ondergrond; van gras naar kunstgras en van ouderwets gravel naar tartan. Voor de Arena is publiekelijk promoten van kunstgras niet echt handig. Voor de buitenwe reld lijkt het dan of het stadion het huidige probleem wil omzeilen. Henk Markerink: „Als wij met kunstgras aankomen, zijn we meteen verdacht. Maar als we alle oplossingen tegen het licht houden, stuiten ook wij op kunstgras. We hebben de >X. 3~- laatste generatie kunstgras beoordeeld. In Amerika ligt dat al drie jaar, ook voor officiële voetbalwedstrijden. We hebben het getest met wenden, draaien, schieten, slidings, noem maar op. Het resultaat was positief. Er zijn eigenlijk drie extreme maat regelen: het dak eraf, een mobiele grasmat en kunstgras. Persoonlijk vind ik, na lang wik ken en wegen én rekening hou dend met alle facetten, dat kunstgras dè oplossing is." Ook Henk van Raan deelt deze mening. „Kunstgras is over een heel seizoen genomen beter dan een natuurlijke grasmat. Neem de wedstrijd van Feye- noord tegen FC Basel. Onder druk van de UEFA moet zo'n wedstrijd doorgang vinden. Het duel heeft dan meer weg van een loterij. De komende weken zul je zien dat de velden alleen nog maar slechter worden. In januari voetbalt bijna iedereen buiten op een zandveld. Kunst gras biedt altijd en overal dezelfde omstandigheden. De wedstrijdkalender heeft daar baat bij en is niet zo afhankelijk van de weersomstandigheden." Ook de UEFA en de FIFA tonen inmiddels interesse in kunst gras; ze bekijken experimenten in Ghana, Rusland en Finland. Zomer of winter, Moskou of Stockholm, alle omstandighe den zijn dan gelijk. „Misschien is het een idee om met Ajax een trainingsstage in het Zwitserse Nyon te houden. Daar ligt kunstgras en dan kunnen de spelers en de technische staf aan den lijve ondervinden hoe het is om daarop te spelen", aldus Markerink. „Ook om het emotionele aspect weg te halen en een oordeel te vellen op basis van de praktijk." Het idee dat de Arena een multi functioneel stadion moet zijn, is voor veel supporters een gru wel. "Voetballen! En goed!" is de vaak terechte hartekreet. „Mijn ambitie is dat de Arena het beste voetbalstadion ter wereld wordt, waar je ook nog andere dingen kunt doen. Mijn voor ganger, Jan Gaasterland, dacht daar iets anders over. De plan nen waren in het begin anders", zegt Markerink. „Het accent moet op het voetbal liggen. Tachtig procent van onze busi ness komt uit het voetbal van Ajax. Daar draait alles om. Als het niet goed gaat met het eerste team van Ajax, gaat het ook met Marcio Santos werd op 22 december 1996 al na luttele sconden spelen van de abominabele grasmat gestuurd ons niet goed. We zijn in de eer ste plaats een voetbalstadion." Dat laatste moet een hoopvol geluid zijn voor de Ajacieden. Ajax houdt ondertussen de vin ger aan de pols. Algemeen direc teur Arie van Eijden zorgt voor zo veel mogelijk druk op de ketel; om de ondergrond zo snel mogelijk Ajax-waardig te krij gen. Er is zelfs een heuse 'com missie graszaken'. Vanuit de Arena neemt Henk van Raan de honeurs waar. Deze commissie bestaat verder uit technisch directeur Leo Beenhakker, hoofd fysiotherapie Pim van Dord en Bob Haarms. De voor malig hersteltrainer is dagelijks op het veld om de terreinmede werkers te motiveren. Liefde voor het vak en de materialen, dat is wat Bob probeert over te brengen. Als er een Bobby-trai ning bestond voor grassprieten, had hij hem gegeven. Dag en nacht. Realiteitszin zorgt ervoor dat de onvrede over de belabberde toe stand van het gras door Ajacie den meestal intern wordt geuit. De mat heeft gevolgen voor het baltempo en het beoogde snelle circulatievoetbal. De fysieke gesteldheid van spelers wordt beïnvloed door de harde onder grond. Het veld wordt vaak met een zwaarder gemoed betreden dan wenselijk is. Dat is de reali teit. De enige hoop is dat de zoektocht van de Arena naar een oplossing snel soelaas biedt, zodat de terugweg naar sportieve successen geplaveid kan worden met een voor Ajax passende ondergrond. De grasmat, MusivueAjax 100 jaar, april 2000

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 9