O r 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 L „Het weer, zo onvoorspelbaar Buien in Holland, niet één maar ontelbaar Een dak moest er komen In de Arena van onze dromen Wij zouden gaan spelen Op gras dat niet zou vergelen Aanvallend en snel Het echte Ajax-spel" Refrein: „Een groene mat, mooi overdekt De mooiste mat van Nederland, volmaakt, perfect De Arena had de toon gezet Een prachtig stadion met veel cachet Een groene mat, zo mooi, zo puur Hiep hiep hoera Wij wonnen het van de natuur!" Amsterdam - Twee weken voor de opening van het stadion door koningin Beatrix ver stuurt de Amsterdam Arena een onheilspellend persbericht naar de nieuwsredacties: Na beoordeling en een uitgebreide test is dit weekeinde gebleken dat het inge zaaide gras nog te kwetsbaar is om bij de officiële opening op 14 augustus 1996 bespeelbaar te zijn. Hiermee heeft de Heidemij echter altijd rekening gehouden. Daarom is anderhalf jaar geleden een reserveveld ingezaaid, waarvan de zoden de komende dagen naar Amsterdam zullen worden gebracht Tot op de dag van van daag is het niet gelukt een vaste grasmat te leggen, waarvan de wortels hechten in de ondergrotid. Mega-grasprobleem Dak eraf? Tweede dak Hl' ii Ajax-life nummer 7 23 november 2000 De grasmatMusivueAjax 100 jaar, april 2000 - ■s,r Gras blijkt ee moeilijk plantje Door: Erol Erdogan Foto's: Louis van de Vuurst Tijdens het openingsduel tus sen Ajax en AC Milan werd de gebrekkige mat nog links en rechts van een likje groene verf voorzien. Maar de plaggen die loskwamen bij een doodnor male tackle deden het ergste vermoeden. Het multifunctio nele stadion Amsterdam Arena blijkt, 23 grasmatten en een slordige zeven miljoen gulden verder, ongeschikt voor goed gras. Te weinig licht, te weinig lucht, een parkeergarage van twee lagen, een ongeschikte ondergrond, temperatuurver schillen; het speelt allemaal een rol. Een keur aan grasspecialis ten en deskundigen heeft de groene vingers de afgelopen jaren al pijnlijk gekneusd, op zoek naar de ultieme oplossing. Wordt het niet eens tijd voor rigoureuze maatregelen? Henk Markerink, directeur van de Amsterdam Arena, geeft eer lijk toe dat het veld het grote zorgenkind is van de Arena: „We hebben een mega-graspro bleem, laten we dat niet onder stoelen of banken steken. Als de mat er net in ligt, is hij perfect. Maar al na drie wedstrijden loopt de kwaliteit sterk achter uit." Henk van Raan, manager facilitair bedrijf Arena, beaamt de problemen: „De mat is de achilleshiel van ons gebouw. Alles hangt er mee samen. Het eerste waar mensen naar kijken als ze het stadion binnenko men, is het gras. De stemming, bij zowel spelers als bezoekers, wordt grotendeels bepaald door de staat waarin de grasmat ver keert." In de Amsterdam Arena zijn de klimatologische omstan digheden uniek, zo is gebleken. Meteen na de opening kwamen, uit alle hoeken en gaten van de wereld, 'deskundigen' op de proppen. En allemaal hadden ze een andere oplossing. Marke rink: „We kregen heel veel men sen op bezoek die allemaal zei den het ei van Columbus te heb ben gevonden. Wonderdokters met energierijk water, biologen met speciale enzymen voor de bodem, noem maar op. Op een gegeven moment hadden we genoeg van die kwakzalvers met goede bedoelingen. We wilden zelf onderzoeken wat het eco-systeem in de Arena is. Hoe verhoudt de situatie bin nen zich met die van buiten, waar wel goed gras groeit? We hebben het licht, de lucht, de bodem en het gras tot in detail door deskundigen laten analy seren. Conclusie was dat vooral het ontbreken van zonlicht het grootste probleem vormt." Om de omstandigheden van buiten na te bootsen, werden allerhande proeven gedaan. Assimilatielampen; windturbi nes; verrijking van de bodem; het leidde niet tot het gewenste resultaat. Gras blijkt een heel moeilijk plantje te zijn. Van Raan: „Er is wereldwijd heel weinig ervaring met het binnen laten groeien en onderhouden van gras. Alle deskundigen komen met een deeloplossing, alleen maar vanuit hun éigen vakgebied. De één heeft ver stand van lucht, de ander van licht, de derde van gras en de vierde van de bodem. Ondertus sen durft geen van allen garan ties te geven en te zeggen dat zij dé oplossing hebben." Zonder fundamentele verande ringen aan het gebouw is er dus geen malse groene mat moge lijk. Het dak eraf halen? De par keergarage onder het stadion weghalen? Ligt daar dan de sleutel tot een Ajax-waardige ondergrond? Markerink: „Het gras en de mens willen precies het tegen overgestelde. De mens wil com fort, lekker droog zitten; warm en uit de wind. Maar gras gedijt juist het beste in veel wind, licht, lucht en regen. Het vinden van de juiste balans tussen die twee wensen, is heel moeilijk. We denken momenteel na over de meest extreme maatregelen; laten geen middel onbenut om van het probleem af te komen. Het dak eraf halen is wel een heel rigoureuze maatregel, het vergroten van de opening is misschien al genoeg. Verhogen van de lichttoevoer én de lucht - circulatie door het dak aan te passen wordt hard bestudeerd." Henk van Raan vult aan: „We zijn momenteel met computer simulaties bezig de effecten van de aanpassingen aan het gebouw te meten. Wat gebeurt er als we het dak er bijvoorbeeld af halen? In een 'mini-Arena' (een klein stadion, nagebouwd op schaal, red.) worden alle opties bekeken. De Landbouw Hogeschool in Wageningen heeft aangegeven welk klimaat noodzakelijk is om gras BUITEN in stand te houden. Dat hebben ze gezet tegenover de omstan digheden IN de Arena. Eén voor één worden nu de mogelijkhe den als computersimulatie getest." Een ander idee was het omhoog hijsen van de mat; als een soort tweede dak. Wind, regen en licht hebben dan vrij spel. Voor een wedstrijd wordt de grasmat dan weer naar beneden getakeld. Markerink: „Die optie is grondig bestudeerd. Het bleek duur, zo'n 35 miljoen gulden en belangrij ker nog, de bouwtijd zal onge veer een jaar bedragen; het sta dion moet dan twaalf maanden dicht. Het is een oplossing die al in de jaren tachtig is ontwikkeld en te pas en te onpas weer naar boven komt drijven. Maar bij een al bestaand stadion is dat bijna niet te realiseren." De nood is hoog. Misschien moet Ajax dan maar een jaartje in het Olympisch Stadion spe len, om vervolgens als tevreden bewoner terug te keren in de Arena? Terug naar de realiteit. Het Transferium, gepropageerd door de gemeente Amsterdam om de binnenstad wat auto- luwer te maken, blijkt behoor lijk grasonvriendelijk. Marke rink: „In de winter vriest het en wordt de grondlaag koud, in de zomer wordt de laag weer warm. Gras kan niet tegen extreme temperatuurverschil len. Onder de Arena loopt ook nog eens een weg. Een gebouw - ook dit stadion - is altijd aan het trillen. Als je er als toeschouwer in zit, merkje dat overigens niet. Maar een veld - dat in een betonbak ligt - gaat inklinken. De laag van zestig centimeter onder het gras, wordt daardoor steeds harder." De parkeergarage afbreken en contact maken met moeder aarde is ook geen optie, stelt Markerink. „Er loopt een ver- keerstunnel en het veld ligt maar liefst vijftien meter boven het maaiveld." Een mengvorm van gras en kunstgras, zoals bij SC Heeren veen en NAC succesvol bleek, heeft eveneens geen zin. In Heerenveen en Breda houden de wortels van het gras zich vast aan drie procent kunstgras. De gehele mat wordt daardoor wat steviger. „Helaas is het zo dat er hier geen wortels ontstaan onder de nieuwe zoden. In de Arena houdt je met die tech- Al sinds de opening van de Amsterdam Arena is de toestand van het gras onderwerp van discussie

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 8