Replay Ajax - Panathinaikos Amsterdam - Op zaterdag 12 november werd er door de overvloedige regenval niet gevoetbald op sportpark De Toekomst. Het leek alsof de weergoden eerbied toonden tegenover een aantal illustere jubilarissen. In alle rust kon in de bestuurskamer door Michael van Praag een aantal trouwe Ajax-leden worden gehuldigd. Met Piet Keizer, Sjaak Swart en Johan Cruijff was een belangrijk deel van de voorhoede van de gouden jaren zeventig aan de beurt, evenals hun toenmalige trainer Rinus Michels. Maar ook zeer gewaardeerde clubmensen als Jan en Cor van Eijden ontvingen de welverdiende bordjes. „Ze zijn niet om van te eten", verduidelijkte de secretaris van de Bordjesclub, Wil lem Schoevaart aan het begin van de middag. SOUFFLEUR SCHOEVAART DELFTS BLAUW GROOT RESPECT Ajax won op 2 juni 1971 voor het eerst 'de Cup met de grote oren'. Panathi naikos werd op Wembley met 2-0 verslagen. Op 20 december 2000 speelt Ajax een replay tegen de Grieken in de Arena. Vooraf strijdt Ajax 1 uit 1971 tegen Panathinai kos 1 uit datzelfde jaar. Het belooft een avond boordevol historie en nostalgie te worden. Maar waar komen die 'grote oren' vandaan? AJAX-PANATHINAIKOS AMFORA Ajax-life nummer 7 23 november 2000 De Bordjesclub Clubgevoel gevat in glazuur De Bordjesclub bestaat vanaf 1946. Toentertijd vonden Frits de Bruyn, Jan de Boer en Tjerk de Munnik dat het tijd was trouwe leden te belonen voor hun jarenlange lidmaatschap. gespeeld. Kok: „Ik heb zelf, wel iswaar kort, met veel plezier op Voorland gespeeld en getraind. Ik gooide alles op het voetbal en wilde altijd per se winnen. Dat zit in mijn karakter. Daardoor ben ik nu nog steeds actief, met computers en vrijwilligerswerk." Rinus Michels, actief als speler vanaf 1940 tot 1958 en verbonden aan Lucky Ajax vanaf 1992, noemt een onverwacht moment als mooiste herinnering: „Persoon lijk vond ik het eerste kampioenschap dat ik als trainer behaalde het mooist. Ajax sloeg vanaf toen, in 1966, de weg in naar het echte profes sionalisme." Jubilaris Willem Schoevaart, al zeventig jaar lid van Ajax, is trots op zijn horloge. Vanaf dat moment ontvangt iemand die 25 jaar lid is van Ajax een fraai bordje. Na veertig jaar lidmaatschap wordt dat een Delfts Blauw bord met vermel ding van de naam, na vijftig jaar krijgt het Ajax-lid een gouden speldje. De 'diehards' krijgen bij het zestigjarige lidmaatschap een briljantje op de gouden speld. En na zeventig trouwe jaren? Woorden en materiële waardering schieten dan eigen lijk te kort. Michael van Praag, zelf twaalf jaar lid, reikte de bordjes en speldjes uit, met Willem Schoe vaart als souffleur constant aan zijn zijde. Eerst waren de 'jonkies' aan de beurt. Jan van Eijden, Piet Keizer, Joop Leeuwendaal, Rinus Michels, Ab Waldeck, Hans Kok en Johan Cruijff waren allen 25 jaar lid. Cruijff, ook bij de viering van het 100-jarig bestaan van de vereniging afwezig, was er helaas niet om zijn bordje in ontvangst te nemen. Hans Kok, na een ongeluk als A- junior gekluisterd aan een rol stoel, nam zichtbaar trots zijn bord in ontvangst. Een mooie voetbaltoekomst werd de talentvolle aanvaller op ruwe wijze onthouden door een duik in te ondiep water. Van Praag roemde hem als 'een zeer sterke vent met veel doorzettingsver mogen, meer dan Ajax-waar- dig.' Negentien jaar lang werd op Voorland, als eerbetoon, het Hans Kok-jeugdtoernooi Frits Andriese, Bert Hor dijk, Cor van Eijden, Adrie Blek- kenhorst en Arnout Barentsen kregen een Delfts Blauw bord. Deze oer-Ajacieden blonken niet alleen uit op het voetbal veld. Zo was de heer Barentsen vaak zomers als cricketer actief op de velden voor het oude Ajax- stadion: „In de zomer speelden Ajacieden vaak cricket en honk bal om in conditie te blijven." Sjaak Swart en Jan Ditmeijer waren zichtbaar trots op de gou den speld. 'Mister Ajax' Swart heeft als voetballer een onge kende staat van dienst. Na zes tien jaar in Ajax 1 nam de rechts buiten in 1973 afscheid met een wedstrijd tegen de Spurs. Swart is de Ajacied die het langst onder contract stond. Van Praag: „Ik herinner me dat ik in 1960 naar de kampioenswedstrijd in het Olympisch Stadion ging. Feye- noord kwam op voorsprong en ik rolde mijn spandoek weer op. Na de rust kon ik hem weer ophan gen, want mede door de weerga loze acties van Swart kwam Ajax al snel op voorsprong. 'Hup Ajax' stond op het doek. André Kraan, liefst 27 jaar in ver schillende functies bestuurslid, kreeg zijn gouden speld met bril jantje. Voetballer, bestuurslid, lid van diverse commissies en landskampioen met de Ajax- honkbalploeg; terecht zei Van Praag dat „André Kraan als geen ander de club van binnen en bui ten kent." Omdat Kraan het liefst op de reservebank zat bij verre uitwedstrijden van Ajax en later als bestuurslid in het buitenland Sjaak Swart, Rinus Michels en Piet Keizer poseren met Hans Kok altijd representatief aanwezig was, kwam van meneer Schoe vaart de mooiste beschrijving: „Wat betreft reizen met Ajax laat Kraan alle leden ver achter zich." Wat geef je iemand die al zeventig jaar lid is? Willem Schoevaart, secretaris van de Bordjesclub en archivaris van Ajax, mocht zelf kiezen en kreeg een Ajax-horloge. In 1930 lid geworden, behaalde hij als voetballer van Ajax 2, 3, 4 en 5 zoals hij zelf zegt 'vele kampioen schappen'. Na een imposant aan tal van 35 jaar als cricket-speler is hij momenteel nog steeds, als vrij williger, werkzaam hij de club. Van Praag: „Schoevaart is de bewaar der van de clubhistorie. Zonder hem zou er geen archief hebben bestaan." De 82-jarige werkt nog dagelijks in de Arena. Een paar dagen na de bijeenkomst ging hij, samen met André Kraan, naar Rotterdam. Daar woont het oud ste werkende lid van Ajax. De in 1906 geboren oud-voorzitter Jan Melchers is tachtig! jaar lid. Hij kon niet meer aanwezig zijn, maar kreeg zijn cadeau thuis overhan digd. Geen bord, geen speld en geen horloge, maar groot respect is de enige juiste waardering voor deze oer-Ajacied. Nostalgisch feestje voor Ajax-supporters De eerste keer dat er zich in Nederland een Europa Cup bevond, was op 2 mei 1962. In het Olympisch stadion in Amsterdam werd toen de zevende Europa-Cup-1-finale gespeeld, tussen Real Madrid en Benfica. De Spanjaarden hadden al vijf Europa Cups in de prijzenkast staan, maar waren inmiddels een wat bedaagde ploeg, met oude sterren als Ferenc; Puskas, Alf redo di Stefano en Gento. Ben fica daarentegen zat boorde vol nog jonge talenten, zoals Eusebio, Coluna en Simoes. De wedstrijd verliep sensatio neel. Real Madrid kwam twee maal op een voorsprong, maar Benfica maakte die even zo vele malen ongedaan. Uitein delijk wonnen de Portugezen met 5-3 en mochten zij de beker mee naar Lissabon nemen. De tweede keer dat de Europa Cup 1 Nederland aandeed was zeven jaar later en ditmaal bleef hij er vier jaar, eerst bij Feyenoord, in 1970, en daarna, van 1971 tot 1974, bij Ajax. De cup zag er alleen anders uit: groter, breder en met twee reusachtige oren. Nadat de oorspronkelijke beker name lijk in 1966 aan Real Madrid was overhandigd, besloot de toenmalige secretaris-gene raal van de UEFA, Hans Ban- gerter, een nieuw ontwerp te laten maken. Hij wendde zich werd aan de goden geofferd, de rest kon de winnaar verkopen. Ook voor de grote oren van de cup is leentjebuur gespeeld bij aardewerk uit de oudheid, en wel bij de zogeheten kantharos, een Etruskische drinkschaal uit de zesde eeuw voor Christus, met soortgelijke uitgerekte hengsels. Daarmee kon je de schaal stevig vasthouden en naar de mond brengen. De Europa Cup 1 is 74 centime ter hoog, 40 centimeter breed en weegt zo'n acht kilo. Een origi nele beker kost ongeveer 70.000 gulden, een kopie 7.500 gulden. Hij is gemaakt van door en door ster- ling-zilver (voor de kenners: 925 promille) en een origineel exem plaar is ook nog verguld van bin nen. De huidige beker is de vijfde origi nele. Volgens de reglementen van de UEFA wordt de beker het eigen dom van elke club die hem vijf keer wint öf drie keer achtereen wint. Dat betekent dat alleen Real Madrid (7x), AC Milan (5x), Ajax (4x) en Bayern München (3x) Ajax won in de jaren '70 drie keer de Europacup I. In de finales tegen Panathinaikos, Internazio- nale en Juventus kreeg het zelfs geen doelpunt tegen. zo'n origineel exemplaar in hun bezit hebben. Andere clubs kregen hem slechts een jaar in bruikleen. Daarna moest hij terug naar de UEFA en konden ze een replica bestellen. De beker die in Feyenoords Home of History staat, is dan ook een kopie. 20 december 2000, aanvang 19.45 uur Voorprogramma: replay Europa Cup-i finale 1971 Seizoenkaarthouders hebben gratis toe gang (eigen plaatsjop vertoon van hun sei zoenkaart! Kaartverkoop: Tot 1 december 2000 25 procent korting Vier kaarten per Clubcardhouder Vanaf 11 november: Leden Supportersver eniging Ajax Vanaf 18 november: Leden Supportersver eniging en Clubcardhouders Ajax Vanaf 25 november: Alle Clubcardhouders Ajax (ook seizoenkaarthouders) Vanaf 9 december: vrije verkoop Gratis parkeren op parkeerplaatsen P-2 t/m P-12! hiervoor tot een specialist in het Zwitserse Bern. „Ik was nog een jonge goudsmid," vertelt Jürg Stadel- mann. „Ik herinner mij dat mijn vader en ik naar het kan toor van Hans Ban- gerter gingen en daar de vloer bedekten met ver schillende ontwer pen. Bangerter bekeek ze en gaf er meteen commen taar op, zoals: 'De Bulgaren vinden de voet van deze beker leuk, maar de Italia nen hebben het liefst de boven kant van die beker daar, terwijl de Duitsers juist die andere wil len hebben.' We waren het met elkaar eens dat we een klassiek ontwerp wilden, maar verder werd de beker uiteindelijk als een puzzel in elkaar gezet. Een stukje van het ene ontwerp, een partje van een andere tekening, en ga zo maar door. Een edel smid wil iets moois maken, als het even kan een echt kunst werk, maar wat hier uitkwam was een mengelmoes van kera- miekvormen en eigenlijk een wanproduct. Toch vind ik het een mooie beker en ik denk dat iedere voetballiefhebber ervan houdt." Als gezegd is de basisvorm van de beker klassiek. Daarmee sluit hij aan op een lange artistieke tradi tie, die teruggaat tot de amfora, een langwerpige hoge vaas met een grote buik. Amfora's fungeer den ten tijde van de Grieken al als sporttrofee, bijvoorbeeld bij aüe- tiekwedstrijden en paardenren nen. In tegenstelling tot de hui dige cups werden zij niet van edelmetaal gemaakt, maar van terracotta. Er werd bovendien geen champagne uit gedronken. Men vulde ze daarentegen met kostbare olijfolie, geperst uit de oogst van speciale, heilige boom gaarden. Een deel van die olie

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 5