Zingen voor een goed doel Kwame Ouansah wordt senior JLÏ Amsterdam - De 27-jarigeTijjani Babangida kan weer lachen. Na een tijd lang als over bodige speler bijAjax alleen nog maar getraind te hebben, kan hij binnenkort weerde vooreen voetballer gezonde wedstrijdspanning voelen. De Nigeriaanse rechtsbuiten gaat op huurbasis in Ankara, bij het Turkse Gen^lerbirligi, voetballen. De club is een verrassende middenmotor in de Turkse competitie. „Ik kijk er naar uit. Bij Ajax kon ik echt niet langer blijven." Amsterdam - Op 24 november wordt hij achttien jaar. Kivame Quansah, geboren in Ghana, magna vier jaar in de jeugdopleiding vanaf zijn verjaardag officieel uitkomen voorde twee hoogste elftallen van Ajax. De verwachtin gen zijn, vooral bij het publiek en de media, hooggespannen. De gedrongen en sterke voetballer scoorde af en toe fraaie doelpunten in de Al. 9 9 Amsterdam - De onderhandelingen omtrent de mediarechten van de Eredivisie-clubs komen in de afrondende fase. Tot2002 heeft CanaU nog het recht live-wedstrijden uit te zenden, de NOS heeft voor 38 miljoen gulden tot 2001 het recht samenvattingen te vertonen. Over de periode daarna wordt nu stevig onderhandeld. Ajax-life nummer 7 23 novembeT 2000 Baba kan weer lachen IJBEm 1» Babangida is tot het einde van het sei- zoen verhuurd aan de club waarvan voorzitter Ilhan Cavcav tevens de grote geldschieter is. In mei volgend jaar, na afloop van het seizoen, wil de preses kijken of hij de Nigeriaanse interna tional kan overnemen van Ajax. Voor Tijjani is een terug keer naar Amsterdam uitge sloten: ,,Ajax is verleden tijd." Zijn bedoeling is in Ankara zijn kwaliteiten te tonen en zo de aandacht van grotere clubs te trekken. Afgelopen week einde maakte 'Baba' zijn debuut in de uitwedstrijd tegen Denizlispor. Hij viel de tweede helft in, het duel ein digde in 0-0. Tijjani Babangida debuteerde afgelopen weekend voor Genflerbirligi In Turkije wordt Ajax blijkbaar op de voet gevolgd. Shota Arveladze speelde, voordat hij in 1997 door Morten Olsen naar Ajax werd gehaald, bij het Turkse Trab- zonspor. Hij maakte daar furore als goaltjesdief en werd in 1996 topscorer. Hij weigerde dat sei zoen penalty's te nemen, om vol gens hem op een eerlijke manier de meeste goals te maken. In Turkije zijn ze de eigenzinnige en populaire aanvaller nog niet ver geten. De voorzitter van Geng- lerbirligi meldde vorige week in diverse media, geïnteresseerd te zijn in de diensten van de Geor giër en ook Galatasaray zou in de markt zijn voor Arveladze. Jardel, de huidige Portugese spits van de club uit Istanbul, blijkt last te hebben van heimwee. Bij Ajax zit Shota vaak op de bank nu Nikos Machlas weer fit is. „Geen club heeft zich nog officieel gemeld bij Ajax," zegt technisch direc teur Leo Beenhakker: „Ik heb ook alleen nog maar uit de kran ten vernomen dat er belangstel ling is voor Shota Arveladze." Ajax heeft nog steeds de bedoe ling spits Brutil Hosé te verhuren. Een eventuele transfer van Arve ladze betekent dat er een spit senprobleem ontstaat in de selectie van Co Adriaanse. Amsterdam - Nikos Machlas, Aron Winter en Cristian Chivu als zan gers. Waarschijnlijk is het geen weldaad voor de oren, maar de intentie van de Ajacieden is zeer nobel. Voor het goede doel neemt een groot aantal voetballers een benefietsingeltje op. In de Volen- damse studio van Arnold Mühren (niet de oud-speler van Ajax, maar van de Cats) komen groepsgewijs spelers langs als ze ruimte hebben gevonden in de vaak volle voetbalagenda. De verschillende sessies worden tot een geheel gemonteerd. Ongeveer tien jaar gele den schreef tv-presentatrice en sportjournaliste Griselda Visser een salsa-nummer getiteld 'Let's have a ball'. Dat nummer is weer uit een la te voorschijn gekomen. De Nederlandse band Cubop City Big Band zorgde voor de instrumentale ondersteuning en DJ Ro voegde voetbalsamples toe aan het geheel. Aan het initiatief van Griselda Visser werken, behalve de Ajacieden, onder andere Dean Gorré (Huddersfield Town), Bob Peeters, Marc van Hintum (Vitesse) en Giovanni van Bronckhorst (Glasgow Rangers) mee. In de eerste week van december is de cd-single verkrijgbaar en de opbrengst gaat naar het Ronald McDonald Kinderfonds. Kopen dus die plaat! Foto: Louis van aeVtlurst Het gevecht om het uitzendrecht Namens de clubs voert de Ere divisie NV de onderhandelin gen met eventuele toekomstige partners. Niet alleen de televi sierechten, maar ook radio- en internet-rechten worden mee- De overstap naar de senioren is goed voor zijn ontwikkeling, maar temperen van de huizen hoge verwachtingen is tevens op z'n plaats. Danny Blind, trai ner van de Al: „Er trainen wel meer jongens van de Al mee met het eerste en tweede elftal. Johnny Heitinga en Serginhio Greene, om maar enkele voor beelden te geven. Het enige ver schil voor Kwame is dat hij nu ook speelgerechtigd is." Er zijn veel voorbeelden te noe men van spelers die opvielen in de jeugd, maar vervolgens moeite hadden met de stap naar het seniorenvoetbal. Zo dolde Nordin Wooter als rechts buiten in de junioren menig back en was Brutil Hosé in de jeugd vaak topscorer van zijn elf tal. De tijd zal leren of Quansah de kwaliteit heeft om met het tweede en zelfs het eerste elftal mee te kunnen. De jonge aanval ler kijkt uit naar de overstap: „Het is voor mij best spannend. Het zal in het begin zwaar zijn, maar ik denk dat ik daar wel aan zal wen nen. Ik zal mezelf moeten bewij zen." Zijn voorkeur gaat uit naar de positie als centrumspits, maar hij kan ook als linksbuiten goed uit de voeten. „Iedere spits heeft een eigen manier van spelen. Ik ben vooral iemand die een actie wil maken." Kwame Quansah in actie voor de Al genomen in de zakelijke ge sprekken. Ajax heeft, net als PSV en Feyenoord, een grote media- appeal. In gewoon Nederlands betekent het dat er meer men sen geïnteresseerd zijn in pak weg Ajax - Vitesse dan in RKC - FC Groningen. Populariteit speelt daarbij een rol. Bij de bepaling wordt rekening gehouden met de nationale en internationale prestaties van de club in de afgelopen tien jaar. Zo kan Ajax dus meer geld krij gen dan NEC, puur omdat er bij het (internationale) publiek meer behoefte is aan live-wed- strijden van de Amsterdamse club. In de gevechten om de rechten hebben zich twee partijen gemeld. KPN (vooral geïnteres seerd in de internet-rechten) en het Zwitserse marketingbureau AIM boden samen al op voor hand 150 miljoen voor de totale rechten van één seizoen. Hoe Ajax in de toekomst omgaat met de internet-rechten, is door de club nog niet bepaald. Het kan lucratiever zijn deze rechten in eigen beheer te hou den. En de uitzendrechten op TV? De huidige discussie en berichtgeving spitst zich toe op de financiële aspecten. Logisch, want met de mediarechten kunnen de clubs structureel hun inkomsten verhogen. Maar wat voor gevolgen heeft dit voor het voetbalminnende TV- publiek? Arie van Eijden, alge meen directeur van Ajax, stelt dat „er een balans moet zijn tussen de aandacht voor voet bal op TV en de bezoekersaan tallen op de tribunes. Het is het mooiste als we 'wedstrijden in een uitverkocht stadion exclu sief live kunnen uitzenden. De kijker zal daar extra voor moe ten betalen, maar dat geldt voor alles wat exclusief is." Het uit zenden van samenvattingen op het open net blijft in de ogen van Van Eijden noodzakelijk: „Het is essentieel voor de pro motie van het voetbal dat er samenvattingen te zien zijn op het open net. Neem bijvoor beeld het Australian Football. Rupert Murdoch verwierf de rechten in Australië en was alleen geïnteresseerd in het ver kopen van decoders voor betaaltelevisie. Dat heeft een negatieve invloed gehad op de populairste sport in Australië. Een totaal van samenvattingen, gegoten in een herkenbaar jasje, blijft essentieel voor de populariteit van het voetbal bij het grote publiek. We kijken komende weken naar de plan nen van KPN en AIM en hou den daarbij het belang van het eigen publiek nauwlettend in de gaten." Op 2 december over leggen de clubs verder met de Eredivisie NV over de gedane voorstellen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 3