Een koude maandag op De Toekomst iwas ABN'AMRO IIIMRC Amsterdam - Reserve-elftallen?Alleen diehards kunnen er wamt voor lopen. Het zijn de échten onder de supporters, een langzaam uitstervend voetbalras, dat zich met een handjevol ophoiult achter het doel en in regen en wind de jongste ontivikkelingen staat door te nemen bij de club. KOUDE VOETEN DEUKIE BELOFTEN STATUS .outs vandeVuurst De nieuwe rol van Ajax 2 Door: Ger Stolk Hier bij Ajax zijn ze nog talrijker dan bij menig andere club in Nederland. Maar aan de einder gloort licht. Als het aan de C(oaches) B(etaald) V(oetbal) ligt, heet de competitie voor tweede elftallen straks Beloften- competitie en wordt er niet lan ger op gure, winderige maan dagavonden gespeeld maar in het weekend. Op de zaterdag, zodat de Beloftencompetitie ook wat dat betreft kan worden aangemerkt als de laatste fase van de jeugdopleiding. Ajax 2-FC Utrecht 2, onlangs gespeeld: bij wijze van uitzon dering blijken de woorden van weergoeroe Erwin Krol waar heid te bevatten. Het is droog maar koud en al naar gelang de wedstrijd vordert, ervaren de omstanders de temperatuur bewuster. Neem de moeder van Humphrey, speler van de E2. Achter het doel kan ze het aan vankelijk opbrengen zorgeloos te informeren of zoonlief, haar tjes keurig in de plooi, lekker heeft getraind vandaag.Ze begint vervolgens te checken of Humphrey de spelers van Ajax 2 kent. Humphrey is nog niet klaar met het uitspreken dat de nummer zes van Ajax luistert naar de naam Walker Americo Fronio, of moederlief zegt dat ze zulke koude voeten heeft en nu écht naar huis wil. Heel anders is het gesteld met Jan Kaphof, die de klamme kilte in zijn voeten stampend ver drijft en door zijn maten als opa wordt aangesproken. Hij heeft een onmiskenbaar Noord-Hol lands accent en bevindt zich al jaren bij Ajax achter het doel 'geloof me meneer, ik zou nér gens anders ter wereld willen staan'. Jan heeft Arnold Mühren nog in Ajax 2 spelen en de De Boertjes hier meegemaakt, nadat ze te oud in jaren waren geworden om nog langer met de A-junio ren te mogen meevoetballen. Hier betekent in dit geval niet het veld van De Toekomst waarop Ajax 2 de thuiswedstrij den afwerkt, maar de grasmat van de Meer waar opa zo'n beetje de helft van alle maan dagavonden tot nu toe heeft doorgebracht. Het seizoen begon voor Ajax 2 in die zin anders dan in andere jaren dat er van Willem II werd verloren. 'En tegen Vitesse kre gen we ook een deukie met 6-2', zegt André Kraan in de bestuurskamer. André is dit jaar zestig aar lid van Ajax en samen metWim Schoe- vaart, die een decen nium langer lid is, ontvangt hij vooraf gaand aan de wed strijden van Ajax 2 in de bestuurskamer vertegenwoordigers van de tegenpartij, het arbitrale trio en andere gasten. Dat stroeve had met de Olympiade te maken, aldus Kraan. Ajax kon in die periode niet over de talenten beschik ken die namens hun land aantraden in Sydney. Ook niet over de Nigeri- Jan Olde Riekerink legt de te vol gen tactiek uit. aanse roadrunner Pius Ikedia, die na zijn terugkeer de behoor lijk goed speelde en door Co Adriaanse meteen werd gewenkt naar de overkant. Ike dia, door Jan Kaphof vertede rend Pietje Ikea genoemd, is er dus niet meer bij in Ajax 2; in tegenstelling tot de andere Afri kaanse Olympiërs als Aaron Mokoena en Chris Kanu. Hun aanwezigheid kan niet voorko men dat Ajax 2 in zwaar weer terecht komt. Vanwege de wat oudere spelers bij FC Utrecht 2 zit de tegenpartij aanzienlijk ruimer in zijn fysieke middelen dan de thuisclub. Voetballend blijkt dat verschil vooralsnog niet in voldoende mate wordt gecompenseerd. Als de nieuwe plannen van de CBV geconcretiseerd worden, zou dit in de toekomst dus ook j anders zijn. Maar hoe groot zijn de kansen? „Zolang ik bij de KNVB werk", zegt competitielei der Will van Rhee in Zeist, „pra ten we hier al over. De vraag is wat de doelstelling is; wat wil je met die tweede elftallen! De trainers vinden dat het tweede elftal het sluitstuk moet zijn van de jeugdopleiding. Die willen op naar zaterdag of op zondag spe len." „Maar je moet je ook realiseren dat er meer clus zijn dan Ajax, Feyenoord en PSV. Verenigingen met veel minder spelers dan clubs die traditioneel talenten opleiden. Die laten de besten en de sterksten op zaterdag mee doen bij de A-junioren en op maandag of op donderdag spe len in het tweede. Die zou je ermee opzadelen. Kijk, mij maakt het niets uit. Maar ieder een zal zich er van bewust moe ten zijn dat er straks niet tegen de competitieleider kan worden gezegd: we kunnen vandaag of morgen niet spelen, want we hebben zoveel zieken, gebles seerden en geschorsten. We hebben niet genoeg spelers." „Iedereen zal zich goed moeten realiseren dat een Beloftencom petitie op zaterdag de nodige consequenties met zich mee brengt. Wanneer je de competi tie voor reserve-elftallen afschaft en in het weekend com petities gaat organiseren voor A- junioren én voor de wat oudere spelers (spelers tot 21 jaar), dan zouden clubs met minder finan ciële armslag - clubs die nü dus al met te krappe selecties wer ken - in de problemen komen." Jan Olde Riekerink is technisch gesproken verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van Ajax 2. Een Beloftencompetitie op zaterdag mag er wat hem betreft zó komen. „Het reserve team moet een volwaardig en gerespecteerd elftal zijn", zegt hij. „Daarvoor zal je dus de voorwaarden moeten schep pen. Een situatie zoals nu, waarin de reserve-elftallen op maandag spelen, doet geen recht aan de beoogde status. Voetballen op maandagavond komt niet tegemoet aan het beeld dat ik van volwaardigheid heb. Daarbij past in mijn bele ving een ambiance met veel publiek. Dat is niet het geval op maandag, zeker niet in dit jaar getijde. Kijk, straks in april ziet het er weer heel anders uit alle maal. Maar daar moet je niet naar kijken, vind ik. Ruimte om voetballers, ouder dan 21 jaar, in de gelegenheid te stellen na een blessure wed strijdritme op te doen, zou via een te reglementeren aantal dis pensatiespelers kunnen worden gecreëerd. Met de kanttekening dat dat er niet te veel zouden moeten zijn, want anders blijft veel bij het oude." Olde Rieke rink, wijzend op de zich warm lopende Tom Sier: „In principe moet die mogelijkheid aanwe zig blijven." Behalve Sier is van daag ook Shota Arveladze, die daags tevoren tegen De Graaf schap 1 aan de kant bleef, van de partij. Het snijdt geen hout, Youssouf Hersi, de 'nummer 10' van Ajax 2. want Ajax 2 verliest de wedstrijd met 2-4. De Ajax-doelpunten komen van Tom Sier en Yous souf Hersi. Het doel wordt verdedigd door Bram Verbist, die door Jan Kap hof naar de acteur uit een kin derserie van de NCRV Pomme- tje Horlepiep wordt genoemd. De Belgische A-junior kwam erin omdat de Australiër Joe Didulica zich tijdens de war- ming-up verstapte. Kaphof, opportuun als alle supporters waar ook ter wereld: „Als ze mijn zin hadden gedaan, had den ze Oscar Moens gekocht."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 11