geeft met een weids armgebaar aan dat zijn etablissement 'LS' is. In de ruimte - die zicht baar hunkert naar betere tijden - hangt een zweem van een, voor Zwitserse begrippen, grote his torie. Hier, meer dan waar ook in de stad, is beter de cup koorts te voelen. De komst van Ajax doet de Zwitserse trots herleven. Dat uit zich onder meer doordat Tony ongevraagd zijn visi tekaartje geeft met daarop zijn voorspelling voor de volgende avond: 2-0 voor Lausanne Sports. Ook de senioren van de stad, die als stamoudsten domi cilie hebben gekozen rond twee tafels worden regelmatig door jongeren bezocht. Steevast hoor je op gedempte toon de naam L'Azjaks vallen. Met gezichten waar een bijna alchemistische wijsheid vanaf straalt, geven de ouden hun mening. Het is al donker op de woensdagavond als de selec tie van Ajax per bus arriveert bij hef stadion. Het gezel schap wordt opgewacht door tientallen fans die de - openbare - training van hun favoriete club komen bijwo nen. Allemaal zijn ze die middag per auto in Lausanne aangekomen en bijna alle maal hebben ze het Ajax-reis- advies aan hun laars gelapt. "Duitsland is snelle.' en goed koper", "ik bepaal zelf wel hoe ik naar een uitwedstrijd rijd" en "die hele affaire wordt door de pers opgeklopt, er is niets aan de hand", blijken de meest geuite motivaties om niet via de voor geschreven route te reizen. Iemand weet te vertellen dat er bij de grens een bus,vol Ajax- supporters is aangehouden, de reden: drugsbezit. De bus zou al onverrichter zake zijn terugge stuurd. De dou anier die gisteren al zo moeilijk deed, heeft dan blijk baar toch nog z'n gram gehaald. Op de dag van de wedstrijd heerst er een serene rust in Lausanne. Aan niets, maar dan werkelijk ook aan niets, is te merken dat er een viervoudig Europa Cup winnaar in de stad op bezoek is. Alleen de kranten maken veel ophef over het 'hoge' bezoek uit Nederland. "Ajax, omringd door parfum van een gioot verleden" kopt 24 heures. Olivier Baudry verklaart in deze krant dat "Ajax een geweldige club is met een rijke historie". "Johan Cruijff heeft mijn leven veran- Chateau Lausanne Sports, de wijn van het huis. Ajax-life nummer 6 9 november 2000 i Lausanne avonturen van LAzjaks De op een Canadese houthakker gelijkende verdediger Daniel Puce telefoneert vanuit zijn Porsche. derd, door hem ben ik voetbal ler geworden", aldus de midden velder van Lausanne Sports. Le Temps maakt het nog bonter: "Ajax, voor altijd de legende, is vandaag in Lausanne voor de wedstrijd van het jaar". De krant laat een jonge voetballiefhebber aan het woord die vertelt dat "mijn vader heeft gezegd dat Ajax in de jaren zeventig de beste ploeg ter wereld was. Ze speelden als goden en wonnen drie maal opeenvolgend de Europa Cup." De grandeur van Ajax in het buitenland is nog altijd enorm. In het hoog gelegen stadion, waar het twee graden kouder is dan aan de oevers van het Meer van Genève, ontwikkelt zich op de avond van de 26e oktober een merkwaardige wedstrijd. De Ajax aanhang is aanvankelijk Lausanne spelers wachten eerbie dig in de gang op het moment dat de Ajax spelers hun shirtje willen ruilen. gezichten, speelt voortdurend de onschuldige. Na de treffer van Javier Mazzoni zet Ajax alle zeilen bij in een poging gelijk te maken. In de tweede helft meent een deel van de Ajax-aanhang de schuld voor het naderende verlies bij Fred Grim te moeten leggen. De sluitpost kan in hun ogen niets meer goed doen; zelfs de manier waarop hij zijn kauwgom kauwt, bevalt niet. Desondanks houdt de goalie Ajax in het Europese avontuur, door een paar gevaarlijke inzet ten uit zijn doel te ranselen. Na afloop van de wedstrijd geeft supporter Leo via via een verfrommeld briefje aan Grim met daarop "Voor mij blijf je de beste!". De doelman leest het briefje met een glimlach. Ondanks de 1-0 nederlaag breekt voor hem - heel even maar - de zon door in de spe lersbus van Ajax. in een zeer goed humeur. De jarige Cristian Chivu, die (omdat hij 20 wordt) grapte dat hij voortaan met 'Sir Chivu' aan gesproken wilde worden, wordt hartelijk toegezongen. "Happy Birthday Chivu, Happy Birthday to you" galmt het vanuit de oosthoek door het stadion. Dat blije gevoel houdt ook nog het eerste kwartier van de wedstrijd stand. Lausanne is in het begin van de wedstrijd duidelijk onder de indruk van de reputatie van Ajax. Gaandeweg de wedstrijd kruipen de Zwitsers - vooral onder aanvoering van de boom lange verdediger Daniel Puce - langzaam maar zeker uit hun schulp. De, op een Canadese houthakker lijkende, speler laat zijn teamgenoten zien dat je met veel strijd een heel eind kunt komen. Ajacieden die in zijn buurt komen, vallen steeds als bowling-kegels om. Puce, ook nog eens een meester in het trekken van de meest verbaasde De Ajacieden bereiden zich voor op de training in het Olympisch Stadion.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 9