Technisch directeur Leo Beenhakker: O Amsterdam - Sinds 1 september van dit jaar is Leo Beenhakker werkzaam bij Ajax als technisch directeur. In twee eerdere perio des waarin Beenhakker aan de club verbonden was, voerde hij Ajax als trainer naar de titel. Nu is hij aangesteld voor voetbal- technische zaken op lange termijn en gaat hij niet meer weg: 'Ik ga niet nog een keer de kojfers pakken.' PASSANTEN KAPITALEN KRACHTVAN AJAX Ajax-life nummer 6*9 november 2000 foto: Louis van deVuurst foto: Louis van de Vuurst 'We moeten AJAX in hoofd letters schrijven Leo Beenhakkeren zijn assistente Christa Overtoom. Door Michel Sleutelberg Beenhakkers functie is nieuw bij Ajax. Naast algemeen directeur Arie van Eijden en financieel directeur Jeroen Slop opereert hij als technisch directeur. De vraag waarom deze functie noodzakelijk is, laat zich een voudig beantwoorden. Been hakker: 'Het voetbal bij Ajax behelst het betaald voetbal, de jeugdopleiding, de scouting, de deelnemingen in Zuid-Afrika, Ghana en België en de samen werkingsverbanden in Mexico en Peru. Al deze onderdelen hangen nauw met elkaar samen. Uiteindelijk is dat hele pakket mijn verantwoordelijk heid, waarbij de nadruk ligt op de lange termijn. Voor de lange termijn is het noodzakelijk dat in al deze zaken een zodanige structuur wordt aangebracht dat het voor het reilen en zeilen van Ajax in wezen niet meer van belang is wie er aan het hoofd van zo'n afdeling staat. Niet de persoon, maar de werkwijze is van belang. Het moet altijd de Ajax-scouting zijn, de Ajax- opleiding en niet de scouting of de opleiding van de persoon die er op dat moment de leiding heeft.' Ook het antwoord op de vraag hoe zijn taakomschrijving zich verhoudt tot die van directeur betaald voetbal Co Adriaanse, is gelegen in de lange termijn. Beenhakker spreekt uit eigen ervaring als hij zegt: 'Trainers zijn passanten. De een blijft een jaar, de ander drie maan den, een enkeling vijfjaar, maar er komt een moment dat een trainer weer gaat. Het staat bui ten kijf dat alles wat direct te maken heeft met het eerste elf tal uitsluitend de verantwoor delijkheid is van Co. De trai ning, de begeleiding, de voor bereiding, de elftalsamenstel ling, de coaching, allemaal voor Co. Het raakvlak is het aan- en verkoopbeleid. Daarvoor moet uiteindelijk één man verant woordelijk zijn, die ook over de periode van de huidige trainer heen moet kijken. Het is belangrijk om bij het aantrekken van spelers de ter mijn in de gaten te houden waarbinnen je ze nodig hebt. Is een speler een ver sterking op directe termijn of op langere termijn? Een jongere speler kan best op termijn pas een ver sterking zijn, als hij maar past in het Ajax-concept, in de manier van spelen en in de bestaande groep. Co en ik heb ben wat het spelers- beleid betreft duide lijke afspraken gemaakt. Ik kan nooit een speler halen en zeggen: Co, dit is jouw speler. Dat gaat niet, dat moetje samen doen. Als een gearriveerde speler aangetrokken Leo Beenhakker over legt met Bob Haarms over de toestand van de grasmat. moet worden, een Machlas, een Galasek, dan moeten we het er allebei mee eens zijn. Anders ligt het ten aanzien van jongere spelers, spelers die voor de middelkorte termijn worden aangetrokken. Of je die aantrekt is minder afhankelijk van de huidige trainer. Ook al gebruikt hij die speler van 18 niet direct, zo'n jongen kan zich wel doorontwikkelen in de Ajax-cultuur, zodat een nieuwe trainer aan hem een typische Ajax-speler heeft en niet een typische speler van zijn voor ganger. Zo voorkom je het enorme kapitaalverlies dat ont staat als nieuwe trainers het in vier, vijf van de bestaande spe lers niet zien zitten.' Het aanstellen van een tech nisch directeur was één van de aanbevelingen die gedaan zijn door de Commissie 2000. Deze heeft ook geconcludeerd dat Ajax een te kil imago heeft opgebouwd en weer meer een club moet worden. Beenhakker kent de club uit twee periodes in het verleden en kan meepra ten over hoe het was. 'In mijn laatste periode bij Ajax, van 1989 tot 1991, was Ajax nog een hechte familie. Er was binding, er was enorm veel sfeer en warmte binnen de club. Ik kan niet oordelen over de laatste jaren, maar je merkt wel dat dat een beetje weg is. Of dat alleen een kwestie is van de afstand tussen de profafdeling en de jeugdafdeling, is nog maar de vraag. Het huidige voetbal is al lang geen spelletje meer. We hebben het over miljoenen. De Arena en de beursgang waren grote overgangen. Logisch dat het in eerste instantie allemaal wat klinisch lijkt. De Arena kwam te staan naast Ajax, dan is er tijd nodig om de Arena met Ajax te laten functioneren. Je wordt een NV, je gaat naar de beurs. Dat is een verzakelijking, een noodgedwongen verzake lijking, die automatisch door slaat op het clubleven. Het kost even tijd tot je het evenwicht gevonden hebt tussen de NV en de AFC. Het is op dit moment officieel "AFC Ajax NV", met in kapitalen AFC ervoor en NV erachter. Maar ertussenin staat Ajax, dat is dus het bindmiddel. Dat moet je met hoofdletters schrijven, wat ervoor en erach ter staat met kleine.' Ajax en dus ook Leo Beenhak ker hebben daarmee een duide lijke opdracht voor de komende tijd. De AFC is een beetje over vleugeld door de NV; het ver stoorde evenwicht moet her steld worden. Een heel belang rijke stimulans daarin is als spe lers van de Toekomst de kans krijgen de stap naar de Arena te zetten, zoals de afgelopen tijd weer wat vaker gebeurd is. Beenhakker: 'Dat is uiteindelijk waar het om gaat. We moeten terug naar een situatie die altijd de grote kracht van Ajax is geweest. Punt één: we moeten er, ondanks alle financiële belangen, weer een club van maken. En twee: we moeten weer heel nadrukkelijk oog hebben voor de jeugd. Co heeft dat, maakt ook ruimte in zijn beleid voor de jeugd. Automa tisch maak je die afstand tot De Toekomst dan weer kleiner. De mensen daar weten dat er op ze gelet wordt en dat er met ze meegedacht wordt. Zien het resultaat van hun werk meer richting Arena komen, dan heb ben ze weer meer voldoening van hun werk en gaan de vol gende dag nog een stapje har der lopen. Het werkt door op je jeugdspelers zelf, want die zien ook dat het weer kan, dat er op ze gelet wordt en dat er een trai ner is die ze een keer een kans geeft als ze het goed doen. Dat geeft ook alweer een verkorting van de afstand die er mogelij kerwijs ontstaan was.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 5