Ajacieden in andere tenues BleSSUregolf houdt aan Amsterdam - Het wordt wat stiller in het kleedkamergebied van de Arena. Afgelopen weken is er hard gewerkt door technisch directeur Leo Beenhakker, financieel directeur Jeroen Slop en de technische staf van Ajax. Het resultaat is dat een aantal Ajacieden hun voetbalgeluk elders gaat beproeven. De meest opvallende transfer was die van Jesper Gronkjcer naar hetLondense Chelsea. Een overzicht van een aantal hectische weken. MARC STUUT JAN VAN HALST PETER HOEKSTRA JESPER GR0NKJ/ER Amsterdam - De deelname van Ajax in clubs alsAshanti Goldfields,Ajax Cape Town en Germinal Beerschot Antwerpen heeft menigAjax-fan de wenkbrauwen doen fronzen. Wat Ajax te zoeken heeft in Ghana, Zuid-Afrika of België was voor de meeste fans een raadsel. De supporters die de afgelopen weken op De Toekomst Ajax BI aan het werk zagen, weten inmiddels het antwoord. anecteren: Amsterdam - Ajax moet het al een tijdje stellen zonder de middenvelders John O'Brien, Richard Knopper en Richard Witschge. Ajax-life nummer 6*9 november 2000 Marc Stuut is de eerste Ajacied die, nadat Ajax onlangs een samenwerkingsverband aan ging, verhuist naar HFC Haar lem. Eerder werden de namen van de aanvallers Kevin Bobson en Brutil Hosé genoemd. De twintigjarige Amsterdammer Stuut versterkte in de met 2-1 gewonnen uitwedstrijd tegen FC Den Bosch, vorige week woensdag, al het elftal van trai ner Heini Otto. Mare Stuut: „Het is allemaal heel snel gegaan. Nog geen week voor de wedstrijd tegen Den Bosch vroeg Ajax mij of ik verhuurd wilde worden. Ze kwa men met Haarlem en daar heb ik mee ingestemd." Voor zijn vertrek speelde Mare af en toe nog in Ajax 2, rechts of centraal in de verdediging. Bij Haarlem is hij weer op zijn favoriete stek op het middenveld beland. „Ik heb de eerste wedstrijd lekker op rechtshalf gespeeld. Dat ging goed. Het viel mij op dat het niveau in de Toto Divisie hoger is dan bij Ajax 2. De wedstrijden gaan ook echt ergens om." De samenwerking met Heini Otto kent voor Stuut weinig verrass ingen. „Hij was mijn trainer in de B-jeugd van Ajax. Het goede is dat ze bij Haarlem ook 4-3-3 spelen. Ik heb veel zin in dit sei zoen. Na dit seizoen is mijn con tract afgelopen en kan ik gaan en staan waar ik wil. En dan heb ik wel op behoorlijk niveau gevoetbald." Jan van Halst presenteerde zich vorige week woensdag aan de pers in het nieuwe Wagner Partners-stadion in Sittard. De 31-jarige middenvelder is voor de rest van het seizoen verhuurd aan Fortuna. Van Halst gaf, op de dag van de uitwedstrijd van zijn nieuwe club tegen Roda JC, de volgende uitleg: „De overstap naar Ajax was voor mij een gewel dige uitdaging. Ik kon toen mijn contract bij Twente met zes jaar verlengen, maar ik koos ervoor de gok te wagen en naar Amster dam te gaan. Dat kan mislukken, dat hoort bij de sport." De voormalige speler van FC Wageningen, FC Utrecht en FC Twente was lang in gesprek met het Duitse Borussia Mönchen- gladbach, maar uiteindelijk ket ste deze transfer af. De Duitsers hadden alleen maar interesse in het kopen van Van Halst na pro motie naar de hoogste afdeling. In Limburg wordt het een zware klus, weet ook Jan van Halst: „De club zit momenteel in een heel moeilijke periode. Het is de bedoeling de komende duels zoveel mogelijk punten te sprokkelen. Voor mij is dat een nieuwe uitdaging. We moeten proberen de vijftiende plaats te halen. Ik zal er alles aan doen om dat te bewerkstelligen." Het debut van Van Halst, afgelopen zondag in Roosendaal was ech ter een teleurstelling. Fortuna verloor met 3-1. Jan van Halst heeft nog een contract bij Ajax tot medio 2003. Met stille trom vertrok de stylist op de linkerflank voor een proef- training naar FC Groningen. Na een aantal proeftrainingen over tuigde Hoekstra de Groningse clubleiding van zijn kwaliteiten. De aanvaller speelde afgelopen zondag zijn eerste wedstrijd in het Oosterpark-stadion tegen AZ en verloor met 1-2. Hoekstra speelde uitstekend, gaf een assist en schoot een keer op de lat. Peter Hoekstra heeft nog een contract bij Ajax tot juli 2002. Voor de Deense linksbuiten is, na een onzekere periode, de kogel door de kerk. Eind sep tember waren er al geruchten over een aanstaand vertrek van Gronkjaer naar Chelsea, maar die werden al snel naar het rijk der fabelen verwezen. Volgens foto: Lows van de Vuurst zaakwaarnemer Vincenzo Morabito begonnen de verhalen rond Jesper met een gerucht op een Engelstalige website. Half oktober gonsde het wederom van de geruchten: Jesper Gronkjaer had al een contract getekend bij Chelsea. Tegelijker tijd was hij in gesprek met Bar celona en naar verluidt stond er een hele rij Europese topclubs te trappelen om de Deen over te nemen van Ajax. Feit was dat Jesper op dat moment van een blessure trachtte te herstellen en dat hij niet veel aan spelen toekwam in het elftal van Co Chanees talent ontluikt in Amsterdam De selectie van de nieuwe jeugdtrainer Wim Kwakman is namelijk tijdelijk verrijkt met het Ghanese talent John Quansah. De jonge Afrikaan, afkomstig uit de jeugdoplei ding in Ghana, is voor een tweede proefperiode in Amsterdam. Quansah, die tot de winterstop zal blijven: „Ik ben nu vier weken in Neder land, en het gaat steeds beter. In het begin kreeg ik wat weinig ballen aangespeeld van mijn ploeggenoten, maar sinds ik een paar goede voorzetten heb gegeven, waar ook doelpunten uit voortkwamen, is dat voor bij." Rechterspits Quansah is het eer ste echte voorbeeld van Ajax' bedoelingen over de grenzen. Vanuit de jeugdopleidingen wordt ieder seizoen een aantal toptalenten geselecteerd voor een eerste stage in Amsterdam. Deze jongens van gemiddeld 15 jaar trainen een paar weken mee met de C-jeugd van Ajax. De besten uit deze groep mogen voor een tweede keer terugko men en, net als John Quansah, een paar maanden met de foto: Peter van Tnjen Op zaterdag 28 oktober werd ter gelegenheid van het afscheid van het oude RBC-stadion, een 'replay'gespeeld van de bekerfinale van 1986. Toen won Ajax met 3-0, dit keer met 1-0 dankzij een benutte strnf- schop van Ronald Koeman. Ook Soren Lerby was van de partij. Adriaanse. De trainer/coach verkoos Wamberto boven Gronkjaer, omdat de Braziliaan op dat moment beter pres teerde. Uiteindelijk kwam er op 31 oktober 2000 duidelijkheid: de 23-jarige Gronkjaer speelt vanaf 1 januari 2001 bij het Lon- dense Chelsea, waar trainer Claudio Raneiri de scepter zwaait. Ajax verliest daarmee een van zijn grootste talenten. Het is daarom spannend welke spelers er in plaats van de Deen komen om de selectie van Co Adriaanse weer kwalitatief op peil te brengen. B-jeugd trainen en wedstrijden spelen. Als alles dan nog steeds naar wens verloopt, voor zowel de club als de speler, wordt het talent het jaar daarna toege voegd aan de A-junioren selec tie van Ajax. Quansah, wiens grote voorbeeld Pius Ikedia is: „Ik hoop ooit voor Ajax te kun nen spelen, al is het maar om mijn familie te kunnen onder houden. Mijn vader is jong gestorven en mijn broer is, als gevolg van een ongeluk, inva lide. Ik ben de enige hoop op een goede toekomst." Het uiteindelijke doel van de deelnemingen is spelers klaar te stomen voor het grote werk in de hoofdmacht van de Amster damse club. Zo kwam al eerder de Belgische keeper Bram Verbist via GBA de Al van Danny Blind ver sterken. Hij wordt in januari 2001 gevolgd door Steven Pienaar. De Zuid-Afrikaanse middenvelder is afkomstig van Ajax Cape Town en gaat in Ajax 2 spelen. John Quansah in actie op de training. Richard Witschge in actie tegen AZ. O'Brien kampt al tijden met een onwillige achillespees en kan alleen nog maar trainingsarbeid verrichten in het krachthonk. Bij Knopper is het gips rond zijn linkerenkel inmiddels verwij derd. Zijn laatste wedstrijd speelde hij op 22 september, thuis tegen RBC. De verwachting is dat Knopper nog een aantal weken nodig heeft om weer wedstrijdfit te worden. Richard Witschge heeft een nieuwe blessure aan zijn hamstring opgelopen. De Amsterdammer was weer bijna fit toen hij tijdens een training wederom in de lappenmand terechtkwam. Cristian Chivu werd uit voorzorg afgelopen zondag tegen Willem II rust gegund. Een week geleden had de Roemeense verdediger last van zijn lies. Het is de bedoeling dat hij vandaag tegen Lau sanne Sports weer zijn opwachting maakt in de basisopstelling van Co Adriaanse. Met de blessure van Ferdi Vierklau wil het niet echt vlotten. Ook de Bilthovenaar heeft last van zijn lies en is de laatste tijd alleen behandeld door de fysiotherapeuten. OleTobiasen werkt nog steeds rustig aan zijn herstel. De Deen is begin november vorig jaar voor de derde keer aan zijn linkerknie geopereerd, maar is inmiddels weer bezig met looptraining.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 3