t Ole wanhoopt niet -O BOUWEN MOOIE WOORDEN DROMEN V' -f i v Ole Tobiasen keerde onlangs even terug naar Denemarken voor een regu liere controle aan zijn linkerknie. Nadat de dokter het gewricht middels enkele tests aan een kritisch onderzoek had onderworpen, kon de 25-jarige Ajacied weer gaan. De knie was in medisch opzicht goed. VERTROUWEN Aiax-life nummer 5 26 oktober 2 routine Co Adriaanse posteerde Cristian Chivu al snel centraal in de defensie. Uit die keuze spreekt veel vertrouwen, want in het Ajax- systéem vergt de plek in de as van het elftal nu eenmaal speciale voet bal-kwali teiten. ,,Ik waardeer Co Adriaanse vanwege het feit dat hij de moed heeft om jonge spelers op te stellen. Ook al hadden we een slechte start, toch koos hij con sequent voor jeugdige spelers. Adriaanse heeft vooraf gezegd dat hij aan een selectie wil bou wen om daarmee in de toe komst opnieuw successen te halen. Het is niet zo dat hij alleen maar heeft gezegd "we eindigen bij de eerste vijf en we zien volgend jaar verder". Hij heeft een echte lange termijn Maar alleen met jeugdig talent kan de oorlog niet worden gewonnen, weet ook Chivu. Voor de balans in het elftal is de koppeling van ervaring en jong talent eenvoudig onontbeerlijk. Zijn ontlading van vreugde na het doelpunt tegen RBC werd volgens de jonge Roemeen ver keerd uitgelegd. Hij sprong, na een lange run, juichend in de armen van Aron Winter die op de reservebank zat. Velen zagen het als verscholen kritiek op de keuze van de Co Adriaanse, maar voor Cristian was het puur een uiting van vriendschap. „Bij drie verschillende doelpunten ben ik drie keer naar de bank gerend. Eén keer naar Bogdan, één keer naar Bobby Haarms en één keer naar Aron. Ik rende m naar hem toe omdat ik Aron graag mag. Dat geldt ook voor Bogdan en Bob. Mensen zoeken daar te veel achter. Het was een beslissing van de trainer om onze aanvoerder op de reserve bank te zetten. En dat respec teer ik." Onlangs nog was oud-interna tional Jan Peters (ex-NEC en AZ) vol lof over Cristian. Na de wed- strijd tegen Vitesse meldde Peters in De Telegraaf dat Chivu alles in zich heeft om een leider te worden. „Ik vind hem een typische Ajax- speler. Hij is verdedigend technisch goed en heeft bovendien al die echte Amsterdamse bluf over zich", aldus de voormalige mid denvelder. Mooie woorden! Maar wat vindt Chivu zelf? „Ik ben blij dat mensen zo over mij praten. En dat na pas één jaar bij Ajax. Dat voelt goed en geeft mij zelfvertrouwen. Mensen ver wachten veel; vooral na het EK. Mijn doelpunt tegen Engeland in Charleroi gaf mij een gewel dige duw in de goede richting. Ik heb het publiek tot nu toe nog niet teleurgesteld. In het begin pakte ik te veel kaarten, maar nu heb ik - in acht maanden - pas één gele kaart gekregen, dat was tegen Engeland. Voor een verdediger is dat weinig. Mijn zelfvertrouwen is gegroeid. Ik kan me nu voor de volle negentig minuten concentreren." Met de hem toegedichte leiderskwaliteiten kan Cristian momenteel niet veel: „Ik vind mijzelf nog geen leider. Ik voel me nog een kind en zie mezelf niet als een volwassene. Als ik het veld op stap, oog ik mis schien als een volwassen voet baller... Maar vergeet niet dat ik pas negentien jaar ben! Buiten het voetbalveld verschil ik niets van mijn leeftijdgenoten. Ik wil kunnen genieten, het maximale uit het leven halen. Hoe? Dat kan op verschillende manieren: op mijn verjaardag spelen we uit tegen Lausanne Sports. Als we winnen, vind ik dat het mooiste cadeau." Dan is er nog de aandacht van de buitenlandse clubs. Goed presteren bij Ajax staat bijna garant voor interesse van de Europese grootmachten uit Spanje, Italië of Engeland. Ook de prestaties van Chivu zijn niet onopgemerkt gebleven. „Wat kan ik zeggen over de belangstelling van clubs als FC Barcelona? Mijn manager weet welke clubs geïnteresseerd zijn en wat zij willen bieden. Je weet hoe dat gaat in het voet- f foto: Ron Richel bal. De buitenwereld ziet mij morgen al in Spanje, Engeland of Italië spelen. Voor mij telt alleen het heden. Ik speel in Amsterdam, bij Ajax en ik wil hier zo lang mogelijk blijven. Om Ajax te helpen en om zelf een betere voetballer te wor den. Om iets moois op te bou wen." Of hij als jongetje droomde van het zwart-blauw van Internazionale, van het maagdelijk wit van Real Madrid of van het rood-wit van Ajax, wil Cristian niet zeggen. „Als ik zeg dat ik als jongetje fan was van FC Barcelona, denkt iedereen dat ik naar Spanje vertrek. Ik ga niet ver tellen waar ik vroeger over droomde. Dat kan alleen maar verkeerd worden uitgelegd." Na ons gesprek in Soccerworld wijst Chivu op een van de TV- schermen die in het voetbal café hangen. We zien Marco van Basten de onovertroffen treffer tegen Rusland maken, in de EK-finale tegen Rusland. „Toen ik klein was, hadden we in Roemenië onder dictator Causescu één TV-zender. Van zeven tot elf uur 's avonds kre gen we bijna alleen maar pro- pagandabeelden te zien. Resita, mijn geboorteplaats, ligt niet ver van de Joegoslavi sche grens. Ik was nog geen acht jaar en met vrienden pro beerden we met een antenne beelden te krijgen van de EK- wedstrijden in Duitsland. Een jongen op het dak moest de antenne in de goede richting vasthouden. Dat lukte. Ik zag Marco van Basten scoren. Dat is een moment waar ik nog vaak over heb gedroomd."* Door: Monique Janse Wanneer hij de laatste wedstrijd in Ajax 1 speelde, kan de sympathieke Deen zich niet meer herinneren. Dat hij vorig jaar zomer zijn laatste duel speelde in Ajax 2, weet hij uiteraard nog wel. Hij was op de weg terug na twee knieblessures, zou ritme opdoen in het tweede, maar de verdediger raakte opnieuw geblesseerd. „We dachten dat het meeviel", blikt Tobiasen somber terug. Het viel niet mee. Begin november diende hij de derde operatie aan de linkerknie te onder gaan. „Toch heb ik nooit gedacht iets anders te gaan doen dan voetballen. De operatie was geslaagd, daarna moet je geduld heb ben. En dat heb ik. Ik ben nog jong, heb de tijd. Door de ervaring die ik heb met reva lideren ben ik geduldiger, ga ik niets force ren. Natuurlijk moet ik nog wel worden afge remd, want ik wil zo graag. Wel kan ik zelf nu beter voelen hoe ver ik kan gaan." „Ik voel me sterk, voel vooruitgang. Het gaat beter, makkelijk en ik krijg het vertrou wen in de knie terug. Dat is moeilijk en dat duurde ook wel even, omdat het al de derde keer is." Daarom stelt hij zichzelf ook geen termijn waarop hij weer speelklaar is. „Ik kan alles, maar heb ook met alles mijn beperkingen. Dagelijks doe ik met Laszlo Jambor looptraining. We hebben wel gemerkt dat ik nu anders loop dan voor de operaties. We doen alle soorten loopvor- men, springen. Nu ga ik wat met de bal doen." Alle oefeningen doet de 25-jarige eenzaam op het veld. „Ik doe nog niets met de groep. Ik loop ernaast en dat is wel vervelend. Ik ben al maanden met Laszlo bezig. Het pret tige is dat ik nu wel naar het veld ga. Voor heen liep ik met de jongens vanuit de kleedkamer, maar moest ik al snel rechtsaf naar het krachthonk. Nu kan ik meelopen tot het veld." Daar werken Jambor en Tobiasen niet met strakke schema's. „We hebben geen tijd schema's. Ik doe alles op gevoel en dan is het afwachten. Elke week doe ik meer en meer. Ik denk dat ik nu op 70-80% procent zit qua conditie en kracht. Maar als je wed strijden wilt spelen, moet je er echt voor honderd procent staan." Dit jaar heeft trainer Co Adriaanse de selec tiespelers die niet bij de groep voor de wed strijd horen, verplicht elke uitwedstrijd mee te gaan. „Vorig seizoen ging ik alleen de wedstrijden mee, die dichtbij waren. En naar Heerenveen, want daar ken ik ieder een en daar heb ik een goede tijd gehad. Het klinkt wel gek, maar het went echt dat je op de tribune zit. Ik merk dat ik alles nu makkelijker neem. Alles komt op zijn tijd. Zo was ik niet. Ik weet dat er andere dingen in het leven zijn dan voetbal." Ole zal zich dit kalenderjaar niet meer bij de groep voegen. „Het wordt pas na de winterstop dat ik weer met de groep zal meetrainen. En dan wordt duidelijk hoe het niveau is. Ik heb de flair van een verde diger. Dat verleer je niet. Maar nu kijk ik eerst uit naar het moment dat ik bij herstel trainer Leo van Veen aan de slag kan."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 9