Cristian Chivu op weg naar de wereldtop: 'Een uitzonderlijk talent', 'de nieuwe leider vanAjax'en 'een speler meteen grote toekomst'. Het zijn allemaal prach tige omschrijvingen die slaan op de nog slechts 19-jarige Cristian Chivu. Zelf weet de jonge Roemeen als geen ander dat er nog heel wat water door de zee moet gaan, voordat de mooie bespiegelingen over zijn toekomst ook bewaar heid worden. „Na een jaar ben ik blijkbaar al een belangrijke speler voorAjax. Zelf vind ik dat ik er nog lang niet ben. Ik mis vooral ervaring." NEDERLANDSE LES GROEIKRAMPEN Ajax-life nummer 5 26 oktober 2000 'Ik mis alleen nog wat Door: Erol Erdogan Zijn eerste officiële voetbalmi nuten in het shirt van Ajax beleefde Chivu vorig seizoen september in de UEFA Cup-uit wedstrijd tegen Dukla Banska Bystrica. Met weinig vallen en veel opstaan ontpopte de jonge Roemeen zich vanaf dat moment onstuitbaar tot dé revelatie in een onzeker acte rend elftal. Tegenslag in de vorm van drie ongelukkig verkregen rode kaarten in korte tijd, werd een mentale test die hij met glans doorstond en uiteindelijk werd Cristian - door de techni sche staf - volkomen terecht gekroond tot Talent van het Jaar. Na die wat onrustige start is er inmiddels meer stabiliteit in het hectische bestaan van de jonge voetballer gekomen. „Ik heb mijn plek nu gevonden en voel mij hier in Amsterdam prima thuis. Bogdan Lobont en ik wonen inmiddels in hetzelfde dorp, Ouderkerk aan den Amstel. Dat is voor ons beiden van groot belang. We zijn nu acht maanden samen in Neder land en hebben een hele hechte band; we praten over alles. Zeker niet alleen over voetbal." Lobont, de tweede doelman achter Fred Grim, zit dus nog op de bank, maar is geen jongen om van daaraf gelaten een wed strijd te volgen. De talentvolle en energieke Roemeense keeper leeft elke wedstrijd actief mee, helpt de ballenjongens daar waar mogelijk de bal snel in het veld te brengen en staat - bij elke Ajax-treffer - met gebalde vuis ten dolenthousiast te juichen. Chivu; „Bogdan is uiteraard teleurgesteld dat hij niet in het eerste elftal staat. Hij lijkt erg op mij; wil altijd spelen. Voor hem is het moeilijk om op de bank te zitten, want vanaf zijn zeven tiende heeft hij als eerste keeper onder de lat gestaan. Hij werd op die leeftijd al kampioen van Roemenië en is international. Ik zeg tegen Bogdan dat hij geduld moet hebben, zijn kans zal beslist komen." Cristian wil bij Ajax zoveel mogelijk ervaring opdoen en heeft daar alles voor over. Toen hij nog maar net bij de club was, liep hij regelmatig langs de kan toren in de Arena met een map onder zijn arm, waar hij met een viltstift en in grote letters 'Nederlandse les' op had gezet. Van iedereen die hij ontmoette, wilde hij tenminste één woord Nederlands leren. In zijn hui dige rol als centrale verdediger komt die leergierigheid goed van pas. „Mijn Nederlands wordt steeds beter. In het begin leerde ik vooral voetbalwoorden zoals, "links" of "in je rug". Maar nu leer ik ook werkwoorden en zinnetjes. Co Adriaanse spreekt alleen maar Nederlands tegen de spelers, dus les is noodzake lijk. In het veld coach en praat ik zoveel mogelijk in het Neder lands, ook tegen de andere 'bui tenlanders' als André Bergdolmo en Petri Pasanen. Dat is de afspraak. Vaak roep je iets in een fractie van een seconde, en dan moet het Nederlands een automatisme geworden zijn. Soms is dat voor mij best verwarrend. In het Roemeense elftal riep ik een keer per ongeluk "links!". Daar keken ze best van op." Zijn laatste interland - tegen de door de wol geverfde Italianen - was ook een les. En een harde ook. Cristian hield aan het duel een gebroken neus over: „Dat gebeurde bij een hoge bal. Fran cesco Totti en ik waren elkaar aan het duwen in een poging die bal te bereiken. Ik stopte mijn arm in zijn nek, maar hij beukte zijn arm tegen mijn neus. Hij was dus net iets slimmer. Vanaf dat moment wist ik hoe ik dat soort duels in moet gaan. Ik had direct na de wedstrijd overigens best veel problemen met ade men. Inmiddels kan ik weer behoorlijk lucht krijgen, maar één neusgat is nog steeds geblokkeerd. Ik wil niet met een masker spelen, omdat ik dan steeds tegen het randje aan moet kijken. Trouwens, erger kan het toch niet met mijn neus. Hij is immers al gebroken! Na mijn operatie zal ik wel met een masker moeten gaan spelen. Ik doe er alles aan om tot de win terstop te kunnen blijven voet ballen; dat wil de technische staf ook. Maar het gaat wél om mijn gezondheid, het blijft een beslissing die ik zèif moet nemen. We kijken elke dag opnieuw hoe het gaat." Het huidige Ajax kan een speler als Chivu momenteel amper missen. Het toont aan dat hij binnen een kort tijdsbestek gegroeid is van talent tot vaste waarde. „Daar ben ik natuurlijk heel blij mee. Ik ben nu al, hoe wel ik hier pas een jaar speel, blijkbaar een belangrijke speler voor het elftal geworden. Toch vind ik zelf dat ik er nog lang niet ben. Ik mis vooral ervaring. Het is moeilijk om aan te geven hoe dat blijkt, want ervaring is een abstract begrip. Maar ik voel dat gewoon in het veld; zowel tij dens de wedstrijden van Ajax als die met Roemenië." Het Roemeense elftal en de selectie van Ajax hebben momenteel beide last van groeikrampen. Jonge talen ten dienen zich wel aan, maar krijgen prompt te maken met de harde voet balwetten. Voor het publiek is het soms wat moeilijk te accepteren dat het smeden van een nieuw team nu eenmaal een moei zaam proces is. Chivu: „De druk op ons nog jonge elftal wordt steeds groter. Dat heeft vooral te maken met wat het publiek van Ajax verwacht. Óók wij willen natuurlijk al aan de kop van de ranglijst staan en zoveel mogelijk wedstrijden winnen. Met hard werken en een beetje geluk gaat dat ook wel weer lukken. Het móet gewoon; Ajax blijft Ajax en die club hoort aan de top. We hebben opnieuw geen geweldige start gehad in de competitie. In uitwedstrijden komen we op achterstand en weten nog niet hoe dat te veran deren; dat duidt op te weinig ervaring. Geen wonder ook; kijk maar eens naar de samenstel ling van de selectie. Tegen RBC speelden we met slechts twee voetballers die ouder zijn dan 22 jaar! Dat betekent dat we voor de toekomst goede hoop kun nen hebben. Ik heb er vertrou wen in dat het in orde komt, ik heb van nature een positieve instelling."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 8