HTM Ajax Internationaal: Edmond Claus Speerpunten in Kaapstad T Vigo - In de zomer van 1997 kwamAjax tijdens de ploegpresentatie met een opmerkelijke speler voor de dag. De Zuid-Afrikaan Benedict McCarthy, overgekomen van Cape Town Spurs, werd voorgesteld als nieuwe spits. Vorig jaar vertrok 'Benni' weer uit Amsterdam. Een erva ring rijker, maar een illusie armer. Want de snelle spits was twee jaar eerder met één missie naar Amsterdam afgereisd: slagen bijAjax.Ajax Life zocht Benni op bij zijn nieuwe club, Celta de Vigo. Kaapstad - Edmond Claus is hoofd opleidingen van de zusterclubAjax Cape Town. De Haarlemmer is nu vijf maan den aan het werk in Kaapstad en het bevalt de voormalig jeugdtrainer van Ajax prima. Ajax-life nummer 5 26 oktober 2000 Op bezoek bij Benni Heimwee naar Amsterdam foto: Jeroen Mantel Door: Jeroen Mantel Een mooie, bijna zomerse dag in Vigo, een middelgrote stad in de noordelijke Spaanse provincie Asturias. Op het trainingscom plex van Celta de Vigo heerst een uitgelaten sfeer. Er wordt veel ge dold en gelachen, en opvallend vaak is Benni het middelpunt als er weer iets gebeurt. Ruim een half uur na afloop van de trai ning, komt Benni als een van de laatste spelers de kleedkamer uit. Gekleed in een duur, zwart leren jasje en het haar nog nat van de douche wordt de Zuid-Afrikaan meteen belaagd door een zwerm van lokale en nationale journalis ten. Het is duidelijk dat de status van Benni in Celta de Vigo totaal anders is dan anderjaar geleden bij Ajax. Bij Celta is hij dè man om wie het draait. Benni is basisspe ler en mèt de Zuidafrikaan in de basis doet de club het goed. Na twintig minuten weet geen Span jaard meer een vraag te stellen en is het de beurt aan de internatio nale pers, afkomstig uit Neder land in dit geval. Benni is duide lijk blij met het bezoek uit Am sterdam. Uitgebreid neemt hij de tijd voor een gesprek dat vooral gaat over Ajax. Want ook al heeft Benni vrede met zijn plotselinge vertrek richting Vigo vorig jaar zomer, jammer vindt hij het nog steeds dat hij Ajax en dus ook Amsterdam moest verlaten. „Ik had het prima naar m'n zin in Amsterdam", vertelt Benni, ter wijl hij in gedachten afdwaalt naar zijn huis in Diemen en naar- de club waar hij zijn grote door braak als voetballer beleefde. „Ik wilde graag bij Ajax blijven en dat was ook de bedoeling. Ik sta zelfs nog op de officiële elftalfoto van vorig seizoen! Toch was de situ atie erg moeilijk voor mij. Ajax had Nikos Machlas voor veel geld gekocht en achter Machlas kwam Shota Arveladze. Ik was dus ei genlijk de derde speler voor de spitspositie. Toen ik de kans kreeg om toch nog naar een andere club te gaan, heb ik dat gedaan. Ik ben pas 23, ik wil voetballen, ie dere week!" Desondanks is Benni zeker niet teleurgesteld in Ajax. Integendeel: „Ajax is een fantastische club en Amsterdam een fantastische stad. Doelstelling van Ajax in Kaap stad is het opleiden van voet baltalent. Voorbeeld: hoe goed zou Benni zijn geweest als hij al op tienjarige leeftijd kennis had gemaakt met het Ajax-systeem? Stap voor stap wordt de kennis uit Amsterdam geïntroduceerd in Kaapstad. Edmond Claus: „Ik denk niet dat Ajax Cape Town een kopie moet worden van Amsterdam. De denkwijze en de filosofie van Ajax Amster dam, het opleiden, de speel wijze en de discipline, die moe ten overeenkomen. Ie kan hier wel elftallen met E'tjes en D'tjes neerzetten, maar dat moet zin vol zijn. Het gaat uiteindelijk om het rendement. Het kan best zijn dat een kleinere orga nisatie en een andere structuur meer opleveren." Claus richt zich, bij de club waarvan Ajax 51 procent eige naar is, momenteel op twee speerpunten: „Ik wil de coaches van de opleiding verder ontwik kelen. De achtergrond en het niveau van de plaatselijke trai ners is één van de knelpunten. Dat gaat niet van de een op de andere dag. Ik ben begonnen met het geven van cursussen. Het andere speerpunt is het ver werken van informatie over spe lers. Bij Ajax in Amsterdam wor den de wedstrijdgegevens en evaluaties op een bepaalde manier bijgehouden. Dat gebeurde al bij Ajax Cape Town, maar de aanpak is door ons ver fijnd en verbeterd." De jeugdopleiding in Kaapstad werkt met elftallen in de leef tijdsgroep van 9 tot 19 jaar. Jeugdspelers in Amsterdam treffen oudere tegenstanders om zo de weerstand te verho gen. De Zuid-Afrikaanse voet ballertjes spelen noodgedwon gen tegen leeftijdgenoten. Claus: „Het niveau van het totale Zuid-Afrikaanse voetbal is helaas niet zo hoog. Als je gaat selecteren en je haalt de beste spelers uit Kaapstad en Johan nesburg binnen, dan is het elftal al snel goed. Ze winnen dan gemiddeld met 8-0. Dat is voor de ontwikkeling van onze spe lers niet best. Ook de competi tiestructuur. speelt een rol. Er is een horizontale structuur. Er zijn 22 districten in Kaapstad met een eigen competitie, in plaats van een pyramide-struc- tuur met bovenin de eredivisie voor A junioren. Dat is een groot probleem. Wij zijn in gesprek met de voetbalbond om duide lijk te maken dat het goed is die structuur te veranderden. Historisch gezien ligt dat gevoelig: Ajax Amsterdam komt even vertellen wat er moet gebeuren. We pakken het voorzichtig aan, we proberen eerst een vertrouwensband op te bouwen." Een ander land, een andere cultuur. Wat in Nederland doodgewoon is, kan Zuid-Afrika als vreemd worden ervaren. Claus: „We leiden de jongens op in onze normen en waar den. Dat is hier al een heel grote stap. De cultuur in Zuid-Afrika is wat vrijer. Als je hier een paar minuutjes te laat komt, is dat niet erg. Wij vinden: regel is regel. Als je een paar seconden te laat voor het doel bent, Ik heb veel te danken aan de club. Toen ik in 1997 naar Amsterdam ver huisde, ging een droom in vervul ling en werd m'n toekomst in één klap veiliggesteld. Ik groeide op in Hanover, een van de gevaarlijkste en hardste townships in Kaap stad. Veel jongens uit de buurt slo ten zich aan bij een bende of raak ten op een andere manier in de misdaad verzeild. Mijn vader waarschuwde me altijd daarvoor en zei dat hij al m'n botten zou breken als ik lid zou worden van een jeugdbende." Op stoffige achterafveldjes in Kaapstad bleek dat Benni een groot talent was. Terwijl rugby in Kaapstad veruit de populairste sport is, spelen donkere jongens in de townships liever een potje voetbal. Benni werd al snel ge- scout door Seven Stars, een wat kleinere club eveneens uit Kaap stad afkomstig. Zo kon het ge beuren dat niet Al Capone, maar Romario en Cantona de idolen van de jonge Benni werden. „Ik heb het Nederlandse voetbal voor het eerst in 1988 op televisie maak je geen doelpunt. In een teamsport moet je op elkaar kunnen bouwen. Dan wordt bijvoorbeeld op tijd komen belangrijk. Aanleren van disci pline is een geleidelijk proces dat tijd nodig heeft." Jonge voetballers in Amsterdam en omstreken dromen eens in Ajax 1 te mogen voetballen. Maar geldt dit ook voor hun col lega-talenten in Kaapstad? Claus: „We spiegelen ze geen mooie toekomst in Amsterdam voor. We maken duidelijk dat ze een goede opleiding krijgen tot professioneel voetballer. Voor de één kan dat bij Ajax zijn, voor de ander misschien bij een andere club in Europa. Of hier in het eerste elftal van Ajax Cape Town. Het is aan de speler zelf, afhankelijk van zijn kwaliteit en instelling, hoe ver hij kan komen."» foto: Toucheline V.l.n.r Michael van Praag, Bob-Jan Hillen, Jaap Eller- broek, Rob Moore, Danny Blind, Benni, Sunday Oliseh en Jan Pruijn in 1999 op bezoek in Zuid-Afrika. lar- al te ir gezien", weet Benni nog. „Boven mijn bed hingen foto's van Ruud Gullit en Marco van Basten. Toen ik in 1997 een goed seizoen had gespeeld voor Cape Town Spurs, kon ik naar AC Milan, Paris Saint Germain, Monaco of Ajax. Ik twij felde geen moment. Ik had een paar deskundige adviseurs en die vertelden me dat Ajax de beste club is voor jonge spelers om door te breken." Na anderhalf jaar Morten Olsen en een half jaar Jan Wouters slaagde Benni er niet in een basisplaats te veroveren. „Maar ik heb in die tijd wel veel geleerd en veel vrienden gemaakt", zegt Benni, die samen met Dean Gorré en Mario Melchiot zelfs de popgroep BMD oprichtte. „Met Dean en Mario kon ik goed opschieten. We hebben zelfs nog met z'n drieën een cd-single uit gebracht. Ook Dani was een goeie vriend van me. Ik voelde me gewoon thuis in Nederland. Amsterdam is echt een prima stad. Als je over straat loopt, zie je mensen uit alle windstreken, maar de sfeer is relaxed. De men sen zijn tolerant. In zo'n stad is het niet moeilijk om je thuis te voelen. Uitgaan in Amsterdam is ook veel beter. Als het zo uit kwam met het wedstrijdpro gramma, ging ik graag 's avonds naar de Sinners. Lekker praten met vrienden, wat dansen en naar meisjes kijken. Nederlandse meisjes zijn écht van topklasse. Dat soort dingen konden makke lijk in Amsterdam, zonder dat je meteen door allerlei mensen werd lastig gevallen. Als ik hier in Vigo wel eens wat ga drinken, staat de volgende dag meteen in de plaatselijke krant waar ik geweest ben en wat ik allemaal heb gedronken.' Dan moet ik de andere dag bij de trainer of de president komen..." Gelukkig vergoeden de sportie ve prestaties veel, zo niet alles. Vorig seizoen stond Celta de Vi go -met Benni in de spits- sa men met de latere kampioen Deportivo la Coruna nog ge deeld op de eerste plaats. Daar na volgde een wat wisselvallige re periode, met een halve finale plaats in de UEFA Cup als hoog tepunt. Ook dit seizoen doet Celta weer volop mee voor een toppositie: „Met deze club de Champions League in, zou een fantastische prestatie zijn. En dat kan ook. „Kijk", zegt Benni terwijl hij z'n rechtermouw op stroopt. Op zijn schouder is een zwarte panter getatoeëerd. „Ik ben nu net een baby-panter, maar ik word met de jaren ster ker. Mijn beste tijd moet nog ko-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 7