A ax steunt Vondelpark-race Revelatie van Nationalliga A Amsterdam - Bob Haarms loste afgelopen week een belofte in. De oer-Ajacied nam tijdens Vitesse-Ajax en Ajax-Roda JC plaats tussen de fanatieke aanhang van de club. Lausanne - Lausanne Sports is in veel opzichten tien keer zo klein als Ajax. De begroting voor dit seizoen daalde van zo'n dertien miljoen gulden naar een kleine tien en gemid deld komen er slechts 4.650 mensen naar de thuiswedstrijden. Ajax-life nummer 5 26 oktober 2000 Amsterdam - Tien kilometer handbiken, ga er maar aan staan. Op 23 september vlogen de vonken er vanaf in het Vondelpark. Niets vermoedende wandelaars werden getrakteerd op gratis topsport. Zij zagen drie categorieën handbikers strijden tijdens het Open Nederlands Kampioenschap. De jaarlijkse race werd, voor de vier de keer in successie, door het aan het Vondelpark gelegen Revali datie Centrum Amsterdam georganiseerd. Ajax sponsort het eve nement. Adidas verzorgde sportieve cadeautjes voor de deelne mers en de winnaars zijn uitgenodigd bij een thuiswedstrijd van Ajax. Vanaf de Koninklijke Loge kunnen zij de Ajacieden in actie zien. De club toont met de bijdrage aan de Vondelpark-race aan maatschappelijk betrokken te zijn. Een goed doel is voor Ajax niet alleen een plek waar de keeper van de tegenstander veelvuldig de bal uit het net moet halen. De club werkt bijvoorbeeld ook nauw samen met de Kinderkliniek in het VU ziekenhuis. fotoi Louis van de Vuurst Tijdens zijn afscheid op 7 mei beloofde de hersteltrainer de sup porters dit seizoen een wedstrijd met hen te beleven. De 66-jarige Haarms: „Tegen Vitesse ben ik met de bus meegereden. De gehele wedstrijd heb ik, samen met Tobiasen, O'Brien en Arveladze die ook van de partij waren, staand moeten volgen. Nee hoor, dat is voor mij nog steeds geen probleem." Vorige week vrijdag, thuis tegen Roda JC, nam Haarms plaats op de F-side. Zodra hij het vak betrad, begonnen de fans het 'Bobbie Haarms wie kent hem niet, Bobbie Haarms is een echte Ajacied' te scanderen. Haarms is nog steeds ongekend populair bij de Ajax-supporters, getuige de bij val die zijn actie kreeg. Zowel in als buiten het vak schudde hij handen en ontving hij schouderklopjes. Haarms: „Ik heb groot respect voor onze fans. In Tokio of waar ook ter wereld volgen ze onze club. Dat vind ik fantastisch, want in mijn hart ben ik natuurlijk al vanaf mijn geboorte een supporter van Ajax. Daarom voel ik me thuis bij die jongens, het went snel!" Echt bier in de Arena Amsterdam - De afgelopen seizoenen werd er bij de verkooppun ten op de omlopen van de Amsterdam Arena evenementenbier met een alcoholpercentage van 2,5 procent geschonken. Voor de liefhebbers is er bij de komende thuiswedstrijden van Ajax weer normaal bier verkrijgbaar, dat wil zeggen, bier met een alcohol percentage van 5 procent. Dit is overigens niet bij alle duels het geval. Bij de risicowedstrijden (FC Utrecht, Feyenoord en PSV) stroomt er weer evenementenbier uit de tap. Dit is ook zo bij wed strijden die gespeeld worden onder UEFA- of FIFA-vlag (Oranje en thuisduels in de UEFA Cup). Lausanne Sports foto: Keystone Door: Jan Leerkes Toch bieden deze cijfers de Amsterdammers geen garantie voor een gemakkelijke doortocht naar de derde ronde van het UEFA Cup-toernooi, want de Zwitsers gelden in eigen land - qua speelstijl - als 'het Ajax van Zwitserland' en worden de revela tie van de Nationalliga A genoemd. Met knap, technisch verzorgd spel hoeft de 'zoge naamde degradatiekandidaat' op dit moment op de Zwitserse rang lijst alleen FC Lugano en Grass hoppers voor zich te dulden. De Ajax-tegenstander is het pro totype van een ploeg uit het Franstalige deel van Zwitser land. De neutrale natie in Mid den-Europa heeft drie taalge bieden die heel verwant zijn met de aangrenzende groot macht. De Duitssprekende ploegen hanteren vaak een tac tiek die in veel opzichten doet denken aan de Bundesliga. De vertegenwoordigers spelen zel den sprankelend, maar vaak zeer effectief. De clubs uit het Italiaans spre kende deel (waarvan FC Lugano en Bellinzona de bekendsten zijn) hebben hun manier van voetballen meestal gekopieerd uit de Serie A. En net zoals Frankrijk bekendheid verwierf dankzij technische voetballers als Michel Platini en Zinedine Zidane, zijn ook de Zwitserse ploegen uit het Franssprekende deel bijna altijd 'de smaakma kers' van de Nationalliga A. Die positieve bedoelingen leve ren echter onvoldoende hoofd prijzen op. Lausanne Sports bij voorbeeld, gold in twee perio des in het verleden als de meest attractieve club van het land. Zowel in de jaren zestig en zeventig als ook aan het begin van het afgelopen decennium (met onder anderen Frank Ver laat, Stefan Huber, Christophe Ohrel, Dominique Herr en Stép- hane Chapuisat in de ploeg) was bijna iedere wedstrijd het aan zien meer dan waard. Maar alleen in 1965 veroverde de club het kampioenschap (en in 1964 de Schweizer Cup). De totale erelijst van Lausanne ziet er overigens als volgt uit: kam pioen in 1913, 1932, 1935, 1936, 1944, 1951 en 1965. Verder behaalde de club de beker in 1935, 1939, 1944, 1950, 1962, 1964,1981, 1998 en 1999. In 1999 had de ploeg ook kam pioen kunnen worden. Op de laatste dag van het seizoen werd echter met 5-2 verloren van de rechtstreekse concurrent Ser- vette. Van het Lausanne-elftal van 16 maanden geleden is - als gevolg van verkopen door voorzitter Waldemar Kitta - bijna niets meer over. De Pools/Franse zakenman volgde in de zomer van 1999 de puissant rijke Jean- Frangois Kurz op als president. Zijn uiteindelijke doel: geld ver dienen aan Lausanne. Kitta investeerde in eerste instantie vele miljoenen, maar slaagde er daarmee niet in de interesse van het publiek te veroveren. Terwijl bij clubs als FC Sankt Gallen, Young Boys, FC Luzern, FC Zürich en vooral FC Basel de toeschouwersaantallen de hoogte inschieten, zodra het ook maar éven goed gaat; Frans sprekende Zwitsers zijn in het algemeen niet naar de - stadions 'te sleuren'. Dat geldt overigens niet alleen voor Lausanne; ook Servette en Sion U hebben - in min dere mate - met dit fenomeen te maken. Voorzitter Kitta was over het uit blijven van vooruitgang zodanig teleurgesteld, dat hij afgelopen zomer een grote bezuinigings operatie in gang zette. Hij ver kocht bijvoorbeeld zijn com plete middenveld. De Zweed Stefan Rehn keerde terug naar zijn vaderland, Fabio Celestini ging naar het Franse Troyes, Andres Gerber beproeft momenteel zijn geluk bij Gras shoppers en zelfs de 'clubman- pur-sang', Christophe Ohrel, vertrok. Hij koos voor FC Luzern. Trainer Pierre-André Schür- mann mocht alleen blijven, om dat een afkoopsom voor het ver breken van zijn contract te kost baar zou zijn. Uiteindelijk bleek dat een gouden zet, want de oe- fenmeester bouwde de afgelo pen weken aan een nieuwe, fris se ploeg die de Zwitserse voet ballerij versteld doet staan.Voor het seizoen hielden de ver- schil- Javier Mazzoni struikelt bijna over een tegenstander. Marcin Kuzba, onstuitbaar voor Lausanne Sports. lende media rekening met een vroegtijdig ontslag en met een strijd tegen degradatie. De wer kelijkheid is heel wat positiever: binnen de kortste keren viel de legpuzzel van Schürmann in el kaar. De trainer zelf speelde in de ploeg die aan het begin van de ja ren negentig de Zwitserse harten stal en de bijnaam 'De Koningen van de Nacht' verwierf in ver band met het mooie, doch inef fectieve, spel. In die selectie was Schürmann de verdedigende middenvelder die 'Duitse stabili teit' toevoegde aan de 'Franstali ge' grandeur van het team. Ajax moet zich vooral instellen op het gevaarlijke spitsenkoppel Marcin Kuzba en Javier Mazzo ni. De Pool en de Argentijn zijn, samen met het aanvalsduo van Grasshoppers (Hakan Yakin en Chapuisat), de topscorer van Lugano (Christian Gimenez) alsmede enkele buitenlanders van FC Sankt Gallen (Charles Amoah) en FC Zürich (Shaun Bartlett), het beste wat de Na tionalliga A te bieden heeft. Vooral van Kuzba, een 'comple te' spits, wordt verwacht dat hij op korte termijn wordt verkocht aan een buitenlandse topclub. Hij is niet alleen groot en fysiek sterk, maar ook balvaardig en beschikt over een redelijk goede koptechniek. Zijn partner Maz zoni is echter dé ster van de ploeg. De Argentijn speelt altijd slim, profiteert optimaal van het vele werk van zijn collega-aan valler en heeft ook buiten het veld grote uitstraling. De spitsen zijn de speerpunten van een ploeg die meestal in een 4-4-2-formatie aantreedt en bij vlagen heel attractief spel laat zien. Een van de belangrijke schakels om die tactiek mogelijk te maken, is een oude bekende van Ajax: Massimo Lombardo, die behoorde tot de selectie van Grasshoppers dat het in 1996/'97 - in de Champions League - twee keer opnam tegen Ajax. Lausanne baarde afgelopen maand ook buiten de Zwitserse landsgrenzen opzien. In de vo rige ronde van het UEFA Cup toernooi boekte de ploeg voor eigen publiek een ma gere 3-2 overwinning op Torpedo Moskou. In eerste instantie leek die score on voldoende om in Rusland te overleven, maar in het uitduel waren de Zwitsers heer en meester. Torpedo kreeg geen kans en werd met 0-2 verslagen dank zij doelpunten van Kuzba en Daniel Puce.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 5