PSV-AJAX Grasmat Ajax-film opent IDFA Bekerwinnaars uit 1986 weer bijeen\ RB COMPETITIE: 1990/1991 3"2 nummer 20 3-1 4-0 4-1 1-4 Amsterdam - Supporters, media en clubs maken momenteel veel ophef over de eventuele Icomst van een Euroleague. Er zijn rond deze Europese competitie vooralsnog meer vragen dan concrete antwoorden, zowel bij de clubs als bij de internationale) voetbalbonden.Ajax denkt actief mee over de opzet van een Euroleague. Michael van Praag legt uit ivaarom. 1 Eindhoven - Op zondag 29 oktober gaat Ajax op bezoek bij PSV. De laatste tien jaar kende Ajax weinig succes in Eindhoven, alleen in oktober 1994 werd gewonnen. Clarence Seedorfgaat voorbij aan Stanley Menzo. VANAF 1-1 2-0 1-1 4"1 2-1 Amsterdam - Bob Haarms is druk in de weer met de grasmat. Sinds hij afscheid nam als hersteltrainer, gaat de Amsterdammer helemaal op in het gras. Geen spriet zal er groeien zonder dat Bob het constateert. Bijna twee weken gele den legde de grasploeg mat nummer 20 in de Arena en Bob Haarms stond er met zijn neus bovenop. „Je moet vooral goed opletten dat die naden goed tegen elkaar aan liggen. Dus eigenlijk moeten ze op hun knieën om het goed aan te drukken." Wekelijks komt de grascom missie bijeen in vergadering. In die commissie hebben onder anderen Pim van Dord en Leo Beenhakker zit ting. „Het is prettig dat Pimmetje erin zit", vindt Haarms. „Hij is een echt voetbaldier." De adviezen van de commissie worden besproken met de grasmedewer kers. De eerste wedstrijd van Ajax op de kersverse mat was afgelopen vrijdag tegen Roda JC. ROOSENDAAL - RBC Roosendaal neemt op zaterdag 28 oktober feestelijk afscheid van Sportpark De Luiten met een herhaling van de bekerfinaleAjax-RBC uit 1986. Ajax versloeg de club uit Roosendaal destijds met 3-0. Ondanks de nederlaag geldt deze wedstrijd als het hoog tepunt uit de historie van RBC. Vanaf november werkt RBC haar thuiswedstrijden afin het nieuwe Vast&Goed stadion. Ajax zal aantreden met sterren van weleer als Frank Rijkaard, Ronald Koeman, John van 't Schip, Gerald Vanenburg en Gerrie Miihren. Ajax-life nummer 5 26 oktober 2000 Euro League? „Er is in de dagbladen en voet balmagazines al veel geschreven over de Euroleague en sommige collega-bestuurders spreken er inmiddels natuurlijk alweer schande van dat PSV, Ajax en Feyenoord daarmee bezig zijn. Graag wil ik hier dan ook onze beweegredenen schetsen. In het dagelijks leven heeft ieder zo zijn eigen ambitie. De een is tevreden met een kantoorbaan, de ander wil advocaat of chirurg worden, een ander wil winkelier zijn en weer een ander wil wel een keten van honderd winkels bezitten. Zo ook in het voetbal. Er zijn clubs die zich ten doel Kaliisha 2x, Romario Nilis Hoekstra 13/04/1997 Cocu, De Bilde 15/02/1998 Zenden R. de Boer 04/04/1999^ Nilis 2x, Van Nistelrooij McCarthy 10/02/2000 Van Nistelrooij 3x, Van Bommel 07/04/1991 Romario 2x, Linskens, Kalusha Wouters 20/10/1991 Bergkamp, Jonk 14/02/1993 Linskens 2x Bergkamp 06/02/1994,, Lamptey 2x, Numan, Kieft Overmars 23/10/1994^ Nilis R. de Boer, Davids, Seedorf, Van Vossen 08/04/1996 Inkomstenverhoging zoeken wij niet in het explosief duurder ma ken van seizoenkaarten en ook aan sponsorinkomsten zijn grenzen. In het hedendaagse voetbal is aanzienlijke verhoging van in komsten alleen nog echt moge lijk uit de mediarechten (televisie en internet)Waar iedere Premier Leagueclub in Engeland per jaar meer dan tien miljoen pond (34 miljoen gulden) incasseert, moet Ajax met minder dan tien pro cent van dat bedrag genoegen nemen. En dat komt doordat de Nederlandse televisiemarkt met zijn achttien miljoen mensen natuurlijk veel kleiner is dan die van Engeland, waar tachtig mil joen mensen wonen, om verder nog maar niet te spreken over de sterk aan Engeland gelieerde Commonwealth-markten. Zijn in Nederland spectaculaire verhogingen van televisie-in komsten te verwachten? Het ant woord is: neen. Derhalve zou je het moeten zoeken in vergroting van je markt. Door nu een com petitie op te zetten met topclubs uit landen met hetzelfde pro bleem (denk aan Schotland, Por tugal, België, Zweden, Denemar ken), onstaat een gebied met zeer veel voetballiefhebbers en derhalve een markt die groter is dan de lokale. Dat levert aan zienlijk meer televisie-inkom sten op. De uitvoering van zo'n plan roept natuurlijk veel vragen op. Om een aantal te noemen: wat vin den de fans er van? Hoe ziet de promotie/degradatie-regeling vanuit de landelijke competities stellen 'zich te handhaven', ande re die tevreden zijn als ze boven aan het rechterrijtje staan en weer andere die graag een gooi doen naar (af en toe) een Euro pees avontuur. De voorzitter van Willem 11 heeft na de Champions Leaguedeelname van zijn club zelfs openlijk verklaard dat zijn club daar nooit meer aan mee hoeft te doen. Allemaal respecta bele doelstellingen. Net zo re spectabel als de doelstellingen van PSV Ajax en Feyenoord om aan te willen blijven haken bij de Europese topclubs van de 'grote vijf' (Italië, Spanje, Frankrijk, Duitsland en Engeland)Want als jouw doelstelling niet zo hoog reikt als die van een ander, geeft jou dat nog niet het recht die an der zijn doelstelling te ontzeg gen. Deze drie clubs, die ik hier ge makshalve maar even PAF zal noemen, zien de afstand tussen hun Europese concurrenten en henzelf in sportief en financieel opzicht alleen maar groter wor den. Het zou van wanbeleid ge tuigen indien ze niet naar oplos singen zouden zoeken om die verwijdering een halt toe te kun nen roepen. De Euroleague zou zo'n oplossing kunnen zijn. xtuis rnn dcVuurst foto: hoiiis van deVUurst eruit? Wat zijn de gevolgen voor de clubs die in de landelijke com petities zonder hun topclubs overblijven? Welke compensatie regelingen moeten daar tegen over staan? Hoeveel Champions- League en UEFA-Cupplaatsen zijn er voor de Euro League? Wat denken de nationale bonden en de UEFA ervan? Welke ideeën kunnen zij toevoegen? Kortom, vele vragen waar gron dig onderzoek voor nodig is en waarop een antwoord moet wor den gevonden. In die fase zitten we nu. Er wordt een onderzoek gedaan en met partijen gespro ken. Niets meer en niets minder. Inmiddels is het plan aan de KNVB en UEFA gepresenteerd en samen met hen en de bon den van de andere, bij dit pro- Ajax - Glasgow Rangers: jaarlijks evenement in de Euro League? ject aangesloten, clubs zullen we het plan verder optimalise ren. Rond 15 december geeft het uitvoerend comité van de UEFA een reactie op het ingediende plan. Pas als op alle vragen een antwoord is gegeven kunnen de voor- en nadelen naast elkaar worden gezet. Pas dan is het moment daar waarop in detail naar buiten kan worden getre den. Pas daarna is ook het mo ment aangebroken om te beslis sen of Ajax meedoet of niet. Alle ophef van media, clubs en sup porters is momenteel dan ook zonde van de tijd en energie." Dit artikel verscheen eerder in Ajax Magazine nr. 2, jaargang 14 Amsterdam - 'Ajax: daar hoorden zij engelen zingen' is de titel van de documentaire die woensdag 22 november het International Documentary Filmfestival Amsterdam opent in het Tuschinski Theater in Amsterdam. De film is gemaakt tijdens het vorige sei zoen, dat in sportief opzicht niet succesvol was. Regisseur Roel van Dalen registreerde het ontslag van trainer Jan Wouters, volg de de selectie, bezocht de voetbalschool van Ajax in Ghana en was aanwezig bij de doorgaans besloten directie- en bestuurs vergaderingen. Roel van Dalen: „Ik wist van tevoren wat ik kon verwachten, maar ik hoopte toch op een ander soort emotie. Er hing de hele tijd een donkere stemming en dat had uiteraard te maken met de sportieve resultaten. Een seizoen met pieken en dalen was beter geweest, maar het was niet anders." Van Dalen volgde onder anderen Cristian Chivu en Jan Wouters op de voet: „Voor Jan was het een loodzware periode. Mijn uitgangspunt is dat de film recht doet aan de personen die ik volgde. Ik heb met compassie een zo integer mogelijk beeld geschetst van de club en de mensen." De documentaire bevat niet alleen maar sombere beelden, ook de D-junioren werden gevolgd. Van Dalen: „Als contrast is het mooi dat we ook dat jeugdelftal hebben opgeno men in de film. Ze werden kampioen en zo blijkt dat er nog hoop is voor de toekomst." Het documentairefestival wordt van 22 tot en met 30 november in verschillende theaters in Amsterdam ge houden. Vervolgens gaat de film in verschillende bioscopen draaien. „Het is een enorme eer voor mij dat de film het grootste documentairefestival in de wereld opent. Er spreekt enorme waardering uit voor mijn werk," aldus Roel van Dalen. Roosendaal S

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 3