Ajax-fans vrezen nieuw De Eredivisie NV, kortweg ENV heeft een buitengewoon riant TV-contract binnen handbereik. Tenminste, als een samenwerking met KPN Telecom en het Zwitserse rech tenhuis AIM tot stand komt. Op maandag 13 november zullen de achttien clubs uit de Eredivisie - in aanwezigheid van hun nieuwe partners - met een concreet voorstel komen over de verdeling van de uitzendrechten. Het is nog niet duidelijk hoe de plan nen van de ENV eruit zullen gaan zien, maar wél is al zeker dat de voetbalsupporters het uiteindelijk in hun portemonnee gaan voelen. "En dat is bij voorbaat al een fijne gedachte, mopperen diverse betrokkenen." Ajax-life nummer 5 26 oktober 2000 Voetbal definitief achter de decoder? strijden moeten blijven." Herremans wil nu niet vooruit lopen over de inhoud ervan, omdat de contracten met zowel de NOS als Canal nog twee jaar doorlopen. Hij gelooft echter niet dat de plannen draconische gevolgen zullen hebben voor de voetbalfans. Zélf voorziet de ENV Commissaris geen enkel probleem en houdt hij juist wél rekening met de belangen van supporters. Sterker nog, de ENV zal de supporters in de toe komst nieuwe service bieden voor een acceptabele prijs. „Stel", zegt hij in alle ernst „dat het half november is en het plenst de hele dag van de regen. Ajax speelt die dag een wedstrijd in Kerkrade tegen Roda JC, dan zullen de meeste supporters lie ver thuis blijven in Amsterdam en 12,50 spenderen om de wedstrijd via pay-per-view te volgen. Een optimale kans om de verrichtingen van je club te volgen. Je moet soms een beetje je boerenverstand gebruiken." Bestuurslid Wilfried Jongenelis van de Supportersvereniging Ajax vindt deze gedachte on aanvaardbaar en meent dat voetbal "voor iedereen moet zijn". En niet dat wedstrijden klakkeloos achter een decoder verdwijnen. Jongenelis is vooral geïrriteerd over het feit dat con tinu aan de mening van suppor ters voorbij wordt gegaan. „De supporters hebben geen enkele zeggenschap over de nieuwe ontwikkelingen. Er wordt alleen aan de commerciële belangen gedacht. Uit het KNVB bedrijfs- takonderzoek blijkt dat Ajax an derhalf miljoen trouwe volgelin gen heeft. Dat zijn niet alleen actieve supporters (die wedstrij - den in het stadion bezoeken) maar vooral ook passieve sup porters, die de verrichtingen van hun club via televisieregis tratie volgen. Wanneer de sa menvattingen op het 'open net' korter worden, zoals de Eredivi sie NV nu nastreeft, zullen die Ajax fans uiteindelijk wéér de dupe worden. Daardoor worden de supporters min of meer ge dwongen om naar Canal+ te kij ken. Want zij willen hun club toch op de voet volgen." Ajax' Algemeen directeur Arie van Eijden zegt dat er weinig reden is voor paniek, en wel om de simpele reden dat de ENV (waar Ajax deel van uitmaakt) alle mogelijkheden rond de uitzendrechten nog aan het bestuderen is. Van Eijden: „De plan nen zijn allemaal nog heel vers. Er zijn een aantal partijen in de markt, die zich in de strijd mengen om de uitzendrechten. De voorwaarde is Volgens Van Eijden moet nu niet iedereen denken dat Canal+ al le blaam treft voor het soms iet wat chaotische competitiepro gramma. „Die zender mag 68 wedstrijden per jaar live uitzen den, waarvan het leeuwendeel wedstrijden van de traditionele Top Drie, Ajax, Feyenoord en PSV. Canal+ probeert dat zo goed mogelijk af te stemmen op de behoeftes van het voetbalpu bliek. üp zondagmiddag tussen kwart voor drie en kwart over vijf kent Canal+, op last van UEFA-regels zelfs een blokkade, waarin het niet mag uitzen den."* Door: Peter Wemelink Hans Herremans, commissaris van de ENV en voorzitter van FC Utrecht, schetste onlangs in De Volkskrant het beeld dat de sa menvattingen van de NOS de kijker moeten doen hunkeren naar het kijken naar méér voet balwedstrijden. En het liefst naar live-wedstrijden via pay- per view, Internet of Canal+. Grif geeft Herremans toe dat voetbal uitzendingen wel méér geld moeten opleveren, maar dat het tegelijkertijd niet ten koste mag gaan van het stadionbezoek. Voor Ajax Life legt hij het nog één keer uit: „Het gaat ons niet alleen om het maximaliseren van de uitzendrechten, maar we moeten de voetballiefheb bers vooral een evenwichtig pakket aanbieden. All#midde- lem zoals pay-perview, internet en het open riet (de publieke omroep en de commerciële omroep) kosten de mensen geld. Diegenen die géén Canal+ heb ben, betalen immers toch kijk en luistergeld. Belangrijk is dat wij het 'product voetbal' in zo goed en efficiënt mogelijke pak ketten aan de gewenste zendge machtigden willen aanbieden. Daarbij zal het open net altijd het venster van de sportwed- Emile Schelvis ondervraagt namens Canal+, Ajax-trainer Co Adriaanse. héél duidelijk en simpel: „Het moet goed zijn voor het voetbal én het moet interessant blijven voor de supporters." Want bij halflege sta dions is niemand gebaat. De ko mende twee jaar gaan we ons overi gens oriënteren op uitzendingen via internet. Via de breedband moet dat voor iedereen toegankelijk zijn. Natuurlijk moet de kwaliteit zo goed zijn dat de consument via dit nieu we medium prima wedstrijdbeel- den kan ontvangen. De prijs voor de consument, dus de supporters, zal relatief laag zijn. De Nederlandse te levisie is in verhouding met de ons omringende landen nog steeds goedkoop." Jongenelis: „Het grootste strui kelblok zijn die krankzinnige speeltijden in de landelijke competitie ten faveure van Canal+. We hebben onder de Ajax-supporters een onder zoek gehouden. Het resultaat was dat Ajax zijn wedstrijden het beste op zondag kan spe len en het liefst om half drie. Kijk naar de huidige ranglijst en je ziet pure competitiever valsing. Club A heeft slechts acht wedstrijden gespeeld, ter wijl club B al elf wedstrijden achter de kiezen heeft. Ik snap dat het tegenwoordig om heel veel geld gaat, maar de belan gen van supporters, uiteinde lijk de primaire klanten, zijn kennelijk niet relevant genoeg. Er moet een andere modus worden gevonden." De Supportersvereniging Ajax krijgt hierin bijval van de On afhankelijke Fanclub Ajax, OFA. Ook voor hen zijn de du bieuze tijdstippen van compe titiewedstrijden een grote bron van ergernis. TV boven alles. Thomas van Beek van de OFA: „Het is toch vreemd dat bijvoorbeeld een wedstrijd te gen PSV om één uur begint. En dat alleen omdat het Canal-r op dat moment goed uitkomt. Televisie is volgens mij van se cundair belang. Het gaat uit eindelijk om de mensen die het stadion bezoeken. Die wil len voor aanvang van de wed strijd nog wat drinken met hun vrienden. Televisiebazen gaan aan die belangen voorbij. Die denken alleen aan de wed strijd en het geld, terwijl het voor de meeste stadionbezoe kers een dagje uit is." Voorts merkt Van Beek terecht op dat niet iedereen een dag vrij kan krijgen van zijn werkgever; al leen maar omdat Ajax toevallig op dinsdag in het zuiden van het land speelt. Herremans er kent de kritiek. „De ENV prefe reert ook een zo regelmatig mogelijk competitieverloop met zo min mogelijk uitwas sen. Maar we zien ons tevens geconfronteerd met clubs die internationale verplichtingen hebben. Ik wil daarmee aange ven dat we niet alleen rekening moeten houden met de wen sen van Canal+."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 13