o 4. kf4 - K 1 T ,1\ 41 V mpj 'mm1 I- éi* mm* *c B. JÉ» - lSPw®P,f! NAAR AMSTERDAM? MANNEKES EN DUVELTJES Ajax-life nummeT 4 13 oktobeT 2000 zusterclub GBA geopend it',!?. if - S A i V v«y GBA. Gelegen tussen het ruis ende groen van fraaie oude bomen is de jeugdopleiding een oase van rust. Vandaag wordt er niet getraind. De ontvangst door Urbain Haesaert, verant woordelijk voor de jeugdacade- mie, is - wederom - warm. De sympathieke voormalig trainer én schoolmeester is een ervaren rot in het vak. Met de verschil lende Belgische clubs die hij trainde, haalde Haesaert telkens Europees voetbal: „Ik heb met mijn teams Hajduk Split, Dinamo Moskou en AC Milan uitgeschakeld. Na die hectische periode als trainer zit ik hier prima op mijn plaats. Ik wil niet voortijdig op de bank sterven." Bij de start van de nieuwe club in mei 1999 werd Haesaert geconfronteerd met ongeveer 650 jeugdspelers tussen de acht en twintig jaar. Daarvan zijn er nu nog een kleine vierhonderd voetballers over. Haesaert: „Bij de samenvoeging konden we niet zomaar spelers de deur wij zen. Sport heeft hier een grote sociale impact." Weer blijkt de invloed van de politiek: „Door de gemeente wordt de hoogte van het lidmaatschapsgeld van een jeugdspeler bepaald. Wij hebben tevens de verplichting sen gewestelijke jeugd en natio nale jeugd. De eerste groep speelt puur recreatief, de tweede groep is te vergelijken met de jeugd van Ajax. De parels uit de opleiding mogen door naar de Beloften, het tweede elf tal dat op het Veltwijckpark traint en speelt. De plaatsen van jongens die het net niet redden, worden ingenomen door voet ballers uit de regio. Haesaert: „Ook vanuit de scouting komt talent naar hier. We hebben een 13-jarig talent uit Lokeren rond lopen. Een van onze scouts, Van der Haegen, tipte ons en we hebben meteen gehandeld. Van der Haegen ontfermt zich nu over het spelertje en brengt èn haalt hem dagelijks naar de club." Met aandacht en zorg worden de diamantjes geslepen tot - hopelijk eens - fonkelende sterren op het veld. Haesaert legt uit dat drie aspecten de kern vormen bij het opleiden van spelertjes. „In België wordt een voetballer vaak beperkt beoor deeld. "Zie wat een geweldige techniek!" roept men dan, ter wijl techniek maar een beperkt onderdeel is. In de eerste fase is traptechniek en technische vaardigheid van belang. Door hard werken en een intelligente benadering kan een speler dat concluderen dat daar een goede groep trainers voor verantwoor delijk moet zijn, komt Simon Tahamata binnenstappen. De bekende oud-voetballer van Ajax, Standard Luik, Feyenoord, Beerschot en Germinal Eekeren heeft zijn bestemming gevon den als Technisch Supervisor bij de jeugd van GBA. „Mijn taak is de trainers te sturen, ze te hel pen met de specifieke oefenstof. Ik heb geen eigen elftal onder mijn hoede, maar ben aanwezig bij bijna alle trainingen. Momenteel werken we hard aan de eerste fase, het verbeteren van de traptechniek en de tech nische bagage van voetballer tjes. Ook ligt de nadruk op het bijbrengen van normen en waarden. De jongens hier zien ons vaker dan hun eigen ouders. We hebben een sterk opvoed kundige functie." Tahamata is vaak aanwezig in Amsterdam om daar ervaringen op te doen die hij later in Antwerpen kan gebruiken. Het verschil tussen Nederlandse en Belgische talen ten is voor hem overduidelijk. „Als ik op De Toekomst in de kleedkamergang jongens tegen kom, zeggen ze vaak niks. Kijken niet op of om. Ik vind dat onbe leefd, dat zijn slechte sociale omgangsvormen. De meeste foto: Louis van de Vuurst onze faciliteiten aan te bieden aan de Antwerpse jeugd. Zuiver gekeken naar het rendement kost de academie met dit grote aantal voetballertjes ons geld. Toch heeft dat ook een voordeel: uit het recreatieve jeugdvoetbal komen veel potentiële suppor ters van GBA voort." Om toch te komen tot een kwalitatief hoog waardige jeugdopleiding, is er een scheiding aangebracht tus- leren. In de tweede fase komen wilskracht en teamgeest aan bod. Mentaliteit is een wezenlijk onderdeel. Ik omschrijf het als het positief agressief handelen van een voetballer op het veld. In de derde fase ligt de nadruk op de snelheid en de explosivi teit van een speler." Op het moment dat we willen v.l.n.r. Urbain Haesaert, Bob-Jan Hillen en Simon Tahamata over leggen op hetVeltwijckpark. jongens in Amsterdam zijn indi vidualistisch ingesteld. Wat dat betreft kunnen ze 'daar' leren van onze Belgische normen en waarden. Het kweken van saamhorigheidsgevoel, een hechte band tussen spelers is enorm belangrijk." Enigszins foto: Louis van de Vuurst opgelaten (zijn collega Haesaert zit ook aan tafel) vragen we Simon of hij in de toekomst in Amsterdam de jeugd komt trai nen. Tahamata, tactvol: „Door dat ik hier kan werken, bij een club die nauwe banden heeft met Ajax, is mijn droom al gro tendeels uitgekomen. Ik zal niet op korte termijn naar Amster dam vertrekken, alleen al omdat mijn kinderen hier naar school gaan. Maar eigenlijk werk ik nu al voor Ajax." Voor dit jaar is de gezamenlijke doelstelling van Ajax én GBA al gehaald: jaarlijks één Belgische jeugdspeler de kans geven in Amsterdam aan de slag te gaan. In de Al staat momenteel een 'product' van de Belgische jeugdacademie onder de lat. Keeper Bram Verbist is het schoolvoorbeeld van de bedoe lingen van Ajax. Ook de jonge Belg schrok een beetje van de mentaliteit in de kleedkamer, volgens Tahamata: „Hij dacht dat hij met verschillende elftal len in één kleedkamer terecht was gekomen. Voor hem is het individualisme het grootste probleem in Amsterdam." De tijd dringt. Over een paar uur begint de opening van het Olympisch Stadion. We nemen afscheid van het rustieke Velt wijckpark. Op de valreep nemen Urbain Haesaert en Simon Tahamata nog even de lijst door met jeugdspelers die bij de ope ning een demonstratietraining geven. Trots wijst Simon ons op de namen van een paar groeidiamantjes. „Die Prince Asubonteng, dat kan een goeie worden. En eigenlijk geldt dat voor alle jongens van de D2." De lijst is een prachtig concreet voorbeeld van de mogelijkhe den. Haesaert: „Het potentieel is aangeboord. De kurk is van de fles." Anderhalf uur voor de galawed strijd tussen GBA en Ajax drup pelt het publiek langzaam het Olympisch Stadion binnen. Op het vak aan de korte zijde, achter de goal, zitten zo'n 180 genodig den uit Amsterdam. Alle mede werkers van Ajax zijn uitgeno digd op de house warming party van het kleine broertje in Antwer- Aron Mokoena wisselt zijn shirt met een Belgische tegenstander. Wamberto haalt uit voor de enige treffer van de wedstrijd. pen. Na een haast overdadige Bourgondische maaltijd, genut tigd in restaurant 'De Jachthoorn', arriveert het gezelschap opper best gestemd in het stadion. De show start met een traditio neel nummer dat doet denken aan de kastanjebruine dagen van de eerste opening in 1920. Gymnasten vormen ritmische figuren op de groene grasmat. Alleen de stem van de Belgische evenknie van Han Hollander ontbreekt. Dan is het de beurt aan de 'mannekes' van Simon Tahamata en Urbain Haesaert. Met een microfoon geeft Simon aan de supporters tekst en uitleg bij de verschillende trainings- vormen. Warming up in een rij tje, de bal strak inspelen en afronden op doel; het heeft veel weg van de methodes die op sportpark De Toekomst in Amsterdam worden gehanteerd. Aan de zijlijn staan 'de Duveltjes', hummels van zes jaar, in hun paarse tenuetjes al te trappelen. Straks, na de verschillende optredens, mogen zij de erehaag vormen bij de opkomst. De Belgische soulband 'Boogie Boy The Woogies' start haar optreden ongeveer gelijktijdig met de warming up van Ajax-1. Als de, in strak gifgroen en zwart leer gestoken, bassist langs loopt, vraagt de technische staf van Ajax zich af of het hier wel licht de nieuwe mascotte van de club betreft. Niets blijkt minder waar. De opzwepende tonen van de gespeelde soul-klassiekers maken van het opwarmen een waar feestje. Ondertussen tracht de echte mascotte, een bever met grote kisten aan zijn voeten en een pet op, de aandacht van het publiek te trekken. De belangrijkste co-sponsor heet Beaver Software, vandaar. Uit de selectielijst van Co Adri- aanse valt op te maken dat hij een aantal jongelingen in de vriendschappelijke wedstrijd een kans wil geven. Abubakari Yakubu, Aaron Mokoena, Pius Ikedia, Daniel Cruz en Jason Culina starten allemaal in de basis en tijdens de wedstrijd krijgen ook de junioren Kwame Quansah en Youssouf Hersi nog speelminuten. Indachtig de tweede doelstelling van Ajax en GBA is dit een logische keuze van Adriaanse. Het ligt immers in de bedoeling dat jonge talen ten, die weinig speeltijd krijgen in Amsterdam, bij de Antwerpse zusterclub kracht en ervaring opdoen in de sterkste competi tie van België. Ajax vist zo niet alleen in de talentenvijver, het zorgt tevens voor de versterking van het eerste elftal. Bij de opkomst van de elftallen wandelt elke Ajacied met een Duveltje aan de hand naar de middenstip. Of er misschien fout geteld is weet niemand, maar als Daniel Cruz als laatste een handje pakt, dreigt er één Duveltje beteuterd achter te blijven. Het Colombiaanse talent Cruz steekt echter tijdig zijn andere hand uit en voor komt dat de grote jongens droom van het kleine voetbal lertje in duigen valt. Na het maken van de gezamenlijke elf talfoto betreedt Simon Taha mata de groene mat, met in zijn kielzog een Belgische schone. Het publiek staat op de banken. Samen met de voormalige Miss België Brigitta Callens verricht de voormalige linksbuiten uit eindelijk de aftrap. „Simon, Simon!" scandeert het publiek. Met een soort overrompelings tactiek razen de spelers van trai ner Franky van der Eist direct richting het doel van Fred Grim. Pas als het eerste offensief is gaan liggen, slagen de Ajacieden er in de touwtjes in handen te nemen. Het vriendschappelijke karakter van de avond heeft zijn weerslag op het duel. Tot aan de 85ste minuut is de stemming op het veld vooral 'sociaal wenselijk', zoals zich dat wel vaker op een familiefeestje voordoet. Wam berto, in Amsterdam nog wel eens 'Simon de Tweede' genoemd, zorgt dan met een persoonlijke actie voor de 0-1 eindstand. Op voor hem redelijk bekend terrein maakt Wampie - hij speelde, voordat hij naar Ajax kwam, eerst bij Standard Luik - de enige treffer van de avond. Het handjevol supporters in het uitvak (merendeels leden van de Belgische Supportersvereniging Ajax) juicht hartstochtelijk. Het laatste fluitsignaal van arbi ter Johan Verbist is het teken voor de spelers om een voor voetbal kenmerkend vriend schappelijk gebaar te maken. De shirtjes worden geruild. Met goedkeuring kijken de Belgische supporters naar de jeugdige Ajacieden die het shirt om de schouders dragen. "Allé, dat paarse tricot staat ze prachtig. Laat ze hier maar komen voet ballen", merkt een suppoost met glinsterende oogjes op. De eer ste kennismaking tussen de twee zusterclubs is alle partijen zeer goed bevallen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 9