ANTWERPEN - In mei 1999 was het zover: Ajax en de kersverse Belgische Eerste Klusser Germinal Beerschot Antwerpen (GBA) zetten handtekeningen onder een contract. Ajax wilde zijn alom geroemde jeugdopleiding internationaal uitbrei den en de Belgische club was een prachtige contractpartner. In Antwerpen waren immers alle voorwaarden aanwezig voor het polijsten van voetbal-talentjes tot Ajax-waardig niveau. NOSTALGIE KIEL HERRIJST! STILLE GETUIGE Ajax-life nummer 4 13 oktobeT 2000 DejfwrkI Vernieuwd stadion is van defies foto: Louis van de Vuurst Door: Erol Erdogan Het eerste elftal van GBA speelt haar thuiswedstrijden in het Olympisch Stadion, gelegen in de Antwerpse wijk Kiel. De uit 1920 daterende voetbaltempel onderging onlangs een uitge breide opknapbeurt. De ope ning van het vernieuwde com plex was op 5 oktober, uiteraard met een vriendschappelijke wedstrijd tegen Ajax. Genoeg reden dus, om eens te gaan kij ken hoe het ervoor staat met de Belgische zusterclub. Het is toch familie, niet waar? De ontvangst in het stadion aan de Atletenstraat is allerharte lijkst. Ajax Life wordt bij de hoofdingang opgewacht door Eric Verhoeven. De voormalig jeugdspeler van Beerschot is momenteel ondermeer team manager van GBA. Ondermeer, want Verhoeven is tevens verant woordelijk voor wat hij noemt 'de technische sponsor'. Hij zorgt dat alle kleding voor de elftallen in orde is, van de keepershand schoenen tot de paarse shirts. Daarnaast heeft hij nog 1001 andere klusjes op het gebied van publiciteit, marketing en Public Relations te doen. We zijn dan ook aangenaam verrast dat hij, op deze drukke dag, nog tijd kan vrijmaken om ons rond te leiden. Zelf vindt hij zijn hartverwar mende gastvrijheid de normaal ste zaak van de wereld. De eerste indrukken van het hoofdgebouw zijn nostalgisch. De smalle gangen, met trappet jes en stiekeme doorgangetjes, doen allemaal denken aan het oude Ajax-stadion. Bij de admi nistratie staat een heer van mid delbare leeftijd die naar zijn kaarten voor de opening van vanavond informeert. Wederom krijgt een vergelijking met Sta dion De Meer een impuls. Ex- Ajacieden als Sjaak Swart en Piet Keizer kwamen daar ook af en toe eens langs om een praatje te maken. De man met het Zuid- Europese uiterlijk is overigens niemand minder dan Juan Lozano, de ongeëvenaarde voetbalstylist die in België glo riejaren beleefde. De in Spanje geboren aanvaller - met de bij naam El Matador - speelde vanaf 1966 tot 1960 voor Beer schot en won in 1979 met die club de Belgische beker. Later kwam hij nog uit voor Ander- lecht, Real Madrid en Washing ton Diplomats, samen met Johan Cruijff. Via de administratie komen we bij een aantal ruime kamers met uitzicht op het veld. In Amster dam heten die skyboxen; Eric Verhoeven noemt het 'loges'. In totaal zijn er in het Antwerpse Olympisch Stadion zeventien van dit soort luxe 'voetbalhuis- kamers'. Eén heeft een mooie bestemming gekregen. De hoekloge, compleet met speel goed, Walt Disney-behang en twee kinderjuffen doet dienst als kinderopvang voor het kroost van de sjieke bezoekers. Eric Verhoeven mijmert hardop: „Het zou ideaal zijn als we ook achter de gewone tribunes voor kinderopvang kunnen zorgen. Via de media is bekend gemaakt dat wij zo'n opvang hebben in het hoofdgebouw. Het zou tege lijk revolutionair én rechtvaar dig zijn als we deze faciliteiten ook aan onze overige suppor ters kunnen bieden." De wan deling door de ontvangstruim tes eindigt uiteindelijk bij de parel op de kroon van het ver nieuwde stadion: de Olympi sche Toren. Op één van de hoe ken van het stadion is een fraai bouwsel uit baksteen opgericht. Op de begane grond komt een thema-café, een verdieping hoger is bestemd voor een onvermijdelijke Hall of Fame. Op het tweede niveau opent binnenkort een Olympisch Museum haar deuren. Er wordt koortsachtig gewerkt om de Toren geschikt te maken voor de nakende ontvangst van notabelen en hoge heren uit de Antwerpse politiek. Lijsten met affiches van alle Olympische Spelen en nostalgische beelden in houten lijsten sieren de nog ongestuukte wanden. Op de hoogste verdieping - waar ondermeer een controlekamer komt - haalt een technicus doodleuk een microfoon uit een doos en zegt: „Niet onbelang rijk. Hiermee moet de speaker vanavond zijn aankondigingen doen." De vraag rijst of het sta dion wel op tijd klaar zal zijn voor de feestelijke opening. Eric Verhoeven meldt dat er de afge lopen maand al drie thuiswed strijden zijn afgewerkt. Tijdens de verbouwing is de competitie gewoon doorgegaan. De voet balkalender is niet aangepast aan de nieuwbouwplannen van de jongste club uit de Belgische Eerste Klasse. Blijft de vraag waarom er niet nog wat is gewacht met de feestelijke ope ning? Het cement moet deze donderdag immers nog harden en links en rechts ontbreekt ook nog het hang- en sluitwerk. De invloed van de plaatselijke poli tiek is groot, horen we al snel. Beide teams gingen gezamenlijk op de foto. In één van de loges zijn Bob-Jan Hillen en Louis de Vries bezig de puntjes op de "i" te zetten voor de opening. Louis de Vries, alge meen directeur van GBA, wijst door het raam naar een recla mebord dat te dicht naast het gehuurde jumbo-beeldscherm staat. „Ik had toch gezegd dat het bord verplaatst moest wor den naar de korte zijde?" Twee minuten later is de klus alsnog geklaard. We bevinden ons in het zenuw centrum van het stadion, de plek waar alle lijntjes samenko men voor het komende spekta kel. De verdeling van de laatste toegangskaarten alsmede het scenario voor de opening wor den nog één keer doorgespro ken. Desondanks laat ook Bob- Jan Hillen zijn drukke werk zaamheden even voor wat ze zijn en praat ons bij over zijn activiteiten bij z'n nieuwe werk gever. De voormalig commer cieel directeur van Ajax is - for meel gesteld - afgevaardigd bestuurder van de Belgische club. Hij zit in het bestuur van de club en is samen met Louis de Vries verantwoordelijk voor de dagelijkse leiding. Hillen: „Door de politieke situatie in Antwerpen zijn we min of meer genoodzaakt de opening van het stadion vandaag te laten plaatsvinden. Op 8 oktober zijn (inmiddels waren, red.) de gemeenteraadsverkiezingen en de plaatselijke politici willen met hun aanwezigheid hier nog zoveel mogelijk zieltjes zien te winnen vóór de verkiezings dag." De opening van het Olym pisch Stadion fungeert daar door dus tevens als een verkapt propagandamiddel. Zonder financiële steun van de gemeente was de renovatie een schier onmogelijke klus geweest. In totaal kostte het project 460 miljoen Belgische Francs en ongeveer de helft daarvan werd door de gemeente gefinancierd. Gilbert Verstrae- len, schepen (een soort wethou der) van Antwerpen, stelt dan ook onomwonden in het blad 'Sport in Antwerpen': "Het belooft een sportieve herfst te worden. Denken we maar aan de galaopening van het Ant werpse Olympisch Stadion. Het Olympische Kiel herrijst! Een project waar sportief Antwer pen terecht fier op mag zijn." Nog een voorbeeld van de impact van de politiek. Hillen: „Met de promotie van Antwerp FC is in de stad een groot pro bleem ontstaan. Er zijn constant discussies over de verdeling van gemeentegeld tussen beide clubs. De rivaliteit is groot, ook onder de politici. Het kan zo maar gebeuren dat de nieuwe burgemeester een fan is van FC Antwerp. Ik begreep dat wij dan een groot probleem hebben." De supporters van GBA en Ant werp kunnen eikaars bloed wel drinken. Bij de laatste thuiswed strijden van GBA hing onlangs een spandoek met de dreigende tekst: "Nog 28 dagen te gaan!" Gedoeld wordt op het uitduel bij Antwerp FC. Bob-Jan Hillen: „Het is nog heftiger dan de riva liteit tussen AC Milan en Inter- nazionale. Rood, de kleur van Antwerp, is hier een foute kleur. Wij hebben hier paarse, rode en gele stoeltjes, de kleuren van ons clublogo. Een computer bepaalt de rij en het stoelnummer van nieuwe seizoenkaarthouders. De meeste supporters die op een rode stoel terechtkwamen, wei gerden daar te gaan zitten. We overwegen nu alle rode stoelen maar te vervangen." Met 3.800 'abonnees' heeft het Belgische 'jonge broertje van Ajax' een aardig aantal seizoen kaarthouders, mede gelet op de totale capaciteit van het stadion. Het complex biedt plaats aan bijna 12.500 supporters. Het leeuwendeel van de aanhang steunde vroeger Beerschot, de overigen waren fan van Germi nal Eekeren. Hillen: „De spelers worden nog steeds aangemoe digd met "Beerschot, Beer schot!" Het samenvoegen van beide clubs blijkt een moeizaam proces. Eén keer een mooie prijs pakken zal de saamhorigheid onder de supporters vergroten." Eric Verhoeven, Beerschotter van het eerste uur, voegt daar aan toe: „Door het samengaan is ook de mooie palmares van het honderdjarige Beerschot verd wenen. Het is niet anders, hè?" Met deze nostalgische opmer king van de teammanager slui ten we de rondleiding af. De karakteristieke hoofdtri bune, het enige deel dat is over gebleven van het oude stadion, is een stille getuige van de spor tieve successen van weleer, waarover Verhoeven spreekt. De restanten van de sintelbaan voor 'tribune 1' bewijzen dat hier in 1920 de Olympische gedachte in praktijk werd gebracht. We besluiten naar de toekomst te gaan kijken. Letterlijk. Bob- Jan Hillen geeft ons een lift naar het tien auto-minuten verderop gelegen Veltwijckpark-stadion. De vroegere thuisbasis van Ger minal Eekeren huisvest tegen woordig de jeugdopleiding van

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 8