Jeugdige Ajacieden loodsen O IJsland - Nederland 1-1 (o-o) Faröer Eilanden - Nederland 0-7 (0-2) Nederland - Wit-Rusland 4-2 (1-1) DINSDAG 26 SEPTEMBER (GEMERT): ZATERDAG 30 SEPTEMBER (VALKENSWAARD): Schijndel -Ajax fungeerde ah hofleverancier van het Nederlands elftal oiuler 16 jaar. Bondscoach Arno Pijpers riep liefst vijf spelers op voor het EK-kwalificatietoernooi, van 26 tot 30 september in Midden-Brabant. Daar streed Oranje met IJsland, de Faröer Eilanden en Wit-Rusland om één ticket voor de eindronde. Ajax-life nummer 4 i^oktober 2000 Oranje naar EK onder 16 jaar foto: Ger Stolk 46. MacDonald 0-1,80. Elisarbetarson (strafschop) 1-1, sch.: Lazarevski (Mac), toe.: 350. DONDERDAG 28 SEPTEMBER (SCHIJNDEL): 4. Hellings 0-120. MacDonald 0-2,47. Robben 0-3,51Schot 0-4,56. Sneijder 0-5,66. Rojer 0-6,80. Rojer 0-7, sch.: Lawlor (Wal), toe.: 300. 18. MacDonald 1-0,22. Masla 1-1,49. Hellings 2-1,51. Rojer 3-1,63. Yemelyanchyk 3-2,80. Sneijder 4-2, sch.: Lawlor (Wal), toe.: 450. Elftalfoto: boven (v.l.n.r.): Sherjill MacDonald (Ajax), Sergio Hellings (Ajax), Jaap Davids (Vitesse), Randy Rustenburg (Ajax), Reinhard Breinburg (Feyenoord), Sjoerd Rensen (Vitesse), onder (v.l.n.r.): Arjen Robben (FC Groningen), John Schot (PSV), Ralph de Haan (NEC), Wesley Sneijder (Ajax) en Matthijs Maruanaya (AZ). is, vooral vanaf de zijkant, net een Patrick Kluivert-look-a-like. Zelfde lengte, zelfde speelstijl, zelfde techniek. Makkelijk over het veld lopend, bal aan het elastiek en ook voor het doel erg gevaarlijk. In tegenstelling tot zijn voorganger is de 15-jarige Amsterdammer juist als scha duwspits op zijn best. „Maar hij is eigenlijk nog zoekende naar zijn positie", benadrukt Pijpers. „Snelheid heeft hij zeker, waar door je hem het beste kunt aan spelen in de loop." Zeven jaar was MacDonald toen hij zijn eerste stappen bij Ajax zette. „Ik hoop er alles aan te kunnen doen om in het eerste elftal terecht te komen", zegt hij op bescheiden toon. Want op het veld opvallend aanwezig, buiten het veld blijkt MacDonald juist erg bescheiden. Wat dat betreft lijkt hij op Ser gio Hellings. De 15-jarige mul tifunctionele speler kan overal in de as uit de voeten. Tegen IJs land stond hij voorstopper. Voor de confrontatie met de Faröer Eilanden stelde bonds coach Arno Pijpers hem juist op als centrumspits. „Op het middenveld kan ik ook uit de voeten. Waar ik het liefste speel? Maakt me niet uit, dat beslist de trainer", vertelt Hel lings, die negen jaar geleden van SV Bijlmer overkwam. Tegelijk is hij onbetwist één van de langste spelers van alle vier de deelnemende landen. Pij pers: „Fysiek is hij sterk en natuurlijk wint hij daardoor Waterman zelf staat dit seizoen onder de lat van de A2 van Ajax. „Ik ben nog B-speler, maar voor mijn ont wikkeling vonden ze het beter wanneer ik nu al de stap omhoog maakte", zegt hij op een rustige toon. Eer dus ook de vijf geselecteerde Ajacieden. Sergio Hellings, Randy Rustenburg en Sherjill MacDo nald maken deel uit van de BI van Ajax. MacDonald Wesley Sneijder De jonge internationals bejubelen een treffer vanAjacied Hellings tegen Wit-Rusland. Door: Sander Berends Het geluid van de volksliederen is nog maar net uitgewaaid over de vele weilanden rond het prachtige sportpark van w Schijndel of de scheidsrechter uit Wales kan al naar de mid denstip wijzen. Het eerste Oranje-doelpunt is een feit. Ajax BI-speler Sergio Hellings glijdt een voorzet van teamgenoot Sherjill MacDonald snoeihard via de onderkant van de lat ach ter een verbouwereerde keeper. De tegenstander in het tweede kwalificatieduel, de Faröer Eilanden, is al vroeg op achter stand gezet na deze prachtige Ajax-combinatie. Even later pikt ook MacDonald zijn doelpunt mee en is het 0-2. Bondscoach Arno Pijpers heeft deze avond vier van de vijf Aja cieden opgesteld. Alleen keeper Boy Waterman moet het duel vanaf de zijkant bekijken. „Boy heeft gekeept tegen IJsland", verklaart Pijpers, „Nu probeer ik^ onze andere doelman uit. Ze doen niet voor elkaar onder." Sjoerd Rensen, de nummer één van Vitesse, zal slechts twee terugspeelballen richting zijn territorium krijgen. Fen serieuze vergelijking is daarom onmogelijk te maken. der mocht hij ook al een jaar C- jeugd overslaan. „Op mijn zevende jaar ben ik gescout tij dens een talentendag in Almere. Op dat moment was ik lid van SVO uit mijn woonplaats Lely stad. Maar nog vaker voetbalde ik op de pleintjes in de stad." Wesley Sneijder kwam een jaar later naar Ajax. In kringen rond de jeugdopleiding wordt de felle middenvelder, afkomstig van DOS, bestempeld als een groot talent. Geen vreemde veronder stelling blijkt na zijn optredens in het Nederlands elftal onder 16 jaar. Bondscoach Arno Pij pers schonk zijn rugnummer '8' in het duel tegen Faröer Eilan den „elfs de aanvoerdersband: „Hij is mijn tweede aanvoerder", vertelt de bondscoach. „Maar eigenlijk is hij de leider van de groep. Ik kan hem op 'acht' en op 'tien' laten spelen. Wesley beschikt over het inzicht en de kwaliteiten om op die belang rijke posities te spelen. Hij heeft een grote toe komst voor hem." makkelijk luchtduels. Je kunt hem overal neerzetten en het is positief dat hij daar zelf geen probleem van maakt." Dat zal ook Randy Rustenburg (16) niet snel doen. „Die jongen heeft dynamiek, is kopsterk en wordt niet zomaar van de bal gezet. Vooral zijn snelheid is een belangrijk wapen", vat Pijpers de kwaliteiten van zijn linkervleu gelverdediger samen. Rusten burg, die in de BI van Ajax meestal linksbuiten speelt, heeft tevens de uitstraling die hoort bij een opkomende back. Al zou hij daarvan nog iets meer gebruik mogen maken. „Ik heb het gevoel dat deze lichting minder ver is dan de vorige", vervolgt bondscoach Arno Pij pers. „Maar let op. Deze groep is net bij elkaar en over enkele maanden zijn ze een stuk verder in hun ontwikkeling." In het voorjaar van 2001 gaat Oranje onder 16 in Engeland een serieuze gooi doen naar de Europese titel. Want het kwalifi catietoernooi leverde een ver diende overwinning op. Ajax kan de toekomst met een goed gevoel tegemoet zien. De Ajax-doelman doet er niet moeilijk over. De 16-jarige keeper vormt met zijn lengte van 1.86 meter een imposante ver schijning. „Hem zullen ze niet gek maken," bezweert de bondscoach, die de keeper in mei al meenam naar het EK in Israël. „Hij straalt rust uit en daarom zie ik een fantastische pass, zweept zijn ploeggenoten op en schiet vrije trappen zowel met rechts als links prachtig in de kruising." Tekenend is dat Sneijder tijdens de interland tegen de Faröer Eilanden als kleinste man van het veld zelfs koppend scoort. „Ja, maar ik kreeg ook zoveel ruimte," reageert de 16-jarige Ajacied nuchter. Iedere dag komt het busje van de jeugdop leiding in Utrecht voorrijden om de dribbelaar thuis op te halen. De technische staf vond het voor zijn ontwikkeling beter om hem afgelopen zomer ver vroegd naar de A-jeugd te halen. „Ik zou eigenlijk in de A2 gaan voetballen. Maar na een week te hebben meegetraind, haalde Danny Blind me naar de AlHet gaat nu best lekker, ja." Blind gebruikt de linkspoot meestal als spelverdeler. In het Oranje tenue speelt hij tijdens de EK- kwalficatiereeks linkermidden velder. Een kijk in het officiële persbul letin laat zien dat andere Amsterdamse talenten de hui dige lichting zijn voorgegaan. Rafael van der Vaart, een speler met wie Sneijder niet alleen uiterlijke overeenkomsten ver toont, prijkt op de tweede plaats in het rijtje van recordinterna tionals met zestien interlands. Mendel Witzenhausen en Cla rence Seedorf (beiden 12) vol gen op eerbiedige afstand. Om een vergelijking te maken: de huidige generatie Oranje klanten onder 16 jaar is pas toe aan hun tweede internationale optreden, 11 inclusief

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 11