f Dani bleef altijd ongrijpbaar SC Heerenveen-Ajax Greene tekent contract bij Ajax R PIET LISSABON - Na vier jaar voorAjax te hebben gespeeld, ruilde Dani (23) Amsterdam onlangs in voor zijn geboorteplaats Lissabon, waar de grillige linkspoot de komende vier seizoenen voor Benfica zal uitkomen. Voor beide partijen de beste oplossing. Want de godenzoon bij uitstek bewees bijAjax dan wel gruwelijk goed te kunnen voetballen, maar liet dat slechts sporadisch zien. 3 5 3 Ruim een week geleden nmakte Nikos Machlas zijn start van dit seizoen. Op De Toekomst speelde hij met het turnde tegen Heerenveen. Hij werd geholpen door Peter Hoekstra en Wamberto, twee oud-collega's die inmiddels onder CoAdriaanse in het tweede elftal spe len. Verder waren het uitsluitend spelers uit eigen keuken. Machlas heeft zijn belangrijkste wapen nog niet terug. Zijn snelheid en explosieve kracht zijn nog niet op een dusdanig peil om in het eerste mee te doen. Aardig detail is dat na rust, met Hosé en Bobson in plaats van Hoekstra en Machlas de achterstand werd omgezet in een zege. Voorlopig kan de Griek niet mee doen aan het gevecht voor een plek bij de eerste vijf in de KPN Eredivisie. Vrijdag kwam RBC kennismaken met de Arena. Adri- aanse had nogal wat verrassingen bedacht. Gedwon gen door blessures en tivee keiharde ingrepen speelde Ajax met Grim, Knopper, Chivu en Gronkjcer als de rou tiniers, met een gemiddelde van 40 tot 50 wedstrijden in de eredivisie. Vierklau, Galdsek enArveladze waren geblesseerd, Aron Winter en Richard Witschge bleken gepasseerd te zijn. Dan moet ik weer zeggen dat CA een consequente gozer is, die ondanks die blessures toch twee van zijn basiskrachten er naast zet. Winter bleek als leider gefaald te hebben tegen Sparta enAZ. Ik kan mij niet goed herinneren dat Winter zich als de leider van een elftal heeft onderscheiden. Zijn inbreng is vooral als een man die zich voor het team wil inzetten. Richard Witschge zat zelfs op de tribune vanwege onvoldoende inzet op de trainingen. Zou hij teveel ofte weinig met rechts geoefend hebben? Adriaanse heeft toch zijn plan gevolgd, waardoor er plotseling twee tnan uit de Ajax-jeugd op het veld stonden, bijgestaan door de verloren Ajax-zonen Van der Meyde, Van der Gun en De Cler en nog twee nieuwkomers uit het verre Noorden. Weliswaar geforceerd, maar een uitgelezen gelegenheid om de andere doelstelling van Ajax en Adriaanse (de eigen jeugd te laten doorstromen) te onderstrepen. Van der Vaart en Cruz kwamen en had den het geluk met jongens te spelen die zij nog van hun prille verleden op De Toekomst kennen. Zij vielen niet in de meedogenloze handen van ouwe rotten, die jon kies volledig de grond in kunnen stampen. Van der Vaarten Cruz blijken beiden van oorsprong linkermid denvelders te zijn, maar kunnen ook in de spits spelen. Multifunctionele spitsen, bestaan die ook? De oude jeugdbaas Adriaanse had in ieder geval een goede avond met zoveel vertrouwde en bekende gezich ten om zich heen. Zonder Fred Grim bleek de ploeg gemiddeld noggeen 22 jaar, en allemaal uit mijn oplei ding, zoals na afloop genoegzaam werd vastgesteld door de hoofdcoach. Bergdolmo op rechts is beter dan op links, maar dat komt omdat hij van huis uit rechts is. En voor Pasanen is het niet echt moeilijk als centrale verdediger met Chivu voor, achter en naast hem. Ajax zal zuinig op hem moeten zijn, wanneer zij nog jaren van hem wil genieten. Voor vele Ajacieden in de Arena was het niet voldoende tegen de dreumes van dit seizoen, RBC. De jeugdigen van Ajax behoeven veel tijd en steun in het veld, maar hebben recht om zich te ontwikkelen tot vol wassen voetballers. Kan de club zich dat ook veroorloven Er moeten name lijk ook internationaal successen worden geboekt. Moet Ajax opnieuw spelers gaan kopen en verkopen of krijgt de jeugd inderdaad de tijd en de kans? Piet Keizer Ajax-life nummer 3 28 september 2000 Door: Martin van Zaanen Was Johan Cruijff nog trainer van FC Barcelona, zou hij onge twijfeld Dani naar Spanje heb ben gehaald. Cruijff koesterde tijdens zijn jaren in Camp Nou een voorliefde voor grillige bal kunstenaars die elders overbo dig of uitgerangeerd waren. Ondanks dat Cruijff keer op keer zijn vingers aan dit soort types (Prosinecki, Hagi) brandde, duurt die voorkeur onvermin derd voort. Als commentator en columnist sprak hij meerdere malen zijn bewondering uit voor de voetbalkwaliteiten van Dani. Toch is men bij Ajax naast teleurgesteld, voornamelijk opgelucht dat Daniel da Cruz Carvalho vertrok - eigenlijk wist niemand meer wat met hem AMSTERDAM- Maandag 2 oktober speelt Ajax de uitwedstrijd tegen SC Heerenveen.'Na de nederla gen tegen Sparta en AZ wordt in Friesland hopelijk een einde gemaakt aan de reeks matige resulta ten in uitwedstrijden. Zoals tegen bijna iedere opponent uit de KPN Eredivisie het geval is, ontmoe ten de Amsterdammers ook tegen SC Heerenveen een oude bekende: Ignacio Tuhuteru. Via Dalian Wanda uit China, Sembawang Rangers uit Singapore en zelfs een jaar zonder profvoetbal, knokte de frêle aanvaller zich via FC Zwolle terug naar het hoogste niveau. De kleine linksbuiten speelde vier officiële wedstrijden in het eerste elftal van Ajax. Hij debuteerde op 20 oktober 1993 in de wedstrijd tegen Besiktas toen hij in de 76ste minuut Stefan Pettersson ver ving. Slechts vijf minuten later bracht Tuhuteru mede de beslissing in de wedstrijd in het Europa Cup Il-toernooi. Uit een lange pass van Frank Rijkaard bracht de aanvaller de bal onder controle, pas seerde een tegenstander en leverde een afgemeten voorzet af. Martijn Reuser verlengde op Ronald de Boer die de 2-1 liet aantekenen. AMSTERDAM - Vorige week deed hij nog mee in de wedstrijd van Ajax 2 tegen Heerenveen. De ver dediger Serginho Greene, normaal gesproken uitkomend in de Al van Danny Blind, was geselec teerd voor de Ajax-reserves omdat een hoop spelers in Australië meededen aan de Olympische Spe len. Op de dag dat het eerste thuis speelde tegen RBC, tekende Serginho Greene, in het bijzijn van zijn familie, een contract voor vier jaar bij Ajax. Greene: „Ik ben uiteraard heel erg blij. Ik heb een con tract en moet nu tonen dat ik dat ook echt waard ben. Maar hiervoor heb ik het natuurlijk ook al laten zien." De jonge verdediger kan op rechts en centraal in de defensie uit de voeten. Greene maakt het seizoen af in de Almet af en toe een invalbeurt in Ajax 2.Onder Danny Blind kan ik een hoop leren. Tot nu toe heb ik al veel van hem opgestoken. Hij is altijd verdediger geweest en dat is voor mij een voordeel." Het grootste voorbeeld van de in de Pijp geboren Amsterdammer is Jaap Stam, de sterke verdediger van Manchester United. „Maar ook Edgar Davids kan ik erg waarde ren, door zijn inzet en power." De op 24 juni 1982 geboren Greene begon zijn opleiding op Voorland, het vroegere jeugdcomplex van Ajax. Zijn eerste trainer was Hennie de Regt, die ook nu nog verantwoordelijk is voor de Cl van Ajax. 1 .52 5 ji 19w*m. aan te vangen. Wie in Amster dam is er ooit in staat geweest grip te krijgen op de jonge Por tugees, die als geen ander het uiterlijk van de godenzoon uit- beelde? Wie slaagde er ooit in tot hem door te dringen, leerde hem ooit echt kennen? Toen Dani in de zomer van 1996 bij Ajax arriveerde, was zijn reputatie hem al vooruit gesneld. De reputatie van groot talent, maar ook van onverbe terlijk nachtbraker. Die naam had hij opgebouwd bij Sporting Lissabon, waar hij nooit echt een basisplaats had en bij West Ham United, waar hij weliswaar briljante acties liet zien, maar door zijn gedrag niet te handha ven was. In London werd al regelmatig gewag gemaakt van zijn gewoonte boetes voor te laat komen met een lachend gezicht 'cash' te betalen. Ajax hoopte dat Dani onder het regime van Van Gaal getemd zou worden, maar dat bleek niet het geval. Weliswaar begon hij spectaculair, maar uiteindelijk bleek hij alleen nog buiten het veld ongrijpbaar. De pers berichtte af en toe over de nach ten die het vrouwenidool met oogverblindende soap-actrices aan zijn arm, zwaaiend en zwie rend in de binnenstad door bracht. Zo kreeg de Portugees al snel een stempel van de buiten wereld. De verhalen over zijn nachtelijke escapades over schaduwden zijn alsmaar spo radisch wordende flitsen van klasse op het veld steeds nadrukkelijker. Nee, voor een serieuze voetbalcarrière was Amsterdam waarschijnlijk niet de beste stad voor Dani. Geruchten over een vertrek sta ken de laatste anderhalf jaar steeds meer de kop op. Dat het echt einde-verhaal voor hem was, werd begin juli duidelijk toen Dani niet meer op de Ajax- elftalfoto was te ontwaren. Hij was toen al in onderhandeling met Benfica. In de eerste week van september kwamen Tech nisch Directeur Leo Beenhakker en Benflca-president Jao Vale e Azevedo uiteindelijk tot een accoord. Het voormalige won derkind tekende voor vier jaar bij de club uit Lissabon, die dit seizoen zo'n matige start kende. Afgelopen weekend verloor Benfica bij Boavista met 1-0. In de Arena doet, op wat harts tochtelijke grafiti hier en daar na, inmiddels niets meer aan Dani denken. De herinneringen zijn er nog wel. Aan roffelende demarrages, onverwachte wen dingen en subtiele balverplaats ingen met dat fluwelen linker been, aan spectaculaire en belangrijke Champions League goals tegen Atlético Madrid en Glasgow Rangers. Maar helaas nog meer aan de ergernis als hij weer eens balverlies leidde op momenten dat dat absoluut niet kon, als hij zich bijna apa- tisch uit de wedstrijd liet spelen door beperkte verdedigers. Na in totaal zes seizoenen als profvoetballer is Dani, omdat hij eenvoudigweg niet gedijt in een strak spelsysteem en van wege zijn frivole levenswandel, de status van grote belofte nooit ontstegen. En hoewel zijn beste jaren in principe nog voor hem liggen, kan nu al bijna worden aangenomen dat de Portugees er nooit in zal slagen zijn talent ten volle te benutten.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 5