VERMEULEN VOOR DERDE KEER INTERIM GENT WIL NOORSE TRAINER DAVIDSEN Co Adriaanse: De verwachtingen waren, na het succesvolle Amsterdam Tournament en de eclatante zege tegen Fortuna Sittard, hooggespannen. De verloren uitwedstrijden tegen Sparta en AZ en het gelijke spel tegen NEC brachten de supporters weer terug in de werkelijk heid. De weg terug naar de sportieve top is nog lang, weet CoAdriaanse: „MaarAjaxzal altijd terugkomen. Daar ben ik van overtuigd." Door: Erol Erdogan Is de huidige wisselvalligheid van Ajax onderdeel van het groeiproces? „Bij een groeiproces ga je ervan uit dat het huidige team beter kan. Je weet nooit van tevoren of een selectie beter wordt. Mis schien zit het team wel aan de top van zijn mogelijkheden. Het is puur een kwestie van kwali teit. Het moeilijkste in het voet bal is inschatten wat het plafond van een speler of het team is. Als je een elftal ziet spelen, kun je op dat moment een oordeel geven. Het is niet mogelijk te zeggen: dit team wordt kam pioen of dat elftal zit op zestig procent van zijn mogelijkhe den. Dat is heel lastig in te schatten. Ik kan dat niet. Zoals het er nu voorstaat, wordt het zelfs moeilijk mijn doelstelling, de eerste vijf plaatsen in de competitie, te halen. Dat is de harde werkelijkheid. Ik heb het gevoel dat ik er, met mijn tech nische staf eo.spelers, alles aan doe; Maar als je dan naar het rendement kijkt, is dat op dit moment nog te weinig." Hoe kun je als trainer/ coach in wisselvallige tijden toch de rust bewaren? Door te doen wat je altijd doet. Door logische beslissingen te nemen. Blijven uitgaan van het eigen concept, maar ook hier en daar veranderingen aan brengen. Als blijkt dat jongens niet brengen wat ik van ze verwacht, zullen ze sneuvelen. Dui delijkheid staat voorop. Ik spreek bijvoorbeeld alleen maar Nederlands in de groep. Tegen Bergdolmo en Pasanen spreek ik Engels. Omdat ze pas in Nederland zijn, kan ik hen niet aanrekenen dat ze nog geen Nederlands spreken. Ik neem het Machlas en Arveladze hoogst kwalijk dat ze geen Nederlands beheersen. Maar ik spreek geen woord vreemde taal in de groep. Je leert het en doet je best ervoor, of je valt af. Hel derheid en rust geven houvast. Als ik iets aankondig, doe ik het ook echt." Bij tegenvallend resultaat is het aanlokkelijk zekerheden in te bouwen. „Dat doe ik niet, dat hoort een coach van Ajax niet te doen. Want dan ben ik puur punten aan het sprokkelen. Mijn bedoe ling is een goed team neer te zet ten dat altijd goed voetbal op de helft van de tegenstander speelt. Als ik daar vanaf stap, haal ik mkschianwel puyten maar ben ik niet bezig de-beoogde speel stijl te ontwikkelen. Dan doe je wat bijna alle andere ploegen doen." Welke onderdelen schieten op dit moment te kort? „Eigenlijk alle onderdelen. Con ditioneel, mentaal, tactisch, maar ook technisch. Dat blijkt ook wel uit de reeks gespeelde wedstrijden. Ik had in een opti mistische bui berekend dat we alle wedstrijden, tot en met RBC, zouden winnen. Daar was ik vanuit gegaan, maar dat is niet gerealiseerd. We zijn momenteel helaas niet tot meer in staat." Waar ga je op korte termijn aan werken? „Belangrijk is allereerst dat de conditie goed is. Dat is het mak kelijkst, een groep in conditie brengen. Tenminste, zolang de spelers meegaan. Als er jongens op de rem trappen en niet meer kunnen of willen, dan houdt alles op. Dan heb ik twee moge lijkheden: of ik pas mij aan aan het niveau van de spelers, of ik gooi ze eruit. Er is af en toe wel wat weerstand uit de groep omdat ze zo hard moeten trai nen, maar daar houd ik dus geen rekening mee. Het is mee gaan of afhaken. Ook de mentale weerbaarheid moet in orde zijn. maar dat is een langduriger proces. Zolang we niet winnen, groeit dat niet. Op de korte termijn kan ik aan dat zelfvertrouwen weinig doen. Ajax heeft sinds eind november 1999 geen uitwedstrijden in de Eredivisie meer gewonnen. Dat is natuurlijk heel opmerkelijk. De voetballers denken nu: we moeten uit spelen, dus we gaan weer niet winnen. Om dat in de hoofden te veranderen moeten we een serie uitwedstrijden winnen. Drie of vier keer achter elkaar. Het is een barrière waar we een keer door heen moeten breken." 6-0 Winst uit tegen Gent helpt dan blijkbaar niet? „Nee. Het was waar schijnlijk toch de gebrekkige weerstand van de tegenstander. Tijdens de wed strijd kon ik niet zeggen of Gent bewust slecht speelde, of dat het gewoon gebrek aan kwaliteit was van hun kant. Achteraf denk ik dat we van Sparta en AZ meer weerstand hebben gehad. Maar die clubs speelden ook anders. AZ en Sparta hadden zich volle dig ingesteld op Ajax AA Gent ging tevens uit van de eigen mogelijkheden, probeerde zelf initiatieven te nemen en veel aan te vallen. Dat is een belang rijk verschil." Je wilt in drie jaar van Ajax een topclub proberen te maken. „Ik kan alleen maar uitgaan van mijn contractperiode. In voet bal is dat nooit een zekerheid. Als de club wedstrijden blijft verliezen, ga ik als trainer eruit. Ongeacht de omstandigheden. Zo werkt dat gewoon. Ik kan alleen die drie jaar overleven als ik tussentijds blijf winnen. Zo niet, dan wordt het moeilijk, blijkt ook uit de praktijk. En zeker met mijn naam. Ik heet geen Rijkaard of Cruijff. Zij hebben meer krediet, vooral van de media. En daardoor dus ook van het publiek. Externe druk speelt een grote rol. Ook al vindt men intern dat je goed functioneert, datje je best hebt gedaan en dat er geen betere trainer te halen is. Dan nog kun je eruit vliegen. Dat weet ik en dat neem ik op de koop toe. Ik veran der mijn stijl nooit omdat mijn positie onder druk staat. Ik ga ervan uit dat ik mijn tijd uit Assistent-trainer Herman Vermeulen is voorlopig aangesteld als opvolger van de ontslagen Henk Houwaart. Voor Vermeulen is dat reeds de derde keer. De eerste maal was in mei 1997, toen hij na het ontslag van Lei Clijsters de ploeg behoedde voor degrada tie. In oktober 1998 nam Vermeulen de honneurs waar nadat de Nederlander Johan Boskamp weggestuurd. De coach begon met een 8-1 nederlaag bij Germinal Ekeren. Daarna deed hij het uit stekend door met Gent vijftien punten te behalen in acht wed strijden. kan dienen en mijn doel bereik. Tussentijds wedstrijden verlie zen calculeer ik daarbij in. Als dat niet wordt geaccepteerd, intern of extern, hebben zij een probleem. Ik werk vanuit een lange termijn visie." Is de beoogde speelstijl van midden jaren negentig momenteel haalbaar? „Dat zal wel moeten, dat is de huisstijl van de club. Ik vind dat een coach van Ajax altijd in zijn huisstijl moet voetballen. Je kunt als trainer bij deze club nooit op de counter gaan spe len. Altijd initiatief nemen, altijd op de helft van de tegenstander voetballen. Dat is de moeilijkste vorm van het voetbalspel." De eigen inbreng van de spelers was toen, in de jaren negentig, behoorlijk groot. „Van eigen inbreng is nu nog geen sprake, zeker bij de jonge jongens niet. De routiniers brengen op dat gebied ook te weinig. Als je ouder dan dertig jaar bent en je kan het nu niet brengen, dan lukt dat nooit. Een speler heeft leiderskwaliteiten of niet. Een voetballer kan een wedstrijd lezen, een wedstrijd omdraaien. Tot nu toe heb ik dat nog niet kunnen bespeuren. Zowel bij Sparta als AZ uit is er tijdens een achterstand te wei- I nig gebracht. Met name vanuit de veldspelers. Een keeper kan niets doen. Hij kan wel roepen en trachten te coachen, maar vanuit een positie in de as kan je dwingend spelen. En zo het spel veranderen. Iets forceren, ver snellen. Maar bij een achters tand ben je aan het aanvallen en sta je ver van de keeper. Hij kan dan alleen maar zorgen dat de achterstand niet groter wordt, want dan kan je de gordijnen sluiten." Gaat het momenteel zoals jij vooraf verwachtte? „Ik had dit verwacht, maar had anders gehoopt. Zeker als je kijkt naar het wedstrijdschema. De kans is groot dat AA Gent wederom een trainer uit Noor wegen krijgt. De club onder handelt met de 43-jarige Vidar Davidsen, de huidige succes- coach van SFK Lyn. Davidsen trainde eerder Valerengen. Ajax-life nummer 3 28 september 2000 foto: Louis van de Vuurst 'meegaan of afhaken foto: Ron Richel

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 3