Ajax haajt verhaaj o l 'Ik ben een vrouw van 51 jaar en volg Ajax al jarenlang. Ook in het buitenland. Op 12 september volgde ik mijn club naar het Belgische Gent. Het zou een onvergetelijke dag worden. Toen ik met de trein in Gent aankwam, werd mij door de politie verteld dat ik niet het stadscentrum in mocht. Met een groep buspassagiers die wél naar de binnen stad wilden, pakten we nietsvermoedend de tram richting centrum. Er werd gezongen en gesprongen in de tram en het was een gezellige sfeer. Vlak voordat we bij een plein aankwamen, werden we aan alle kanten ingesloten door de Rijkswacht. We werden één voor één tegen een ME-busje aangezet en gefouilleerd. Daarna werden we met strips geboeid. Deze werden nog eens extra hard aangetrokken zodat ze behoorlijk in mijn polsen sneden. In het Gerechtshof werden we verhoord en moesten we tegen een muur staan voor foto's. Zonder enige uitleg of eten en drinken hebben we tot 21 uur in kale cellen gezeten Ik weet tot nu toe nog steeds niet wat ik heb misdaan.' fefct Ajax-life nummer 3 28 september 2000 Falend Gents supportersbeleid Door: Peter Wemelink AMSTERDAM - Het lijkt bijna op een surrealistische passage uit Franz Kafka's beroemde boek Het Proces, waarin de hoofdpersoon Josef K zonder enige aanleiding wordt gearres teerd. Schokkend genoeg is het bovenstaande fragment afkom stig uit een klachtenbrief die Greta van den Nuland (uit priva- cyredenen is de naam gefin geerd, red.) over de behandeling van de Rijkswacht aan onder andere het bestuur van Ajax en de SVA heeft gestuurd. Wat een mooie voetbaldag in het pitto reske Gent moest worden, ver anderde voor haar - en voor vele andere gedupeerden - in een enorme ontgoocheling. Voor aanvang van de UEFA Cupwed strijd tegen Gent arresteerde de Belgische Rijkswacht 94 Ajax- fans, omdat het geringe ver moeden bij de Belgische dien ders bestond dat er weieens rel letjes zouden kunnen ontstaan. „In België zijn ze het spoor vol ledig bijster", reageert Michiel Menting, manager veiligheids zaken bij Ajax. Nu dik twee weken na die, in verschillende opzichten, me morabele avond regent het klachten tegen het brute politie optreden en overspoelen boze brieven de Ajax-burelen. Inmid dels heeft Ajax zélf ook een offi ciële klacht gedeponeerd bij de UEFA over de dubieuze arresta ties in Gent. Menting verwacht dat het sturen van protesten naar de UEFA over de organisa tie van AA Gent zeer ongewoon is en daarom serieus genomen zal worden. Of dat werkelijk zo is, valt te bezien, omdat in Bel gië een andere beleidsstructuur geldt. Daar is bij wet geregeld dat de politie burgers zonder al te veel aanleiding kan vastzet ten. Wanneer iemand in België bijvoorbeeld zijn identificatie kaart niet kan tonen aan de Rijkswacht, dan is dat al reden genoeg voor de politie om die persoon voor een paar uur vast te zetten. Daar is geen discussie over mogelijk. In Nederland zou zoiets ondenkbaar zijn. Kolonel Paul Putterman van de Gentse Rijkswacht meent dat de arrestaties terecht waren en dat hij in dezelfde omstandigheden niet anders zou handelen. „We hebben beeldmateriaal waarop duidelijk zichtbaar is hoe een aantal mensen een tram beschadigt. Nadien kwam er een melding binnen dat in het stadscentrum incidenten met Ajax-supporters plaatshadden. Daarop hebben we volgens onze wetgeving gehandeld en aldus de groep gearresteerd en tot na de wedstrijd vastgehou den. Een volledig legale opera tie. Tot nu toe hebben wij nog geen officiële verklaring van de UEFA ontvangen". Merkwaardig genoeg zijn het niet alleen de Nederlanders geweest die administratief zijn aangehouden voor aanvang van de wedstrijd. De Vlaamse krant Het Laatste Nieuws drukte onlangs een ingezonden bl ief af van een onschuldige Belgische steward die ook opgepakt werd. Hij suggereert in zijn brief dat de Nederlanders misschien moes ten denken dat door de aanhou ding de Gentse politie objectief was. Menting schudt na het lezen van de brief in Het Laatste Nieuws zijn hoofd. „De organi satie in België is ondoorzichte- lijk. Het probleem bij onze zui derburen is dat er te veel men sen rondlopen die wat in de melk te brokkelen hebben. Zo kan iedereen lukraak maar wat doen, waardoor de wetgeving op eigen wijze wordt geïnterpre teerd. In Nederland kan de poli tie ook over gaan tot preventieve aanhouding, maar louter wan neer daar gegronde aanwijzin gen voor zijn. In die zin lijkt Bel gië wel op een vrijstaat. Ajax heeft de burgemeester om opheldering gevraagd voor de gerezen misstanden en wij ver wachten binnenkort hierop een antwoord. Indien wij op korte termijn geen antwoord krijgen, zullen wij ons intern beraden op nadere stappen. Dat is toch wel het minste wat we aan onze trouwe supporters verplicht zijn." Putterman bevestigt het ver moeden waarom de Gentse politie zo'n rigide, bijna kramp achtig supportersbeleid voert. „Op 29 juli speelde Ajax een oefenwedstrijd tegen Standard Luik, waarbij ongeregeldheden uitbraken. De trieste balans na een avondje voetbal was toen dat er vier mensen zwaarge wond naar het hospitaal afge voerd moesten worden. En een persoon raakte zelfs in coma. Dat wilden we in Gent beslist vermijden en daarom speelden we zo kort op de bal." Het is geen geheim dat het gemeentebestuur van Gent in eerste instantie wilde uitwijken naar de stadions van Antwerp of Anderlecht. Die gemeenten gaven echter hun fiat niet, zodat burgemeester Frank Beke van Gent uiteindelijk niet anders foto: Ron Richel Richard Knopper kreeg geel nadat hij met de fans een feestje bouwde na zijn treffer. kon dan de wedstrijd in het eigen stadion te laten spelen. „En daarmee heeft Gent ons te lang aan het lijntje gehouden, want de UEFA-regels schrijven voor dat je als club 24 uur na de loting de locatie van een wed strijd bepaalt moet hebben. Gent heeft zich daar niet aan gehouden en daarop hebben wij een brief gestuurd naar de UEFA met onze kritiek," vertelt Michiel Menting. „De hele aanloop en de voorbe reiding naar de wedstrijd toe verliepen al chaotisch. De Bel gen hebben continu in de ver onderstelling geleefd dat Ajax met meer dan duizend suppor ters naar Gent zou afreizen. Tij dens de eerste voorbespreking op 1 september met de burge meester van Gent en de Rijks wacht hadden we ze al verteld dat dit niet het geval zou zijn. We konden ze er helaas niet van overtuigen dat er slechts 600 a 700 fans mee zouden reizen. De Belgische politie mobiliseerde daarop toch een heel politiele- ger. Waanzin." In meerdere opzichten verliep de samenwerking met de Vlaamse voetbalclub weinig soepel. Stroef zelfs. Waarover Menting en het Ajaxbestuur zéér gegriefd zijn, is dat de Bel gische club - tegen het advies van Ajax - in totaal 230 vrije wedstrijdkaarten aan Nederlan ders verkocht. Ajax was er juist zo voor bevreesd dat deze niet geregistreerde tickets in ver keerde handen terecht zouden komen. Menting: „Die vrees was gegrond, want achteraf kun je stellen dat we gelijk hebben gehad. Onder de personen die een niet-geregistreerde wed strijdkaart hebben gekocht van AA Gent, bleken er een hoop bij te zijn met een stadionverbod. Maar AA Gent sloeg ons advies in de wind en daardoor zijn de echte supporters het kind van de rekening geworden. En daar zijn wij erg boos over. AA Gent heeft niet zijn verantwoording genomen en dat heb ik tijdens de wedstrijd persoonlijk aan de UEFA-waarnemer gemeld." Met het oog op de mogelijke vorming van de EURO League is de samenwerking tussen Ajax en AA Gent, ten aanzien van supportersbeleid en kaartdistri- butie, niet bevallen. Menting: „Nederlandse en Belgische clubs werken in zoverre samen dat ze gegevens over supporters met een stadionverbod met elkaar uitwisselen. Maar daar houdt het dan wel bij op. Het kost jaren voordat onze landen wat betreft supportersbeleid op één lijn zitten. Tot die tijd lijkt elke voetbalsupporter die naar België wil reizen vogelvrij ver klaard door de rijkswachten. En dat is bij voorbaat al een onver draagbare gedachte." w^mrn^m m foro:ft(m uthel

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 13