A.A. CENT-AJAX 0-6 (0-2) door de lucht. Het enige effect is dat Fred Grim zich wellicht minder kan concentreren. Een oproep van de stadionspeaker 'u niet te veel aan te trekken van de provocaties van de Neder landse supporters' maakt de sfeer er niet veel leuker op. KNOCK OUT Knopper deelt de definitieve knock out uit aan de Gentena ren. Op aangeven van weer Jes- per Gronkjear ligt de allesbe- slissende 0-3 in de touwen. Een afstraffing dreigt en wordt ook uitgevoerd. De teleurstel lende wed strijden tegen NEC en FC Gronin gen worden afgeschud en de Ajacieden tonen ouder wets aan doende bluf. Geheel in stijl en traditie kunnen drie jongelingen debuteren in een elftal dat nu wel goed draait. Rafael van der Vaart en Cedric van der Gun scoren in hun debuut en Kevin Bobson kan zich een slechtere eerste Europese premiere voorstellen. Cruz moet nog even op zijn beurt wachten. De uiteindelijke 0-6 overwinning mag best ecla tant genoemd worden. De Amsterdammers hebben een bres geslagen in de vooraf ver wachte Gentse blokkade, alle ontregelende acties van de Bel gen ten spijt. Het heeft wel iets, getuige zijn van de grootste overwinning van Ajax sinds 1979, uit bij HJK Helsinki. In het land van Litmanen werd het maar liefst 1-8. Ajax heeft een eerste grote stap gezet naar de tweede ronde, eigenlijk kan de wedstrijd in Amsterdam schrif telijk worden afgedaan. Geluk kig is de return een verplich ting. Zo hebben de Ajax-sup- porters een grote kans een mooie voetbalshow te zien, op 28 september in de ArenA. Met een tank vol benzine, voor de zekerheid gehaald na de blokkade bij Breda, is de terug reis naar Amsterdam opmerke lijk veel rustiger. Bij het verlaten van Gent lopen slechts weinig mensen op straat. Wel zien we de twee Pollekes aan de kant van de weg staan, leunend op een bezem. Polleke 1 heeft gelijk gekregen. 16. Arveladze 0-1, 40. Knop per 0-2, 70. Knopper 0-3, 75. Grönkjaer 0-4, 82. Van der Vaart 0-5,84. Van der Gun 0-6. Scheidsrechter: Ansuategui Roca; 6.000 toeschouwers. GENT: Herpoel Christensen, Vasov, Peeters, Laamers, Bor- kelmans Joly, Gajser (63. Pedersen), Schepens Kakla- manos (46. Barka), Hossam. AJAX: Grim Vierklau, Chivu, Bergdolmo Galasek, Knop per (75. Van der Gun), Wit- schge, Winter Van der Meyde, Arveladze (71Van der Vaart), Grönkjaer (81. Bob- IIB1 111,11 IliWJlM MJHIIIIIIII.III II Ajax-life nummer 2 15 september 2000 r de blokkade van Gent overtuigende 3-0 zege bij Akra- nes twijfelde niemand meer aan plaatsing voor de eerste ronde. Thuis eindigde de wed strijd in een kolderieke 3-2 overwinning, waardoor de bij naam Buffalo's werd bevestigd. In het begin van de vorige eeuw was een circusact, Buffalo Joe, direct wereldberoemd in Gent. De zondag na het optreden in het circus rie pen de supporters constant Buffalo, Buffalo!' van de tribu nes. De bijnaam was geboren. Vanavond treft een fictieve western held dus een held uit de Griekse mythologie. Ajax tegen de Buffalo's heeft dus alle voortekenen in zich van een heroische strijd. Ajax kan aantreden met een bijna fitte selectie. Alleen aan valler Brutil Hose is met een rugblessure achtergebleven in Amsterdam. Nadat de dansma riekes zijn vertrokken van de perfecte grasmat blaast de scheidsrechter voor de aftrap. Ajax speelt met een vertrouwd aandoende basis: Voor Grim staan Vierklau, Chivu en Berg dolmo, op het middenveld spe len Witschge, Galasek, Winter en Knopper en de voorste linie bestaat uit Gronkjear, Arve ladze en Van der Meyde. OP HOL Blijkbaar maakt Europees voet bal ongekende krachten los bij Ajax. Na een paar kansen ligt de eerste bal achter de verbouwe reerde keeper Herpoel. Gronk jear laat de back aan Gentse zijde, de landgenoot Christen sen, zijn hielen zien. Het zal niet voor de laatste keer zijn vanavond. Arveladze heeft geen moeite met het intikker- tje. De rood-witte middenvel ders Witschge, Galasek en Win ter wisselen sterke controle rende acties af met prachtige creatieve invallen. Al na twintig minuten heeft Ajax Gent volle dig in de tang. De thuisploeg lijkt een op hol geslagen kudde Buffalo's, maar dan zonder enig richtinggevoel. De veertigste minuut kunnen de supporters op de noodtribune wederom juichen. Een splijtende pass van Galasek brengt Knopper in stelling. De aanvallendste mid denvelder schiet Ajax met een droge knal met één been in de volgende ronde. Zijn ongege neerde juichen wordt door arbiter Ansuategui kinderach tig bestraft met een gele kaart. De Gentenaren hangen nog duizelig in de touwen als de verplichte onderbreking volgt. In de tweede helft zijn de Buffa lo's werkelijk rijp voor het slachthuis. Maar welke Ajacied wijst de kudde in de juiste rich ting? De Amsterdammers kun nen de klus met de vingers in de neus klaren en de Gentse aan hang begint te fluiten naar de eigen spelers. De sfeer wordt eerst koddig en een luchtballon boven het Otten-stadion is de enige aandachtstrekker. De koddigheid slaat om in aggresi- viteit als de beide supporters- groepen bij gebrek aan ver maak elkaar proberen op te zoeken. De blauwe stoeltjes van de noodtribune vliegen de noodtribune. Je weet maar nooit; als onverhoeds de burge meester of een van de Schepe nen van Gent langskomen, hoeft niemand uitleg te geven over het geïmproviseerde bouwsel. DEBUUT? In het stadion zien we direct wat bedoeld wordt met fort. Gewillig poseert de mate riaalman van KAA Gent in de eigen kleedkamer, trots op de mooie blauwe tenues. De Bel gen zijn klaar voor een hete avond Europees voetbal. Maar wat is de werkelijke kracht van de eerste opponent van Ajax op het Europese podium van dit seizoen? De laatste wedstrijd in Europees verband speelde competitie een passend ver volg krijgt. De erfenis van suc cestrainer Trond Sollied is behoorlijk zwaar. Op doel staat de stabiele sluitpost Frederic Herpoel. Zijn positie staat bui ten kijf. De verdediging en het middenveld zijn versterkt met de komst van de ervaren krach ten Martinus Belgi sche gemoede lijkheid. Zonder al te veel problemen lopen we de kleedkamer van Ajax in en kunnen de shirtjes fotograferen die klaarhangen. Het mooist, en niet alleen door nummer 38, is het tenue van Daniel Cruz. Het rood-witte materiaal ligt té wachten op een jonge Ajacied die vanavond wellicht zijn debuut gaat maken in Ajax 1. De kleedka mer van de gastheren is ook niet bepaald een onneembaar de club toevallig tegen Ajax. In 1991, met EricViscaal in de gelederen, werd het na een gortdroog treffen 0-0. In het Olympisch Stadion in Amsterdam maakte Ajax ver volgens met 3-0 korte met ten met de Gentse aspi raties in Europa. Nu, elf jaar later, is er "uiteraard een hoop veranderd bij de club met de bijnaam de Buffalo's. De exen- trieke Haagse trainer Henk Houwaart, overigens een oom van Ajacied John Nieuwenburg, is verantwoordelijk voor het technische beleid van de club. Altijd in fraai pak en rijdend in grote Amerikaanse wagens moet Houwaart zorgen dat de verrassende derde plaats in de Laamers (de oud-speler van Vitesse en vorig seizoen Harelbeke) en Vital Borkel- mans, met de passende bij naam Brommerke. Jacky Pee ters, afkomstig van Bielefeld, zorgt dat de Gentenaren waar schijnlijk geen moeite hebben zich in te graven voor het doel. In de voorhoede heeft trainer Houwaart een groter probleem op te lossen. Ole Martin Aarst, een topschutter van Noorse komaf, is vertrokken naar Stan dard Luik. Zijn vervanger, Alexandras Kaklamanos, heeft nog wat problemen in de com binatie, maar dat zal een kwes tie zijn van tijd. Een revelatie tijdens de voorbereiding bleek de jonge Egyptenaar Ahmed Hossam, die met zijn techni sche vaardigheid en snelheid menige verdediger tot wan hoop bracht. IJSLANDSE HOBBEL Om zich te plaatsen voor het UEFA Cup-duel moesten de mannen uit Gent eerst nog in de voorronde een IJslandse hobbel overwinnen. Na de foto: Louis van de Vuurst

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 9