Ajax kan zich na de 6-0 zege op AA Cent opmaken voor de tweede ronde in de UEFA Om Ajax Life was de hele dag in Gent. Een sfeerreportage. O 'BEFJES' 'VIJF VOOR TWAALF' SAS VAN GENT ONDER HET HORLOGE DODELIJK SAAI Ajax-life nummer 2 15 september 2000 Door: Erol Erdogan Gent - De route naar Gent van uit Amsterdam is makkelijk. Utrecht, Breda, Antwerpen en vervolgens Gentbrugge. Maar vandaag is het net iets anders. Door de krankzinnig hoge die sel- en benzineprijzen menen vrachtwagenchaffeurs te moe ten protesteren. Ruim dertig kilometer voor Breda gooien ze de weg richting Belgische grens potdicht. Althans, een paar auto's die vlak achter de blok kade stilstaan kunnen aan de hand van een vriendelijke poli tieagent tussen de vrachtwa gens door glippen. Wij ook. De snelweg achter de opstopping straalt een serene rust uit, alsof de autoloze zondag hier alvast is begonnen. Wij zijn de heren truckers achteraf dankbaar en hebben opeens zeer veel begrip voor hun protestactie. Binnen een klein uurtje zijn we in Gentbrugge en zijn op het ergste voorbereid. Fouilleren, handen op de auto en een sper vuur aan vragen. Voor ons ver trek naar Gent hadden we een brief gelezen van de burge meester van Gent, Frank Beke, waarin hij vriendelijk een aan tal organisatorische maatrege len verkondigt die van toepas singzijn op supporters van Ajax uit Amsterdam. Het einde van de brief is licht dreigend: 'Wie zich niet kan legitimeren, mogen onze politiediensten volgens de wet arresteren.' Onze vrees is volledig onge grond. Een paar zeer vriende lijke agenten, getooid met baseballpet, verzoeken ons de wagen aan de kant te zetten. Na een vluchtige blik op onze identiteitsbewijzen wensen zij ons een aangenaam verblijf in Gent. Of één van hen wellicht Ajax ramt door een prognose kan geven voor de wedstrijd van vanavond? 'Allee, dat wordt een makkelijk avondje voor jullie. Ik denk dat Ajax dik gaat winnen. Veel ple zier.' Dat is klare taal van de heren van de gendarmerie. En als hun gemoedelijke houding teke nend is voor de rest van de Gen tenaren, is er weinig dat mis kan gaan vanavond. De zoek tocht naar de parking levert achteraf meer problemen op dan de blokkade vlak voor Breda. Een aantal wederom aardige agenten verwijzen ons naar een grote publieke par- Wij besluiten haar toch maar links te laten liggen en gaan met de auto op zoek naar het centrum. Vlak buiten het oude centrum van Gent vinden we een parkeerplaats. Net als in Amsterdam is het parkeren in Gent een lucratieve business voor de gemeente. We hebben geenBefjes' in muntvorm, dus kloppen aan bij een drogist. Waar je in Amsterdam nors wordt weggestuurd, blijkt de dame met de witte stofjas er total geen probleem mee te hebben om als een soort wissel kantoor te fungeren. Een klein probleempje: onze briefjes van honderd waren tijdens de eer ste ontmoeting tussen Gent en Onze wandeling door het cen trum biedt geen taferelen die wij hadden verwacht. Terras sen vol met suppor ters, veel bier en een fijne voetbal stemming. We komen bedr ogen uit. Pas op het Emile Braun- plein, eigenlijk ai hartje stad, zitten de eerste supporters stilletjes aan een bier tje. Het lijkt alsof ze helemaal geen zin hebben in de wed strijd, alsof ze liever voor de tv thuis, bij moeder de vrouw waren gebleven. Een aantal ter snel af te reke nen en Jan van Gent met zijn zoete herinneringen alleen te laten. Voor ons is de gedachte aan de finale tegen Mechelen net zo lood grijs als de lucht boven Gent. Waar nu naar toe? We verlaten Gent en gaan naar het stadion. Op de wandeling terug naar onze auto worden we aange houden door een jong meisje met zwart geverfd haar. Ons vermoeden is dat ze ooit een poster van The Cure boven haar bed had hangen. De naam van de band heeft haar geïnspi reerd, want ze wil ons intervie wen over Greenpeace, de zoge naamde geneesheren van moe der Aarde. We noemen haar voor het gemak Sas van Gent. Op de Korenmarkt wil ze ons overtuigen van de goede bedoelingen van Greenpeace, maar al snel draaien we het gesprek om in onze richting en vragen haar voorzichtig naar een prognose voor het UEFA Cup-duel. Schaapachtig kijkt ze ons aan. 'Ik dacht al, wat is er toch veel politie op straat. Wij hebben toch gewoon een ver gunning voor onze werving. Ik wilde vanavond toch echt nog wel wat gaan drinken in de stad. Misschien moet ik dat maar niet doen.' Teleurgesteld sturen we onze wagen in de richting van de Bruiloftstraat, het adres waar het Jules Otten- stadion staat. Wellicht is daar meer voetbalsfeer op te snui ven. Langs allerlei hekjes, stewards en mannen met gele hesjes is ons eerste zicht op het stadion fraai. Door een straat valt onze blik op de hoofdtribune, die hoog boven de gevels uit torent. Ha, het eerste teken dat te maken heeft met voetbal. Na wat bochtjes links en rechts komen we aan de korte zijde van het stadion. Voor deze wed strijd is er een noodtribune gebouwd voor de Ajax-suppor- ters. Gek genoeg stond hier vroeger de tribune 'onder het horloge' waar de harde kern van Gent hun ploeg fanatiek pleegde aan te moedigen. Twee heren, we noemen ze voor het gemak Rod en Dave Steward, staan relaxt een boterhamme tje te eten. Ze staan achter een bord waarop een grote gele poster hangt. Het blijkt de bouwvergunning te zijn voor keerplaats. We hebben direct een donkerbruin vermoeden dat we niet op de juiste 'par king' zijn. Een dame van lichte zeden wordt opgeschrikt door het gepiep van onze banden en laat alle drugs spontaan uit haar handen vallen. Een paar goed doorvoede jongens uit Holland, dat is klandizie die ze een tijd lang niet heeft gehad. Ajax in 1991 al niet meer geldig. Maar we hebben nog andere briefjes met waarde. Het centrum van Gent is best mooi, met alle karakteristieke panden uit de tijd van Floris de Vijfde, maar ook dodelijk saai. Niets wijst erop dat er van avond een wedstrijd wordt gespeeld in de eerste ronde van de UEFA Cup. Twee nietsver moedende heren in gifgroen met oranje pakken vragen wij wat de uitslag vanavond zal zijn. Zij staren ons aan alsof wij vragen naar een jeukende huidziekte. Nadat wij ons wat duidelijker uitdrukken, blijken de mannen van de stadsreini ging totaal verdeeld te zijn over de mogelijke afloop van het duel. Leunend op een bezem vindt Polleke 1 dat Gent geen schijn van kans heeft. Polleke 2 blijkt goed op de hoogte te zijn van het internationale voetbal. Hij zegt dat Ajax al lang geen Europese grootmacht meer is. De discussie ontaardt in een kleine ruzie en we laten de heren verder met rust. rassen verderop in de straat is dichter bevolkt met Ajacieden. Ook zij gedragen zich keurig en ze lijken op de toeristen die gekomen zijn voor het histori sche centrum van Gent. We gaan op een terras zitten voor het cafe met de licht dreigende naam 'Vijf voor twaalf'. De jon gen die het terras bedient, we noemen hem voor het gemak Jan van Gent, vertelt ons dat het helmaal niet zo gek is dat er weinig voetbalfans zijn. 'Het stadion is net iets te ver weg van het centrum. Meestal zijn er maar een handvol voetbalfans op de terrassen.' Op de vraag of hij vanavond ook in het stadion zit, antwoordt hij afwerend. 'Ik ben totaal geen fan van AA Gent. Mijn club is KV Meche len.' Op licht cynische toon ver volgt hij: 'Ik geloof dat Ajax op Europees niveau nog weieens problemen heeft gehad met mijn club, he? Wij hebben toch de finale gewonnen? De Boer scoorde toen. Wij hadden toen nog John Bosman bij ons in de ploeg. En Aad de Mos was trai ner. Dat was niet zo plezant voor u, geloof ik?' Wij besluiten

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 8