'De manier waarop Ajax met mij omging, maakte indruk op me' m 1 M Amsterdam - Grote namen zaten er niet bij de aan kopen van Ajax voor dit seizoen. Maar met het aan trekken van de Noorse verdediger André Bergdolmo heeft Ajax wel veel Europese ervaring in huis gehaald. De international speelde immers al zo'n twintig Champions League-wedstrijden voor Rosenborg BK en staat daardoor niet zo snel meer ergens van versteld. Buiten het veld trou wens ook niet: Bergdolmo was enige jaren klusjesman, voor het Noorse leger. DIK RAPPORT TIMMERMAN STREPEN SCANDINAVIERS BIJ AJAX André Bergdolmo is de eerste Noorse speler in de historie van Ajax. Met 14 spelers is Denemarken verreweg de belangrijkste Scandinavische leverancier van Ajacieden. DENEMARKEN: ZWEDEN: FINLAND: NOORWEGEN: Ajax-life nummer i 18 augustus 2000 André Bergddlmo Klusjesman repareert verdediging van Ajax Foto: Ron Richel Tekst: Marcelle van Hoof André Bergdolmo heeft zich goed voorbereid op zijn nieuwe werkgever. Gedurende het gesprek met Ajax-Life meldt hij zonder blikken of blo zen dat Ajax in 1977 nog twee Europacupdu els heeft gespeeld tegen één van zijn vroe gere clubs, Lilleström. Ook het aantal van 27 landstitels van Ajax rolt er gemakkelijk uit. Het moge duidelijk zijn: Bergdolmo is blij zijn met transfer naar Ajax. „Vijf jaar geleden was het nog de beste club van de wereld." En die liefde lijkt wederzijds. Vol trots ver telt de Noor dat Ajax hem wel heel graag wilde hebben. „De manier waarop Ajax met mij omging maakte indruk op me. Zo'n zes of zeven Ajax-mensen hadden me beke ken en algemeen was men het erover eens dat ik een aanwinst voor Ajax zou zijn. Er was een dik rapport over mij. Ze wisten welke speler ik was: twee benig, sterk met het hoofd. Ik hoefde mijn sterke punten niet uit te leggen, want die wisten ze al. Ik ben een gerichte aankoop. Ajax kocht niet om het kopen, zoals bij veel andere clubs gebeurd. Valencia en Derby County wisten bij voorbeeld alleen maar van hun agent dat ik een goede speler was. Meer niet." „ik was wel verbaasd over de belangstelling van Ajax, want er deden helemaal geen geruchten de ronde. Op mijn leeftijd (28, red.) had ik niet meer verwacht naar zo'n grote bui tenlandse club te kunnen verhuizen. Maar ik kan beter gaan dan een 20-jarig Noors talent. Dat zou niet goed zijn voor het voetbal in Noorwegen. Helaas is de situatie in Nederland wel al zo, dat de meeste jonge talenten vroeg vertrek ken." Met het vertrek naar Ajax zet Bergdolmo definitief een streep onder een oude obsessie. „Al vanaf mijn kindertijd kijk ik naar Engels voetbal op televisie. Het was altijd een droom om daar ooit te kunnen spelen. Die mogelijkheden waren er nu, maar ik koos voor Ajax, want hun stijl spreekt me veel meer aan dan de Engelse." Bergdolmo kan meer dan alleen maar voetballen. „Ik ben als tim merman begonnen. Ik was anderhalf jaar verwijderd van een diploma toen ik op mijn achttiende toch voor profvoetballer koos." Er waren meer opties: hij speelde ook twee jaar ijshockey. „Voetbal is niet het enige in het leven. Ik leef voor het voetbal, rook en drink niet, maar ik ben geen fanatiekeling. Dat was de reden waarom ik lange tijd naast het voetbal nog een baan had. Met een vriend bezat ik een mobiele telefoonmaatschappij in Noorwegen. Ook ben ik na mijn verplichte diensttijd nog een tijd klusjesman geweest bij het onderzoeksinstituut van het leger. Dat had ik in die tijd nodig, want ik wilde mijn blik verruimen. Ik maak nog steeds een groot onderscheid tussen mijn prive-leven en mijn voetbal carrière. Ik heb veel vrienden buiten het voetbal." Ajax heeft een grote traditie met spelers uit Scandinavië, maar niet met Noorse spelers. Tot zo'n tien jaar geleden was Noorwegen een onbelang rijk voetballand. Tegenwoordig plaatst het Noorse elftal zich regel matig voor de grote toernooien, al gebeurt dat met weinig opwin dend voetbal. „Ik ben bang dat de wijze van spelen van het natio nale elftal typisch Noors is: geen risico's nemen in de verdediging, de bal zo hard mogelijk wegschoppen en dan proberen op de andere helft aan te vallen. Het verschil in systeem met mijn vorige club Rosenborg is groot. Dat speelt altijd aanvallend voetbal, ver gelijkbaar met Ajax. Vreemd is dat niet: zo'n twaalf jaar geleden is Foto: Ron Riche een delegatie van Rosenborg op bezoek bij Ajax geweest. Veel Amsterdamse gebruiken hebben ze daarna overgenomen. Dat varieert van de warming-up tot het systeem met twee buitenspe lers. Als ik Rosenborg en Ajax nu vergelijk, hebben de spelers bij Ajax meer techniek, maar is Rosenborg als team beter. De collecti viteit is een van de punten waar Adriaanse momenteel veel aan dacht aan besteedt, dus dat komt wel goed. In mijn eerste wed strijd, tegen St. Etienne, moest ik nog wennen aan het feit dat Ajax met drie verdedigers speelt. Ik stond in het centrum opgesteld en dat ging slecht. Nadien ben ik naar de linkerkant verhuisd en dat gaat veel beter." „Ik ben niet naar Ajax gekomen om een ster te worden. Ik ben een dienende speler, wil bijdragen aan het succes van het team. Ik ben niet gek op de spotlights. Mijn bekendheid als voetballer zal ik nooit in mijn prive-leven gebruiken om bijvoorbeeld zelf een kor ting te bedingen. Maar als ik bij het kopen van meubelen een reductie krijg aangeboden, zal ik die ook niet weige ren." Vanaf 1 september gaat André Bergdolmo in Amstelveen wonen, in het huis van de verbannen Ajacied jan van Halst. „We zullen ons snel aanpassen aan Nederland, want het leven hier lijkt op dat in Noorwegen." Van de typische Ajax-cultuur begrijpt Bergdolmo nog niet alles. „Dat gedoe om die strepen op de mouw van het shirt vind ik wel een beetje raar. Het Ajax-tenue is legendarisch, zeker, maar dat supporters zo'n ophef over een verandering maken. Dat ben ik niet gewend en het zal ook niet bij veel andere clubs gebeuren, denk ik. Maar dat bewijst alleen maar dat Ajax in alle opzichten een unieke club is." Tom Sondergaard 1969-1970 Frank Arnesen 1975-1981 SorenLerby 1975-1983 Henning Jensen 1979-1981 StenZiegler 1980-1982 JesperOlsen 1981-1984 JanMolby 1982-1984 Jan Sorensen 1987 Johnny Hansen 1991-1993 Dan Petersen 1991 -1994 Michael Laudrup 1997-1998 OleTobiasen 1997-.... Jesper Grönkjter 1998-.... Brian Laudrup 1999-2000 Inge Danielsson 1968-1969 Peter Larsson 1987-1991 Stefan Pettersson 1988-1994 Petri Tiainen 1986-1987 JariLitmanen 1992-1999 Petri Pasanen 2000-.... André Bergdolmo 2000-....

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 7