Danny Blind thuis op De Toekomst Starring: Brambo Danny Blind, kroonjuweel van Ajax 1 Amsterdam - In het weekend van 18,19 en 20 augustus vindt op De Toekomst ter ere van het eeuwfeest een grootscheeps internationaal toernooi voor Al-elftallen plaats. De leiding van het paradepaardje vanAjax'jeugdopleidingligtin handen van Danny Blind (39), dit jaar als trainer debuterend. Een vraaggesprek over heden, verleden en, hoe kan het ook anders: de toekomst. Sinds deze zomer heb je voor het eerst de eindverantwoording over een elftal. Hoe bevalt dat? Even wennen of voelde je je direct als een vis in het water? „Het laatste, ik vond het echt een verademing om dat hele voorbereidingsprogramma in Waar ligt in jouw aanpak de nadruk op? Hoe doe je dat? Wat is dit seizoen je doelstelling met de A i? „Naast wat ik al noemde, het verbeteren van de kwaliteiten van de spelers, moet je er gewoon voor zorgen dat je met je hoogste jeugdteam kampioen wordt. Dat ben je als Ajax verplicht. Of dat mogelijk is, zal gaandeweg het jaar moeten blijken." Hoe omschrijf je de manier waarop je leiding geeft? Van welke trainers heb je tijdens je spelersloop baan het meest geleerd? Hoe gaat de samen werking met de technische staf "aan de overkant" in zijn werk, in het kader van de doorstroming? Amsterdam - Het doel van de Al wordt dit seizoen verdedigd door Bram Verbist. De 17-jarige Antwerpenaar kivam deze zomer over van filiaalclub GBA en tekende een contract van twee jaar. Danny Blind is één van de kroonjuwelen uit de historie van Ajax. In 1984 maakte hij als 16-jarige middenvelder zijn debuut in het eerste elftal van RCS uit zijn geboorteplaats Oost-Souburg, in ïggg hing hij als gelouwerd Ajacied, op zijn 38ste, zijn schoenen aan de wilgen. Door zijn specifieke kwaliteiten (organiseren, vooruitdenken, het fijne gevoel voor positie en moment van druk zetten en inspelen) sloten de libero en Ajax een hecht huwelijk. Beide partijen kwamen bij elkaar in 1986 toen Blind als Spar taan -waar hij rechtshalf en rechtsback had gespeeld-een contract bij de Amsterdammers tekende. Johan Cruijff was trainer en de samen- iverking tussen het zonder diploma opererende fenomeen en de rustige Zeeuw verliep perfect. Onder Louis van Gaal, die in 1991 trainer van Ajax werd, werd Blind langzamerhand van back tot libero omgevormd en groeide hij als persoonlijkheid. De laatbloeier speelde bij Ajax regelmatig groots, maar bij het Nederlands elf tal spraken zijn prestaties minder tot de verbeel ding, ook door ae concurrentie van Ronald Koe man. Toch reikte hij tot meer dan 40 interlands, waarin hij driemaal scoorde. Met vijf landstitels, tivee KNVB-bekers, de Champions League, de Europacup II, de UEFA cup, ae Europese Supercup en de Wereldbeker beschikt hij over een erelijst om 'u' tegen te zeg gen. Als geen ander beheerste Blind, waar het in het voetbal eigenlijk om draait: anderen beter laten functioneren. Ajax-life nummer 1 18 augustus 2000 'Trainerschap een verademing' elkaar te draaien en vervol gens de samenwerking met de spelersgroep te zien groeien. Onze voorbereiding verloopt vrij heftig, doordat we al snel het toernooi bij PSV hadden (Ajax eindigde als 2<0 en het komend weekend dan ons eigen internationale toer nooi, waarin we goed voor de dag moeten komen. Dat zijn de zogenaamde 'pieken', daar tussendoor moeten we het juiste ritme zien te vinden." „Op de essentiële, specifieke aspecten van het Ajax-sys- teem. Bij ons systeem horen bepaalde aspecten en dan hebben we het bijvoorbeeld over pressie zetten en een hoog baltempo hanteren. Daarnaast is het mijn taak de spelers individueel beter te maken, zodat ze wanneer ze junior-af zijn, het Ajax-niveau aankunnen." „Door m'n trainingsvormen, maar voornamelijk door te praten, veel te praten. Belang rijk daarbij is wel dat je alles stapje voor stapje doet; je moet ervoor waken jongens niet met informatie te over voeren, een typische begin- nersfout. Je moet er een aan tal kernzaken uitpikken om daar vervolgens intensief op voort te borduren. Natuurlijk lopen bepaalde aspecten in elkaar over; wanneer je op de traptechniek traint, heeft dat ook postieve gevolgen voor het baltempo dat gehanteerd kan worden." „Ik ben iemand die zich vrij duidelijk kan uitdrukken en dat is ook de reden dat ik lie ver wat oudere jeugd train; tegen hen kun je harder zijn. Maar ik sta wel open voor alle interactie tussen speler en trainer; alles is bespreekbaar. Ik probeer m'n spelers zo mondig te maken dat ook op het veld de communicatie perfect verloopt, waardoor het elftal nog beter als geheel kan functioneren." „Ik heb met hele goede te maken gehad natuurlijk. Rinus Michels bij Oranje, club trainers als Johan Cruijff en Louis van Gaal. Dan praat je natuurlijk over de absolute top. Maar ook van Barry Hug hes heb ik geleerd. Die kon bij Sparta een perfecte sfeer creë ren en de boel enthousiasme ren. Van iedere trainer heb ik wat opgestoken, maar het is niet zo dat ik me aan een iemand spiegel. Kennis genoeg, nu moet ik het nog leren over te brengen." „Tot in detail informeer ik Adriaanse over het wel en wee van de Al-spelers. Hij wil daarvan volledig op de hoogte blijven. Wat die jongens in de wedstrijden presteren, kan hij zelf wel zien, maar ik infor meer hem ook over hoe de spelers op de trainingen func tioneren. Die samenwerking Preud'homme achterna gezeten en vorig seizoen keerde ik terug bij GBA." Ajax is sinds deze zomer zijn werkgever, maar GBA ligt hem nog zeer na aan het hart. Verbist: „Het stadion ziet er na de verbouwing heel mooi uit en ook de shirts, paars met een gele en rode streep, doen me iets. Of ik er ooit terugkeer? Ach, dat weet ik niet, ik speel nu bij Ajax. In Amsterdam doorbreken, daar gaat het nu om." Een echt idool heeft Verbist nooit gehad, wel kon oud-Rode Duivel Michel Preud'homme een aantal jaren terug op zijn bewondering rekenen: „In zijn hoogtijdagen was Preud'homme misschien wel de beste doelman van de wereld. Zelf dat niveau halen, daar kan ik voorlopig alleen nog maar van dromen." Bram Verbist aan het werk tijdens de training De aanpassing aan het Nederlandse voetbal lijkt soepel te verlopen voor Bram Verbist, op De Toekomst manifesteert hij zich alsof hij er al jaren rondloopt. Verbist is dan ook een doelman met grote mogelijkheden. Het meevoetballen voor het doel heeft hij goed onder de knie, waardoor hij prima in het Ajax-systeem kan functione ren. Op de doellijn kan hij de meest spectaculaire reddin gen verrichten en lichamelijk zit hij goed in elkaar. Zijn vrienden in België gaven hem niet voor niets de bijnaam: Brambo. Hij is afkomstig van GBA, de filiaalclub van Ajax in België. Bram Verbist: „Toen ik negen jaar was, ben ik van mijn eerste club Kontich naar Beerschot VAV gegaan. Al snel had ik het bij Beerschot enorm naar mijn zin, evenals mijn familie. Wan neer ik dit jaar de kans krijg, zal ik ook zeker wedstrijden gaan zien. Onder Johan Boskamp heb ik ook nog bij AA Gent .«2

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 10