Supporter achter de seizoenkaart 'Ik ben met tassen vol eten het vliegtuig ingestapt en heb daar staan koken' O Ze gaat al meer dan dertig jaar naar vrijwel alle wedstrijden van Ajax, maar vanaf volgend seizoen zal het toch wel even wennen zijn. Dan zit Til Haarms voor het eerst samen met haar man Bob op de tribune. „Ik zou niet weten hoe hij daar reageert op de wedstrijd." Clubliefde Puntzak drop TEKST: MARCELLE VAN HOOF FOTO: RON RICHEL In de jaren zestig leerden Til en Bob elkaar kennen. Zij was beheerster van de kantine van VVGA en Bob jeugdtrainer van het aangrenzende Ajax, dat regelmatig van de velden van de amateurs gebruik maakte. „Liefde voor Ajax hoefde hij me niet bij te brengen. Ik kom uit de Jodenbreestraatbuurt en als 14-jarig meisje werkte ik al in een joodse koosjere zaak. Mensen als Sjakie Swart en Cootje Prins kwamen daar ook. Mijn ouders waren allebei Ajacied. Ze gingen naar alle thuis- en uitwedstrijden, met de fiets, de brommer en later de auto. Mijn vader heeft met zijn sloop- en grondbedrijf nog de grond drooggelegd waarop het Ajax-stadion in 1934 gebouwd werd. Daar was hij reuze trots op." De liefde van Til voor Ajax gaat diep. „Toen Bob nog jeugdtrainer was, verstelde ik wel eens hun trainings pakken. Dan denk je: hoe bestaat het: is dit nou het grote Ajax? Maar uit clubliefde deed je dat. Ik ben de A-1 nog een keer met een lijnvlucht naar Lissabon achterna gereisd. Het eten was er te slecht en toen had Ajax nog niet zoveel geld om elders te gaan eten. Daarop ben ik met tassen vol eten het vliegtuig in gestapt en heb daar staan koken." Naar het eerste kijken ging Til alleen of met de spelersvrouwen. „In de jaren zeventig hadden we een leuke groep met Andrea Swart, Jenny Keizer, Maya Suurbier en Yvonne Krol. Stefan Kovacs was een hele sociale man, die vond het belangrijk dat de spelers vrouwen het ook leuk met elkaar hadden. Maar privé kwamen we niet bij elkaar over de vloer, want, ja, mijn man was trainer en dat deed je dan niet. Er was wel een spelerspot waarvan we feestjes organiseerden." „Op de tribune was het een lekkere sfeer. Wij Amsterdammers pesten graag. Spelersvrouwen die van buiten Amsterdam kwamen, moesten daar wel even aan wennen. Die begrepen niet dat we het als een lolletje beschouwden. Onze eigen mannen pakten we trouwens ook aan. Dan riep Jenny over haar slecht spelende Piet 'Heb ik je daar nou zo vroeg voor naar bed laten gaan?'. Jenny had trouwens altijd van die oude handschoentjes bij zich. Die vrat ze helemaal op, anders gingen haar nagels eraf." Til Haarms komt zelden met lege handen naar Ajax. „Het is traditie dat ik een puntzak met drop bij me heb. Die gaat heen en weer over de tribune. Al vóór de wedstrijd roepen de meiden 'Til, kom op met die zak'. Dan zeg ik 'nee, nee, de scheidsrechter moet eerst fluiten'." In De Meer was Til echt thuis. In de Arena moest ze net als iedereen lang wennen. „Maar in het spelershome werd het dankzij Joan (beheerster, MvH) met alle spelers- en trainersvrouwen weer snel gezellig. Wat dat betreft is er niets veranderd. Van Andrea Swart tot Yvonne Blind zijn het prachtige jaren geweest." „Ik moet grinniken als ik eraan denk dat ik nu samen met Bob naar Ajax zal gaan. Dat zal heel raar zijn. Ik zou niet weten hoe hij reageert op een wedstrijd. Zal hij gaan mopperen of net als mij gekke opmerkingen gaan maken? Ik met Bob naar Ajax... Dat zal wat zijn, zeg!"

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 45