'Tijdens trainingspartijtjes floot hij met het IQ van een paddestoel' O PIET SCHRIJVERS: „Buiten het veld is Bobby heel aardig en een gezellige kerel om een slokkie mee te drinken. Maar als trainer was hij een beul en meedogenloos wanneer je de kant jes eraf liep. Maar als je deed wat hij wilde, dan liet hij wel merken dat hij tevreden was. Bob was een meester in het prikkelen, hij kon je helemaal gek maken. Hij wist niet van opgeven, maar wilde net zolang doorgaan tot dat je als speler weer gemotiveerd was. Ik heb als kee per heel veel met hem gewerkt en omdat ik ook een trainingsbeest was, hebben wij het heel goed met elkaar weten te vinden. Excuses telden voor hem niet, maar je kon wel met hem praten. Dan kreeg je een dagje uitstel, met de belofte dat het de volgende dag ingehaald moest worden. Ik ken hem zo langzamer hand als mijn broekzak. Effe flink kwaad worden, nog effe schelden en dan was het over en werd er ook niet meer over doorgezeurd. Bob had het ook over 'Hem daarboven'. De spelers moesten Hem dankbaar zijn dat zij elke dag op het veld mochten staan. 'En als jullie niet willen, dan ga je lekker vakken vullen bij Albert Heijn', zei hij dan. Ook riep hij wel 'Hé joh, niet zeiken, maar poetsen'. Of "s nachts een kerel, dan ook overdag een kerel.' Hij floot tijdens trainingspartijtjes met het IQ van een paddestoel, maar hij wist wel iedereen bij de les te hou den. Er moest gespeeld worden in de kleine partijtjes tot de vonken ervanaf vlogen. Nieuwe spelers moesten wennen aan die benadering, maar deden binnen de kortste keren ook op de training voor én achter de scheenbeschermers om. Wat Bob betreft moest het allemaal bikkel- en bikkelhard. Want Bob riep altijd 'zoals je traint, zo speel je ook. Wanneer je nu zeurt, doe je dat ook op zondag, en ik zal geen watjes van jullie maken'. Bob is altijd bescheiden gebleven. Ik hoop dat hij tevre den is met zijn toekomstige werkzaamheden als toe zichthouder van de accomodatie en de velden. Persoonlijk zou ik voor Bob wel iets anders in petto hebben. Met zijn ervaring in zaken als mentaliteit, inzet en karakter, kan hij voor de jeugd en voor de coaches op De Toekomst een zeer waardevol klankbord zijn. Want zijn sleutels inleveren, ik geloof dat hij daar nog niet zoveel zin in heeft." Ajax Life, t.a v.: Piet Keizer <adres> Amsterdam. Aan de aktieve camera als trainer van Ajax komt voor Bobby Haarms een einde. Bij een afscheid passen veelal louter lovende woorden. Dat is in dit geval m i. terecht, alhoewel niemand natuurlijk volmaakt is. Bij Bobby Haarms kwam Ajax altijd eerst. Alles en iedereen kwam op de tweede plaats Een uitstervend ras. De clubman Haarms blijft verbonden aan zijn Ajax. Geen moeite teveel, geen dag te lang. Het zal even wennen zijn, het door de tijd getekende gezicht niet meer rondom Ajax I te zien. Beste Bob, nog een lang en gezond leven Hans Kraay. Beenhakker. *eris een tijd om te vissen en een tijd om óe netten te ctogen" Het is de zeldzame gedrevenheid, voortkomend uit zijn liefde voor voetbal, zijn professionaliteit, zijn plichtsbesef, zijn tomeloze inzet ('aks je iets doet, doe het dan goeddie hem gemaakt hebben tot wat hij is: Het boegbeeld van de Nederlandse voetbaltrainer. En natuurtijk zijn totale liefde voor Ajax. Maar vergis u niet. Ik heb hem ook mee mogen maken tijdens de voor hem moeilijkste periode in zijn ca/Tiero, namelijk toen hij Verbannen' was naar Volendam. En verdomd, hij was exact hetzelfde En daar werd bevestigd wat velen, ook ik. al lang wisten. Hij was wie hij was, hi] is wie hjj is Hij is echt. Maar er is veel meer. Ik heb het geluk gehad drie teer in mijn camere met hem te mogen werken. In de periode 1978-1981 bij Ajax, in 1984-1985 bg Volendam, en daarna weer bij zijn Ajax in de periode 1989-1991. En naast zijn vakmanschap en zijn gedrevenheid ben k in een 35 jarige trainersloopbaan, waarin ik met veel goede collega's heb samengewerkt, nooit iemand tegen gekomen die loyaliteit naar zijn hoofdtrainer zo hoog in het vaandel had als Bobby. 'Haarms (dubbel abedankt dat ik deel heb mogen uitmaken van je geweldige carriers. Bedankt dat ik een aantel fantastische jaren met je heb mogen werken. Je bent een kanjer, je bent een vriend Met de meest waanzinnige hoogachting,

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 43