'Hij was niet alleen con ditietrainer, maar ook supporter' Strohalmen trek van Bobby Haarms zal het echte Ajax-sfeertje nog minder worden. Want Bobby stond voor de Ajax-cul- tuur, de humor en de recht-door-zee mentaliteit." Danny Blind: „Laat ik voorop stellen dat ik in de geluk kige omstandigheden ben geweest dat ik nooit veel te maken heb gehad met Bobby. Dat is niet negatief bedoeld, maar ik heb in die veertien jaar bij Ajax weinig ernstige blessures gehad. Bobby is natuurlijk een fan tastische vent, een monument. Zijn vertrèk zal een flin ke aderlating zijn voor de club. Bobby is een man met een echt clubhart, die echt begaan is met het wel en wee van Ajax. De spelers, die tegenwoordig pasanten, zijn, zullen hem niet missen. In het kader en de techni sche staf zullen zijn inzichten en zijn hand- en span diensten wél node gemist worden. Alles wat Bobby nu doet en wat als logisch wordt ervaren, zal na zijn ver trek gevoeld worden. Bob zelf zal het tegenspreken, maar ik geloof dat alle grote Ajax-trainers veel van hem hebben geleerd. Maar dat het afzwaaien van Bobby karakteristiek is voor het zogenaamde identi teitsverlies van Ajax, geloof ik niet. Wanneer Ajax goede resultaten boekt, hoor je niemand meer over een identiteitscrisis." Raymond Bouwman, verslaggever en co-auteur van het Bobby-boek Tussen hemel en hok is het met Blind eens. „De impact die Bobby bij Ajax heeft is waanzinnig groot. De spelers kunnen niet om hem heen. ledereen luistert naar Bobby. Na zijn vertrek zal duidelijk worden dat er iets ontbreekt in de selectie." „Bij onze boekpresentatie in 1995 in de nog in aan bouw zijnde Amsterdam Arena had Bobby er bij de spelersgroep op gehamerd dat ze allemaal aanwezig moesten zijn. Kanu, Finidi, ze waren er allemaal, ledereen had gehoor gegeven aan zijn verzoek. Er zijn niet veel strohalmen meer over bij Ajax nu Bobby Ajax verlaat. Hij had bijna alles onder controle. In de Arena mopperde hij dat er teveel moderne liedjes werden gedraaid en te weinig Amsterdamse. Prompt hoorde je weer van die typische Jordanese meezingliedjes." Klaas Vos, woordvoerder van de Bobby Haarms-fan- club, zegt met enige melancholie in zijn stem dat ook de fanclub zal ophouden te bestaan. „En we zullen geen nieuwe club oprichten voor een speler of trainer. Op 6 februari 1993 hebben we de fanclub opgericht, als reactie op Bobs plotselinge opname in een ziekenhuis. Met een vast groepje zaten we altijd na afloop van een wedstrijd aan de bar van het spelershome in De Meer met Bobby te praten. Op een gegeven moment was Bobby er niet. Bleek hij plotseling opgenomen te zijn in het ziekenhuis. Ajax was door Bobs afwezigheid geam puteerd. Toen hebben we als geintje de fanclub opge richt. In de loop der jaren hadden we tweehonderd leden, bestaande uit oud-spelers en supporters. Een keer per jaar organiseerden wij een gezellige avond met de leden en loofden wij een mentaliteitsprijs voor spelers uit. Bobby zat natuurlijk in de jury. We zullen Bobby missen door zijn typische Amsterdamse zelfbe wustzijn, zijn cynisme, het gemopper. Zijn opvolger moet de ziel van de club verstaan."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 37